Safari w Tanzanii – praktyczny przewodnik
Co warto wiedzieć przed podróżą na safari w Tanzanii? Przeczytaj praktyczne porady na blogu r.pl.
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Tanzania
Stolica: Dodoma
Waluta: TZS
Powierzchnia: 947 300 km 2
Liczba ludności: 52 482 726
Któż nie marzy o wyprawie do Wielkiego Rowu Afrykańskiego i zobaczeniu „wielkiej piątki” dzikich zwierząt – słonia, nosorożca, lwa, lamparta i bawoła? Albo o Kilimandżaro, najwyższym szczycie Afryki, który jako jedyny na tym kontynencie pokryty jest wieczną zmarzliną? Kto nie fantazjuje o tropikalnych wyspach z dziewiczymi plażami, pokrytymi białym piaskiem, gdzie odrobinę cienia dają kładące się nad wodą palmy kokosowe oraz o błękicie oceanu, w którego toni można zobaczyć przepiękne rafy i tysiące kolorowych rybek? Podpowiemy wam jak spełnić te pragnienia – wystarczy wybrać się na wakacje all inclusive w Tanzanii!
Świadectwo szczepienia przeciwko żółtej gorączce wymagane jest jedynie od osób, które przyjeżdżają na wczasy do Tanzanii z krajów, gdzie występuje ona endemicznie. W samej Tanzanii ta choroba zdarza się sporadycznie, ale osoby podróżujące z części lądowej kraju na Zanzibar (lub odwrotnie) muszą legitymować się szczepieniem.
Inne szczepienia nie są obowiązkowe przed wakacjami w Tanzanii. Zaleca się jednak szczepienia na: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholerę, wściekliznę, tężec, błonicę i krztusiec.
W kraju występuje malaria, denga i śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse (szczególnie na północy kraju), zaleca się więc stosowanie profilaktyki pozwalającej uniknąć pogryzienia przez owady: repelentów z wysokim stężeniem DEET, moskitiery, jasnej odzieży (długie spodnie, zakryte rękawy), krytych butów. Polecane jest też przebywanie (zwłaszcza w nocy) w pomieszczeniach klimatyzowanych lub wyposażonych w wiatraki.
W Tanzanii zdarzają się skażenia wody mikroorganizmami (ameba, pałeczki duru brzusznego), z tego względu kategorycznie odradza się spożywanie wody nieznanego pochodzenia.
Walutą obowiązującą w kraju jest szyling tanzański (TZS), który dzieli się na 100 centów. W powszechnym obiegu są też dolary amerykańskie. Bankomatów jest bardzo niewiele i większość usytuowana jest w dużych miastach i turystycznych kurortach. Nie wszystkie bary i restauracje honorują płatność kartą.
1 EUR = 2650 TZS
1 USD = 2.300 TZS
1 PLN = 580 TZS
100 TZS = 0,17 PLN
Na większości terenów Tanzanii występuje klimat podrównikowy, charakteryzujący się występowaniem suchych okresów (w środkowej części kraju rocznie spada zaledwie 350 mm deszczu). W całym kraju występują dwie pory roku – sucha i deszczowa, przy czym na północy występują dwie pory deszczowe (października do listopada i od kwietnia do maja) a na południu tylko jedna (od grudnia do maja). Średnie temperatury w okresie ciepłym dochodzą do ok. 30°C, natomiast w najchłodniejszym miesiącu (lipiec) wahają się od ok. 16°C w centralnej części kraju do 24°C na wybrzeżu.
Wzdłuż wybrzeża i na przybrzeżnych wyspach oraz w okolicy jezior (na zachodzie i północy kraju) klimat jest bardziej wilgotny. Największe opady notowane są właśnie na wybrzeżu oraz w górach (tutaj występuje też piętrowość klimatu, a na wysokości 4.500 m n.p.m. znajduje się granica śniegu), rocznie suma opadów waha się tu między 1.500 a 2.000 mm.
W części kontynentalnej Tanzanii szczyt sezonu turystycznego przypada na miesiące od czerwca do września – opady są wtedy znikome a temperatury umiarkowane.
Zanzibar leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego, występują tu dość wysokie temperatury i spora wilgotność. Na wyspie są dwie pory suche (suma opadów wynosi wówczas zaledwie 30-40 mm miesięcznie) – krótka przypadająca na styczeń i luty oraz długa między czerwcem a październikiem, a także dwie deszczowe (150-200 mm miesięcznie) – długa od marca do końca maja i krótka w listopadzie i grudniu.
W najchłodniejszych miesiącach temperatura rzadko kiedy spada poniżej 26°C, a w najgorętszym okresie niewiele przekracza 30°C. Nocami temperatury wynoszą w okolicach 19-20°C. Temperatury wody wahają się od 23 do 27°C.
Na Zanzibar najlepiej wybrać się w okresach suchych.
To egzotyczne miejsce pełne jest malowniczych widoków, zagadkowych miejsc oraz rajskich przygód. Jeśli zależy Ci na zwiedzeniu najciekawszych punktów, zorganizowane wycieczki fakultatywne w Tanzanii z polskojęzycznym przewodnikiem pomogą zaplanować urlop.
Głównym lotniskiem kraju jest port lotniczy Julius Nyerere International (DAR), znajdujący się na obrzeżach Dar es Salaam. Z Polski nie ma tam bezpośrednich lotów, należy wybrać lot z przesiadką w Londynie lub w Dubaju (ewentualnie w Doha w Katarze).
Bardzo popularne są też przeloty na Zanzibar. Tutejsze lotnisko Abeid Amani Karume International Airport (ZNZ) usytuowane jest na południe od Stone Town, stolicy wyspy. Obecnie żadne linie lotnicze nie mają w ofercie bezpośrednich połączeń na Zanzibar, jeśli się więc tam wybieramy, warto skorzystać z samolotu czarterowanego przez biuro podróży. Z Rainbow polecimy tam z Warszawy. Lot trwa ok. 9.5 godzin.
Bardzo wiele wycieczek objazdowych, organizowanych przez biura podróży, które oprócz Tanzanii zawierają też Kenię, zaczyna się właśnie w tym kraju. Zazwyczaj przelot jest wtedy do portu lotniczego Mombasa-Moi (MBA). Rainbow oferuje tam bezpośredni przelot czarterem z Warszawy (lot trwa ok. 9 h).
Na terytorium dzisiejszej Tanzanii, w Wąwozie Olduvai, przy granicy Parku Narodowego Serengeti, odnaleziono najstarsze ślady istot człekokształtnych. Pierwsze ludy buszmeńskie, które zamieszkiwały te tereny, zostały stąd wyparte w I tysiącleciu p.n.e. przez ludność kuszycką, a na przełomie er osiedliły się tu ludy Bantu. Z kolei ok. X w. osiedliły się tu plemiona nilockie (gł. Masajowie).
Tereny Tanzanii (głównie jej wybrzeża), już od starożytności penetrowali kupcy z Egiptu, Persji i Indii. Bardzo szybko dotarła tu też kultura arabska i wiążący się z nią od VII w. islam, dzięki któremu na wyspach i wybrzeżu rozwinęła się cywilizacja Suahili.
Pod koniec XV w. wschodnie wybrzeże Afryki zostało odkryte przez Portugalczyków, którzy zakładali tu swoje fortece i faktorie. Pod koniec XVII w. Portugalczyków wyparli Arabowi z Omanu, którzy przenieśli na Zanzibar swoją stolicę. Na początku XIX w. sułtanat Zanzibaru opanował pas ziem wzdłuż wybrzeża, jednak już w połowie tego wieku, ponownie zaczęli docierać tu europejscy podróżnicy i odkrywcy.
W 1890 r. Zanzibar (i sąsiednia wyspa Pemba) zostały objęte protektoratem brytyjskim zaś Tanganika (kolonialna nazwa kontynentalnej części Tanzanii), stała się posiadłością niemiecką i pozostała nią do końca I Wojny Światowej, kiedy przejęli ją Brytyjczycy. Po II Wojnie Światowej Tanganika została terytorium powierniczym ONZ, a ostatecznie w 1961 r. uzyskała niepodległość. Dwa lata później niepodległy stał się też Zanzibar, a 26 kwietnia 1964 r. oba kraje się połączyły, tworząc Tanzanię.
Do kraju można wwieźć 200 szt. papierosów (cygara lub tytoń do wagi 250 g), 1 litr mocnego alkoholu, 2 litry wina, 125 ml perfum i 375 ml wody toaletowej (jeśli nie ma perfum, może być 500 ml wody toaletowej), oraz rzeczy i przedmioty osobiste do wartości 500 USD.
Import minerałów i kamieni szlachetnych wymaga pozwolenia wydanego wcześniej przez Ministerstwo Minerałów w Tanzanii.
Obowiązuje zakaz wwozu/wywozy tanzańskich szylingów. Wwóź/wywóz walut o łącznej kwocie równej lub większej niż 10 tys. USD musi być zadeklarowany.
Ugali – danie z płatków lub kluseczek kukurydzianych z masłem, serem lub mlekiem, podawane z gulaszem lub sosem warzywnym.
Mchemsho – danie jednogarnkowe, rodzaj gulaszu lub gęstej zupy, gdzie mięso (lub ryby) duszone są z dodatkiem ziemniaków, marchwi, kapusty, cebuli i innych warzyw oraz przypraw.
Zanzibarska pizza – placki z ostrym mięsnym farszem i smażonym jajkiem.
Biryani i pilaf – dwa dania na bazie ryżu wywodzące się z Indii.
Nyama Choma – grillowane mięso serwowane często z ugali lub ze smażonymi bananami.
Mishkaki – marynowane w sosie i przyprawach szaszłyki z grilla.
Urojo – gęsta zupa z dodatkiem bhajias (smażonych, panierowanych ziemniaków), puree ziemniaczanego i kokosowego chutney.
Sorpotel – gulasz z ozorków i wątróbki z dodatkiem octu, masali i pasty z tamaryndowca.
Supu ya Ndizi – zupa z zielonych bananów.
Pweza wa nazi – curry z ośmiornicy z kokosem, tamaryszkiem, cynamonem, czosnkiem i kardamonem.
Chipsi mayai – omlet z ziemniakami posypany świeżym chilli.
Mandazi – trójkątne racuchy z ciasta drożdżowego smażone w głębokim tłuszczu.
W sklepach: woda 1,5l 1itra 1.100 TZS, mleko 2,600 TZS, wino 15.000 TZS, lokalne piwo 2.300 TZS, papierosy 4.000 TZS, chleb 1.300 TZS.
W restauracjach: woda 0,33 ml 1.000 TZS, mała Coca Cola 1.500 TZS, posiłek w taniej restauracji 8.000-10.000 TZS, fast food 15.000 TZS, espresso 3.000 TZS, cappuccino 4,.00TZS, piwo 3.000-3,500 TZS.
Za lokalny bilet autobusowy zapłacimy 500 TZS, za wynajem samochodu od 13.000 TZS dziennie, a za taksówkę 5.000 TZS opłaty początkowej i 3.000 TZS za kilometr. Benzyna kosztuje 2.200 TZS.
Jeśli wybieramy się na safari w Tanzanii, warto wziąć lornetkę, bluzę lub kurtkę (noce na sawannie są chłodne).
Krem z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne.
Podstawowy zestaw leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na oparzenia słoneczne).
Produkty spożywcze: Konyagi – miejscowy alkohol destylowany podobnie jak rum z trzciny cukrowej, przyprawy (goździki, wanilia, cynamon, pieprz, kardamon) i ich mieszanki (curry, masala), kawa, herbata, mleczko kokosowe, cukier trzcinowy.
Produkty użytkowe: plecione maty, instrumenty muzyczne (głównie bębny), olejki perfumowane, zapachowe mydła, gra Bao, drewniane naczynia i sztućce, chusty kanga.
Produkty dekoracyjne: masajskie ozdoby z kolorowych koralików, amulety i drewniane rzeźby lub maski z afrykańskimi motywami, tradycyjna biżuteria.
Od czerwca 2019 roku jadąc na urlop do Tanzanii nie można wwozić plastikowych toreb i reklamówek, bez względu na grubość plastiku. Z zakazu wyłączone są fabryczne opakowania artykułów spożywczych, medycznych i sanitarnych (oraz rolnych i przemysłowych), a także worki na śmieci. Bez przeszkód można natomiast wwozić plastikowe opakowania wielokrotnego użytku, m.in. torby z zamknięciami typu zip-lock.
Poznaj regiony Tanzanii: