Bałkany – co warto zwiedzić?
Jak zaplanować idealną wycieczkę na Bałkany? Gdzie się wybrać i jakie atrakcje odwiedzić? Dowiedz się więcej na blogu podróżniczym r.pl.
Znaleziono 11 ofert
Jeśli skrywasz w sobie pasję odkrywania nieznanego, a twoją drugą naturą jest otwartość na odmienne kultury, koniecznie wybierz wakacje w Macedonii. To usytuowane na Półwyspie Bałkańskim państwo jest jednym z najrzadziej odwiedzanych. Jeśli komuś wydawałoby się, że koegzystencja wyznawców Islamu i Chrześcijaństwa jest niemożliwa, to właśnie tutaj odnajdzie ich fascynujące połączenie, zarówno w architekturze, jak i kulturze.
Jako, że Macedonia ma charakter wyżynny i górski, jest wprost stworzona dla amatorów pieszych wędrówek. Widok dziewiczej przyrody na licznych szlakach turystycznych zapiera dech w piersi i w pełni rekompensuje brak dostępu państwa do Morza. Obowiązkowym punktem na mapie wakacyjnej wyprawy na Bałkany jest Kanion Matka, ze swoimi licznymi monastyrami, kościółkami i jaskiniami. Nie może nas zabraknąć w jaskini Velo, predestynującej do miana jednego z 7 Cudów Świata. Przy okazji możemy uraczyć się regionalną kuchnią w jednej z urokliwie położonych restauracyjek.
Godne polecenia są okolice Jeziora Ochrydzkiego. To wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, najgłębsze bałkańskie jezioro, oferuje nam duchowe przeżycia w Klasztorze św. Nauma. Estetycznie ukontentuje nas także sama lokalizacja miasta Ochryda u stóp gór Galiczica. Odwiedzając to miejsce, zostaniemy wręcza zalani bogactwem zabytków sakralnych. Selekcję wygrywa zdecydowanie Cerkiew św. Jana Teologa, ale także pobliskie miasto kamiennych posągów w Kuklicy ze swoją legendą mówiącą o zamianie gości weselnych w te skalne osobliwości.
Spragnieni aktywnego wypoczynku powinni wybrać któryś z wielu wędrownych szlaków w jednym z 3 największych parków narodowych – Parku Narodowym Mawrowo. Podczas wędrówki będzie nam dane podziwianie malowniczej okolicy jeziora, leżącego na wysokości 1220 m n.p.m. To tutaj napotkamy osobliwość w postaci zatopionej świątyni św. Mikołaja, czy klasztor, zwany Bigorskim monasterem św. Jana Chrzciciela. A wszystko to z gwarantowanym widokiem na trzy masywy górskie: najwyższy Korab, Bistra oraz Deszat.
Odzwierciedlenie burzliwej historii Macedonii odnajdziemy w architekturze i klimacie stolicy Skopje. Kontrasty widoczne są tu na każdym kroku. Wielkomocarstwowe aspiracje Skopje z monumentalnymi złoconymi posągami zderzają się z dość biednym i zrujnowanym krajobrazem otaczających je budynków. Zmieniona obecnie nazwa Była Jugosłowiańska Republika Macedonii stanowi doskonałą definicję zawiłych losów tego państewka. Wybierając się tu na wakacje, nie można pominąć Twierdzy Skopsko Kale, będącej stanowiskiem archeologicznym, licznych cerkwi, lecz także synagogi Beit Jakow, czy wreszcie architektonicznych świadectw panowania tureckiego.
Kultury i religie zmieszane niczym składniki w narodowej macedońskiej potrawie – sałatce szopskiej. Tak można zdefiniować Macedonię. Z zewnątrz tradycyjnie, regionalnie, a w środku feeria barw i niepowtarzalny smak.