8 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc na Węgrzech!

Oszałamiająca architektura, ciekawa sztuka ludowa, uzdrowiska termalne i jedna z najbardziej ekscytujących stolic Europy to tylko kilka z atutów Węgier. Być może krajobraz Węgier nie jest spektakularny, ale z pewnością ma dużo niesamowitego, subtelnego uroku. Natomiast pod względem architektonicznym Węgry to prawdziwa kopalnia skarbów, oferująca szerokie spektrum atrakcji, od antycznych ruin rzymskich i średniowiecznych kamienic, po barokowe kościoły, neoklasycystyczne budynki i secesyjne łaźnie. Oszałamiająca architektura nie jest wyłącznie domeną stolicy, choć Budapeszt z całą pewnością jest najbardziej fascynującym spośród węgierskich miast.

W tym artykule przeczytasz o:

Już od czasów starożytnych terytorium współczesnych Węgier słynęło z dużej ilości niesamowitych źródeł termalnych o właściwościach leczniczych. Tłumy ludzi nadal zjeżdżają do rozrzuconych po kraju uzdrowisk w celach terapeutycznych, leczniczych i rekreacyjnych. Można tu wciąż spotkać autentyczne stare łaźnie z czasów tureckiej okupacji, a także piękne pałacyki w stylu art nouveau i eleganckie sanatoria, jakby żywcem wyjęte z „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. Nie brakuje również miejsc ultranowoczesnych i pięknych spa z szeroką ofertą zabiegów z zakresu odnowy biologicznej.

O stolicy Węgier napisano i powiedziano już wiele, dlatego chcemy przybliżyć kilka innych miejsc, które również zasługują na uwagę.

Eger


Malowniczo położony Eger pełen jest pięknie zachowanych barokowych budynków, które zachęcają do nieśpiesznych spacerów i poznawania skomplikowanej przeszłości miasta oraz regionu. Znajdujący się na wzgórzu XIII-wieczny zamek, przebudowany w XVI w. na twierdzę obronną, jest niemym świadkiem licznych najazdów armii tureckiej. Z tych czasów pochodzi także minaret, będący najdalej na północ wysuniętym zabytkiem tureckim. Jest to pozostałość po dawnym meczenie, został zbudowany na czternastokątnej podstawie, a na jego szczyt (na wysokości 40 m) prowadzi 97 stopni. W mieście warto także odwiedzić drugą co do wielkości na Węgrzech neoklasycystyczną bazylikę, wzniesioną w pierwszej połowie XIX w., w której znajdują się cenne organy, na których odgrywane są wspaniałe koncerty. Po trudach zwiedzania warto zrelaksować się w odnowionej łaźni tureckiej.



Miasto słynie również z dużego kąpieliska termalnego. Dejem jest jednym z najnowszych obiektów tego typu na Węgrzech, znajdują się tam baseny otwarte, zjeżdżalnie, bar na wodzie oraz kryte kąpielisko jaskiniowe. Tutejsze wody wspomagają leczenie chorób stawów, poprawiają krążenie krwi i wspomagają zwiększenie ogólnej ruchomości narządów ruchu. Eger znany jest na całym świecie z produkcji wina Egri Bikaver – Bycza Krew. Punktem obowiązkowym pobytu powinien być zatem spacer połączony z degustacją po „Dolinie Pięknej Pani”, czyli po winiarskim zagłębiu znajdującym się na zachodnich przedmieściach Egeru. Jest to okolica słynąca z licznych winnych piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który jest ponoć idealny do przechowywania wina, ponieważ zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę.

Balaton i okolice


Morze Węgierskie, jak pieszczotliwie Węgrzy nazywają Balaton, o każdej porze roku pokazuje inną twarz. Nad tym największym jeziorem Europy Środkowej znajdują się jedne z najpiękniejszych regionów na Węgrzech: wulkaniczne góry wznoszące się wysoko nad gładką taflą wody, pokryte winnicami zbocza pagórków i Káli Basin z prawdziwie śródziemnomorską atmosferą. W okolicznych zamkach i pałacach wciąż żywa jest tysiącletnia historia Węgier, a liczne termalne kąpieliska zapewniają fizyczne i duchowe odmłodzenie. Rodzinne winiarnie przyciągają turystów propozycjami degustacji lokalnych win, a letnie festyny zapewniają ciekawą rozrywkę i wprowadzają trochę folkloru. Możliwości aktywnego spędzenia czasu nad Balatonem są niezliczone, od rowerowych wycieczek, po szaleństwa w parkach rozrywki i żeglowanie po rozległych wodach jeziora.



Jeśli interesujesz się historią, region Balatonu zachwyci Cię wspaniałymi zabytkami. Oto zaledwie pięć z miejsc, które po prostu musisz zobaczyć:

1. Tihany – miejscowość wypoczynkowa położona na półwyspie o tej samej nazwie. Cały półwysep jest obiektem historycznym, którego sercem jest założone niemal 1000 lat temu opactwo benedyktyńskie. Kościół został w XVIII w. przebudowany w stylu barokowym, a wciąż funkcjonujące opactwo jest dużą atrakcją turystyczną, ponieważ rozciąga się z niego najwspanialszy widok na Balaton. Warto zatrzymać się tu na chwilę także po to, by wysłuchać koncertu organowego.

2. Uzdrowisko Balatonfüred – zabiegi lecznicze w tutejszych wodach zaczęto stosować już w 1722 r. To z miejscowej przystani w 1846 r. w rejs po Balatonie wyruszył pierwszy statek parowy. Tętniące życiem Balatonfüred było intelektualnym i kulturalnym centrum XIX-wiecznych Węgier. W części nadbrzeżnej znajdują się domy wypoczynkowe wybudowane w okresie gospodarki centralnie planowanej, a na stromych stokach okolicznych wzgórz mniejsze pensjonaty i domki letniskowe. Poza leczniczymi wodami, okolica słynie z produkcji białych win, z gatunkiem Olaszriesling na czele.

3. Zamek Szigliget – w niewielkim miasteczku położonym nad północnym brzegiem Balatonu, na malowniczym wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Warownia została wzniesiona w drugiej połowie XIII w. i była wielokrotnie, lecz bezskutecznie, oblegana przez wojska tatarskie. W XVIII w. budowla została doszczętnie strawiona przez pożar i zamek zaczął popadać w ruinę. Z częściowo odrestaurowanych murów twierdzy rozpościera się wspaniały widok na Balaton oraz pobliskie wzgórze powulkaniczne Badacsony. Będąc tutaj warto również zwiedzić pałac Esterhazych – rezydencję wzniesioną w XIX w., otoczoną malowniczym parkiem krajobrazowym. W miasteczku znajduje się także niewielka przystań, do której zawijają stateczki kursujące po Balatonie.



4. Fabryka porcelany w Herend – manufaktura została założona już w 1826 r. i początkowo zajmowała się wyrobem ceramiki, a produkcja porcelany ruszyła w 1839 r. wraz z przejęciem fabryki przez nowego właściciela. W drugiej połowie XIX w. fabryka stała się beneficjentem królewskiego patronatu, a jej właściciela mianowano dostawcą porcelany dworu austro-węgierskiego. Największą popularność na świecie zyskały delikatne, porcelanowe figurki i inne ręcznie malowane wyroby.

5. Tapolca – nazwa tej malowniczej miejscowości nawiązuje do gorących źródeł znajdujących się na jej terenie. Do największych atrakcji należy Staw Młyński z charakterystycznym młynem, Główny Plac oraz kościół parafialny z XIII w. W 1903 r. odkryto tu jaskinię – niezwykły twór przyrody, powstały dzięki wypłukaniu rozpuszczalnych warstw w wapienno-gliniasto-bazaltowym podłożu przez ciepłą wodę z termalnego źródła. Podziemny świat jaskini Barlangok można przemierzać łódkami z przewodnikiem.

Data Publikacji: 21.03.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?