wypoczynek

Wczasy na Łotwie - co musisz wiedzieć?

  • O Łotwie
  • Opinie
  • Pogoda
Flaga Łotwy

Łotwa

Stolica:
Ryga
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
64 573 km2
Liczba ludności:
1 945 500

Wczasy na Łotwie–zobacz i odczaruj

Łotwa stanowi znakomitą odpowiedź na potrzeby amatorów wakacyjnego wypoczynku nad Morzem Bałtyckim. To obok Litwy i Estonii, piękna, niedoceniana dotąd, perełka plażowania. Choć wydawać by się mogło, że ta była republika radziecka nie ma nic szczególnego do zaoferowania turystom, to jest wręcz odwrotnie.

Łotwa – kraina trzech tysięcy jezior, z licznymi źródłami wód mineralnych, to znakomita propozycja na kierunek wakacyjnych wojaży. Wizytówką Łotwy jest jej długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże z najsłynniejszym ośrodkiem wypoczynkowym Jurmałą. Choć kurort zyskał swą popularność głównie za sprawą wizyt oficjeli radzieckich, to do dziś dnia jest najchętniej odwiedzanym nadmorskim ośrodkiem. Dość tłoczna Jurmała zachwyci nas unikalną starą drewnianą zabudową, której wizytówką jest wiekowy hotel położony w centralnej części miejscowości. Nie zabraknie tu także połączenia smaków typowych dla nadbałtyckich kurortów. Świeża ryba, lody, lecz bez towarzystwa gofrów – na to możemy kulinarnie liczyć nad czystymi, białymi piaskami Jurmały.

Smakuj Łotwę na wakacjach

Podczas wizyty w stolicy Łotwy, poczujemy się jak u siebie. Przyjazny klimat Ryga zawdzięcza urokliwej zabudowie okolic rynku, z licznymi kawiarenkami i sklepikami, a także typowej wschodniej gościnności. To tutaj zachwycimy się starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z jej średniowiecznym Kościołem św. Piotra, czy budynkami z charakterystycznej czerwonej cegły. I choć Ryga to największe skupisko ludzkie w tym małym państewku, to otulenie morzem zieleni sprawia, że otacza je przyjemna aura spokoju. Wybierając niespieszny rejs łódką po Dźwinie, zachwycisz się w pełni panoramą miasta, zaś dwupiętrowym autobusem dotrzesz z powodzeniem do najważniejszych zabytków Rygi: Pomnika Wolności, Biblioteki i Opery Narodowej, a także Zamku Kawalerów Mieczowych.

Nie zasmakować w kuchni łotewskiej to nie poznać tego państwa. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta w halach targowych Centraltirgus, które służyły niegdyś za hangary dla niemieckich sterowców. To tutaj odnajdziemy, podzielone tematycznie morze kolorów, zapachów i smaków wszystkich produktów spożywczych, pojawiających się na łotewskim stole. Nasze słowiańskie podniebienia ukontentują jakże charakterystyczne dla tego regionu pierogi, czy fura ziemniaków z każdej postaci. Podana w typowych glinianych garnuszkach i w towarzystwie tradycyjnego ciemnego chleba z mnóstwem warzyw, stanowi esencję łotewskości w kuchni.

Łotewskie wakacje w „Małej Szwajcarii”

Amatorzy wędrówek po starych zamczyskach, w otoczeniu tajemniczej dziewiczej przyrody nie będą zawiedzeni po wizycie w Siguldzie, zwanej „Małą Szwajcarią”. Ta położona na obrzeżach Parku Narodowego Gauja miejscowość, to prawdziwa gratka dla miłośników przyrody z historią w tle. Ruiny 3 średniowiecznych zamków w otoczeniu niewielkich wzniesień, jaskiń, jezior czekają na odwiedzających, szczególnie podczas wakacji. Podczas romantycznego spaceru szlakiem średniowiecznych twierdz, przyroda odwdzięczy się unikalnym widokiem niezliczonych odcieni zieleni.
 
Sama Łotwa, jak i w towarzystwie Litwy i Estonii to prawdziwa esencja nadbałtyckiego klimatu. To od nas zależy, jaka opcja wakacji będzie tą najlepszą. Wybór trudny, choć jakże przyjemny.


 

Opinie o Łotwie

Łotwie
5.0 /6

ślady polskości na Litwie

Koniecznie warto poznać wspólną historię i zobaczyć na własne oczy Ostrą Bramę i cmentarz na Rosie .Śladów polskości jest znacznie więcej.
Dodał(a):
Adam, Bytom, 28.08.2021
6.0 /6

Wilno-ryga-Tallin-Troki

Miasto piękne i zadbane. Wielką wiedzą i miłością do miasta zachwyciła nas Pani Regina. Z nią była uciecha zwiedzać to przepiękne miasto.
Dodał(a):
ALINA, KOZY, 05.09.2019
4.5 /6

czystość

czyste pobocza dróg , czyste ulice czyste powietrze , ogromne zasoby wodne, korzystanie z odnawialnych zasobów
Dodał(a):
ela, 20.08.2019
6.0 /6

Ryga

Przepiękne, klimatyczne Stare Miasto o nieregularnym układzie. Warto oddalić się od ścisłej starówki i obejrzeć dzielnicę z secesyjnymi kamienicami.
Dodał(a):
Barbara, Ksawerów, 12.08.2019
6.0 /6

Łotwa

Jak w Estonii- czystość na ulicach, skwerach, chodnikach poraża. I wszędzie pełno zieleni. Cudownie.
Dodał(a):
Jolanta, 12.08.2019
5.5 /6

super

Super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodał(a):
Paweł Krzysztof, Popielów, 07.08.2019
5.5 /6

Lotwa - pozytywne zaskoczenie

Łotwa pozytywnie zaskakuje swoją czystością, zielenią i świetnie odrestaurowanymi budynkami w centrum i przy ratuszu.
Dodał(a):
Aleksandra, 20.07.2019
6.0 /6

Łotwa

Ryga to piękne w pełni europejskie miasto tylko mało czasu na zwiedzanie i mało czasu wolnego.Polecam zwiedzanie tego miasta i jego uroczej starówki.
Dodał(a):
Zofia, Warszawa, 05.07.2019
5.5/6 Ocena ogólna Łotwie

Pogoda w Łotwie

Nad Łotwą występuje klimat umiarkowany o charakterze kontynentalnym na wschodzie oraz morskim na Półwyspie Kurlandzkim. Pogoda jest zróżnicowana w zależności od trwającej pory roku, zaś opady wahają się od 550 mm do 750 mm. Latem temperatura wynosi zwykle ok. 17-20°C, zaś zimą słupek rtęci wskazuje od -3°C na zachodzie do -7°C na północy i wschodzie.