Dokąd?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Malediwy wakacje (15 ofert)

Sortuj: od najniższej ceny
5.7/6  (12 ocen)
Polecana oferta
Wypoczynek  Malediwy: Atol Male - Atol Kaafu Adaaran Select Hudhuran Fushi
06.03.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
15 297zł/os.
6.0/6  (3 oceny)
Polecana oferta
Wypoczynek  Malediwy: Atol Male - Atol Raa Adaaran Select Meedhupparu
03.04.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
17 845zł/os.
5.8/6  (5 ocen)
Polecana oferta
Wypoczynek  Malediwy: Atol Male - Atol Kaafu Adaaran Club Rannalhi
13.03.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
All inclusive
14 926zł/os.
5.0/6  (52 oceny)
Happy Hours
Objazd + wypoczynek  Sri Lanka i Malediwy Esencja Cejlonu z wypoczynkiem na Malediwach

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

23.01.2025 (12 dni / 10 noclegów)inne terminy
Poznań
2 posiłki
10 269zł/os.
Cena regularna: 10 769 Najniższa cena z 30 dni: 10 269 zł
6.0/6  (2 oceny)
Wypoczynek  Malediwy: Atol Male Fihalhohi Island Resort
03.04.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
2 posiłki
13 318zł/os.
Wypoczynek  Malediwy: Atol Lhaviyani Kuredu Resort & Spa
20.03.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
3 posiłki
14 261zł/os.
4.7/6  (3 oceny)
Happy Hours
Objazd + wypoczynek  Sri Lanka i Malediwy Esencja Cejlonu Premium z wypoczynkiem na Malediwach

Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu

02.02.2025 (13 dni / 11 noclegów)inne terminy
Katowice
2 posiłki
14 287zł/os.
Cena regularna: 14 687 Najniższa cena z 30 dni: 13 788 zł
5.0/6  (2 oceny)
Wypoczynek  Malediwy: Atol Male - Atol Kaafu Summer Island Resort
03.04.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
2 posiłki
14 630zł/os.
6.0/6  (2 oceny)
Wypoczynek  Malediwy: Atol Kaafu Meeru Island Resort
03.04.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
3 posiłki
14 726zł/os.
Wypoczynek  Malediwy: Atol Male - Atol Ari Maldives Resort Kuda Rah
27.03.2025 (10 dni / 8 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
17 283zł/os.
Malediwy
Malediwy

Malediwy

Stolica: Male

Waluta: MVR

Powierzchnia: 300 km 2

Liczba ludności: ‍396 334

Dlaczego warto pojechać na wakacje na Malediwy?

Trudno sobie wyobrazić bardziej malownicze miejsce niż Archipelag Malediwów. Położone na blisko 30 atolach państwo to istny raj turystyczny – znajdziemy tu liczne rafy koralowe, bogatą faunę wodną (m.in. manty, rekiny, żółwie morskie, delfiny), nieziemskie plaże z białym piaskiem i luksusowe kompleksy hotelowe ze słynnymi domkami zbudowanymi na palach na wodzie. Nie brakuje również ofert wakacji all inclusive na Malediwach dla tych, którzy chcą porządnie wypocząć. To idealne miejsce dla osób pragnących spędzić urlop z dala od tłumów turystów i gwarnych kurortów, a przede wszystkim dla par marzących o romantycznych wakacjach. Do innych atutów kraju należą ciekawa kultura, znakomita kuchnia i piękna pogoda praktycznie przez cały rok. Wszystko to sprawia, że jest to jedna z najwspanialszych destynacji wakacyjnych świata.

Co warto wiedzieć przed urlopem na Malediwach?

