wypoczynek

Wczasy na Galapagos - co musisz wiedzieć?

  • O Galapagos
  • Opinie
  • Pogoda

Galapagos

W krainie wielkich żółwi – wakacje na Galapagos

Słynące z gigantycznych żółwi, wysokich szczytów górskich, u podnóża których rozciągają się kolonialne miasteczka, kolorowe targi i malownicze ruiny, wyspy Galapagos to prawdziwy wakacyjny raj na ziemi. Prawdziwą atrakcją wysp są jednak ogromne żółwie Galapagos. Dlatego też archipelag nazywa się często Wyspami Żółwimi. To one stały się symbolem Galapagos, który można oglądać na żywo w wielu miejscach. Jednym z nich jest La Galapaguera – stacja gigantycznych żółwi, nazywana „sanktuarium żółwi”. Żółwie występują też jednak w pełnej dzikości, dopełniając magiczny krajobraz wyspy. Jednym z takich miejsc jest np. plaża Puerto Chino, na której bardziej prawdopodobne jest spotkanie żółwia niż drugiego człowieka. Podobnie Playa Carola, gdzie oprócz żółwi, spotkamy też iguany.

Zachwycająca flora i fauna – wczasy na Galapagos
Wakacje na Galapagos to jednak nie tylko pobyt w krainie żółwi, ale również iguan, pelikanów, wielorybów czy lwów morskich. Magiczny świat fauny Galapagos czeka na wszystkich, którzy zdecydują się spędzić tu swój urlop. Szczególnie polecamy wyspę Santa Fe, której ciche zatoczki to miejsce lęgowe fregat, głuptaków maskowych czy burzyków szarych. Oprócz nich znajdziemy tu wspomniane pelikany i lwy morskich, wypoczywające w cieniu endemicznego lasu pełnego ogromnych kaktusów. Warto również udać się do Punta Estrada, gdzie główną atrakcją jest podziwianie białych rekinów. Wreszcie, wczasy na Galapagos to również szansa, aby zobaczyć plażę Alemana i Playa de Los Perros, w których żyją legwany oraz mnogie kolonie czerwonych krabów.

Odkryj historię Galapagos – wakacje na rajskich wyspach
Archipelag Galapagos został odkryty przez Hiszpanów w 1535 roku. Nie zasiedlili one jednak wysp, które były bazą piratów, a w okresie późniejszym wielorybników, którzy przyjeżdżali na Galapagos po zapasy żywności. W 1832 roku wyspy zostały zajęte przez Ekwador i tak już zostały do dnia dzisiejszego. Przełomowy dla dziejów Galapagos (jak i całej ludzkości) okazał się rok 1835, kiedy to wyspy odwiedził Karol Darwin. Jego badania zwierząt na Galapagos okazały się być bez precedensu dla teorii ewolucji. Obecnie na terenie wysp działa Park Narodowy, który chroni tutejszą biosferę. Karol Darwin doczekał się zaś pośmiertnie stacji badawczej swojego imienia, założonej tu w 1959 roku.

Opinie o Galapagos

Galapagos
6.0 /6

Marzenia się spełniają

Odwiedzenie Galapagos było marzenie mojego męża od lat dziecięcych. Zobaczenie miejsca gdzie tak wiele Darwin uczynił dla nauki było niesamowitym przeżyciem 😊
Dodał(a):
Bogusia i Przemek, 09.04.2021
6.0 /6

Tak!!!

10/10. Pasowalo mi wszystki - ludzie, przyroda, pogoda, jedzenie. Mimo, a może wręcz dzięki covidowym obostrzeniom - zero tłumów, zwierzaki zrelaksowane ;)
Dodał(a):
Monia Sz. :), 12.04.2021
6.0 /6

Piękny zakątek

od początku na galapagos iguany już wychodziły z dzikich zakątków później zółwie aż do lwów morskich głuptaków i pingwinów , być w ekwadorze to moim zdaniem galapagos jest jednym z przymusowych przystanków
Dodał(a):
Podróżnik, 16.12.2019
5.0 /6

pięknie... ale za krótko!

chyba GALAPAGOS jest jeszcze piekniejszy niz widzielismy!

Dodał(a):
Tomasz , 18.02.2018
5.8/6 Ocena ogólna Galapagos

Pogoda w Galapagos

Pogodę na Galapagos warunkuje położenie tych wysp na równiku. Choć termometry wskazują zwykle wysokie wartości, chłodny prąd morski sprawia, że upały nie są aż tak uciążliwe. Średnia temperatura na Galapagos wynosi zwykle ok. 28°C i wzrasta nieco w najcieplejszych miesiącach: lutym, marcu i kwietniu. Na Galapagos występują także dwie pory: deszczowa trwająca od początku roku do czerwca oraz sucha, która przypada na okres od lipca do grudnia.