< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Najładniejsze piaszczyste plaże w Chorwacji

Najładniejsze piaszczyste plaże w Chorwacji

Skrócony opis

Żwirkowe i kamieniste plaże, z których słynie Chorwacja, to jeden z elementów przesądzających o malowniczym krajobrazie tego kraju. Są idealne dla tych, którzy lubią odkrywać podwodny świat, ale dla miłośników plażowania znacznie lepszym rozwiązaniem są plaże piaszczyste. Na szczęście ich także w Chorwacji nie brakuje. Gdzie ich szukać? Poniżej prezentujemy najładniejsze piaszczyste plaże Chorwacji.

Sekcja 1

Półwysep Istria – TOP 3

Bijeca w miasteczku Medulin – ma kilometr długości i dzieli się na część piaszczystą i kamienistą. Plaża otoczona jest niewielkimi wysepkami, które można podziwiać podczas odpoczynku. Łagodne zejście do Adriatyku doceniają zwłaszcza rodziny z dziećmi, ale urok tego miejsca na każdym zrobi wrażenie.

Mali Portić na półwyspie Kamenjak – ta otoczona zielenią kameralna plaża w uroczej, niewielkiej zatoczce jest jedyną piaszczystą plażą na tym istryjskim półwyspie (nie mylić z plażą Uvala Portić, która znajduje się w tej samej zatoce). Niezwykłego uroku temu krajobrazowi dodają skaliste, zadrzewione boki, które chronią zatoczkę przed falami. Piaszczyste zejście do morza jest miękkie, długie i bezpieczne zarówno dla małych dzieci, jak i osób starszych.

Pjescana Uvala – położona niedaleko Puli plaża o niezwykle łagodnym zejściu do morza, uważana jest za jedną z najlepiej dostępnych plaż Chorwacji. Choć jej brzegi pokryte są drobnym żwirkiem, centralna część jest piaszczysta, podobnie jak całe dno zatoki. Otoczona przez zieleń okolicznych lasów jest prawdziwą oazą sprzyjająca relaksowi. Z plaży można także podziwiać pozostałości 100-metrowej fortyfikacji zbudowanej w epoce brązu, zamieszkanej później przez Histri, starożytne plemię piratów.

Sekcja 2

Zatoka Kvarner – TOP 3

Plaże na wyspie Krk – chociaż mogłoby się wydawać, że na wyspie Krk znajdują się same plaże kamieniste bądź żwirkowe, nie jest to wcale prawdą. Do najpiękniejszych, choć może nie największych i najbardziej popularnych w Chorwacji, piaszczystych linii brzegowych na wyspie zaliczyć należy plaże Komoriska oraz Baska. Komoriska znajduje się w zatoce Klimno, jest niewielka, ale rosnące przy niej sosny mogą ochronić wczasowiczów przed mocnym, chorwackim słońcem. Z kolei plaża Baska, choć trudno dostępna ze względu na stromą i długą drogę, niewątpliwie warta jest zachodu – nigdy nie ma tu tłumu turystów, więc bez trudu będziemy mogli kontemplować tutejszy malowniczy krajobraz.

Rajska Plaża w Lopar na wyspie Rab – nieskazitelny złoty piasek rozciąga się na długości prawie dwóch kilometrów. Zejście do morza jest długie i łagodne, a woda jest raczej płytka, co czyni plażę wyjątkowo przyjazną dla rodzin z dziećmi. Tym bardziej, że systematycznie wyróżniana jest symbolem Błękitnej Flagi. Z brzegu roztacza się wyjątkowy widok na skaliste wzgórza okalające zatokę. Choć w pobliżu znajdują się punkty w których można wypożyczyć sprzęt i spróbować swoich sił w sportach wodnych, miejsce to nie jest skomercjalizowane. Wciąż czuć tutaj naturalny wakacyjny klimat.

Crni Molo w Crikvenicy – ośmiokilometrowa Riwiera Crikvenica oferuje kilka piaszczystych plaż, jednak najbardziej popularną jest właśnie Crni Molo. Jest to miejska plaża niezwykle popularna wśród mieszkańców, ale i wśród turystów, którzy chcą mieć łatwy i szybki dostęp do kawiarenek czy sklepów.

Sekcja 3

Dalmacja – TOP 5
Sakarun na Dugim Otoku – to jedna z najładniejszych plaż nad całym Adriatykiem. Biały drobny piasek rozciąga się na długości 800 metrów, z jednej strony oblewają go krystalicznie czyste, błękitne wody, z drugiej rośnie zielony sosnowy las. Turkus morskich wód potęguje dodatkowo to, że jest tu naprawdę płytko – dopiero po około 200 metrach dno zaczyna się obniżać.

Slanica na wyspie Murter – Otoczona wysokimi klifami plaża w dużej części piaszczysta, choć dzieli się również na część skalisto-betonową. Ze względu na przybrzeżną płyciznę często wybierana przez osoby z dziećmi, ale nie brakuje na niej szeregu atrakcji sportów wodnych. Latem odbywają się tutaj różnorodne imprezy, dlatego jeżeli szukamy miejsca bogatego w rozrywkę – ten wybór będzie doskonały.

Porat na wyspie Biševo – została uznana za jedną z siedmiu najpiękniejszych plaż na świecie. Położona przy niewielkiej, ale malowniczej zatoce, otoczona przez zanurzone w wodzie klify w których znajdują się liczne morskie groty. Najsłynniejsza z nich to Modra špilja, którą można zwiedzić. Jak większość plaż w Chorwacji i tutaj mamy do czynienia z brzegiem bardzo łagodnie opadającym ku morzu. Zarówno dzieci jak i osoby, które niekoniecznie potrafią pływać, ale lubią spokojnie spokojne kąpiele, z pewnością to docenią.

Bačvice w Splicie – to jedna z najpopularniejszych piaszczystych plaż w całej Chorwacji i jedna z najczystszych – co roku otrzymuje odznaczenie „Błękitnej Flagi”. Słynie z gry w „picigin” (tzw. zośkę wodną), która wymaga od uczestników wysokich umiejętności akrobatycznych.

Bellevue w Dubrowniku – przepiękna miejska plaża w niewielkiej zatoce, uważanej za najładniejszą zatokę Dubrowniku. Odgrodzona stromą kamienną ścianą od miejskiego zgiełku, jest idealnym miejscem do wypoczynku. Bellevue słynie też z zawodów Dzikiej ligi amatorskiej piłki wodnej. Turniej w sezonie potrafi przyciągnąć uwagę nawet 30 tysięcy widzów!

Wymienione powyżej plaże piaszczyste to tylko kilka propozycji. W Chorwacji bez trudu znajdziecie ich o wiele więcej – zarówno tych popularnych, miejskich, jak i ukrytych, na których można odnaleźć samotność. Każda ma coś do zaoferowania i z pewnością nie będziecie zawiedzeni wypoczynkiem w jednym z takich pięknych miejsc.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.33/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Chorwacja