  • Malediwy to kraj typowo wyspiarski, położony na Oceanie Indyjskim składający się z 26 atoli, na których łącznie znajduje się 1.190 wysp, z których zaledwie 200 jest zamieszkałych.
  • Nazwa Malediwy pochodzi prawdopodobnie od sanskryckiego maladwipa, które w wolnym tłumaczeniu znaczy tyle, co girlanda (bądź też kiść lub krąg) wysp.
  • Łączna powierzchnia wszystkich wysp to niecałe 300 km², a zamieszkuje je 550 tys. osób, z których mniej więcej ⅓ mieszka w stolicy i na sąsiednich wyspach.
  • Malediwy są najniżej położonym krajem na świecie, któremu – wraz ze wzrostem światowego poziomu mórz i oceanów – grozi całkowite zniknięcie (wg szacunków może to nastąpić już za niecałe 100 lat).
  • Najwyższy wzniesienie, które możesz zobaczyć w trakcie urlopu na Malediwach (położone na wsypie, gdzie znajduje się stolica) ma zaledwie 2,4 metry wysokości i jest najniższym najwyższym „szczytem” świata.
  • Wyspa, na której znajduje się Malé, otoczona jest betonowym falochronem zapobiegającym zalaniu miasta przez Ocean Indyjski. Cały system kosztował 136 mln USD i został sfinansowany przez rząd japoński.
  • Na Malediwach obowiązuje ruch lewostronny, ale łączna długość dróg nie przekracza 100 km i znajdują się one praktycznie na trzech atolach – Male, Laamu i Addu.
  • Wyspa, na której znajduje się stolica, ma zaledwie ok. kilometra szerokości oraz dwa kilometry długości. Wszystkie wyspy należące do tego kraju można tak naprawdę przejść pieszo.
  • Transport pomiędzy poszczególnymi atolami i wyspami to przede wszystkim promy, łodzie, taksówki wodne oraz hydroplany (w przypadku większych wysp, gdzie znajdują się małe lotniska, także awionetkami).
  • Językiem urzędowym jest malediwski, należący do grupy języków indoaryjskich. Do jego zapisu używany jest alfabet taana, zapisywany co ciekawe (podobnie jak w językach semickich) od prawej do lewej. W powszechnym użyciu jest też język angielski.
  • Warunkiem wyjazdu na wakacje na Malediwy jest posiadanie wizy. W przypadku pobytu nieprzekraczającego 30 dni można ją uzyskać za darmo na lotnisku w Malé. Warunkiem otrzymania wizy jest: przedstawienie paszportu (ważny min. 6 miesięcy od daty planowanego opuszczenia Malediwów), biletu powrotnego, rezerwacji hotelu lub potwierdzenia posiadania wystarczających środków finansowych - 150 USD/dzień.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne specjalne szczepienia. Zaleca się natomiast szczepienia ochronne przeciwko takim chorobom jak: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica, krztusiec.

Ze względu na zagrożenie malarią, które występuje głównie wzdłuż wybrzeża w okresach opadów i dużej wilgotności powietrza, poleca się stosować profilaktykę antymalaryczną – środki przeciw komarom z wysokim stężeniem DEET, jasną odzież (długie spodnie, zakryte rękawy), kryte buty, moskitierę.

Waluta na Malediwach

Walutą kraju jest Rupia Malediwska (MVR), która dzieli się na 100 lari.

Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić je na miejscu w kantorze. Kartą można płacić w większości sklepów i restauracji, wyjątek stanowią bazary, gdzie preferowana jest gotówka (i przyjmowane są też dolary).

W kurortach turystycznych usytuowanych na małych atolach preferowane są dolary oraz płatności kartą (bardzo często rachunki są doliczane do pokoju, a płaci się dopiero przy wykwaterowaniu).

1 EUR = 17 MVR

1 USD = 15,5 MVR

1 PLN = 3,75 MVR

1 MVR = 0,27 PLN

Pogoda na Malediwach

Na Malediwach przez cały rok występuje klimat tropikalny gorący. Temperatury są stabilne i przez większość roku wynoszą od 25-30°C. Przez cały rok panuje tu też dość wysoka wilgotność (średnio ok. 80%) i występują opady. Deszcze są zazwyczaj w postaci krótkich i intensywnych ulew lub burzy z piorunami. Całkowite roczne opady są bardziej obfite na południowych atolach, gdzie oscylują wokół 2200-2300 mm, a mniej obfite na północy, gdzie w skali roku wynoszą 1700-1800 mm.

