Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Chalkidiki wakacje

Sortuj: od najniższej ceny

Znaleziono 25 ofert

Polecana oferta
Last Minute!
Hotel Philoxenia
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
29.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Gdańsk
Ultra All Inclusive
2 568zł/os.
Cena regularna: 2 718 Najniższa cena z 30 dni: 2 798 zł
5.0/6  (96 ocen)
Polecana oferta
Last Minute!
Aristoteles Holiday Resort
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
29.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Gdańsk
All inclusive
2 250zł/os.
Cena regularna: 2 500 Najniższa cena z 30 dni: 2 500 zł
5.2/6  (565 ocen)
Polecana oferta
Last Minute!
Chrousso Village
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
25.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
All inclusive
2 462zł/os.
4.7/6  (3 oceny)
Last Minute!
Medusa
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
08.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Bez wyżywienia
1 693zł/os.
Last Minute!
Ammon Garden
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
29.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Gdańsk
Śniadania
1 749zł/os.
5.6/6  (89 ocen)
Last Minute!
Nostos
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
25.05.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
1 765zł/os.
5.7/6  (3 oceny)
Last Minute!
Dionysos Hotel
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
01.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
Śniadania
1 895zł/os.
Last Minute!
Olympia Hotel
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
08.06.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Bez wyżywienia
1 952zł/os.
5.3/6  (166 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Akrathos Beach
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
29.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Gdańsk
All inclusive
2 249zł/os.
Cena regularna: 2 449 Najniższa cena z 30 dni: 2 600 zł
4.5/6  (3 oceny)
Last Minute!
Sousouras
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
29.05.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Gdańsk
Śniadania
2 485zł/os.
Chalkidiki
Chalkidiki

Grecja

Region: Chalkidiki

Waluta: EUR

Powierzchnia: 2918 km2

Liczba ludności: ‍105 908

Dlaczego warto pojechać na wczasy na Półwysep Chalkidiki?

Chalkidiki to jeden z najciekawszych regionów Grecji, a na pewno jej północnej części. Na górzystym, porośniętym głównie pionową sosną, półwyspie znajduje się wprost niezliczona ilość plaż i małych urokliwych zatoczek. W okolicy jest też dużo ciekawych miejscowości, z owianą tajemnicą Republiką Mnichów na czele. W dodatku to wprost wymarzone miejsce na urlop dla każdego, kto ceni sobie słońce, zdrową, dobrą kuchnię, znakomite wina i wypoczynek na łonie natury.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Chalkidiki?

 • Półwysep Chalcydycki, jak po polsku nazywa się Chalkidiki, to największy półwysep na Morzu Egejskim, w północnej części Grecji, usytuowany na południowy-wschód od Salonik. Łącznie zajmuje on obszar 2.918 km².
 • Od zachodu Półwysep Chalcydycki oblewają wody Zatoki Salonickiej i Zatoki Termajskiej, od wschodu zaś – Zatoki Orfańskiej.
 • W południowej części Chalkidiki znajdują się trzy mniejsze półwyspy, nazywane popularnie „palcami” – Kasandra, Sithonia i Athos, które tworzą dwie zatoki: Toronejska, często nazywana też Kasandryjską (między Kasandrą i Sithonią) oraz Singitikos, nazywaną też Zatoką Góry Atos (między Sithonią i Athos).
 • Grecja leży w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen, do wjazdu wystarczy dowód osobisty (nie trzeba brać paszportu).
 • Grecy są typowymi południowcami, a więc czas płynie tu o wiele wolniej. Jednym z podstawowych zwrotów jest siga, siga oznaczający powoli, bez pośpiechu.
 • W zdecydowanej większości mieszkańcy Grecji są chrześcijanami, ale dominuje tutaj Grecki Kościół Prawosławny (nie mylić z grekokatolikami).
 • Walutą obowiązującą w Grecji jest euro.

Pogoda na Chalkidiki

Sezon turystyczny trwa od wiosny do jesieni, w kwietniu i maju oraz we wrześniu i październiku temperatury sprzyjają zwiedzaniu. Słupki rtęci pokazują wówczas w dzień od 19 do 25°C. Najgorętszymi miesiącami są lipiec i sierpień – temperatura w dzień oscyluje wówczas bądź przekracza 30°C.  Woda w morzu najcieplejsza jest w sierpniu i wrześniu (ok. 25°C). Greckie lata są zwykle suche – padać zaczyna dopiero w październiku.

Co zobaczyć podczas wczasów na Półwyspie Chalkidiki?

W północnej części półwyspu Chalcydyckiego na uwagę zasługują:

 • Olintos – jedno z najlepiej zachowanych miejsc archeologicznych półwyspu, gdzie można podziwiać doskonale zachowany układ ulic i zabudowań z czasów starożytnych.
 • Jaskinia Petralona – jaskinia odkryta przypadkowo w 1959 r. przez mieszkańca pobliskiej wsi, gdzie znaleziono szczątki człowieka pierwotnego sprzed ok. 700 tys. lat.
 • Półwysep Kassandra to najbardziej turystyczna i rozrywkowa część, półwyspu Chalkidiki, gdzie znajdują się liczne plaże i ośrodki wypoczynkowe. Niemniej jest tu kilka interesujących miejscowości, z których na uwagę na pewno zasługują:
 • Nea Moudania – miejscowość u nasady półwyspu, gdzie znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Morskie.
 • Nea Fokea – urokliwa miejscowość, nad którą góruje bizantyjska wieża św. Pawła, i gdzie znajduje się jaskinia, w której – wg tradycji – miał nocować ten apostoł podczas swojej podróży.
 • Kallithea – miejscowość, gdzie znajdują się pozostałości po Świątyni Amona Zeusa.
 • Posidi – miejscowość na obrzeżach której znajdują się ruiny świątyni Posejdona wraz z pozostałościami po kilku grobowcach.
 • Paliouri – typowa górska wioska w pobliżu której znajdują się ruiny starożytnej wieży Theramvos.
 • Półwysep Sithonia (środkowy z „palców”) to dzika i dziewicza część Chalkidiki, pełna urokliwych zatok i malutkich plaż (gdzie jednak znajduje się sporo ośrodków turystycznych). Na uwagę zasługują tu:
 • Nikiti – miejscowość położona przy wjedzie na półwysep, gdzie na uwagę zasługują tradycyjne domy pochodzące przełomu XIX i XX w. oraz tutejszy kościół Agios Nikitas.
 • Parthenonas – urokliwa wieś w tutejszych górach, gdzie można zobaczyć tradycyjne kamienne domy.
 • Sarti – nadmorska miejscowość z piękną promenadą wzdłuż skalistej plaży, gdzie znajduje się wiele ciekawych starych domów, przyozdobionych malowanymi kafelkami.
 • Przylądek Sithonia – najdalej wysunięta na południe część półwyspu, gdzie znajduje się też urokliwa plaża.
 • Inne najsłynniejsze plaże półwyspu to: Lagomandra, Armenistis, Kriaritsi, Klimataria, Mamba i Azapiko.

Z kolei Atos, trzeci i najbardziej na wschód wysunięty z palców Chalkidiki to najbardziej górzysta i niedostępna część całego półwyspu.

 • Uranopoli – miejscowość znajdująca się u nasady tego półwyspu, z charakterystyczną bizantyjską wieżą, mieszczącą się przy tutejszym porcie.
 • Republika Mnichów – większą część półwyspu stanowi Autonomiczna Republika Góry Athos (nazywana też Republiką Mnichów), posiadająca status okręgu autonomicznego, zamieszkiwanego wyłącznie przez mnichów prawosławnych. Na terenie republiki znajduje się 20 monastyrów, pochodzących z okresu wczesnego średniowiecza (niektóre powstały jeszcze w X w.). Kobiety nie mają prawa wstępu na teren republiki, a mężczyźni muszą się zarejestrować z wielomiesięcznym wyprzedzeniem.
 • Rejsy wzdłuż Athos – najłatwiejszym sposobem, żeby zobaczyć (jedynie z zewnątrz) część klasztorów znajdujących się w Republice Mnichów są kilkugodzinne rejsy statkiem. Większość z nich wypływa z portu w Uranopoli.

Warto wybrać się również na wycieczkę fakultatywną na Chalkidiki. Z polskojęzycznym pilotem można odwiedzić Meteory wpisane na listę UNESCO, wybrać się w rejs po Athos czy też rekreacyjno-krajoznawczą wycieczkę na Dziką Sithonię.

Loty na Chalkidiki

Najdogodniejszym lotniskiem, by dostać się na Półwysep Chalkidiki, jest Port Lotniczy Saloniki-Macedonia (SKG), położony 10 km na południe od centrum Salonik. Przejazd z lotniska do poszczególnych miejscowości w obrębie półwyspu zajmuje od 1 do 2 godzin, w zależności od położenia.

Z Polski do Salonik można dotrzeć tanimi liniami lotniczymi (np. z Krakowa czy Warszawa) bądź też, głównie w sezonie turystycznym, lotami wyczarterowanymi przez biura podróży.

Z Rainbow można dolecieć do Salonik z: Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Średnia długość lotu to ok. 2h45 min.

Co zjeść na Chalkidiki?

Kleftiko – jagnięcina z pomidorami oraz licznymi ziołami i przyprawami pieczona pod przykryciem

Ser Chalkidiki – lokalny ser wytwarzany z czystego koziego mleka.

Lavráki – okoń morski, najczęściej grillowany, serwowany z dodatkiem świeżych sałat.

Achivádes – małże, serwowane na różne sposoby, np. gotowane na parze, w sosie z pomidorami i bakłażanami czy z serem feta.

