Dubrownik – kulturalna perła Chorwacji

Dubrownik to miasto na półwyspie Dalmacja, stolica administracyjna Dubrownika-Neretvy. Jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Słynie z pięknej starówki, murów obronnych, wspaniałych kościołów, pałaców, fontann i innych zabytków. Miasto jest popularnym kierunkiem turystycznym, a także siedzibą wielu międzynarodowych konferencji oraz wydarzeń. Znane jest także z przepięknych plaż i aromatycznej kuchni.

Dubrownik w Chorwacji - zwiedzanie zacznij od historii

Dubrownik Stare Miasto leży na południu Chorwacji, nad Adriatykiem. Jest to jedno z najstarszych miast, a jego historia sięga I wieku p.n.e. Wówczas było znane jako Colonia Iulia Libera Aelia Augusta Rauracorum. W VI wieku miasto zostało zajęte przez Słowian, a w X wieku przez Bizantyjczyków. W XI wieku Dubrownik przejęli Chorwaci i stał się częścią ich państwa. W XIII wieku został przejęty przez Węgrów, a następnie Venecjanów w 1420 roku. Venecjanie nadali miastu charakterystyczny wygląd, który jest dziś tak ceniony przez turystów zainteresowanych w Dubrowniku zabytkami. W 1797 roku został przejęty przez Austriaków, a następnie Włochów w 1918 roku. W 1945 roku miasto wróciło do Chorwacji. Dubrownik - starówka i nie tylko - jest dziś jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Bałkan. Wiele wycieczek fakultatywnych w Chorwacji dociera właśnie do tych terenów.

Dubrownik - atrakcje. Jak się dostać i przygotować?

Aby się dobrze przygotować do wycieczki do Dubrownika, warto wcześniej zarezerwować noclegi oraz bilety lotnicze lub autokarowe. Należy zaopatrzyć się w mapę miasta oraz przewodnik turystyczny. Można dostać się samolotem, pociągiem lub autobusem. Samoloty latają z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska, Poznania, Katowic, Łodzi czy Rzeszowa. Wycieczka po Starym Mieście w Dubrowniku może zająć od jednego do dwóch dni.

Dubrownik - starówka i zabytki

Turyści przyjeżdżają do Dubrownika w Chorwacji z całego świata, aby podziwiać jego niezwykłą architekturę i atmosferę. Słynie przede wszystkim ze swoich murów obronnych, które otaczają całe miasto. Są one największymi i najlepiej zachowanymi murami w całej Europie. Innym ważnym miejscem w Dubrowniku do zwiedzenia jest Klasztor Franciszkanów, który jest jednym z najstarszych w Chorwacji. Warto także zobaczyć Starą Latarnię Morską wymianą wśród najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Podczas pobytu w Dubrowniku koniecznie trzeba odwiedzić także jego najważniejsze zabytki, takie jak Pałac Rektorów czy Wieża Ratuszowa.

mapka

Pokaż na mapie