Morze Węgierskie, jak pieszczotliwie Węgrzy nazywają Balaton, o każdej porze roku pokazuje inną twarz. Nad tym największym jeziorem Europy Środkowej znajdują się jedne z najpiękniejszych regionów na Węgrzech: wulkaniczne góry wznoszące się wysoko nad gładką taflą wody, pokryte winnicami zbocza pagórków i Káli Basin z prawdziwie śródziemnomorską atmosferą. W okolicznych zamkach i pałacach wciąż żywa jest tysiącletnia historia Węgier, a liczne termalne kąpieliska zapewniają fizyczne i duchowe odmłodzenie. Rodzinne winiarnie przyciągają turystów propozycjami degustacji lokalnych win, a letnie festyny zapewniają ciekawą rozrywkę i wprowadzają trochę folkloru. Możliwości aktywnego spędzenia czasu nad Balatonem są niezliczone, od rowerowych wycieczek, po szaleństwa w parkach rozrywki i żeglowanie po rozległych wodach jeziora.
Jeśli interesujesz się historią, region Balatonu zachwyci Cię wspaniałymi zabytkami. Oto zaledwie pięć z miejsc, które po prostu musisz zobaczyć:
1. Tihany – miejscowość wypoczynkowa położona na półwyspie o tej samej nazwie. Cały półwysep jest obiektem historycznym, którego sercem jest założone niemal 1000 lat temu opactwo benedyktyńskie. Kościół został w XVIII w. przebudowany w stylu barokowym, a wciąż funkcjonujące opactwo jest dużą atrakcją turystyczną, ponieważ rozciąga się z niego najwspanialszy widok na Balaton. Warto zatrzymać się tu na chwilę także po to, by wysłuchać koncertu organowego.
2. Uzdrowisko Balatonfüred – zabiegi lecznicze w tutejszych wodach zaczęto stosować już w 1722 r. To z miejscowej przystani w 1846 r. w rejs po Balatonie wyruszył pierwszy statek parowy. Tętniące życiem Balatonfüred było intelektualnym i kulturalnym centrum XIX-wiecznych Węgier. W części nadbrzeżnej znajdują się domy wypoczynkowe wybudowane w okresie gospodarki centralnie planowanej, a na stromych stokach okolicznych wzgórz mniejsze pensjonaty i domki letniskowe. Poza leczniczymi wodami, okolica słynie z produkcji białych win, z gatunkiem Olaszriesling na czele.
3. Zamek Szigliget – w niewielkim miasteczku położonym nad północnym brzegiem Balatonu, na malowniczym wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Warownia została wzniesiona w drugiej połowie XIII w. i była wielokrotnie, lecz bezskutecznie, oblegana przez wojska tatarskie. W XVIII w. budowla została doszczętnie strawiona przez pożar i zamek zaczął popadać w ruinę. Z częściowo odrestaurowanych murów twierdzy rozpościera się wspaniały widok na Balaton oraz pobliskie wzgórze powulkaniczne Badacsony. Będąc tutaj warto również zwiedzić pałac Esterhazych – rezydencję wzniesioną w XIX w., otoczoną malowniczym parkiem krajobrazowym. W miasteczku znajduje się także niewielka przystań, do której zawijają stateczki kursujące po Balatonie.
4. Fabryka porcelany w Herend – manufaktura została założona już w 1826 r. i początkowo zajmowała się wyrobem ceramiki, a produkcja porcelany ruszyła w 1839 r. wraz z przejęciem fabryki przez nowego właściciela. W drugiej połowie XIX w. fabryka stała się beneficjentem królewskiego patronatu, a jej właściciela mianowano dostawcą porcelany dworu austro-węgierskiego. Największą popularność na świecie zyskały delikatne, porcelanowe figurki i inne ręcznie malowane wyroby.
5. Tapolca – nazwa tej malowniczej miejscowości nawiązuje do gorących źródeł znajdujących się na jej terenie. Do największych atrakcji należy Staw Młyński z charakterystycznym młynem, Główny Plac oraz kościół parafialny z XIII w. W 1903 r. odkryto tu jaskinię – niezwykły twór przyrody, powstały dzięki wypłukaniu rozpuszczalnych warstw w wapienno-gliniasto-bazaltowym podłożu przez ciepłą wodę z termalnego źródła. Podziemny świat jaskini Barlangok można przemierzać łódkami z przewodnikiem.