Dominikana i Puerto Plata, czyli dlaczego wybrać ten kierunek
Planujesz wakacje na Dominikanie, ale nie wiesz, który region wybrać? Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na Puerto Plata, jakie atrakcje tu znajdziesz i co warto zobaczyć
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Dominikana
Region: Puerto Plata
Waluta: DOP
Powierzchnia: 460 km 2
Liczba ludności: 227 981
Rajska Dominikana od jakiegoś czasu cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. Jednym z najchętniej wybieranych przez turystów regionów kraju jest Puerto Plata. Nic dziwnego, znajdziemy tu wszystko, o czym spragnieni słońca i beztroskiego urlopu, mogą marzyć – bajeczne białe porośnięte palmami plaże, oblewane wodami Atlantyku, piękną egzotyczną przyrodę i wakacyjną atmosferę. Puerto Plata oferuje również wiele możliwości do aktywnego wypoczynku - można tu snurkować, nurkować, pływać z delfinami, uprawiać windsurfing i kitesurfing, wziąć udział w spływach kajakowych, popływać katamaranem czy wędrować po dżungli. Wisienkę na torcie stanowią smakowita kuchnia i interesująca kultura Karaibów. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, dlaczego warto wybrać się do Puerto Plata i co ma do zaoferowania ten turystyczny region Dominikany.
Puerto Plata leży w strefie klimatu równikowego, charakteryzującego się wysokimi temperaturami przez cały rok oraz obfitymi opadami. Wahania temperatury w ciągu doby są niewielkie – wynoszą maksymalnie 10°C.
Średnie temperatury powietrza w Puerto Plata wynoszą 29°C w styczniu i w lutym, 30°C w marcu, kwietniu i grudniu, 31°C w maju, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie oraz 32°C w lipcu i w sierpniu. W nocy słupki rtęci pokazują 9-10°C mniej niż w ciągu dnia.
Najbardziej deszczowym okresem jest listopad i grudzień – notuje się wówczas ok. 230 mm deszczu miesięcznie, najmniej pada latem (50-70 mm miesięcznie).
Woda najcieplejsza jest we wrześniu i październiku (29°C), najchłodniejsza zaś od stycznia do kwietnia (26°C).
Najlepszym okresem na urlop w Puerto Plata jest późna zima i wczesna wiosna. Kto chciałby zobaczyć, jak świętuje się tu karnawał, na wyjazd powinien wybrać przełom lutego i marca.
Podczas pobytu w tej części Dominikany warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Puerto Plata. City tour po Santo Domingo i Tres Ojos, wycieczka konna przez karaibskie plaże, spływ najdłuższą rzeką Republiki Dominikańskiej – Yaque del Norte czy całodniowa wycieczka na tropikalną wyspę Saona to tylko część z propozycji, jakie ma do zaoferowania Rainbow Tours.
Puerto Plata International Airport (POP) znajduje się niecałe 20 km na wschód od stolicy regionu. Obecnie żadne linie lotnicze nie oferują bezpośrednich połączeń między Polską a Dominikaną, dlatego, jeśli ktoś wybiera się w te strony, warto skorzystać z samolotu czarterowanego przez biura podróży. Z Rainbow do Puerto Plata można dolecieć z Warszawy lub z Katowic. Lot trwa ok. 11 godzin.
Bandera dominicana – narodowe danie kraju, ryż z fasolą i duszonym mięsem.
Moro – ryż z dodatkiem fasoli (habichuelas) czerwonej (rojo) lub czarnej (negro) bądź z groszkiem (guandules), nieraz z dodatkiem mleczka kokosowego.
Arroz con fideos – ryż ze smażonym makaronem.
Quipes – smażona na głębokim tłuszczu bułka nadziewana mieszanką mięsa mielonego, warzyw i owoców (picadillo).
Yuca con mojo – maniok z dodatkiem oliwy, czosnku, cytrusów i kolendry.
Arepitas – placuszki z manioku.
Camarones con coco y gengibre – krewetki z kokosem i imbirem.
Pica pollo – kurczak ze smażonymi platanami.
Yaroa – puree z platanów, mięsa i sera z sosami.
Empanadas – pierogi z nadzieniem z mięsa, jajek czy warzyw.
Desery – habichuelas con dulce (fasola na słodko), dulce de coco (masa kokosowa z mlekiem, cynamonem i wanilią), palito de coco (serwowana na patyczku masa cukrowa z nadzieniem z kokosa).
Produkty spożywcze – rum (Brugal, Bermudez, Barcelo), kawa (Santo Domingo, Induban), cynamon, wanilia i olejek waniliowy, likier Mamajuana, kakao i czekolada, egzotyczne przyprawy.
Produkty użytkowe – cygara, ręcznie zdobione naczynia, wyroby z liści palmy kokosowej (kapelusze, kosze), olejek kokosowy.
Produkty dekoracyjne – biżuteria z larimaru, np. bransoletki, pierścionki, kolczyki (larimar to niebieski minerał występujący tylko w Dominikanie), biżuteria z bursztynem, magnesy ze skorupy kokosa.