11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć?

Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!

Wyruszamy ze stolicy Gran Canarii - Las Palmas, położonego na północy. Przejedziemy wschodnim wybrzeżem w kierunku Barranco de Guayadeque. Dalej przeniesiemy się w pustynne klimaty Afryki, czyli Maspalomas, by później nacieszyć oko kolorami kwiatów w wąskich uliczkach Puerto de Mogán. Krętymi trasami dotrzemy do środka wyspy podziwiając małe kanaryjskie miasteczka. Zatrzymamy się na kawę w Fatadzę i zwiedzimy zieloną północ. Przejdziemy trasę trekkingową na Roque Nublo. Zobaczymy jak prezentuje się Gran Canaria z jej najwyższego wzniesienia - Pico de las Nieves, a na koniec zaproponujemy prawdziwy zastrzyk adrenaliny!

Las Palmas - stolica Gran Canarii

W stolicy Gran Canarii jest co robić. Las Palmas oprócz zabytkowych perełek, nastrojowego starego miasta czy kultowej rezydencji znanej jako Dom Kolumba może pochwalić się jedną z najpiękniejszych plaż miejskich w Europie - Playa de las Canteras. O poranku na promenadzie spotkamy biegaczy, rowerzystów i spacerujących turystów.  Stolica jest niewątpliwie mieszanką kultury hiszpańskiej
z afrykańską, chińską i indyjską. Aby poczuć ten klimat koniecznie trzeba zwiedzić zabytkową dzielnicę Las Palmas – Veguetę. Najstarsza część miasta skrywa mnóstwo zabytków oraz piękne brukowane uliczki, które same w sobie tworzą niesamowity klimat.

Vegueta i jej atrakcje - wąskie brukowane uliczki i lampka wina w tapas barze

W tej części miasta najbardziej odczujemy wpływy kolonializmu. Wąskie, brukowane uliczki, niskie zabudowania z małymi balkonami i kościoły. Lokalne tapas bary i wszechobecna muzyka zachęcają do chwili odpoczynku i chłonięcia tutejszej kultury. Warto odwiedzić tę część stolicy w ciągu dnia, by docenić jej architekturę. Vegueta nabiera również wyjątkowego klimatu wieczorem, kiedy przy blasku latarni Hiszpanie wychodzą na lampkę czerwonego wina i lokalne przekąski. W stolicy hiszpańskiej wyspy szczególnie wartym wymienienia zabytkiem jest Katedra Świętej Anny (Catedral de Santa Ana) – jeden z największych i najciekawszych kościołów na Gran Canarii.  Podczas zwiedzania stolicy wyspy, warto wybrać się na Plaza de Santa Ana. Plac jest otoczony zabytkowymi kamienicami i budynkami, które nie tylko robią oszałamiające wrażenie, ale także posiadają bogatą historię. W planie zwiedzania warto uwzględnić także Palacio Regental z XVII wieku, Casas Consistoriales z XIX wieku czy Pałac Biskupów. Ta część stolicy Gran Canarii jest pełna atrakcji i jeśli chcesz poczuć klimat wyspy oraz zwiedzić najciekawsze zabytki, nie możesz pominąć jej w swoich planach.

Barranco de Guayadeque - szlak trekkingowy i nocleg w jaskini – niesamowita atrakcja Gran Canarii

Wąwóz dosłownie przecina centrum wyspy. To tutaj zachwyci nas bujna roślinność i ogrom przestrzeni. Jeśli odwiedzicie to miejsce wczesną wiosną, będziecie mieli okazję podziwiać kwitnące drzewa migdałowe. Restauracje i domy wykute są w skale. Ta część Gran Canarii, wraz z jej wszystkimi atrakcjami, jest przeznaczona szczególnie dla tych, którzy cenią spokój i kontakt z naturą oraz szukają oddechu od codzienności i życia w ciągłym pędzie. Tutaj zdecydowanie możesz odpocząć. Kto chciałby pójść dalej i w pełni zachwycić się atrakcjami jakie oferuje wyspa, będzie potrzebował porządnego obuwia. Wędrówkę dobrze rozpocząć w okolicy Centro de Interpretación. Po przejściu około czterech kilometrów zobaczycie skupisko domów-jaskiń wykutych w zboczu góry. Droga prowadzi aż do Montaña de las Tierras, gdzie zadziwiające są restauracje w skale. Ich widok jest niesamowity i warto dla niego zdecydować się na pieszą wyprawę. Jeśli chcielibyście zostać dłużej – możecie zarezerwować nocleg w jaskini. Gwarantujemy, że taka atrakcja związana z pobytem na Gran Canarii pozostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.   

Maspalomas - pustynny bezkres Gran Canarii gwarantuje spektakularne zdjęcia

Maspalomas to jedna z atrakcji, którą szczególnie warto zobaczyć podczas wczasów na Gran Canarii. Piaskowe wydmy przenoszą nas w klimat zachodniej Afryki, a spacer po tych wzniesieniach to nie lada gratka. Stopy same wsuwają się w miękki piasek, jakby kazały się na chwilę zatrzymać i zachwycić widokiem. Przez chwilę możemy poczuć się jak na Saharze. Pustyny bezkres to idealne miejsce na niezapomniane zdjęcia. Pamiętajcie jednak, że po wydmach można się poruszać wyłącznie po wyznaczonych trasach. Jeśli uda nam się pójść dalej, na końcu czeka na nas plaża z czarnym piaskiem - Playa de Meloneras – również warto zobaczenia i spędzenia kilku chwil.

Puerto de Mogán, czyli odrobina melancholii

Portowe miasteczko, w którym czas się zatrzymał. Kolorowe uliczki, kolonialne budynki w niskiej zabudowie, barki i łajby swobodnie kołyszące na wodzie. To perełka kanaryjskiej architektury i jedna z większych atrakcji Gran Canarii. Warto zatrzymać się tu na obiad w jednej z knajp rybackich. Owoce morza, ośmiornica czy mule to przysmaki, których zdecydowanie trzeba spróbować.  

Nadszedł czas na górskie trasy. Kierujemy się do środka wyspy – malowniczej i bardzo klimatycznej miejscowości -  Fataga. Z Puerto de Mogán mamy dwie drogi – bardzo krętą, północną i zdecydowanie spokojniejszą - południową. Polecamy zatem wrócić do Maspalomas i stamtąd wybrać trasę GC 60.

Fataga – pomarańczowe dachówki i gaje palmowe

Po drodze do miejscowości Fataga, na około dziewiątym kilometrze, warto zatrzymać się w punkcie widokowym - Degollada de las Yeguas. Stąd rozciąga się widok na cały archipelag kanaryjski. Panorama 360 stopni.  Widać wąwóz, serpentyny, a dookoła wznoszą się masywy górskie. Tutaj naprawdę poczujemy niczym nieograniczoną przestrzeń. Będąc na Gran Canarii warto spędzić tu kilka chwil bo jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie. Nasyceni oszałamiającym widokiem ruszamy dalej, by dotrzeć do gajów palmowych i spokojnej wioski usytuowanej na wzniesieniu doliny.

Fataga położona jest na niewielkim klifowym wzgórzu. Elementem charakterystycznym wioski są białe domy z pomarańczowymi dachówkami, drewniane balkony i kwiaty. Spokój tego miejsca nadaje mu niepowtarzalny klimat. Tutaj warto mieć czas na spacer brukowanymi uliczkami, wizytę w winiarni i przystanek na kawę.

Po chwili wytchnienia ruszamy po więcej. Jedziemy w górę, by zobaczyć San Bartolomé de Tirajana. Trasa prowadząca od Fatagi biegnie stromo po skalistych zboczach. To około siedem kilometrów. Widoki są zniewalające. Można się tutaj zatrzymać w kilku punktach widokowych, z których w dole widać dolinę Tirajana. Miłośnicy wina z Gran Canarii mogą podziwiać pola uprawne winorośli oraz skosztować lokalnych produkcji w okolicznych winiarniach.  Ta okolica słynie z tras trekkingowych, także wszystkich amatorów pieszych wycieczek kierujemy właśnie na San Bartolomé.  A my jedziemy dalej. Wyspa nabiera coraz bardziej zielonego koloru, a przed nami najwyższy szczyt Gran Canarii – Pico de las Nieves. Po drodze wyłania się imponujący symbol wyspy Roque Nublo. Zatrzymamy się tu na dłuższą chwilę, bo warto.

Roque Nublo – piesza wędrówka w samym sercu Gran Canarii

Aby doświadczyć różnorodności fauny i flory koniecznie trzeba przejść trekking prowadzący na szczyt Roque Nublo. Ten szlak gwarantuje niesamowite zdjęcia, zapierające widoki i poczucie wolności.  Trekking nie jest wymagający, ale jest kilka stromych podejść. Roque Nublo to imponujący monolit. Twór geologiczny wulkanicznego pochodzenia. Jest drugim co do wysokości szczytem Gran Canarii.  Zdjęcia mogą dostarczyć tutaj dużo frajdy, ponieważ ten naturalny monument zarówno z dalszej perspektywy, jak i z bliska, jest bardzo fotogeniczny. Kolejnym punktem trasy jest wspomniany wcześniej - najwyższy szczyt wyspy – Pico de las Nieves

Pico de las Nieves, czyli idealne miejsce na zachód słońca

Można go zdobyć pieszo albo wjechać samochodem. Droga asfaltowa prowadzi na sam szczyt. Jeśli akurat dotrzecie na Pico przed zachodem słońca, to warto na niego poczekać. Zjawisko jest spektakularne, a ten działający na wszystkie zmysły widok jest jedną z największych atrakcji Gran Canarii. Zobaczycie je z wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Wysokość robi swoje, dlatego warto mieć ze sobą cieplejsze ubranie.

Arucas – rum i dużo słońca

Wyspy Kanaryjskie słyną z rumu.  Kanaryjscy właściciele knajp często po kolacji proponują tak zwane „chupito”, czyli kieliszek kanaryjskiego rumu. Miejscowość Arucas jest zatem idealnym miejscem, by spróbować lokalnego  produktu. Biały rum z miodem (ron miel) cieszy się renomą na całym świecie, a jego produkcja na wyspach sięga czasów produkcji trzciny cukrowej. Hiszpański klimat zachęca do zatrzymania się na wyspie na dłużej. Słońce przez cały rok, pyszne owoce morza, tapas, kieliszek rumu czy lampka czerwonego wina – pozwalają poczuć ten kanaryjski luz i spokój ducha.

 

Teror, czyli ciasteczka w Klasztorze i lokalny targ

Miasto, które uznawane jest za najpiękniejsze na Gran Canarii. Być może jest to zasługa jego spokojnego klimatu albo kolorowej architektury. Można tu odczuć duże poczucie lokalności, wyspiarskiego stylu życia. Jeśli lubicie targi, to w sobotę rano, na głównym placu możecie kupić miejscowe produkty m.in. chorizo de Teror. Dla amatorów słodkości proponujemy ciasteczka wypiekane przez zakonnice. Trzeba wspiąć się do Klasztoru Cystersów w górę stromej ulicy Calle Herreria. Warto, bo gwarantujemy, że takich ciastek jeszcze nie jedliście.
W ramach wyjaśnienia dodamy, że Teror jest duchową stolicą wyspy. We wrześniu mieszkańcy oddają hołd patronce – Virgen del Pino organizując procesje, pochody przy muzyce na żywo i tańcach. Zjeżdżamy w stronę Las Palmas, ponieważ tutaj mamy dla Was wisienkę na torcie.

Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo

Dla miłośników parków i zielonej przyrody proponujemy wizytę w jednym z najpiękniejszych ogrodów botanicznych. Zlokalizowany niepodal stolicy zielony zakątek jest domem dla setek endemicznych gatunków drzew, krzewów oraz kolorowych roślin. Znajdziecie tu wspaniałe okazy palm, kaktusów, dracen i innych przedstawicieli kanaryjskiej flory jak również cały las wawrzynowy! Ten ogród to 27 hektarów czystej, zielonej rozkoszy dla Waszych oczu. Dodatkowo - wstęp do niego jest bezpłatny!

Pobyt na Gran Canarii to niesamowita dawka dobrej energii, lekcja historii i spora doza kultury. Warto jest spędzić ten czas aktywnie. Eksplorując zakątki wyspy i docierając do miejsc lokalnych, tradycyjnych. Dobrze jest zatem udać się w głąb wyspy, ponieważ urok Gran Canarii kryje się w górach i okolicznych wioskach. To właśnie tam poczujemy wolność i niczym nieograniczoną przestrzeń. Miejcie pod ręką aparat fotograficzny, ponieważ za każdym zakrętem kryją się osobliwe formacje skalne i spektakularne widoki. Spróbujcie lokalnych przysmaków, bo przecież podróż to również doznania smakowe.
Miłych wrażeń! 

autorka: Karolina Woźniak

Data Publikacji: 06.02.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje lub wczasy na Filipinach – co warto wiedzieć przed wyjazdem?Filipiny w ciągu kilku ostatnich lat stały się jednym z ulubionych kierunków egzotycznych wakacji wśród turystów z Polski . I nie ma się co dziwić, bo w tym liczącym ponad 7000 wysp azjatyckim kraju na spragnionych relaksu urlopowiczów czekają zapierające dech w piersiach piękne piaszczyste plaże oblewane ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, bujna roślinność, interesująca kultura i zawsze uśmiechnięci mieszkańcy. Filipiny to wymarzony kraj zarówno do relaksu pod palmami, jak i aktywnego wypoczynku, w szczególności do sportów wodnych, nurkowania czy snorkelingu. Nie będą się tu nudzić również ci, którzy podczas urlopu lubią pozwiedzać – na Filipinach znajdziemy bowiem wiele interesujących atrakcji. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka istotnych faktów, o których warto wiedzieć przed podróżą na Filipiny
krajobraz kierunku
Argentyna: największe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyćArgentyna, niegdyś kojarzona przede wszystkim z piłką nożną i tangiem, dziś staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród turystów spragnionych obcowania z niezwykłą przyrodą i poznania intrygującej kultury. Ten pełen zachwycających i niezwykle zróżnicowanych atrakcji kraj to mekka dla osób kochających dziką i nieposkromioną naturę, a także dla tych, którzy cenią sobie znakomitą kuchnię (słynne argentyńskie wina i wołowina). Oto, naszym zdaniem, najciekawsze atrakcje Argentyny, które warto odwiedzić.
krajobraz kierunku
Wietnam – co zobaczyć w Hanoi? Atrakcje stolicyWietnam od lat przyciąga turystów marzących o wielkiej azjatyckiej przygodzie. Nic w tym dziwnego, kraj bowiem ma wszystko – interesującą kulturę, znakomitą kuchnię, przepiękne krajobrazy i fantastyczne zabytki. Obowiązkowym punktem urlopu w Wietnamie jest wizyta w jego stolicy – Hanoi. Jest to drugie co do wielkości miasto Wietnamu (zaraz po Ho Chi Minh, czyli dawnym Sajgonie), które liczy około 4 miliony mieszkańców. Hanoi położone jest w delcie Rzeki Czerwonej i niezmiennie od lat zachwyca przyjezdnych orientalną architekturą, mnogością misternie zdobionych świątyń i niesamowitą atmosferą. Zobacz, jakich atrakcji nie możesz przegapić podczas zwiedzania Hanoi. Co warto zobaczyć w stolicy Wietnamu?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje Nowego Jorku – Central Park, Broadway, Wall Street i inne miejsca, które musisz zobaczyćMiloš Forman stwierdził kiedyś, że Nowy Jork to jedyne miasto, które wygląda lepiej w rzeczywistości, niż na pocztówkach. Trudno się z tym nie zgodzić – Nowy Jork zachwyca niesamowitą architekturą, bogatą ofertą kulturalną i fantastycznym życiem nocnym. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym niesamowitym mieście i zaplanuj z nami niezapomnianą podróż do Wielkiego Jabłka.