Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka na poszczególnych lotniskach, przy stanowisku odpraw Rainbow Tours, na 2 godz. przed wylotem samolotu. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na r.pl/rozklady. Wylot do Antalyi. Po przylocie transfer do hotelu w Antalyi, spotkanie z pilotem. Czas wolny. Klienci przylatujący późnym wieczorem nie mają w tym dniu obiadokolacji, w zamian otrzymają prowiant w postaci-lunch pakietów. (Trasa ok. 20 km).

Dzień 2

Wczesne śniadanie i wyjazd do Kapadocji, przejazd przez Konyę - stolicę Królestwa Seldżuków, znaną jako ojczyznę derwiszy. Legenda głosi, że poetyczne śpiewy, rytmiczny oraz nieustający taniec wprowadza derwiszy w stan euforii, który zbliża ich do Boga. Wizyta w Mauzoleum Mevlany - kompleksie budynków należących do zakonu tych islamskich mistyków. Zatrzymamy się w Sultanhani - karawanseraju z XIII w., który jest jednym z najbardziej znaczących w Azji Mniejszej. Przejazd do Kapadocji i zwiedzanie największego z podziemnych miast - Derinkuyu. Obiadokolacja i nocleg w Kapadocji. Dla odprężenia proponujemy wizytę w prawdziwej łaźni tureckiej, gdzie po zabiegach w pianie oraz masażu zrelaksujemy się po ciężkim dniu (płatny dodatkowo). (Trasa ok. 550 km).

Dzień 3

Dzień 3

Przed śniadaniem dla chętnych możliwość lotu balonem nad Kapadocją (płatny dodatkowo, na potwierdzenie). Śniadanie i zwiedzanie skansenu w dolinie Soganli słynącego z ozdobionych freskami skalnych kościołów, a także niedawno odkrytych (w 2002 r.) ruin starożytnego Sobessos oraz kompleksu klasztornego Keslik. Wizyta w medresie w Taskinpasza przypomni o początkach tureckiego osadnictwa na terenie Kapadocji, a spacer po malowniczej wiosce Mustafa Pasza (dawnym greckim Sinasos) uwieńczy odkrywanie tej krainy. Będzie także czas na zakupy oryginalnej biżuterii z onyksu, wyrobów skórzanych oraz tureckich słodkości. Powrót do hotelu. Po obiadokolacji dla chętnych wieczór turecki (płatny dodatkowo) i/lub pokaz wirujących derwiszy (płatny dodatkowo). (Trasa ok. 150 km).

Dzień 4

Śniadanie i przejazd do Hattusas - stolicy Hetytów, znanej z zachowanych tablic z pismem klinowym. Zwiedzimy skalną świątynię Yazilikaya, w której znajdują się malowidła 63 spośród 12 tys. bóstw czczonych przez ludność hetycką. Przejazd do Amasyi - miasta znanego geografa Strabo, malowniczo położonej nad brzegiem rzeki Yesilirmak, gdzie widoczne są pozostałości wielu cywilizacji, które przez ponad 3000 lat zamieszkiwały te rejony. Obiadokolacja i nocleg w ok. Amasyi. (Trasa ok. 450 km).

Dzień 5

Śniadanie i zwiedzanie Trabzonu, założonego w VII w. p.n.e. przez kolonistów z Miletu. Później na terenie miasta powstało Królestwo Trapezuntu, które funkcjonowało do 1461 r., kiedy to ludy osmańskie przejęły władzę na tych terenach. W Trabzonie urodził się m.in. sułtan Sulejman Wspaniały. Obecnie miasto jest ważnym centrum handlu, słynie z zabytkowej twierdzy oraz kościoła bizantyjskiego Aya Sophia z XIII w., który zobaczymy. Ponadto w programie klasztor Sumela zbudowany na klifie w Górach Kackar na wybrzeżu Morza Czarnego. Obiadokolacja i nocleg w ok. Trabzonu. (Trasa ok. 550 km).

Dzień 6

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Karsu (czas wolny) - miasta będącego mozaiką wielu narodowości. Kontynuujemy trasę do miasteczka Ani - jednej ze stolic ormiańskich. Obecnie z dawnej świetności Ani pozostały jedynie ruiny, a miasto nazywane jest miastem - widmem. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w ok. Sarikamis. (Trasa ok. 600 km).

Dzień 7

Śniadanie i przejazd do Dogubeyazit, gdzie zwiedzimy Pałac Ishaka Paszy z XVII w., którego budowa trwała aż 99 lat. Po drodze zatrzymamy się w punkcie widokowym na Górę Ararat (5135 m n.p.m.) oraz przy przepięknych wodospadach Muradiye. Obiadokolacja i nocleg w ok. Van. (Trasa ok. 500 km).

Dzień 8

Po śniadaniu przejazd w kierunku największego jeziora w Turcji - Van. Przeprawa łódką na wyspę Akdamar, gdzie zobaczymy słynny ormiański kościół z fascynującym kompleksem płaskorzeźb. Przyjazd do Hasankeyf i przerwa na zrobienie zdjęć. Przejazd do Midyat, będącego przykładem miasta, w którym nadal żyją chrześcijanie obrządku syryjskiego. Czas wolny, polecamy odwiedzenie jednego z licznych kościołów lub meczetów. Midyat słynie także z oryginalnych „ażurowych” wyrobów ze srebra (wizyta w atelier filigranu). Obiadokolacja i nocleg w ok. Midyat. (Trasa ok. 540 km).

Dzień 9

Po wczesnym śniadaniu przejazd w kierunku Sanliurfa. Po drodze zwiedzimy biblijną wioskę Harranu, słynącą z domów - uli, zamieszkałych do dziś. Kolejno zwiedzanie Urfy - miasta zwanego „miastem Proroków”, gdzie historia łączy się z religią, archeologią i legendą (zwiedzimy Grotę Abrahama i kompleks Golbasi, gdzie znajdują się stawy ze świętymi karpiami). Zobaczymy także Tamę Ataturka (trzecia pod względem wielkości tama w Europie) i wejdziemy na górę Nemrut, gdzie znajduje się grobowiec króla Antiocha, znany ze swoich olbrzymich rozmiarów. Na szczycie góry znajduje się również mogiła Karakus, most Cendere oraz Arsemia. Będzie także okazja do podziwiania zapierającego dech w piersiach zachodu słońca. Obiadokolacja i nocleg w ok. Kahta. (Trasa ok. 420 km).

Dzień 10

Śniadanie i przejazd do Antakyi. To tutaj uczniowie Chrystusa po raz pierwszy zostali nazwani chrześcijanami, a św. Paweł wyruszał w swe podróże misyjne. Zwiedzimy także drugie co do wielkości muzeum archeologiczne świata gromadzące antyczne mozaiki i kościół św. Piotra. Obiadokolacja i nocleg w ok. Antakyi. (Trasa ok. 430 km).

Dzień 11

Po śniadaniu przejazd do Tarsu - miejsca narodzin św. Pawła (kościół św. Pawła, Pawłowa Studnia). Udamy się także do Kizkalesi - małej miejscowości turystycznej, która słynie z 2 zamków: Korykos - położony na lądzie oraz Kizkalesi (Zamek Panny) do którego dopłyniemy łódką. Przejazd do Cennet Cehennem (nazywany „niebem i piekłem”). Są to dwie niecki, w których zgodnie z mitologia grecką żył olbrzym Tyfon, zabity przez Zeusa. „Niebo” to niecka o dł. 250 m, szer. 110 m i gł. 70 m. Na brzegu niecki znajduje się wejście do jaskini, w której mieści się kościół z V w. n.e. „Piekło” znajduje się nieopodal „nieba”. Jest to również niecka o szer. 60 m i gł. 120 m. Obiadokolacja i nocleg w ok. Tasucu. (Trasa ok. 400 km).

Dzień 12

Po śniadaniu przejazd do Anamuru, gdzie zobaczymy słynny zamek Mamure - uważany za jeden z najlepiej zachowanych kompleksów zamkowych w całej Turcji. Jego budowa została rozpoczęta przez Rzymian w III w. Zamek posiada 36 wież i dwa ogromne place, na których znajduje się meczet, pozostałości stajni i zbrojowni. Z powodu całkowitego zamknięcia dla zwiedzających zamku Mamure – zamiast zamku zwiedzimy starożytne miasto Anamur (zamek zobaczymy z zewnątrz- przerwa na zdjęcia). Następnie przejazd i zwiedzanie zapierającej dech w piersiach twierdzy w Alanyi. Kolacja i nocleg w ok. Alanyi w wybranym hotelu. (Trasa ok. 260 km)

Dzień 13 - 14

Dzień wolny na plażowanie i kąpiele morskie w hotelu o wybranym standardzie - w otoczeniu pięknych widoków i szerokich, piaszczystych plaż.

