Jedwabny Szlak – od Xi'an do Stambułu. Poznaj najsłynniejszą trasę kupiecką w historii świata

Kiedyś – sieć niebezpiecznych dróg pełnych trudów, gdzie karawany wielbłądów przemierzały pustynie i wysokie przełęcze, a kupcy ryzykowali życie w poszukiwaniu fortuny. Dzisiaj – fascynująca trasa turystyczna prowadząca przez kraje o bogatej historii i kulturze, dostępna dla podróżników z całego świata.

Jedwabny Szlak, który przez niemal dwa tysiące lat łączył wschód z zachodem, był nie tylko arterią wymiany towarów, ale także mostem między cywilizacjami, przez który przepływały idee, religie, technologie i kultury. Od chińskiego Xi'an po śródziemnomorskie porty, od pustynnych oaz Azji Środkowej po wysokogórskie przełęcze Pamiru – każdy odcinek tej trasy ma swoje tajemnice. Poznaj najważniejsze fakty i ciekawostki związane z tym legendarnym szlakiem.

Czym był Jedwabny Szlak?

Jedwabny Szlak to historyczna sieć dróg, która przez blisko dwa tysiąclecia łączyła Wschód z Zachodem – od stolicy dynastii Han, Chang'an (obecne Xi'an) w Chinach, aż po wybrzeża Morza Śródziemnego i dalej, do starożytnego Rzymu. Wbrew powszechnym wyobrażeniom, nie był to pojedynczy szlak, lecz rozbudowana sieć tras handlowych, które rozgałęziały się, obejmując zarówno drogi lądowe, jak i morskie.

Jego początki sięgają II wieku p.n.e., kiedy to cesarz Wudi z dynastii Han wysłał dyplomatę Zhang Qiana na zachód w celu nawiązania sojuszu przeciwko plemionom Xiongnu. Choć misja polityczna nie powiodła się, Zhang Qian powrócił z wiedzą o nieznanych wcześniej Chińczykom krajach i możliwościach handlowych. Tak rozpoczęła się historia jednego z najważniejszych szlaków w dziejach ludzkości.

Szczyt świetności Jedwabny Szlak osiągnął za czasów mongolskiego imperium Czyngis-chana i jego następców w XIII i XIV wieku. W tym okresie powstał tzw. Pax Mongolica – czas względnego pokoju na ogromnych terenach Azji, który znacznie ułatwił podróżowanie i handel. To właśnie wtedy europejscy podróżnicy, tacy jak Marco Polo, odbyli swoje słynne wyprawy do Chin, przynosząc do Europy opowieści o bogactwie i zaawansowaniu wschodniej cywilizacji.

Jedwabny Szlak nie był jedynie drogą wymiany towarów – transportowano nim również idee, wierzenia religijne, wynalazki i umiejętności techniczne. Dzięki niemu buddyzm rozprzestrzenił się z Indii do Chin i dalej na wschód, chrześcijaństwo nestoriańskie dotarło do Azji Środkowej, a islam rozprzestrzenił się na znacznych obszarach Azji. Wynalazki takie jak papier, druk, proch strzelniczy i kompas powędrowały z Chin na zachód, rewolucjonizując europejską naukę i technologię.

Skąd pochodzi nazwa „Jedwabny Szlak”?

Choć szlak funkcjonował przez niemal dwa tysiąclecia, termin „Jedwabny Szlak” (niem. Seidenstraße) został ukuty dopiero w 1877 roku przez niemieckiego geografa Ferdinanda von Richthofena. Nazwa ta nawiązuje do najcenniejszego towaru transportowanego tą drogą – chińskiego jedwabiu, który przez stulecia był ekskluzywnym produktem, niezwykle pożądanym na zachodnich rynkach.

W starożytnym Rzymie za jedwab płacono złotem o równej wadze, co czyniło go jednym z najdroższych towarów importowanych do Imperium. Co ciekawe, przez długi czas Rzymianie nie wiedzieli, jak powstaje ten luksusowy materiał. Brak tej wiedzy doprowadził do powstania niezwykłych teorii – niektórzy wierzyli, że jedwab zbiera się z liści drzew, inni, że jest wytwarzany przez tajemnicze owady zamieszkujące dalekie wschodnie krainy.

Chińczycy starannie strzegli sekretu produkcji jedwabiu – ujawnienie go obcym było karane śmiercią. Zgodnie z legendą, sekret jedwabnictwa wykradziono z Chin dopiero w VI wieku n.e., gdy dwóch mnichów przemyciło jaja jedwabników ukryte w wydrążonych bambusowych laskach do Bizancjum za panowania cesarza Justyniana I. Dzięki temu produkcja jedwabiu rozpoczęła się również w Europie, choć chiński jedwab nadal cieszył się największym prestiżem.

Nie tylko jedwab – co jeszcze transportowano z Chin do Europy?

Choć jedwab był najbardziej emblematycznym towarem i dał nazwę całemu szlakowi, stanowił jedynie część bogatego asortymentu dóbr, które przemierzały tę historyczną trasę. Z Chin na zachód transportowano:

  • Porcelanę, która w Europie była tak ceniona, że nazywano ją „białym złotem”. Jej produkcja w Chinach sięga czasów dynastii Han, ale sekret wytwarzania prawdziwej porcelany odkryto w Europie dopiero w XVIII wieku.

  • Przyprawy, w tym imbir i cynamon, które nie tylko dodawały smaku potrawom, ale również służyły jako konserwanty i leki.

  • Herbatę, która stała się niezwykle popularna w Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, gdzie wpłynęła na całą kulturę społeczną.

  • Papier, wynaleziony w Chinach prawdopodobnie w II wieku n.e. przez urzędnika Cai Luna, dotarł do Europy dopiero kilka wieków później, rewolucjonizując przekaz informacji i edukację.

W przeciwnym kierunku, z zachodu na wschód, podążały:

  • Złoto i srebro – metale szlachetne, którymi kupcy z Zachodu często płacili za chińskie towary, takie jak jedwab czy porcelana. Chiny, mające nadwyżkę eksportową, gromadziły kruszec jako środek wymiany i oznakę bogactwa.

  • Wino – szczególnie cenione w Chinach ze względu na egzotyczny smak i prestiż.

  • Konie – zwłaszcza z Ferghany (obecny Uzbekistan), które były cenione w Chinach za siłę, wytrzymałość i piękno. Nazywano je „niebiańskimi końmi” i często przedstawiano w sztuce.

  • Szkło – wyroby szklane, zwłaszcza z Syrii i Egiptu, były wysoko cenione w Chinach, gdzie technologia produkcji przezroczystego szkła była mniej rozwinięta.

  • Bursztyn z wybrzeży Bałtyku, który docierał aż do Chin, gdzie był ceniony jako materiał jubilerski i leczniczy.

Wzdłuż całego szlaku handlowano również niewolnikami, co stanowiło mroczną stronę tej międzynarodowej wymiany. Poza materialnymi dobrami, Jedwabnym Szlakiem podróżowały idee filozoficzne, wierzenia religijne (buddyzm, chrześcijaństwo, islam), wiedza matematyczna i astronomiczna, techniki medyczne, a nawet instrumenty muzyczne i style artystyczne.

Jak przebiegał Jedwabny Szlak?

Jedwabny Szlak nie był pojedynczą drogą, ale całą siecią tras, które łączyły Wschód z Zachodem. Główny szlak lądowy zaczynał się w Xi'an (dawnym Chang'an) – stolicy dynastii Han i Tang – i prowadził przez korytarz Gansu, rozdzielając się następnie na dwie główne trasy:

  • Trasa północna wiodła przez Kotlinę Dżungarską i stepy Kazachstanu, omijając pustynie. Prowadziła przez miasta takie jak Aksu, Ałmaty, jezioro Issyk-kul, aż do regionu Morza Kaspijskiego.

  • Trasa południowa przecinała pustynię Takla Makan przez oazy takie jak Hotan, Niya i Loulan, by następnie wspiąć się na wysokogórskie przełęcze Pamiru i zejść do Baktriii (północny Afganistan). Stamtąd szlak prowadził do Merw (Turkmenistan) i przez Persję (Iran) do Mezopotamii i wybrzeży Morza Śródziemnego.

Na zachodnim krańcu towary docierały do miast takich jak Antiochia, Tyr, Konstantynopol, a stamtąd transportowano je dalej do Rzymu i innych europejskich ośrodków. W czasach swojej świetności szlak obejmował również odnogi prowadzące na południe – do Indii i Tybetu.

Podróż z Chin do Rzymu mogła trwać nawet dwa lata, a pojedynczy kupiec rzadko przemierzał całą trasę. Częściej towary przechodziły z rąk do rąk poprzez sieć pośredników, przy czym każdy z nich obsługiwał tylko fragment całej trasy. Kluczową rolę w tym systemie odgrywały miasta-oazy, położone wzdłuż szlaku. Miejsca takie jak Samarkanda, Buchara, Merw czy Kaszgar stały się nie tylko centrami handlu, ale również ośrodkami wymiany kulturowej, gdzie mieszały się różne języki, religie i tradycje.

Oprócz głównego szlaku lądowego, istniał również Morski Szlak Jedwabny, który prowadził z portów południowych Chin, przez Cieśninę Malakka, Ocean Indyjski, Zatokę Perską, aż do Morza Czerwonego i Morza Śródziemnego. Ta morska trasa zyskała na znaczeniu w późniejszych wiekach, gdy konflikt na terenach Azji Środkowej utrudniał handel lądowy.

Dlaczego Jedwabny Szlak upadł?

Upadek Jedwabnego Szlaku był procesem stopniowym, spowodowanym kilkoma nakładającymi się na siebie czynnikami.

Rozpad Imperium Mongolskiego w XIV wieku zakończył okres Pax Mongolica – czas względnego bezpieczeństwa na szlakach handlowych Azji. Bez ochrony zapewnianej przez jednolite imperium, drogi stały się niebezpieczne, a karawany narażone na napady.

Równocześnie Czarna Śmierć, która przetoczyła się przez Eurazję, dziesiątkowała populacje miast handlowych i wywoływała strach przed podróżowaniem. Epidemia ta zabiła miliony ludzi, niszcząc sieci handlowe budowane przez stulecia.

Ważną przyczyną był również rozwój żeglugi morskiej w XV i XVI wieku, który zapewnił alternatywną drogę transportu towarów między Europą a Azją. Handel morski był tańszy, szybszy i umożliwiał transport większych ilości towarów niż karawany przemierzające pustynie i góry Azji Centralnej.

Ponadto do zaniku Jedwabnego Szlaku przyczyniła się również izolacjonistyczna polityka dynastii Ming w Chinach oraz rozwój lokalnego przemysłu jedwabniczego w Europie, który zmniejszył zapotrzebowanie na importowane towary.

Upadek Jedwabnego Szlaku do końca XVI wieku miał daleko idące konsekwencje. Miasta, które niegdyś kwitły dzięki handlowi, zaczęły podupadać, a trasy, które przez wieki łączyły cywilizacje, zarosły i zostały zapomniane.

Jedwabny Szlak jako atrakcja turystyczna

Dzisiaj historyczny Jedwabny Szlak przeżywa swój renesans – tym razem nie jako droga handlowa, ale jako fascynująca atrakcja turystyczna. Kraje położone wzdłuż dawnego szlaku rozwijają infrastrukturę turystyczną, promują swoje dziedzictwo kulturowe i ułatwiają podróżowanie między historycznymi punktami trasy.

UNESCO wpisało na Listę Światowego Dziedzictwa liczne obiekty związane z Jedwabnym Szlakiem. W 2014 roku aż 33 miejsca na trasie przebiegającej przez Chiny, Kazachstan i Kirgistan zostały wpisane na listę jako „Jedwabne Szlaki: Sieć Dróg Korytarza Chang'an-Tianshan”. Ta zbiorowa nominacja podkreśla znaczenie tych miejsc jako świadectwa wymiany między cywilizacjami i ich wkład w rozwój ludzkości.

Do najpopularniejszych atrakcji związanych z Jedwabnym Szlakiem należą:

  • Xi'an w Chinach – dawna stolica dynastii Han i Tang, punkt startowy szlaku. Można tu zobaczyć Terakotową Armię, Wielki Meczet, Wielką Pagodę Dzikiej Gęsi i pozostałości starożytnych murów miejskich.

  • Dunhuang – chińska oaza znana z Jaskiń Mogao (Jaskiń Tysiąca Buddów), w których zachowały się jedne z najważniejszych buddyjskich dzieł sztuki z okresu od IV do XIV wieku.

  • Turfan – oaza w chińskim Xinjiangu z systemem karez (podziemnych kanałów wodnych), ruinami starożytnych miast Jiaohe i Gaochang oraz winnicami, które korzystają z metod uprawy sięgających czasów Jedwabnego Szlaku.

  • Samarkanda, Buchara i Chiwa w Uzbekistanie – te trzy miasta z ich błękitnymi kopułami, medresami i bazarami stanowią prawdziwe perły architektury islamskiej i są jednymi z najlepiej zachowanych miast na całym szlaku.

  • Merw w Turkmenistanie – ruiny jednego z największych miast starożytności, które przez stulecia było ważnym przystankiem na trasie.

  • Stambuł (dawny Konstantynopol) w Turcji – miasto na styku Europy i Azji, które przez wieki było jednym z kluczowych punktów końcowych Jedwabnego Szlaku, skąd towary trafiały dalej do portów Italii, takich jak Rawenna czy Wenecja.

Istnieje możliwość podróżowania całym historycznym szlakiem od Chin po Europę. Niektórzy śmiałkowie przemierzają trasę samochodem terenowym, na rowerze, a nawet pieszo, pokonując te same pustynie, góry i stepy, które przez wieki pokonywali kupcy z ich karawanami.

Ciekawostki o Jedwabnym Szlaku. W niektóre aż trudno uwierzyć!

Jedwabny Szlak to skarbnica fascynujących historii i zaskakujących faktów. Oto kilka niezwykłych ciekawostek o tej legendarnej trasie:

  • Mikroskopijni dyplomaci – Chińczycy używali jedwabiu jako materiału do zapisywania tajnych wiadomości dyplomatycznych. Teksty pisano na cienkich paskach jedwabiu, które można było zwinąć do rozmiarów grochu i ukryć w różnych przedmiotach lub połknąć w razie niebezpieczeństwa.

  • „Kurierzy poczty konnej” potrafili pokonać nawet 400 km dziennie dzięki systemowi stacji, gdzie zmieniali konie. Ten system, zwany Örtöö, został zapoczątkowany przez Mongołów i był jednym z najszybszych przednowoczesnych systemów komunikacji na świecie.

  • Zapomniane języki Jedwabnego Szlaku – wzdłuż szlaku używano dziesiątków języków, z których wiele już wymarło. Jednym z najciekawszych był sogdyjski, język ważnych kupców z regionu dzisiejszego Uzbekistanu, który szczególnie między IV a IX wiekiem pełnił funkcję lingua franca (wspólnego języka) handlu na wielu odcinkach szlaku.

  • Jedwabny Szlak pod wodą – niedawne badania archeologiczne prowadzone na dnie Morza Śródziemnego i Oceanu Indyjskiego odkryły setki zatopionych statków wypełnionych towarami z Jedwabnego Szlaku. Niektóre z tych wraków są tak dobrze zachowane, że znaleziono w nich nawet jedwabne tkaniny!

  • Jedwabny Szlak rozumiany jako wszystkie jego odgałęzienia mógł mieć nawet 40 000 km długości – to prawie równowartość obwodu Ziemi (ok. 40 075 km). Poszczególni kupcy rzadko pokonywali więcej niż 1000 km, przekazując towary sobie nawzajem.

  • Pierwsza międzynarodowa poczta powstała właśnie na Jedwabnym Szlaku – mongolski system Jam pozwalał na przesyłanie listów i małych paczek przez całą Eurazję. Marco Polo opisywał ze zdumieniem, że list z Chin mógł dotrzeć do Persji w zaledwie kilka tygodni.

  • DNA Jedwabnego Szlaku – badania genetyczne wykazały, że dzisiejsi mieszkańcy miast położonych wzdłuż historycznego szlaku mają niezwykle zróżnicowane DNA, będące świadectwem mieszania się ludów przez stulecia handlu i migracji. W niektórych społecznościach Azji Centralnej można znaleźć geny z tak odległych regionów jak Europa Zachodnia czy Południowo-Wschodnia Azja.

Nowy Jedwabny Szlak – co warto wiedzieć o tym współczesnym pomyśle

W 2013 roku prezydent Chin Xi Jinping ogłosił inicjatywę „Jeden Pas, Jedna Droga” (One Belt, One Road), znaną również jako Nowy Jedwabny Szlak. Ten projekt ma na celu odtworzenie dawnych połączeń handlowych między Azją a Europą, tym razem za pomocą nowoczesnej infrastruktury – sieci dróg, linii kolejowych, portów i rurociągów.

Inicjatywa obejmuje dwa główne elementy:

  • Ekonomiczny Pas Jedwabnego Szlaku – sieć połączeń lądowych przez Azję Centralną, Zachodnią Azję, Bliski Wschód i Europę.

  • Morski Jedwabny Szlak XXI wieku – sieć portów i tras morskich łączących Chiny z Azją Południowo-Wschodnią, Oceanem Indyjskim, Afryką Wschodnią i Morzem Śródziemnym.

Projekt przewiduje inwestycje o wartości wielu bilionów dolarów w ponad 70 krajach. Chiny już zrealizowały wiele znaczących przedsięwzięć na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, takich jak:

  • Kolej Chiny-Europa, znana również jako CR Express, która umożliwia transport kontenerów z Chin do Europy w ciągu około 2 tygodni – znacznie szybciej niż drogą morską, która trwa 4-6 tygodni.

  • Port w Pireusie w Grecji, który po przejęciu przez chińską firmę COSCO stał się jednym z najszybciej rozwijających się portów w Europie.

  • Port Gwadar w Pakistanie, rozbudowywany jako część Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Ekonomicznego.

Projekt budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Zwolennicy podkreślają potencjał ekonomiczny – lepszą infrastrukturę, zwiększony handel, nowe miejsca pracy i rozwój gospodarczy regionów dotychczas marginalizowanych. Krytycy wyrażają obawy o zadłużenie krajów biorących udział w projekcie, wpływ na środowisko naturalne oraz potencjalne geopolityczne implikacje rozszerzenia chińskich wpływów.

Niezależnie od kontrowersji, Nowy Jedwabny Szlak już zmienia globalną infrastrukturę i handel. Dla turystów oznacza to łatwiejszy dostęp do historycznych miejsc wzdłuż dawnego Jedwabnego Szlaku, rozwój turystyki w regionach dotychczas trudno dostępnych oraz nowe możliwości podróżowania koleją między Azją a Europą.

Polecane wycieczki

Najważniejsze punkty na trasie Jedwabnego Szlaku odkryjesz z Rainbow!

Marzysz o podróży szlakiem starożytnych karawan? Z Rainbow możesz odkryć najpiękniejsze miejsca dawnego Jedwabnego Szlaku!

Nasze wycieczki pozwolą Ci zanurzyć się w historię krajów położonych wzdłuż tego legendarnego szlaku. W Chinach odkryjesz starożytne Xi'an z Terakotową Armią, oazę Dunhuang z Jaskiniami Mogao oraz Pustynię Gobi, którą przemierzały karawany. Podróżując przez Kazachstan, natrafisz na sieć miast i karawansarajów wpisanych na Listę UNESCO, a także mauzoleum Hodży Ahmeda Jasawiego w Turkiestanie – perłę architektury z czasów Timura.

W Kirgistanie czekają na Ciebie widoki Tien-szanu i jeziora Issyk-kul, nad którego brzegami przebiegał jeden z głównych odgałęzień szlaku. Mongolia oczaruje Cię przestrzenią stepów i gościnnością nomadów – nie przegap szansy odwiedzenia Karakorum, starożytnej stolicy imperium Czyngis-chana.

W Turkmenistanie zobaczysz ruiny Merw, jednego z najważniejszych miast Jedwabnego Szlaku. Uzbekistan zachwyci Cię Samarkandą z placem Registan, Bucharą z setkami zabytków i Chiwą, której centrum wygląda jak żywe muzeum. W Turcji odkryjesz Stambuł – miasto na styku kontynentów oraz fascynującą Kapadocję z podziemnymi miastami.

Rainbow oferuje zarówno wycieczki objazdowe po poszczególnych krajach, jak i trasy tematyczne, pozwalające głębiej poznać historię Jedwabnego Szlaku, jak „Jedwabnym szlakiem przez Uzbekistan, Kirgistan i Kazachstan”, czy „Skarby Wschodu: Od Bosforu po Jedwabny Szlak”. Nasi przewodnicy podzielą się z Tobą wiedzą o historii i kulturze regionu oraz opowiedzą ciekawostki, których nie znajdziesz w typowych przewodnikach.

Wyrusz z nami w podróż życia i poczuj ducha dawnych czasów na szlakach, którymi przed wiekami podążali kupcy i poszukiwacze przygód!

Data Publikacji: 02.04.2025
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Alicja Górska

Kulturoznawczyni z doktoratem, krytyczka literacka i filmowa oraz pisarka publikująca pod pseudonimem. Od ponad dekady związana zawodowo z branżą copywritingu i SEO. Absolwentka filmoznawstwa oraz twórczego pisania na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie obecnie prowadzi zajęcia dla studentów. Miłośniczka różnorodnych tekstów kultury – klasycznych, popularnych i zupełnie niszowych. Szczególnie bliska jej sercu jest Islandia, o czym świadczy imponująca kolekcja literatury islandzkiej i o Islandii. Marzy o tym, by pewnego dnia zamieszkać w tej fascynującej krainie lodu i ognia. W podróżach jednak się nie ogranicza, chciałaby poznać cały świat. Ostatnio interesują ją zwłaszcza: Hawaje, Maroko i Korea.
Tagi:
Kultura

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Yeti i inne mityczne stworzenia świata. Gdzie szukać słynnych kryptyd?Prima aprilis to idealny moment, by wyruszyć w podróż nieco mniej oczywistą – tropem legend i mitów, które od wieków elektryzują podróżników i badaczy. Czy mityczne stworzenia naprawdę istnieją? Czy można je spotkać? Tego nie wiem. Wiem jednak, że miejsca, w których podobno mieszkają, są warte odwiedzenia niezależnie od tego, czy żyją w nich mityczne stwory. Pakuj walizki i aparat z dobrym zoomem – zabieram Cię na wyprawę śladami najsłynniejszych kryptyd świata!
krajobraz kierunku
Hipisi i Ibiza. To dzięki dzieciom kwiatom Ibiza stała się królestwem imprezGdy myślimy o Ibizie, wyobrażamy sobie tętniące życiem kluby nocne i legendarne imprezy. Ta balearska wyspa zasłużenie nosi miano europejskiej stolicy rozrywki. Jednak jej obecny charakter ma zaskakujące korzenie – to właśnie kontestujący establishment hipisi z lat 60. i 70. stworzyli fundamenty pod dzisiejszą kulturę imprezową wyspy. Jak doszło do tej niezwykłej transformacji? Co pozostało z dziedzictwa „dzieci kwiatów” we współczesnej Ibizie?
krajobraz kierunku
Bahaizm – jedna z najmłodszych niezależnych religii monoteistycznych na świecieBahaizm w ciągu zaledwie 180 lat zgromadził – według szacunkowych danych – miliony wyznawców na wszystkich kontynentach. Wiara ta uznaje ciągłość objawień boskich, widząc w postaciach takich jak Mojżesz, Jezus i Mahomet manifestacje jednego Boga, jednocześnie głosząc równość kobiet i mężczyzn, harmonię nauki z wiarą oraz jedność rodzaju ludzkiego ponad wszelkimi podziałami. Jej rozwój w tak krótkim czasie jest godny uwagi, szczególnie że dzieje się to w epoce postępującej sekularyzacji społeczeństw zachodnich. Co sprawia, że bahaizm przyciąga ludzi z tak różnych kultur i tradycji? Dlaczego znajduje zwolenników zarówno w krajach rozwijających się, jak i w wysoko rozwiniętych demokracjach? Zapraszam do podróży po historii, zasadach i miejscach świętych jednej z najszybciej rozwijających się religii naszych czasów i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na te pytania!
krajobraz kierunku
Ramadan – na czym polega, kiedy się odbywa i ile trwa. Poznaj bliżej święty miesiąc postu MuzułmanówRamadan to najświętszy miesiąc w kalendarzu muzułmańskim; okres, który radykalnie zmienia rytm życia ponad półtora miliarda ludzi na całym świecie. Choć osobom spoza kręgu wyznawców islamu często kojarzy się głównie z postem od świtu do zmierzchu, w rzeczywistości jest to złożone zjawisko społeczne, kulturowe i religijne, które wpływa na każdy aspekt życia wyznawców islamu. W tym czasie całe miasta zmieniają swój charakter: ulice pustoszeją w ciągu dnia, by obudzić się do życia po zachodzie słońca, a meczety wypełniają się wiernymi uczestniczącymi w dodatkowych modlitwach.