Atrakcje na świecie

11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć?

Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!

Wyruszamy ze stolicy Gran Canarii - Las Palmas, położonego na północy. Przejedziemy wschodnim wybrzeżem w kierunku Barranco de Guayadeque. Dalej przeniesiemy się w pustynne klimaty Afryki, czyli Maspalomas, by później nacieszyć oko kolorami kwiatów w wąskich uliczkach Puerto de Mogán. Krętymi trasami dotrzemy do środka wyspy podziwiając małe kanaryjskie miasteczka. Zatrzymamy się na kawę w Fatadzę i zwiedzimy zieloną północ. Przejdziemy trasę trekkingową na Roque Nublo. Zobaczymy jak prezentuje się Gran Canaria z jej najwyższego wzniesienia - Pico de las Nieves, a na koniec zaproponujemy prawdziwy zastrzyk adrenaliny!

 1. Las Palmas - stolica Gran Canarii

W stolicy Gran Canarii jest co robić. Las Palmas oprócz zabytkowych perełek, nastrojowego starego miasta czy kultowej rezydencji znanej jako Dom Kolumba może pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż miejskich w Europie - Playa de las Canteras. O poranku na promenadzie spotkamy biegaczy, rowerzystów i spacerujących turystów.  Stolica jest niewątpliwie mieszanką kultury hiszpańskiej
z afrykańską, chińską i indyjską. Aby poczuć ten klimat koniecznie trzeba zwiedzić zabytkową dzielnicę Las Palmas – Veguetę. Najstarsza część miasta skrywa mnóstwo zabytków oraz piękne brukowane uliczki, które same w sobie tworzą niesamowity klimat.

 1. Vegueta i jej atrakcje - wąskie brukowane uliczki i lampka wina w tapas barze

W tej części miasta najbardziej odczujemy wpływy kolonializmu. Wąskie, brukowane uliczki, niskie zabudowania z małymi balkonami i kościoły. Lokalne tapas bary i wszechobecna muzyka zachęcają do chwili odpoczynku i chłonięcia tutejszej kultury. Warto odwiedzić tę część stolicy w ciągu dnia, by docenić jej architekturę. Vegueta nabiera również wyjątkowego klimatu wieczorem, kiedy przy blasku latarni Hiszpanie wychodzą na lampkę czerwonego wina i lokalne przekąski. W stolicy hiszpańskiej wyspy szczególnie wartym wymienienia zabytkiem jest Katedra Świętej Anny (Catedral de Santa Ana) – jeden z największych i najciekawszych kościołów na Gran Canarii.  Podczas zwiedzania stolicy wyspy, warto wybrać się na Plaza de Santa Ana. Plac jest otoczony zabytkowymi kamienicami i budynkami, które nie tylko robią oszałamiające wrażenie, ale także posiadają bogatą historię. W planie zwiedzania warto uwzględnić także Palacio Regental z XVII wieku, Casas Consistoriales z XIX wieku czy Pałac Biskupów. Ta część stolicy Gran Canarii jest pełna atrakcji i jeśli chcesz poczuć klimat wyspy oraz zwiedzić najciekawsze zabytki, nie możesz pominąć jej w swoich planach.

 1. Barranco de Guayadeque - szlak trekkingowy i nocleg w jaskini – niesamowita atrakcja Gran Canarii

Wąwóz dosłownie przecina centrum wyspy. To tutaj zachwyci nas bujna roślinność i ogrom przestrzeni. Jeśli odwiedzicie to miejsce wczesną wiosną, będziecie mieli okazję podziwiać kwitnące drzewa migdałowe. Restauracje i domy wykute są w skale. Ta część Gran Canarii, wraz z jej wszystkimi atrakcjami, jest przeznaczona szczególnie dla tych, którzy cenią spokój i kontakt z naturą oraz szukają oddechu od codzienności i życia w ciągłym pędzie. Tutaj zdecydowanie możesz odpocząć. Kto chciałby pójść dalej i w pełni zachwycić się atrakcjami jakie oferuje wyspa, będzie potrzebował porządnego obuwia. Wędrówkę dobrze rozpocząć w okolicy Centro de Interpretación. Po przejściu około czterech kilometrów zobaczycie skupisko domów-jaskiń wykutych w zboczu góry. Droga prowadzi aż do Montaña de las Tierras, gdzie zadziwiające są restauracje w skale. Ich widok jest niesamowity i warto dla niego zdecydować się na pieszą wyprawę. Jeśli chcielibyście zostać dłużej – możecie zarezerwować nocleg w jaskini. Gwarantujemy, że taka atrakcja związana z pobytem na Gran Canarii pozostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.   

 1. Maspalomas - pustynny bezkres Gran Canarii gwarantuje spektakularne zdjęcia

Maspalomas to jedna z atrakcji, którą szczególnie warto zobaczyć podczas wczasów na Gran Canarii. Piaskowe wydmy przenoszą nas w klimat zachodniej Afryki, a spacer po tych wzniesieniach to nie lada gratka. Stopy same wsuwają się w miękki piasek, jakby kazały się na chwilę zatrzymać i zachwycić widokiem. Przez chwilę możemy poczuć się jak na Saharze. Pustyny bezkres to idealne miejsce na niezapomniane zdjęcia. Jeśli uda nam się jednak pójść dalej, na końcu czeka na nas plaża z czarnym piaskiem - Playa de Meloneras – również warto zobaczenia i spędzenia kilku chwil.

 1. Puerto de Mogán, czyli odrobina melancholii

Portowe miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Kolorowe uliczki, kolonialne budynki w niskiej zabudowie, barki i łajby swobodnie kołyszące na wodzie. To perełka kanaryjskiej architektury i jedna z większych atrakcji Gran Canarii. Warto zatrzymać się tu na obiad w jednej z knajp rybackich. Owoce morza, ośmiornica czy mule to przysmaki, których zdecydowanie trzeba spróbować.  

Nadszedł czas na górskie trasy. Kierujemy się do środka wyspy – malowniczej i bardzo klimatycznej miejscowości -  Fataga. Z Puerto de Mogán mamy dwie drogi – bardzo krętą, północną i zdecydowanie spokojniejszą - południową. Polecamy zatem wrócić do Maspalomas i stamtąd wybrać trasę GC 60.

 1. Fataga – pomarańczowe dachówki i gaje palmowe

Po drodze do miejscowości Fataga, na około dziewiątym kilometrze, warto zatrzymać się w punkcie widokowym - Degollada de las Yeguas. Stąd rozciąga się widok na cały archipelag kanaryjski. Panorama 360 stopni.  Widać wąwóz, serpentyny, a dookoła wznoszą się masywy górskie. Tutaj naprawdę poczujemy niczym nieograniczoną przestrzeń. Będąc na Gran Canarii warto spędzić tu kilka chwil bo jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Nasyceni oszałamiającym widokiem ruszamy dalej, by dotrzeć do gajów palmowych i spokojnej wioski usytuowanej na wzniesieniu doliny.

Fataga położona jest na niewielkim klifowym wzgórzu. Elementem charakterystycznym wioski są białe domy z pomarańczowymi dachówkami, drewniane balkony i kwiaty. Spokój tego miejsca nadaje mu niepowtarzalny klimat. Tutaj warto mieć czas na spacer brukowanymi uliczkami, wizytę w winiarni i przystanek na kawę.

Po chwili wytchnienia ruszamy po więcej. Jedziemy w górę, by zobaczyć San Bartolomé de Tirajana. Trasa prowadząca od Fatagi biegnie stromo po skalistych zboczach. To około siedem kilometrów. Widoki są zniewalające. Można się tutaj zatrzymać w kilku punktach widokowych, z których w dole widać dolinę Tirajana. Miłośnicy wina z Gran Canarii mogą podziwiać pola uprawne winorośli oraz skosztować lokalnych produkcji w okolicznych winiarniach.  Ta okolica słynie z tras trekkingowych, także wszystkich amatorów pieszych wycieczek kierujemy właśnie na San Bartolomé.  A my jedziemy dalej. Wyspa nabiera coraz bardziej zielonego koloru, a przed nami najwyższy szczyt Gran Canarii – Pico de las Nieves. Po drodze wyłania się imponujący symbol wyspy Roque Nublo. Zatrzymamy się tu na dłuższą chwilę, bo warto.

 1. Roque Nublo – piesza wędrówka w samym sercu Gran Canarii

Aby doświadczyć różnorodności fauny i flory koniecznie trzeba przejść trekking prowadzący na szczyt Roque Nublo. Ten szlak gwarantuje niesamowite zdjęcia, zapierające widoki i poczucie wolności.  Trekking nie jest wymagający, ale jest kilka stromych podejść. Roque Nublo to imponujący monolit. Twór geologiczny wulkanicznego pochodzenia. Jest drugim co do wysokości szczytem Gran Canarii.  Zdjęcia mogą dostarczyć tutaj dużo frajdy, ponieważ ten naturalny monument zarówno z dalszej perspektywy, jak i z bliska, jest bardzo fotogeniczny. Kolejnym punktem trasy jest wspomniany wcześniej - najwyższy szczyt wyspy – Pico de las Nieves

 1. Pico de las Nieves, czyli idealne miejsce na zachód słońca

Można go zdobyć pieszo albo wjechać samochodem. Droga asfaltowa prowadzi na sam szczyt. Jeśli akurat dotrzecie na Pico przed zachodem słońca, to warto na niego poczekać. Zjawisko jest spektakularne, a ten działający na wszystkie zmysły widok jest jedną z największych atrakcji Gran Canarii. Zobaczycie je z wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Wysokość robi swoje, dlatego warto mieć ze sobą cieplejsze ubranie.

 1. Arucas – rum i dużo słońca

Wyspy Kanaryjskie słyną z rumu.  Kanaryjscy właściciele knajp często po kolacji proponują tak zwane „chupito”, czyli kieliszek kanaryjskiego rumu. Miejscowość Arucas jest zatem idealnym miejscem, by spróbować lokalnego  produktu. Biały rum z miodem (ron miel) cieszy się renomą na całym świecie, a jego produkcja na wyspach sięga czasów produkcji trzciny cukrowej. Hiszpański klimat zachęca do zatrzymania się na wyspie na dłużej. Słońce przez cały rok, pyszne owoce morza, tapas, kieliszek rumu czy lampka czerwonego wina – pozwalają poczuć ten kanaryjski luz i spokój ducha.

 

 1. Teror, czyli ciasteczka w Klasztorze i lokalny targ

Miasto, które uznawane jest za najpiękniejsze na Gran Canarii. Być może jest to zasługa jego spokojnego klimatu albo kolorowej architektury. Można tu odczuć duże poczucie lokalności, wyspiarskiego stylu życia. Jeśli lubicie targi, to w sobotę rano, na głównym placu możecie kupić miejscowe produkty m.in. chorizo de Teror. Dla amatorów słodkości proponujemy ciasteczka wypiekane przez zakonnice. Trzeba wspiąć się do Klasztoru Cystersów w górę stromej ulicy Calle Herreria. Warto, bo gwarantujemy, że takich ciastek jeszcze nie jedliście.
W ramach wyjaśnienia dodamy, że Teror jest duchową stolicą wyspy. We wrześniu mieszkańcy oddają hołd patronce – Virgen del Pino organizując procesje, pochody przy muzyce na żywo i tańcach. Zjeżdżamy w stronę Las Palmas, ponieważ tutaj mamy dla Was wisienkę na torcie.

 1. Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo

Dla miłośników parków i zielonej przyrody proponujemy wizytę w jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych. Zlokalizowany niepodal stolicy zielony zakątek jest domem dla setek endemicznych gatunków drzew, krzewów oraz kolorowych roślin. Znajdziecie tu wspaniałe okazy palm, kaktusów, dracen i innych przedstawicieli kanaryjskiej flory jak również cały las wawrzynowy! Ten ogród to 27 hektarów czystej, zielonej rozkoszy dla Waszych oczu. Dodatkowo - wstęp do niego jest bezpłatny!

Pobyt na Gran Canarii to niesamowita dawka dobrej energii, lekcja historii i spora doza kultury. Warto jest spędzić ten czas aktywnie. Eksplorując zakątki wyspy i docierając do miejsc lokalnych, tradycyjnych. Dobrze jest zatem udać się w głąb wyspy, ponieważ urok Gran Canarii kryje się w górach i okolicznych wioskach. To właśnie tam poczujemy wolność i niczym nieograniczoną przestrzeń. Miejcie pod ręką aparat fotograficzny, ponieważ za każdym zakrętem kryją się osobliwe formacje skalne i spektakularne widoki. Spróbujcie lokalnych przysmaków, bo przecież podróż to również doznania smakowe.
Miłych wrażeń! 

autorka: Karolina Woźniak

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 06.02.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
6.0/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
5.3/6  144 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
5.4/6  133 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
6.0/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
5.4/6  8 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
6.0/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
5.3/6  93 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
5.8/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
zdjęcie-oferty
5.1/6  7 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Gran Canaria
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.
krajobraz-kierunku
Hiszpańskie zamki, kościoły i pałace. 10 budowli, które warto zobaczyć Hiszpania to jedna z najciekawszych destynacji wakacyjnych w Europie. Znajdziemy tu ciepłe morze, wspaniałe plaże z mnóstwem nadmorskich knajpek, gdzie można rozsmakować się w miejscowej kuchni i bogatą kulturę, która zrodziła muzykę flamenco. Warto też wiedzieć, że Hiszpania to także raj dla miłośników historii i architektury. Sewilla, Barcelona, Kordoba czy Madryt czarują przyjezdnych niezwykłymi zabytkami – są tu i strzeliste katedry, okazałe place i wspaniałe muzea. A przede wszystkim imponujące zamki i pałace! Odkryj z nami najpiękniejsze budowle, które można zobaczyć podczas wakacji w Hiszpanii! Alhambra – Grenada Pałac Królewski - Sewilla Pałac Królewski – Madryt Alkazar – Toledo Sagrada Familia – Barcelona Alkazar – Segowia La Mezquita – Kordoba La Mezquita – Kordoba Katedra św. Jakuba – Santiago de Compostela Castillo de Coca – Coca