Dzień 15

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Antalyi, powrót do Polski.

Uwagi do programu

Ze względu na przejazdy przez tereny wysokogórskie, Klienci proszeni są o zabranie ciepłych okryć oraz wygodnego obuwia bez względu na porę roku.
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

Wycieczki fakultatywne podczas objazdu

Wycieczki lokalne

Wieczór turecki - cena ok. 26 EUR.

Lot balonem - cena ok. 150 EUR.

Hamam - cena ok. 26 EUR.

Pokaz wirujących derwiszy - cena ok. 15 EUR.

Dodatkowe informacje

Do dyspozycji gości

Część objazdowa:

restauracja i bar

Część pobytowa:

recepcja, restauracja, bar, basen, bar przy basenie, winda. Plaża w odległości max. 400 m od hotelu. Leżaki i parasole na plaży Kleopatry płatne ok. 5 EUR/komplet/dzień).

Wyżywienie

Część objazdowa:

śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje (bufet lub zestawy serwowane do stolików). Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.

Część pobytowa:

All Inclusive: śniadania, lunche, obiadokolacje w formie bufetu, napoje bezalkoholowe oraz lokalne alkoholowe dostępne w restauracji i barach w godz. ich otwarcia.

Zakwaterowanie

Część objazdowa

Hotele *** - skromne, położone zwykle poza centrami miast - (11 rozpoczętych dób hotelowych: Antalya - 1, Kapadocja - 2, Amasya - 1, Trabzon - 1, Sarikamis - 1, Van - 1, Midyat - 1, Kahta - 1, Antakya - 1, Tasucu - 1).

Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki) z łazienką i klimatyzacją (oprócz hoteli w Kapadocji, Sarikamis i Van). Dokwaterowania tylko w pokojach 2 - osobowych.

Część pobytowa

Hotele ***/**** lub ***** - na Riwierze Tureckiej w Alanyi lub jej strefie hotelowej (Alanya - znany kurort nad Morzem Śródziemnym, ze słynną plażą Kleopatry, wspaniałymi widokami oraz seldżucką twierdzą z XIII w. jest najchętniej odwiedzanym kurortem w Turcji, dojazd do centrum zapewniają kursujące non stop lokalne busy - dolmusze. W pobliżu wiele sklepów, restauracji, barów) - (3 rozpoczęte doby hotelowe).

Przykładowe hotele: Melissa lub podobny***, Oba Star lub podobny ****, Titan Select lub podobny *****.

Pokoje: standardowo wyposażone (łazienka, klimatyzacja, TV, telefon, sejf), 2 - osobowe (możliwość 1 dostawki).

Świadczenia

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, przeprawy promowe, wyżywienie: podczas części objazdowej - śniadania i obiadokolacje, podczas części pobytowej - All Inclusive, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS. Orientacyjny koszt uczestnictwa w programie ok. 160 EUR (płatny obowiązkowo pilotowi jako pakiet), nie obejmuje dodatkowych posiłków (7-10 EUR/1 posiłek) i napoi, innych wydatków osobistych oraz wizy tureckiej.

Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 31.08.2014 r. i mogą ulec zmianie.

Inne

Wiza
- Do przekroczenia granicy tureckiej przez obywateli Polski konieczny jest paszport ważny co najmniej 180 dni od daty wjazdu do Turcji oraz wiza.
- Pośredniczymy w uzyskaniu wizy. Usługa dostępna jest w systemie travella i kosztuje 85 zł/os (konieczność wypełnienia i potwierdzenia wniosku wizowego w systemie rezerwacyjnym Travella maksymalnie na 3 dni przed rozpoczęciem imprezy).
- W przypadku dzieci do lat 2 (podlegają obowiązkowi wizowemu) cena będzie zmieniona ręcznie u jednej z osób dorosłych na rezerwacji.
- Uzyskana wiza wydawane jest na okres 180 dni i uprawnia do 90 dni pobytu na terenie Turcji, jest to wiza wielokrotnego przekroczenia granicy.

Istnieje możliwość wykupienia wizy po przylocie. Opłata za wizę wyrabianą na lotnisku w Turcji wynosi odpowiednio 30 USD / 25 EUR / 20 GBP od osoby - płatne gotówką. Każdy obywatel Polski zobowiązany jest do wykupienia wizy.

Uwaga: Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy. Muszą uzyskać ją w tureckiej placówce konsularnej i mogą obowiązywać ich inne warunki wizowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z Działem Wiz Rainbow w celu weryfikacji.


Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Turcja - Fascynująco różnobarwna

5.4/6 (11 opinii)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Turcja - Fascynująco różnobarwna
Galeria (4)
Turcja - Fascynująco różnobarwna
Turcja - Fascynująco różnobarwna
Turcja - Fascynująco różnobarwna
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Cena podstawowa obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, przeprawy promowe, wyżywienie: podczas części objazdowej - śniadania i obiadokolacje, podczas części pobytowej - All Inclusive, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, CP, Assistance i bagaż).

Cena podstawowa nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS. Orientacyjny koszt uczestnictwa w programie ok. 160 EUR (płatny obowiązkowo pilotowi jako pakiet), nie obejmuje dodatkowych posiłków (7-10 EUR/1 posiłek) i napoi, innych wydatków osobistych oraz wizy tureckiej.

Uwaga! Powyższe ceny wiz oraz wysokość opłat za pakiet uczestnictwa w programie podane zostały na dzień 31.08.2014 r. i mogą ulec zmianie.

Plan wycieczki

Wycieczki fakultatywne podczas objazdu

Dodatkowe informacje

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze

Oferta nie jest obecnie w sprzedaży

pani z lornetka

Marzysz o odpoczynku w tej okolicy?
Mamy dla Ciebie wiele innych propozycji!

Sprawdź inne oferty w okolicy

Opinie klientów

Intensywność programu
4.7
Pilot
5.2
Program wycieczki
5.5
Transport
4.8
Wyżywienie
5.5
Zakwaterowanie
5.0
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Jan 29.03.2014

Fascynująco-różnobarwna Turcja Wschodnia i również taka jej Pilot

Wycieczka po Turcji Wschodniej proponowana przez Biuro Rainbow pod tytułem Turcja fascynująco-różnobarwna należy niewątpliwie do najciekawszych ofert z jakimi się spotkałem, a uczestniczyłem (także z Triadą i Itaką) już w kilkunastu wycieczkach objazdowych w Europie, Afryce i Azji. Przede wszystkim dlatego, że jest penetrowaniem bardzo interesującego pogranicza turecko-ormiańsko-kurdyjskiego, z tym niezwykłym tyglem kulturowym i religijnym. Do tego dochodzi ciekawa, zmieniająca się kalejdoskopowo przyroda. A może to zasługa wyjątkowego pilota, a właściwie przewodnika, bo tak trzeba powiedzieć. Ocenę pilota zdaje się, że dość wyczerpującą, umieszczam właśnie tutaj, gdyż poniżej niewiele jest miejsca. Wracając po paru miesiącach sprowokowany przesłaną ankietą do bardzo pięknej wycieczki Biura Rainbow – Turcja fascynująco-różnobarwna mogę potwierdzić, że wśród tych pięknych kolorów i niezwykłych wartości Turcji Wschodniej pozostaje także postać naszego pilota, a raczej przewodniczki – Beaty Rowińskiej, która zapisała się złotymi zgłoskami w pamięci, jak się okazało, wielu uczestników naszej imprezy. Jedna z uczestniczek, Marysia z Krakowa stwierdziła już po zakończeniu wyprawy, kiedy dziękowaliśmy naszej Pilotce za bardzo udaną wycieczkę, że nie tylko impreza ale i nasza grupa była fascynująco-różnobarwna. Ja bym zaś dodał - podobnie jak nasza Przewodnik - pilot Beata. Wciąż pozostaję pod jej wrażeniem, a więc jestem pełen uznania za bardzo ciekawie prowadzoną przez nią wycieczkę, często z własnymi akcentami, pogadankami – wykładami i świetnie dobranymi oraz znakomicie czytanymi (recytowanymi dobitnym głosem) tekstami, które jeszcze bardziej podkreślały koloryt imprezy i zwiedzanych miejsc. Dla mnie to była uczta intelektualna i duchowa. Jeśli jeszcze do tego dorzucić możliwość prywatnych wędrówek w czasie wolnym, często uzgodnionych z panią Beatą, to już trudno sobie wymarzyć ciekawszą imprezę. Dodam, że warto było z panią Beatą pogawędzić, a wciąż otaczali ją coraz to nowi interlokutorzy, gdyż zawsze miała coś interesującego i pogodnego do powiedzenia. Nie można było przejść wobec niej obojętnie, a i ona sympatycznie nas, w tym także i mnie, zaczepiała: a co pan widział w czasie wolnym, na co zwrócił uwagę? Dzięki niej te potwornie długie i czasami męczące przejazdy były bardzo urokliwe. Potrafiła też rozładować niezbyt przyjemną atmosferę, kiedy np. czas postoju po awarii autobusu się przedłużał albo nie najlepiej działała klimatyzacja. Powiedziała nam coś bardzo ważnego (zresztą mówiła o mądrych i ważnych sprawach nie jeden raz), że nie wyobraża sobie, iż ludzie, którzy współpracują ze sobą (mając na myśli zarówno kooperantów tureckich, ale i uczestników wycieczki), po prostu nie lubią się. Wobec tego wszystkiego nie można było wobec niej być zdystansowanym i nie polubić jej, zwłaszcza wobec tego, co czyni i jaka jest dla ludzi. Chociaż jestem niemal o pokolenie starszym od niej, i choć mam bogate doświadczenie życiowe, wiele mogłem się od niej nauczyć. Sporą porcję jej świetnych opowiastek (chociażby o Mevlanie, i nie dziwi, bo o nim pisała pracę dyplomową) i pięknych świadectw przyswoiłem. Żałuję, że równie wielu nie mogłem wysłuchać, a przede wszystkim całości nagrać, gdyż jak zawsze często, kiedy ona mówiła bardzo ciekawe rzeczy, ja biegałem z aparatem aby upolować interesujące ujęcia wielu obiektów i napotkanych ludzi. Zwłaszcza wtedy, kiedy zorientowałem się, że czasu na robienie zdjęć po zwiedzaniu będzie już niewiele. Świetne poczucie humoru pani Beaty i jej ciągły uśmiech był nie do podrobienia, a jej lekko dystansujący, acz sympatyczny uśmieszek, czasem mógł wprowadzać w lekkie zakłopotanie. Miała nadzwyczaj sporo tolerancji dla wszystkich uczestników wycieczki, nawet tych najbardziej uciążliwych. Bardzo indywidualnie traktowała każdego, kto tego swoim zachowaniem oczekiwał czy też o to poprosił. Widać, że nie traktuje ludzi niczym jedynie grupę czy tym bardziej jako masę. Bardzo wrażliwa, gdyż nawet drobną uwagę traktowała poważnie, czasem aż nazbyt. Uczyła nas odpowiedzialności za innych, w tym także szacunku dla innych i ich czasu. Mimo, że nie wprowadzała rygoryzmu, jej mądre uwagi i ogromna życzliwość powodowała, że uczestnicy sami dbali o dyscyplinę i punktualność. Bardzo lubiła gdy wytwarzała się sympatyczna atmosfera, gdy ludzie żartowali, opowiadając czasem świetne dowcipy. Zdaje się, że także wykłócała dla nas ambitniejszy program i ciekawsze miejsca, których nie było w programie i w ustaleniach. Chwała jej za to. Pani Beata okazała się wymarzonym pilotem każdej imprezy wycieczkowej. Wzbudziła szacunek już od pierwszego dnia w Konyi wykazując ogromna wiedzę o Mevlanie. Drugiego dnia zaszokowała ubiorem, w właściwie chustą, w której wielu uczestników wycieczki jej nie poznało. Szkoda, że przeniosła się do Indii. Jeśli wróci do Turcji (Indie jakoś mnie jeszcze nie ekscytują albo raczej przerażają) i o tym się dowiem, pewnie zaraz chętnie tam się wybiorę, oczywiście na imprezę przez nią prowadzoną. Nawet na tę sama trasę, choćby po to, by jeszcze raz zobaczyć miejsca związane z kulturą i religijnością Ormian Amazję, Trabzon i miasto-wodmo Ani, Hasankeyf oraz Syryjczyków (obrządku syriackiego) Midyat, Edessę (Urfa) i Antiochię, czy też by tym razem wykąpać się w jeziorze Van. Biuro Rainbow oferuje w Turcji jeszcze kilka innych programów, więc byłoby w czym wybierać. Najbardziej ucieszyłoby mnie trekingowe wędrowanie po Kapadocji, po greckich miasteczkach i kościółkach, którymi pani Beata nas wręcz "zarażała". Oczywiście w tle niezwykłych i niepowtarzalnych chyba nigdzie w świecie formacji skalnych. Niestety takiej propozycji jeszcze, póki co, Biuro Rainbow nie ma. Program całej wycieczki Turcja fascynująco-różnobarwna od Konyi i Kapadocji po Tars i Alanyę jest treściowo znakomity. Ja zapisałem program przede wszystkim na zdjęciach, których wykonałem przynajmniej po 150 każdego dnia. Wspomnę tylko o najważniejszych punktach programu: fakultatywnie lot nad Kapadocją, a prywatnie penetrowanie Gőreme z okolicą w wolnym czasie; wystarczyło wziąć taksówkę by dojechać do hotelu na późną kolację, wieczorny spacer po pięknie iluminowanej światłami Amasji, zwiedzanie bizantyjskiej cerkwi Agyasofia zmienionej na muzeum i meczet w Trabzonie, wędrówka we mgle i kapiącym deszczu do klasztoru Sumela, zwiedzanie Karsu z meczetami i ormiańskim kościołem, spacer po mieście-widmo Ani, zwiedzanie w pełnym oświetleniu przez południowe słońce pałacu-karawanseraju w Dougbayazid, zatrzymanie się w wiosce u podnóża Araratu (dzięki pani Pilot) i spotkanie z jej mieszkańcami, być może mających swoich antenatów w otoczeniu Noego, wytchnienie przy urokliwych wodospadach Muradiye, rejs stateczkiem po jeziorze Van i wspaniałe opowieści pani Pilot o treściach reliefów zdobiących ormiańską katedrę na wyspie Akdamar, zobaczenie klimatycznego Hasankeyf, przywołującego wręcz czasy asyryjskie i babilońskie, który niestety za niedługo ma zniknąć pod wodami zapory na rzece Tygrys, spotkanie ze wspólnotą kościoła syriackiego (syryjskiego) w Midyat i zwiedzanie tego miasta, w sanktuarium proroka Abrahama w Sanliurfie czyli starożytnej Edessie (prywatnie w czasie wolnym dotarłem do pięknego kościoła ormiańskiego z czasów krzyżowców i hrabstwa Edessy, niestety zmienionego w meczet), wędrówka na Górę Nemrut z olbrzymimi kamiennymi rzeźbami majestatycznych głów, dotarcie do miasta rodzinnego Pawła Apostoła i Saladyna czyli Tarsu, zatrzymanie się w Adanie by zobaczyć meczet Sabanci (zobaczenie go to był ponoć jeden z bonusów od Pilota za niedogodności w czasie podróży, a mnie udało się jeszcze zobaczyć imponujący wielkością most z czasów rzymskich i bizantyjskich), zwiedzanie jaskini zwanej Niebem, co raczej wedle moich wyobrażeń budzi skojarzenie zdecydowanie z Czyśćcem oraz pięknych zamków tuż nad morzem w Anamurze i Alanyi. Dodaję na koniec, że przede wszystkim świetnie się czułem, podobnie jak wielu uczestników, na imprezie prowadzonej przez panią Beatę i zarazem cudownie wypoczywałem. Przyznaję, że po wyczerpującej imprezie te dwa dni odpoczynku w pięknym miejscu nad morzem w Alanyi, to znakomity pomysł w programie. Teraz kiedy zostałem sprowokowany ankietą w pewien sposób do wspomnienia imprezy, od razu zrobiło mi się tęskno za niezwykłym podróżowaniem z panią Beatą – pilotem po Turcji Wschodniej. Nawet po pół roku zarówno Turcja Wschodnia jak i pani Beata budzi tyle - jak widać - pozytywnych emocji oraz wartości, które nam tam pokazała i objaśniła dzięki swojej pasji, kulturze i ogromnej wiedzy. To aż budzi podziw, że Biuro Rainbow oferuje tak znakomite projekty turystyczne – programy jak Turcja fascynująco-różnobarwna i ma tak profesjonalnych pilotów. Tutaj dopowiem tylko tyle. W moich wyprawach tak świetnie przygotowaną pilot spotkałem po raz drugi, no może trzeci. Wcześniej także w Turcji: panią Joannę Pekar (z Triadą), a teraz panią Beatę Rówińską. Jan PS. Jeśli zaistnieje potrzeba dalszych zdjęć (mam do wysłania kolejne 12) proszę mi dać znać. Niestety nie mogłem ich już zmieścić w tym pliku gdyż pojemność wysyłanych w liczbie 12 zapełniła już moją skrytkę. Jan

6.0/6

Jan 28.03.2014

Turcja Fascynująco-różnobarwana

Ocenę już wysłałem z tego samego maila. W tym pliku dodaję jedynie zdjęcia.
Pokaż więcej opinii (9)
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem