Bogactwa natury

Najładniejsze piaszczyste plaże w Chorwacji

Żwirkowe i kamieniste plaże, z których słynie Chorwacja, to jeden z elementów przesądzających o malowniczym krajobrazie tego kraju. Są idealne dla tych, którzy lubią odkrywać podwodny świat, ale dla miłośników plażowania znacznie lepszym rozwiązaniem są plaże piaszczyste. Na szczęście ich także w Chorwacji nie brakuje. Gdzie ich szukać? Poniżej prezentujemy najładniejsze piaszczyste plaże Chorwacji.

Półwysep Istria – TOP 3

Bijeca w miasteczku Medulin – ma kilometr długości i dzieli się na część piaszczystą i kamienistą. Plaża otoczona jest niewielkimi wysepkami, które można podziwiać podczas odpoczynku. Łagodne zejście do Adriatyku doceniają zwłaszcza rodziny z dziećmi, ale urok tego miejsca na każdym zrobi wrażenie.

Mali Portić na półwyspie Kamenjak – ta otoczona zielenią kameralna plaża w uroczej, niewielkiej zatoczce jest jedyną piaszczystą plażą na tym istryjskim półwyspie (nie mylić z plażą Uvala Portić, która znajduje się w tej samej zatoce). Niezwykłego uroku temu krajobrazowi dodają skaliste, zadrzewione boki, które chronią zatoczkę przed falami. Piaszczyste zejście do morza jest miękkie, długie i bezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i osób starszych.

Pjescana Uvala – położona niedaleko Puli plaża o niezwykle łagodnym zejściu do morza, uważana jest za jedną z najlepiej dostępnych plaż Chorwacji. Choć jej brzegi pokryte są drobnym żwirkiem, centralna część jest piaszczysta, podobnie jak całe dno zatoki. Otoczona przez zieleń okolicznych lasów jest prawdziwą oazą sprzyjająca relaksowi. Z plaży można także podziwiać pozostałości 100-metrowej fortyfikacji zbudowanej w epoce brązu, zamieszkanej później przez Histri, starożytne plemię piratów.

Zatoka Kvarner – TOP 3

Plaże na wyspie Krk – chociaż mogłoby się wydawać, że na wyspie Krk znajdują się same plaże kamieniste bądź żwirkowe, nie jest to wcale prawdą. Do najpiękniejszych, choć może nie największych i najbardziej popularnych w Chorwacji, piaszczystych linii brzegowych na wyspie zaliczyć należy plaże Komoriska oraz Baska. Komoriska znajduje się w zatoce Klimno, jest niewielka, ale rosnące przy niej sosny mogą ochronić wczasowiczów przed mocnym, chorwackim słońcem. Z kolei plaża Baska, choć trudno dostępna ze względu na stromą i długą drogę, niewątpliwie warta jest zachodu – nigdy nie ma tu tłumu turystów, więc bez trudu będziemy mogli kontemplować tutejszy malowniczy krajobraz.

Rajska Plaża w Lopar na wyspie Rab – nieskazitelny złoty piasek rozciąga się na długości prawie dwóch kilometrów. Zejście do morza jest długie i łagodne, a woda jest raczej płytka, co czyni plażę wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi. Tym bardziej, że systematycznie wyróżniana jest symbolem Błękitnej Flagi. Z brzegu roztacza się wyjątkowy widok na skaliste wzgórza okalające zatokę. Choć w pobliżu znajdują się punkty w których można wypożyczyć sprzęt i spróbować swoich sił w sportach wodnych, miejsce to nie jest skomercjalizowane. Wciąż czuć tutaj naturalny wakacyjny klimat.

Crni Molo w Crikvenicy – ośmiokilometrowa Riwiera Crikvenica oferuje kilka piaszczystych plaż, jednak najbardziej popularną jest właśnie Crni Molo. Jest to miejska plaża niezwykle popularna wśród mieszkańców, ale i wśród turystów, którzy chcą mieć łatwy i szybki dostęp do kawiarenek czy sklepów.

Dalmacja – TOP 5
Sakarun na Dugim Otoku – to jedna z najładniejszych plaż nad całym Adriatykiem. Biały drobny piasek rozciąga się na długości 800 metrów, z jednej strony oblewają go krystalicznie czyste, błękitne wody, z drugiej rośnie zielony sosnowy las. Turkus morskich wód potęguje dodatkowo to, że jest tu naprawdę płytko – dopiero po około 200 metrach dno zaczyna się obniżać.

Slanica na wyspie Murter – Otoczona wysokimi klifami plaża w dużej części piaszczysta, choć dzieli się również na część skalisto-betonową. Ze względu na przybrzeżną płyciznę często wybierana przez osoby z dziećmi, ale nie brakuje na niej szeregu atrakcji sportów wodnych. Latem odbywają się tutaj różnorodne imprezy, dlatego jeżeli szukamy miejsca bogatego w rozrywkę – ten wybór będzie doskonały.

Porat na wyspie Biševo – została uznana za jedną z siedmiu najpiękniejszych plaż na świecie. Położona przy niewielkiej, ale malowniczej zatoce, otoczona przez zanurzone w wodzie klify w których znajdują się liczne morskie groty. Najsłynniejsza z nich to Modra špilja, którą można zwiedzić. Jak większość plaż w Chorwacji i tutaj mamy do czynienia z brzegiem bardzo łagodnie opadającym ku morzu. Zarówno dzieci jak i osoby, które niekoniecznie potrafią pływać, ale lubią spokojnie spokojne kąpiele, z pewnością to docenią.

Bačvice w Splicie – to jedna z najpopularniejszych piaszczystych plaż w całej Chorwacji i jedna z najczystszych – co roku otrzymuje odznaczenie „Błękitnej Flagi”. Słynie z gry w „picigin” (tzw. zośkę wodną), która wymaga od uczestników wysokich umiejętności akrobatycznych.

Bellevue w Dubrowniku – przepiękna miejska plaża w niewielkiej zatoce, uważanej za najładniejszą zatokę Dubrowniku. Odgrodzona stromą kamienną ścianą od miejskiego zgiełku, jest idealnym miejscem do wypoczynku. Bellevue słynie też z zawodów Dzikiej ligi amatorskiej piłki wodnej. Turniej w sezonie potrafi przyciągnąć uwagę nawet 30 tysięcy widzów!

Wymienione powyżej plaże piaszczyste to tylko kilka propozycji. W Chorwacji bez trudu znajdziecie ich o wiele więcej – zarówno tych popularnych, miejskich, jak i ukrytych, na których można odnaleźć samotność. Każda ma coś do zaoferowania i z pewnością nie będziecie zawiedzeni wypoczynkiem w jednym z takich pięknych miejsc.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 21.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.3/6  230 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.9/6  93 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.0/6  82 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.1/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.3/6  27 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.6/6  82 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.0/6  82 oceny
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.4/6  71 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Chorwacja: Mljet i Lastovo - Makarska Riwiera - Dalmacja - Korcula - Płw. Peljesac - Hvar - Mljet - Vis - Brać
zdjęcie-oferty
4.8/6  58 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.0/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.
krajobraz-kierunku
Mitologia i Cyklady Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.
krajobraz-kierunku
Wyspy Greckie - ile ich jest i które musisz zwiedzić? Wyspy greckie to idealne miejsce na wymarzone wakacje zarówno dla tych, którzy pragną relaksu na plaży, jak i tych, którzy chcą spędzić czas aktywnie. Nie bez powodu Grecja znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych przez turystów z Polski. W naszym rankingu prezentujemy najpopularniejsze z greckich wysp, które zachwycają krajobrazami, niesamowitymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami do uprawiania sportów wodnych. Zobacz, które z nich szczególnie warto odwiedzić i dlaczego. Spędź wakacje w Grecji i przekonaj się dlaczego turyści tak chętnie do niej wracają.
krajobraz-kierunku
Plaże na Dominikanie - 8 najpiękniejszych plaż, które warto odwiedzić Jeśli myślisz o urlopie na Dominikanie, to prawdopodobnie marzą Ci się „wakacje na plaży”, długie wylegiwanie się w słońcu, sporty wodne i tropikalne owoce. To wszystko, a nawet więcej znajdziesz na wyspie, która ma jedne z najpiękniejszych plaż na Karaibach. Dominikana zachwyci Cię zróżnicowanym krajobrazem, ponieważ poza plażami są tam także majestatyczne góry, bujne lasy, rafy koralowe, a nawet pustynie. W tym uroczym kraju znajdziesz dokładnie taką plażę, jaką lubisz. Wolisz prywatne plaże luksusowych resortów z bogatą infrastrukturą turystyczną? Czy może szukasz rozległych, dzikich plaż, z dala od cywilizacji, na których nie spotkasz nikogo? Oto kilka z najpiękniejszych i najciekawszych plaż na Dominikanie. Którą wybierzesz na wakacyjny wyjazd?