wypoczynek

Wczasy w Uzbekistanie - co musisz wiedzieć?

  • O Uzbekistanie
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Uzbekistanu

Uzbekistan

Stolica:
Taszkent
Waluta:
UZS
Powierzchnia:
447 400 km2
Liczba ludności:
29 559 100

Perła Azji Środkowej – wakacje w Uzbekistanie

Położona w środkowej części Azji, Uzbekistan jest jedną z byłych republik radzieckich. Razem z Turkmenistanem, Kirgistanem, Kazachstanem czy Tadżykistanem, stanowią obecnie dość zapomniany kierunek podróży. Choć niektóre z naszych matek i ojców mogą pamiętać wyjazdy do Samarkandy czy Buchary, będących wtedy prawdziwą egzotyką. Również Polska i Polacy są w Uzbekistanie dobrze kojarzeni. Za czasów Polskiej Republiki Ludowej, stacjonowały u nas garnizony żołnierzy radzieckich, mające w swych szeregach m.in. Uzbeków. Wczasy w Uzbekistanie to okazja, aby odwiedzić zapomniane miejsca, tajemnicze krajobrazy, ale przede wszystkim poznać wspaniałych, otwartych, serdecznych ludzi, uśmiechających się zawsze, gdy widzą turystów z Polski.

Odkryj historię Azji– wczasy w Uzbekistanie
Przez wiele wieków Uzbekistan odgrywał istotną rolę w kształtowaniu się Azji Środkowej. Kraj ten odwiedzali legendarni przywódcy, jak Aleksander Wielki czy Czyngis-Chan. To stąd też pochodzi znana dynastia Timurydów, założona przez Timura Chromego. Również przez Uzbekistan wiódł słynny Jedwabny Szlak, prowadzący z Chin do Europy. Wakacje w Uzbekistanie to okazja do odwiedzenia ważnych historycznie miejsc i odkrycia ich dziejów. To również szansa, aby zwiedzić wspaniałe miasta, które w czasach jedwabnego szlaku doświadczyły niesamowitej prosperity. Buchara i Samarkanda do tej pory zachwycają monumentalnymi budowlami, pełnymi złota i marmuru.

Na jedwabnym szlaku – wakacje w Uzbekistanie
Wspomniane już Samarkanda i Buchara to jedne z najpiękniejszych miast Uzbekistanu. Razem z Taszkientem tworzą tzw. „must-see” podczas wakacji w tym kraju. Pełna ozdobnych budowli, Samarkanda jest kwintesencją klimatu Jedwabnego Szlaku. Podczas pobytu w niej należy przede wszystkim zobaczyć Medresy (teologiczne szkoły muzułmańskie) Ulugh Beg, Shir-Dor i Tilija-Kari, które otaczają plac Registan i robią ogromne wrażenie. Niezwykle imponującą budowlą jest też Mauzoleum Gur-Emir, gdzie pochowano Timura Chromego oraz jego wnuki. Buchara z kolei uznawana jest za najświętsze miasto Azji Środkowej. Będąc tutaj nie sposób nie zobaczyć Fortecy Ark, czy meczetu Bolo Hauz. Prawdziwą perełką tutejszej architektury jest pałac Sitorai Mohi Hosa.

Opinie o Uzbekistanie

Uzbekistanie
4.5 /6

Miłe wspomnienia!

Każde z miast w Uzbekistanie warte obejrzenia. Czysto i bezpiecznie. Ceny nie szokują. Kraj jeszcze nie zepsuty przez turystów więc warto tam być .
Dodał(a):
Grażyna, Leszno, 29.10.2019
6.0 /6

Pozytywne zaskoczenie

bardzo ciekawe i piękne miejsca, mili ludzie, dobre hotele, miasta jak z bajki. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Polecam
Dodał(a):
Monika , RADOM, 28.09.2019
6.0 /6

Piękny kraj

Piękny kraj pełen zachwycających zabytków i miłych ludzi. ...........................................
Dodał(a):
Mira, 08.11.2019
6.0 /6

Baśniowy Uzbekistan

Uzbekistan to kraj, przez który przebiegał niegdyś Jedwabny Szlak 👳‍♂ Dziś wspomnieniem po tych czasach są olśniewające zabytki zdobione niesamowitymi mozaikami, gdzie każdy z nich wygląda jak z "Baśni 1001 nocy". Meczety, medresy, pałace czy mauzolea, to właśnie dla ich piękna zjeżdżają podróżnicy z całego świata😍 Uzbekistan to również bogactwo kolorów, aromatów, towarów (z jedwabiu i kaszmiru), nie znajdziemy tu chińskich podrób, wszystko wykonane przez lokalną ludność. Pamiątki zresztą stanowią tu jeden z najważniejszych dochodów społeczeństwa, przy każdym nawet najmniejszym zabytku stoją kramy z przeróżnymi suwenirami (od wyrobów z ceramiki, przez torebki, plecaki po piękne szale i apaszki). Oczywiście koniecznie trzeba zobaczyć bazary, gdzie można kupić masę przypraw i owoców. Uzbekistan to kraj przesympatycznych ludzi, którzy uśmiechem obdarzają turystów, pozują bez przeszkód do wspólnych zdjęć czy częstują pysznym czajem :) Architektura uzbeckich miast jest jednym z najdoskonalszych przykładów świadczących o pięknie islamskiej architektury. Jadąc do Uzbekistanu koniecznie trzeba odwiedzić wszystkie te miejsca i puścić wodze fantazji wyobrażając sobie jak wyglądały za czasów swej świetności :)
Dodał(a):
Krzysztof, 08.07.2019
6.0 /6

Kraj cudownych zabytków

Uzbekistan to:

- zabytki, zabytki i jeszcze raz zabytki

- kraj bardzo bezpieczny, z mieszkańcami bardzo pozytywnie nastawionymi do turystów

- dobre i niedrogie jedzenie

- pamiątki inne w każdej części kraju

Dodał(a):
Agnieszka, Jelenia Góra, 30.11.2018
5.0 /6

Uzbekistan

Bardzo zachęcam do odwiedzenia tego pięknego kraju.

Dodał(a):
Danuta Ewa, 29.05.2018
5.5 /6

Kraj z pięknymi zabytkami

Piękne i rzadkie zabytki. Piękne stare miasta w Chiwie i Bucharze. Ludzie niezwykle mili i sympatyczni. Dobre jedzenie. 

Dodał(a):
Grzegorz, Warszawa, 27.04.2018
5.6/6 Ocena ogólna Uzbekistanie

Pogoda w Uzbekistanie

Pogoda w Uzbekistanie jest bardzo słoneczna szczególnie latem. Kraj położony w strefie klimatów umiarkowanego i podzwrotnikowego charakteryzuje się w tym okresie dużymi upałami, a temperatura sięga ponad 30°C na południu i nawet 50°C na obszarach pustynnych. Nocą występują znaczne spadki temperatury, a zimą termometry mogą miejscami wykazywać -10°C. Największe opady deszczu występują wiosną, a w okresie zimowym, szczególnie w górach, pojawia się śnieg.

Czar orientu, czyli jak zauroczył mnie Ubezkistan

Wyciągam z szafy jedwabny szalik, bo na dworze już zimno. Gdy latem kupowałam go na jednym z uzbeckich bazarów, już wtedy wiedziałam, że będzie świetnie pasować do płaszcza. I nie pomyliłam się! Barwne ornamenty, niczym jesienny wiatr, przywiały wspomnienia mojej ostatniej wyprawy do Uzbekistanu – państwa na Jedwabnym Szlaku, słynącego z pięknych medresów, pysznego pilawu i gościnnych ludzi.