Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Znaleziono 15 ofert
Leżący na południu Chorwacji Dubrownik nazywany jest często Perłą Adriatyku. Miejscowość sięgająca swymi korzeniami wczesnego średniowiecza urzeka piękną architekturą i niepowtarzalnym klimatem. Możemy tu podziwiać praktycznie niezniszczone (co jest unikatowe w skali Europy) założenie urbanistyczne średniowiecznego miasta wraz z systemem fortyfikacji warownych, na który składają się, oprócz dochodzących do 25 metrów wysokości murów, również forty, baszty i bramy. Wokół miejscowości znajdują się liczne wyspy i plaże, a w tutejszych knajpkach skosztować można najbardziej wykwintnych dań, w tym szerokiej paletę świeżych owoców morza, które miejscowi rybacy dostarczają każdego dnia zaraz po porannych połowach. Praktycznie przez cały rok panuje tu łagodny klimat, a jeśli dodać do tego fakt, że jest to jedno z najbardziej nasłonecznionych miast śródziemnomorskiej Europy, to nikogo nie zdziwi, że Dubrownik to jedno z ulubionych miejsc turystów nad Adriatykiem.
Dubrownik leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się suchymi, ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Rocznie notuje się tam 700-1300 mm deszczu. Opady występują głównie zimą.
Jeśli interesuje nas wypoczynek na plaży, najlepszym okresem na wizytę w Dubrowniku i jego okolicach jest lipiec i sierpień, jeśli zaś zwiedzanie – późna wiosna i wczesna jesień.
W Dubrowniku słupki rtęci pokazują 17 °C w kwietniu, 22 °C w maju, 26 °C w czerwcu, 31 °C w lipcu, 30 °C w sierpniu i 25 °C we wrześniu. Noce najcieplejsze są w lipcu i sierpniu – 19-21 °C. Zimą średnie temperatury w dzień wynoszą 11-15 °C i 3-7 °C w nocy.
Temperatura wody to 17 °C w maju, 20 °C w czerwcu, 22 °C w lipcu, 19 °C w sierpniu i 15 °C we wrześniu.
Dubrownik to jedno z najpiękniejszy miast Chorwacji, pełne zabytków i ciekawych miejsc, zachwyci każdego, kto lubi zwiedzać i aktywnie spędzać czas. Wśród największych atrakcji Dubrownika trzeba wymienić:
Podczas pobytu warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Dubrowniku, a wśród nich zwiedzanie miasta z polskojęzycznym przewodnikiem, całodniowa wycieczka do Czarnogóry pod opieką pilota czy zwiedzanie wyspy Korculi i Półwyspu Pelješac.
Port lotniczy Dubrownik (DBV) znajduje się ok. 20 km na południe od centrum miasta, w miejscowości Čilipi.
W sezonie turystycznym (czerwiec-wrzesień) do Dubrownika można dolecieć bezpośrednio tanimi liniami lotniczymi z Warszawy, Poznania, Krakowa i Katowic lub lotami czarterowymi poszczególnych biur podróży. Rainbow oferuje przeloty z Gdańska, Poznania, Katowic i Warszawy.
Kozice na žaru – grillowane krewetki, podawane najczęściej z pieczywem i sałatką.
Kozice u maslinovom ulju – krewetki duszone w oleju z oliwek z dodatkiem czosnku i natki pietruszki.
Salata od hobotnice – sałatka z ugotowanej ośmiornicy z dodatkiem pomidorów, papryki, sałaty i aromatycznych ziół.
Riblja juha – zupa rybna, często serwowana też z dodatkiem owoców morza.
Crni Rižot – czarne risotto barwione atramentem z mątwy lub kałamarnicy.
Buzara – gulasz z owoców morza z oliwą z oliwek, winem, czosnkiem i pietruszką (scampi – krewetki, dadnje – małże).
Špageti od plodova mora – spaghetti z owocami morza.
Prócz tego warto też skosztować innych tradycyjnych chorwackich dań:
Burek – ciasto filo faszerowane mięsem, szpinakiem lub serem.
Ćevapčići – kotleciki z mielonego mięsa z dodatkiem cebuli i czosnku.
Pršut – solona szynka suszona na wietrze.
Pljeskavica – okrągły kotlet z mięsa mielonego podawany najczęściej z frytkami.
Meso ispod peke – mięso z ziemniakami i cebulą pieczone w żarze w specjalnym naczyniu, które następnie zasypywane jest żarem.
Grah sa zeljem – fasolowy gulasz z kiszoną kapustą.
Produkty spożywcze – lawenda, wino (np. Dingač, Plavac, Prošek, Graševina), pršut, oliwa z oliwek, miód (np. lawendowy, szałwiowy, kasztanowy), dżem z fig, Maraschino (likier z wiśni), ser z mleka owczego Paški sir, rakija, słodycze (ciasteczka Domaćice, czekolada Dorina), przyprawy i zioła (rozmaryn, szałwia, tymianek, liście laurowe), ajvar.
Produkty użytkowe – kosmetyki na bazie oliwy z oliwek lub lawendy, peka (specjalne naczynie do przygotowywania potraw).
Produkty dekoracyjne – koronki (serwetki, obrusy), wyroby z kamienia (misy, wazony, biżuteria, moździerz).