W Malé słupki rtęci pokazują średnio 30°C w dzień przez większą część roku (z wyjątkiem okresu luty-maj, kiedy sięgają 31-32°C oraz 25-26°C w nocy. Rocznie spada tu 1945 mm deszczu (najmniejsze opady są w okresie od stycznia do końca kwietnia), ale jest tu aż 2780 godzin słonecznych. Średni roczna temperatura wody to prawie 29°C (różnice są minimalne w poszczególnych miesiącach).

Na Malediwy docierają czasami tropikalne cyklony, które powstają częściej między kwietniem a grudniem, z dwoma szczytami w maju i listopadzie.

Od końca kwietnia do września występuje tu południowo-zachodni monsun (silniejszy na wyspach północnych), któremu towarzyszy częste zachmurzenie, wyższa wilgotność oraz wiatr powodujący powstawanie fal. Od października do grudnia występuje zaś monsun północno-wschodni, któremu towarzyszą popołudniowe opady deszczu (czasami burze), zwłaszcza na południowych atolach.

Najlepszy czas na wakacje na Malediwach trwa od stycznia do połowy kwietnia, ponieważ jest to najbardziej sucha i słoneczna pora roku (zwłaszcza na północnych atolach). W tym okresie temperatury wzrastają do 31-32°C (ale po południu, zwłaszcza na wyspach południowych, mogą wystąpić opady i burze z piorunami).

Co zobaczyć podczas wakacji na Malediwach?

Piaszczyste plaże, przepiękne zachody słońca, czy pełne kolorów rafy koralowe to jedne z atrakcji Malediwów, które przeważnie przychodzą na myśl jako pierwsze. Jeśli chcesz w pełni skorzystać z uroków swojego urlopu, powinieneś pomyśleć o:

  • Male – stolica kraju z niewielkim, ale pięknym meczetem piątkowym (zbudowany w 1658 r.), interesującym pałacem Muliage, oficjalną rezydencją prezydenta kraju, ciekawym muzeum narodowym oraz największym targiem w całym kraju.
  • Banana Reef – rafa koralowa znajdująca się przy wyspie Hulhumalé, znana w świecie jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania.
  • Hithadhoo – drugie pod względem wielkości miasto Malediwów, znajdujące się na atolu Addu, a zarazem z jeden z bardziej znanych kurortów wypoczynkowych.
  • Fuvammulah (Fua Mulaku) – stolica atolu Gnaviyani, położona dokładnie na równiku. Jest wyjątkowo urodzajna, rosną tutaj ananasy, pomarańcze oraz mango.
  • Kudahuvadhoo – wyspa w południowej części Atolu Nilandhoo, na której znajdują się pozostałości buddyjskich świątyń, pochodzące z okresu, kiedy dominowała tu ta religia.
  • Kurorty turystyczne – w sumie jest ich przeszło 70, znajdują się na niewielkich wyspach w poszczególnych atolach. Do najbardziej znanych atoli należą: Male, Kaafu, Raa, Addu oraz Ari.

Loty na Malediwy

Międzynarodowy Port lotniczy Malé (MLE) znajduje się na wyspie Hulhule, położonej na północ od wyspy, gdzie mieści się stolica (łączy je most). 

Z Polski nie ma tam bezpośrednich przelotów. Najlepszym sposobem jest lot z przesiadką w jednym z krajów nad Zatoką Perską – Dubaju lub Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie) bądź w Ad-Dauha (Katar). Można też znaleźć przeloty z przesiadką w Europie (np. Wiedeń w Austrii, Zurych w Szwajcarii czy Londyn w Wielkiej Brytanii).

Lot na wczasy na Malediwy z Polski z przesiadką to w najlepszym wypadku 12-13 h w jedną stronę.

Krótka historia Malediwów

Przez długi okres dziejów Malediwy były niezasiedlone przez ludzi. Jako pierwsi, ok. 500 r. p.n.e., przybyli tu buddyjscy osadnicy z Cejlonu, którzy przyczynili się do tego, że przez kolejne wieki dominującą religią był tu buddyzm.

W połowie X w. n.e. pojawili się tu kupcy arabscy, a z czasem archipelag nabrał znaczenia ważnego punktu tranzytowego w handlu między subkontynentem indyjskim a krajami arabskimi. Dzięki temu umocniły się tu wpływy islamu. W 1153 r. tutejszy władca Koimala, który wyznawał wcześniej buddyzm, przyjął oficjalnie islam. Sam przyjął wtedy tytuł Sułtana Muhammada al-Adil i zapoczątkował tym samym pierwszą dynastę dziedziczną (do 1932 r. krajem rządziło w sumie 6 dynastii, z których wywodziło się łącznie 84 sułtanów).

W XVII wieku na krótko (1558–73 r.) Malediwy znalazły się pod władzą Portugalii, po czym wrócił tu system władzy sułtańskiej. W XVII w. wyspy przeszły pod zarząd Holendrów, a w 1796 r. Malediwy stały się protektoratem Wielkiej Brytanii.

W 1932 r. proklamowano konstytucję, która m.in. zniosła dziedziczność tronu (sułtan od tej pory pochodził z wyboru). W 1953 r. odsunięto sułtana od władzy i podjęto próbę całkowitego zniesienia monarchii oraz zastąpienia tego systemu republiką, jednak już rok później ponownie przywrócono sułtanat. Kraj uzyskał pełną niezależność polityczną 26 czerwca 1965 r., a trzy lata później na dobre stał się republiką na czele której stoi prezydent.

Co zjeść na Malediwach?

Co zjeść na Malediwach

Mas Huni – typowe malediwskie śniadanie składające się z posiekanej ryby (bardzo często tuńczyk) z dodatkiem zmielonej kopry kokosowej, cebuli i przypraw, serwowane z chlebkami roshi. 

Roshi – lokalny podpłomyk, gdzie ciasto pieczone jest na patelni (przypominający indyjską parathę).

Kohthu roshi – suche pokruszone roshi, wymieszane z różnymi warzywami smażonymi na oleju oraz tuńczykiem z puszki (lub grillowanym mięsem).

Miruhu Lee Mas – tradycyjne malediwskie curry, składające się zazwyczaj z ryby, duszonej z różnymi przyprawami i mlekiem kokosowym.

Kulhi baipen – rodzaj zupy z owocu chlebowca ugotowanego z dodatkiem warzyw i ryżu (może być też serwowany w wersji na słodko jako deser).

Bokuri bambukeyo – karmelizowany owoc drzewa chlebowego.

Kiru keyo – gęsty napój deserowy, wytwarzany ze zmiksowanych zielonych bananów z mlekiem kokosowym.

Przepisy celne na Malediwach

Osoby powyżej 16 roku życia mogą wwieźć 200 szt. papierosów (lub 25 cygar, lub też 250 gr tytoniu). Do kraju można też wwieźć: „rozsądną” ilość odzieży, biżuterii, przyborów toaletowych, książek i elektroniki do użytku osobistego oraz inne przedmioty osobiste do wartości 6. tys. MVR.

Napoje alkoholowe, wieprzowinę (w tym także przetwory) można wwozić tylko za wcześniejszym zezwoleniem.

Zabroniony jest wwóz: publikacji krytykujących/podważających islam, materiałów (książek i prasy) pornograficznych, narkotyków i substancji psychotropowych.

Z Malediwów nie wolno wywozić muszli, koralowców i innych form morskiej fauny (żywej lub martwej). Szczegółowy spis można znaleźć na stronie https://www.customs.gov.mv/.

Ceny na Malediwach

W sklepach: woda – poniżej 10 MVR, Coca Cola 1,5; ok. 15-20 MVR, mleko – 30 MVR, pomidory 35-40 MVR, banany – od 30 MVR, ananas 45 MVR, papierosy 80 MVR, lody 15 MVR.

W restauracjach: woda 20 MVR, puszka cola, 25-30 MVR, cappuccino 35 MVR, kotu roshi 70-100 MVR (w zależności od składników), malediwskie curry – 75 MVR, ryba z frytkami 80-100 MVR, grillowany kurczak (cały) 250 NVR, deser owocowy – 60 MVR, lody (gałka) 25 MVR, świeży sok owocowy 45-50 MVR.

Przejazd komunikacją w stolicy to koszt 20 MVR, za taksówkę zapłacimy 20 MVR za „trzaśnięcie drzwiami” i 25-30 MVR za każdy kilometr.

Co zabrać na wakacje na Malediwach?

Krem z filtrem UV, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

ABC do snurkowania – maska, rurka, płetwy. Warto pomyśleć też o innym ekwipunku, jeśli zamierzamy nurkować.

Warto zabrać zapas środków higienicznych (zwłaszcza w przypadku kobiet) oraz baterie do kamer i aparatów – w sklepikach usytuowanych na turystycznych atolach te rzeczy są zazwyczaj dość drogie.

Coś cieplejszego i przeciwdeszczowego do ubrania. Wieczorami może być chłodno, zdarzają się też przelotne opady. Warto zabrać parasol.

Jakie pamiątki przywieźć z Malediwów?

Produkty spożywcze: tapioka (mąka z manioku), wanilia (suszona bądź w postaci wyciągów), przyprawy (tamaryszek, gałka muszkatołowa, kora cynamonowca, kardamon, kolendra, kmin rzymski, liście curry) suszona kurkuma i imbir, masło klarowane ghee, mleczko kokosowe.

Produkty użytkowe: lokalne tkaniny i stroje, biżuteria (w tym ciekawe naszyjniki), drewniane naczynia i sztućce.

Produkty dekoracyjne: thudu kuna (maty z miejscowych włókien), drewniane modele łodzi, ozdoby z orzecha kokosowego, ozdobne szkatułki, wazoniki, obrazy i grafiki przedstawiające lokalne motywy.

Różnice kulturowe

Dominującą religią na Malediwach jest islam (98,5 proc.), ale na atolach turystycznych praktycznie nie ma rygorów związanych z tą religią.

Alkohol dostępny jest tylko na atolach turystycznych (wynoszenie go poza ośrodek jest zabronione).

Lewa ręka uznawana jest za nieczystą, nie powinno się nią jeść.

Pokazywanie komuś podeszwy stóp uznawane jest za wyraz lekceważenia i duży afront.

Najlepsze artykuły o Malediwach:

Romantyczny wypad we dwoje? Te miejsca Ciebie oczarują!

Romantyczny wypad we dwoje? Te miejsca Ciebie oczarują!

Zobacz gdzie warto spędzić romantyczne wakacje we dwoje! Magiczne Bali, egzotyczne Malediwy czy słoneczna Dominikana? Poczytaj więcej na blogu r.pl.

Malediwy zimą – wybierz się na rajskie wakacje

Malediwy zimą – wybierz się na rajskie wakacje

Czy Malediwy to dobry kierunek na wakacje zimą? Zobacz, dlatego warto spędzić tam jesienno-zimowe wczasy i sprawdź, jakie atrakcje czekają na ciebie na Malediwach

Gdzie spędzić urlop w lutym?

Gdzie spędzić urlop w lutym?

Zastanawiasz się gdzie pojechać na urlop w lutym, aby było ciepło? Sprawdź polecane kierunki i wybierz się na wakacje w lutym do ciepłych krajów. Egotyczne wczasy czekają!

Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop?

Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop?

Planujesz wakacje? Egzotyka to kierunek, który nigdy nie zawodzi! Sprawdź, nasze propozycje egzotycznych podróży – o tym urlopie na pewno nie zapomnisz!

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem