Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Budapeszt
Budapeszt

Węgry

Region: Budapeszt

Waluta: HUF

Powierzchnia: 525 km 2

Liczba ludności: ‍1 757 618

Dlaczego warto wyjechać na wakacje do Budapesztu?

Budapeszt jest często pomijany przez turystów podróżujących po europejskich stolicach. Zupełnie niesłusznie, malowniczo położone nad Dunajem miasto ma bowiem do zaoferowania bardzo wiele atrakcji. Znajdziemy tu monumentalne zabytki, na czele z neogotyckim budynkiem parlamentu, fantastyczne kąpieliska termalne, świetne piwiarnie i restauracje serwujące fenomenalną węgierską kuchnię. To idealne miejsce na weekendowy wypad, ale każdy, kto postanowi spędzić dłuższy wypoczynek w Budapeszcie, też nie będzie się nudził.

Co warto wiedzieć przed urlopem w Budapeszcie – praktyczny przewodnik?

  • Budapeszt, stolica i największe miasto Węgier, jest usytuowany nad Dunajem, w północnej części kraju.
  • Miasto powstało z połączenia 3 mniejszych osad – Budy i Óbudy (leżących na prawym brzegu rzeki) oraz Pesztu (leżącego na lewym brzegu). Następnie dołączono kolejne 23.
  • Mieszka tu ok. 1,7 mln osób.
  • Dunaj przepływa przez Budapeszt z północy na południe i dzieli go na dwie główne części, różniące się od siebie ukształtowaniem powierzchni – prawobrzeżna Buda leży na wzgórzach, a lewobrzeżny Peszt na równinie.
  • Pod miastem znajdują się ogromne pokłady bogatej w związki mineralne wody termalnej, a wizyta w jednej z tutejszych łaźni należy do największych atrakcji Budapesztu.
  • Pod Budapesztem znajduje się również labirynt podziemnych jaskiń (jest ich tu ponad 200!).
  • Metro w Budapeszcie otwarto w 1896 r., jest więc to druga najstarsza podziemna kolej Europy (po londyńskiej). Obecnie w mieście są 4 linie metra, najstarsza z nich (żółta) jest najciekawsza z turystycznego punktu widzenia (jej stacje znajdują się przy największych atrakcjach i same w sobie stanowią zabytek). W sprzedaży są bilety jednorazowe, a także 1- i 3-dniowe, które obejmują również autobusy i tramwaje.
  • Warto wiedzieć, jak się porozumiewać z lokalnymi mieszkańcami przed wyjazdem na wczasy do Budapesztu. Językiem urzędowym kraju jest węgierski, w wielu miejscach można się również porozumieć po angielsku.
  • Węgry są w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen, do wjazdu wystarczy więc paszport.
  • Walutą kraju jest forint (HUF). Choć w Budapeszcie czasem można znaleźć kantory, które wymieniają złotówki, najlepiej zabrać ze sobą euro, dolary lub funty brytyjskie. Płatność kartą jest bardzo popularna, nie ma też problemu z dostępem do bankomatu.

Pogoda w Budapeszcie

W Budapeszcie dominuje klimat kontynentalny, charakteryzujący się chłodną zimą i ciepłym latem.  Średnie temperatury wynoszą zimą 1-5°C w dzień i od -4 do -2°C w nocy, wiosną i jesienią 16-21°C w dzień i 2-7°C w nocy, a latem 24-27°C w dzień i 14-15°C w nocy.

Roczna suma opadów wynosi 610 mm, z tym że są one w miarę równomiernie rozłożone na wszystkie miesiące. Najbardziej deszczowy jest maj, czerwiec i listopad (70 mm), najmniej natomiast styczeń i wrzesień (35 mm).

Najlepszą porą na wizytę w Budapeszcie jest późna wiosna (maj, czerwiec) i wczesna jesień (wrzesień).

Co zobaczyć podczas wakacji w Budapeszcie?

Malownicza stolica Węgier to idealny pomysł na wyjazd dla osób, które uwielbiają zwiedzać i podziwiać cuda architektury, które przypominają o historii miasta na każdym kroku. Do najciekawszych atrakcji w Budapeszcie można zaliczyć:

  • Bazylika św. Szczepana – największy kościół miasta z piękną kopułą przedstawiającą Boga Ojca i ciekawym tympanonem z wizerunkiem Maryi i węgierskich świętych.
  • Parlament – malowniczo położona nad brzegiem Dunaju budowla w stylu neogotyckim. Wewnątrz znajduje się największa relikwia narodu – korona św. Stefana.
  • Plac Bohaterów – najważniejszy plac miasta z pomnikiem upamiętniającym poległych w I wojnie światowej. Przy placu znajduje się majestatyczny budynek Muzeum Sztuk Pięknych oraz Pałac Sztuki.
  • Most Łańcuchowy (Mostem Széchenyiego) – najsłynniejszy most Budapesztu o długości 380 m, zbudowany w pierwszej połowie XIX w.
  • Łaźnie Széchenyiego – największy obiekt tego typu w Europie, na który składa się aż 21 basenów, zarówno na otwartym powietrzu, jak i wewnątrz. Temperatura wody wynosi od 18 do 38°
  • Łaźnie Gellérta – zbudowane na początku XX w. w stylu secesyjnym kąpielisko termalne z imponującym przeszklonym dachem. Woda bogata w wapń, magnez, siarkę i fluorki znakomicie pomaga przy problemach ze stawami i kręgosłupem, jest też szczególnie polecana dla astmatyków.
  • Góra Gellérta – wysokie na 235 m wzniesienie, z którego rozpościera się przepiękny widok na miasto.
  • Zamek Królewski – monumentalny kompleks pałacowy usytuowany na Wzgórzu Zamkowym, który powstawał etapami od czasów średniowiecza aż do XX w.
  • Baszta Rybacka – zbudowany w stylu neoromańskim zabytek ze strzelistymi wieżami, z których rozciąga się wspaniały widok na rzekę, Wyspę Małgorzaty i Peszt.
  • Wyspa Małgorzaty – wyspa na Dunaju z pięknymi terenami zieleni idealnymi do spacerów.
  • Kościół Macieja – wielokrotnie niszczony i rekonstruowany kościół, w którym koronowali się węgierscy królowie. Wewnątrz można zobaczyć zabytkową ambonę, piękne freski i grobowiec króla Béli III.

Buty na brzegu Dunaju – nietypowa instalacja na nabrzeżu upamiętniająca Żydów zastrzelonych przez faszystowską węgierską bojówkę podczas drugiej wojny światowej.

Loty do Budapesztu

Port lotniczy Budapeszt (BUD) usytuowany jest 16 km na południowy wschód od centrum miasta. Linie lotnicze mają w swojej ofercie bezpośrednie połączenia do Budapesztu z Krakowa, Poznania i Warszawy. Lot trwa ok. 1,5 godziny.

Co zjeść w trakcie urlopu w Budapeszcie?

Bogracz – zupa gulaszowa z wołowiną, ziemniakami, papryką, cebulą i pomidorami.

Halaszle – zupa rybna, zazwyczaj przygotowana z karpia i suma, papryki i pomidorów.

Langosz – najpopularniejszy węgierski fast food, placek drożdżowy smażony na głębokim oleju podawany najczęściej ze śmietaną i tartym serem.

Csabai kolbasz – wędzona, mocno przyprawiona papryką kiełbasa, zwana też czabajką.

Főzelék – potrawa warzywna, coś między zupą a gulaszem.

Töltött Paprika – papryka faszerowana mieloną wieprzowiną, ryżem, cebulą i czosnkiem.

Hortobágy palacsinta – zapiekane naleśniki z mięsem z dodatkiem pomidorów, papryki i cebuli, złożone w kopertę.

Gundel palacsinta – naleśniki z masą orzechową, rodzynkami, rumem, cynamonem i sosem czekoladowym.

Dobos torta (Tort Dobosza) – tort złożony z warstw biszkoptu przełożonego kremem czekoladowym, oblany karmelem.

Kürtőskalács (kurtoszkalacz) – drożdżowe ciasto w kształcie wydrążonego walca pieczone nad żarzącym ogniem, zwykle posypane cukrem.

Gesztenyepüré – puree z kasztanów, podawane z bitą śmietaną.

Meggyleves – zupa wiśniowa.

Regionalnych potraw jest naprawdę wiele, więc trudno wybrać, co najlepiej spróbować podczas urlopu w Budapeszcie. Na naszym blogu znajdziesz wpis o jedzeniu w stolicy Węgier – na pewno szybciej podejmiesz decyzję.

Jakie pamiątki przywieźć z wczasów w Budapeszcie?

Produkty spożywcze – unicum (likier korzenno-ziołowy), papryka w proszku, pasty paprykowe i czosnkowe, wyroby marcepanowe firmy Szamos, kiełbasy i salami, Libamáj (foie gras), wódka owocowa palinka, mieszkanki przypraw do zup, wina białe i czerwone.

Produkty użytkowe – porcelana Herend, kostka Rubika.

Produkty dekoracyjne – haftowane obrusy i serwetki, porcelanowe lalki.

Najlepsze artykuły o Budapeszcie:

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem