wypoczynek

Wczasy w Dubrowniku - co musisz wiedzieć?

  • O Dubrowniku
  • Pogoda

Dubrownik

Wczasy w Dubrowniku - „Perle Adriatyku”

Będący jednym z najpiękniejszych miast na świecie Dubrownik nie na darmo nazywany jest „Perłą Adriatyku”. Za sprawą niesamowitego połączenia architektury, historii, kultury oraz ukształtowania terenu, przyciąga uwagę wielu turystów z całego świata. Cechujące się wąską, śródziemnomorską zabudową miasto wyróżnia się charakterystycznymi murami, które skrywają niesamowitą starówkę, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tu znajdziemy najstarszą w Europie aptekę z 1317 roku, Wielką Fontannę Onufrego z 1438 roku czy Plac Luža ze słynnym pałacem Sponza.

Wakacje w Dubrowniku – czyli lekcja historii na żywo
Decydując się na wczasy w Dubrowniku, odbędziemy wyjątkową podróż w czasie, przenosząc się aż do VI w. n.e., kiedy to pojawili się tu pierwsi osadnicy. Ośrodek ten zawsze zajmował szczególne miejsce w dziedzictwie regionu. Otoczony wyspami, leżący u ujścia Neretwy, był przez wieki strategicznym portem. Dzięki zręcznie prowadzonej polityce, Dubrownik stał się potężnym państwem-miastem, konkurującym z Wenecją czy Genuą. Dramatyczne w skutkach trzęsienie poważnie uszkodziło miasto w 1665 roku. Podobnie jak trwająca na początku lat 90-tych ubiegłego wieku wojna bałkańska, która uszkodziła lub zniszczyła 68% budynków. Na szczęście, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, miasto szybko zdobyło fundusze na umiejętnie przeprowadzoną odbudowę i po wojennych zniszczeniach nie ma już śladu. Spacerując po wąskich, urokliwych uliczkach można gdzieniegdzie spotkać rzadkie ślady po kulach, przypominające o burzliwej historii miasta. Co roku rzesze turystów wybiera na wakacje Dubrownik, zachwycając się jego śródziemnomorską architekturą, w którą wkład mieli również polscy architekci i budowniczowie.

Wczasy w Dubrowniku – zabawa i wypoczynek
Nie samą historią jednak żyje człowiek. Dziś Dubrownik to prężnie działający ośrodek kulturalny i turystyczny, który co roku przyciąga rzeszę odwiedzających z całego świata. W trakcie wakacji w Dubrowniku warto wziąć udział w letnim festiwalu, który odbywa się tu zawsze od 10 lipca do 25 sierpnia. Fani kina powinni zainteresować się festiwalem filmowym „Libertas”, w ramach którego można obejrzeć filmy dokumentalne i fabularne, poświęcone promowaniu wolności przez kraje na całym świecie. Żwirkowe, kamieniste, bądź betonowe plaże sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tylko od Was zależy czy wybierzecie romantyczną zatoczkę czy luksusowo wyposażoną plażę., Na miłośników sportu i rekreacji czekają kąpiele oraz jazda konna, piłka wodna, wędkarstwo, tenis czy nurkowanie.

Zobacz również oferty w innych regionach w Chorwacji: Dalmacja Hvar Istria Kastelanska Riwiera Korcula Makarska Riwiera oraz informacje o Chorwacji.

Pogoda w Dubrowniku

Dubrownik to jedna z najpopularniejszych miejscowości w Chorwacji. Doskonała pogoda zachęca turystów do odwiedzania tego regionu nie tylko podczas wakacji, choć właśnie latem pogoda w Dubrowniku jest najlepsza. Temperatury wynoszą od 23°C do nawet 30°C i więcej, a pomiędzy lipcem i sierpniem występują najmniejsze opady deszczu. Ciepłą wiosnę i jesień dzieli stosunkowo łagodna zima, podczas której temperatury w Dubrowniku nie spadają zwykle poniżej 0°C. W listopadzie mogą jednak pojawiać się częstsze i bardziej obfite opady.