Lokalne miody – Chalkidiki słynie z produkcji miodów, mniej więcej 1/3 krajowej produkcji pochodzi właśnie z tego półwyspu.

Saganaki – zapiekany ser z mieszanki mleka krowiego i koziego.

Mezedes – przekąski podawane przed głównym daniem. W skład najczęściej wchodzą ser feta, oliwki (najlepiej różnego rodzaju) przyprawione i polane oliwą, podane z pieczywem.

Jakie pamiątki przywieźć z Półwyspu Chalkidiki?

Produkty spożywcze – lokalne miody (np. tymiankowy czy figowy), suszone figi i morele, oliwki, oliwa z oliwek, lokalne sery, zioła (oregano, tymianek), ze słodyczy: loukoumi, baklava, retzina, ouzo, metaxa.

Produkty użytkowe – haftowane obrusy i ręczniki.

Produkty dekoracyjne – ręcznie pisane ikony, wyroby greckiego folkloru (makatki i inne dzianiny), pamiątki z mati, niebieskim talizmanem przypominającym oko, jak np. breloczki, wisiorki, koszulki, komboloi – sznur koralików podobny do różańca.

Najlepsze artykuły o Chalkidiki:

"Wszystkie wakacje możemy spędzać w Grecji" – wywiad z Robertem Gawlińskim

"Wszystkie wakacje możemy spędzać w Grecji" – wywiad z Robertem Gawlińskim

Dlaczego rodzina Gawlińskich tak lubi spędzać czasy w Grecji? Czy Grecy muzykują spontanicznie? Co obecnie robi wokalista zespołu Wilki w Grecji? Jakie są jego plany?

Opinie o Chalkidiki:

5.4/6

Ocena ogólna Chalkidiki

6.0 / 6
Polecam!!!!

Polecam wszystkim, którzy chcą zobaczyć piękne plaże z błękitną wodą. Wspaniały klimat oraz pyszne jedzenie.Dodał(a):
Aleksandra, Warszawa, 2019.10.08
6.0 / 6
Grecja

Region bardzo piękny, super okolica, bardzo dużo zieleni, kwiatów.Najlepsze biuro podróży RAINBOW z którego jechaliśmy.Bardzo polecam.Dodał(a):
ADAM, ŻORY, 2019.07.14
6.0 / 6
Chalkidiki warte zwiedzenia

Chalikidiki w północnej Grecji są warte zobaczenia i zatrzymania się na dłużej. Zapierające dech w piersiach widoki - niezapomniane.Dodał(a):
Dariusz, Warszawa, 2021.09.16
6.0 / 6
Super

Super miejsce, warte odwiedzin, kazda z plaż jest inna, warto popłynąć statkiem za 25 euro ponieważ mozna popływać z niego bezpośrednio w morzu, rewelacja!!!Dodał(a):
Piotr, Bartoszyce, 2021.07.24
6.0 / 6
Chalkidiki

Grecja kontyntynentalna - całkiem inaczej niż na wyspie. Bardzo ładny region, piękne plaże i widoki. PolecamyDodał(a):
ADA i ŁUKASZ, 2018.08.17
6.0 / 6
Akratos Beach

Hotel godny polecenia. Pracownicy i obsługa na wysokim poziomie. Jedzenie zróżnicowane wiec dziecko jak i dorosły znajdzie coś dla siebie, kawa i desery przepyszne. Jeśli chodzi o hotel bardzo przytulny i przestronny. Basen z wydzielony z częścią dla małych dzieci. Przy basenie leżaczki i dobrze wyposażony bar. Plaża blisko hotelu bardzo czysta, wejście do wody lekko kamieniste potem już tylko czysty piasek. Na plaży leżaki dla gości hotelowych oraz bar, w którym serwowano piwo i słodkie napoje.Dodał(a):
Mariusz i Małgorzata, Nysa, 2021.09.24
6.0 / 6
Chalkidiki

Piękny półwysep, z krystalicznie błękitnym morzem. Różnorodność roślinna zachwyca, ludzie są uprzejmi i uśmiechnięci, zdecydowanie polecam.Dodał(a):
Łukasz, Szczecin, 2018.09.25
6.0 / 6
Polecam Chalkidiki!

Chalkidiki są piękne, szczególnie polecam Sithonię ale Kassandra też jest urocza. Piękne, głównie piaszczyste plaże. Polecam!Dodał(a):
KARINA, Orzesze, 2019.09.23
6.0 / 6
Wspaniały pólwysep

Piękne miejsce, wspaniali ludzie ,wspaniałe plaże i cudowna woda, super jedzenie, piękne ikony. Wymarzone wakacjeDodał(a):
Ewa, Krosno, 2021.07.21
6.0 / 6
beatak

na ogół ładne plaże, chociaż wąskie i piasek nie zawsze najładniejszy . Woda cudowna - można cały dzień plażować i pływać , i jeść- bo tawerny przy samych plażachDodał(a):
Beata, Szeligi, 2019.09.25
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem