8 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc na Węgrzech!

Oszałamiająca architektura, ciekawa sztuka ludowa, uzdrowiska termalne i jedna z najbardziej ekscytujących stolic Europy to tylko kilka z atutów Węgier. Być może krajobraz Węgier nie jest spektakularny, ale z pewnością ma dużo niesamowitego, subtelnego uroku. Natomiast pod względem architektonicznym Węgry to prawdziwa kopalnia skarbów, oferująca szerokie spektrum atrakcji, od antycznych ruin rzymskich i średniowiecznych kamienic, po barokowe kościoły, neoklasycystyczne budynki i secesyjne łaźnie. Oszałamiająca architektura nie jest wyłącznie domeną stolicy, choć Budapeszt z całą pewnością jest najbardziej fascynującym spośród węgierskich miast.

W tym artykule przeczytasz o:

Już od czasów starożytnych terytorium współczesnych Węgier słynęło z dużej ilości niesamowitych źródeł termalnych o właściwościach leczniczych. Tłumy ludzi nadal zjeżdżają do rozrzuconych po kraju uzdrowisk w celach terapeutycznych, leczniczych i rekreacyjnych. Można tu wciąż spotkać autentyczne stare łaźnie z czasów tureckiej okupacji, a także piękne pałacyki w stylu art nouveau i eleganckie sanatoria, jakby żywcem wyjęte z „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. Nie brakuje również miejsc ultranowoczesnych i pięknych spa z szeroką ofertą zabiegów z zakresu odnowy biologicznej.

O stolicy Węgier napisano i powiedziano już wiele, dlatego chcemy przybliżyć kilka innych miejsc, które również zasługują na uwagę.

Eger


Malowniczo położony Eger pełen jest pięknie zachowanych barokowych budynków, które zachęcają do nieśpiesznych spacerów i poznawania skomplikowanej przeszłości miasta oraz regionu. Znajdujący się na wzgórzu XIII-wieczny zamek, przebudowany w XVI w. na twierdzę obronną, jest niemym świadkiem licznych najazdów armii tureckiej. Z tych czasów pochodzi także minaret, będący najdalej na północ wysuniętym zabytkiem tureckim. Jest to pozostałość po dawnym meczenie, został zbudowany na czternastokątnej podstawie, a na jego szczyt (na wysokości 40 m) prowadzi 97 stopni. W mieście warto także odwiedzić drugą co do wielkości na Węgrzech neoklasycystyczną bazylikę, wzniesioną w pierwszej połowie XIX w., w której znajdują się cenne organy, na których odgrywane są wspaniałe koncerty. Po trudach zwiedzania warto zrelaksować się w odnowionej łaźni tureckiej.



Miasto słynie również z dużego kąpieliska termalnego. Dejem jest jednym z najnowszych obiektów tego typu na Węgrzech, znajdują się tam baseny otwarte, zjeżdżalnie, bar na wodzie oraz kryte kąpielisko jaskiniowe. Tutejsze wody wspomagają leczenie chorób stawów, poprawiają krążenie krwi i wspomagają zwiększenie ogólnej ruchomości narządów ruchu. Eger znany jest na całym świecie z produkcji wina Egri Bikaver – Bycza Krew. Punktem obowiązkowym pobytu powinien być zatem spacer połączony z degustacją po „Dolinie Pięknej Pani”, czyli po winiarskim zagłębiu znajdującym się na zachodnich przedmieściach Egeru. Jest to okolica słynąca z licznych winnych piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który jest ponoć idealny do przechowywania wina, ponieważ zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę.

Balaton i okolice


Morze Węgierskie, jak pieszczotliwie Węgrzy nazywają Balaton, o każdej porze roku pokazuje inną twarz. Nad tym największym jeziorem Europy Środkowej znajdują się jedne z najpiękniejszych regionów na Węgrzech: wulkaniczne góry wznoszące się wysoko nad gładką taflą wody, pokryte winnicami zbocza pagórków i Káli Basin z prawdziwie śródziemnomorską atmosferą. W okolicznych zamkach i pałacach wciąż żywa jest tysiącletnia historia Węgier, a liczne termalne kąpieliska zapewniają fizyczne i duchowe odmłodzenie. Rodzinne winiarnie przyciągają turystów propozycjami degustacji lokalnych win, a letnie festyny zapewniają ciekawą rozrywkę i wprowadzają trochę folkloru. Możliwości aktywnego spędzenia czasu nad Balatonem są niezliczone, od rowerowych wycieczek, po szaleństwa w parkach rozrywki i żeglowanie po rozległych wodach jeziora.



Jeśli interesujesz się historią, region Balatonu zachwyci Cię wspaniałymi zabytkami. Oto zaledwie pięć z miejsc, które po prostu musisz zobaczyć:

1. Tihany – miejscowość wypoczynkowa położona na półwyspie o tej samej nazwie. Cały półwysep jest obiektem historycznym, którego sercem jest założone niemal 1000 lat temu opactwo benedyktyńskie. Kościół został w XVIII w. przebudowany w stylu barokowym, a wciąż funkcjonujące opactwo jest dużą atrakcją turystyczną, ponieważ rozciąga się z niego najwspanialszy widok na Balaton. Warto zatrzymać się tu na chwilę także po to, by wysłuchać koncertu organowego.

2. Uzdrowisko Balatonfüred – zabiegi lecznicze w tutejszych wodach zaczęto stosować już w 1722 r. To z miejscowej przystani w 1846 r. w rejs po Balatonie wyruszył pierwszy statek parowy. Tętniące życiem Balatonfüred było intelektualnym i kulturalnym centrum XIX-wiecznych Węgier. W części nadbrzeżnej znajdują się domy wypoczynkowe wybudowane w okresie gospodarki centralnie planowanej, a na stromych stokach okolicznych wzgórz mniejsze pensjonaty i domki letniskowe. Poza leczniczymi wodami, okolica słynie z produkcji białych win, z gatunkiem Olaszriesling na czele.

3. Zamek Szigliget – w niewielkim miasteczku położonym nad północnym brzegiem Balatonu, na malowniczym wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Warownia została wzniesiona w drugiej połowie XIII w. i była wielokrotnie, lecz bezskutecznie, oblegana przez wojska tatarskie. W XVIII w. budowla została doszczętnie strawiona przez pożar i zamek zaczął popadać w ruinę. Z częściowo odrestaurowanych murów twierdzy rozpościera się wspaniały widok na Balaton oraz pobliskie wzgórze powulkaniczne Badacsony. Będąc tutaj warto również zwiedzić pałac Esterhazych – rezydencję wzniesioną w XIX w., otoczoną malowniczym parkiem krajobrazowym. W miasteczku znajduje się także niewielka przystań, do której zawijają stateczki kursujące po Balatonie.



4. Fabryka porcelany w Herend – manufaktura została założona już w 1826 r. i początkowo zajmowała się wyrobem ceramiki, a produkcja porcelany ruszyła w 1839 r. wraz z przejęciem fabryki przez nowego właściciela. W drugiej połowie XIX w. fabryka stała się beneficjentem królewskiego patronatu, a jej właściciela mianowano dostawcą porcelany dworu austro-węgierskiego. Największą popularność na świecie zyskały delikatne, porcelanowe figurki i inne ręcznie malowane wyroby.

5. Tapolca – nazwa tej malowniczej miejscowości nawiązuje do gorących źródeł znajdujących się na jej terenie. Do największych atrakcji należy Staw Młyński z charakterystycznym młynem, Główny Plac oraz kościół parafialny z XIII w. W 1903 r. odkryto tu jaskinię – niezwykły twór przyrody, powstały dzięki wypłukaniu rozpuszczalnych warstw w wapienno-gliniasto-bazaltowym podłożu przez ciepłą wodę z termalnego źródła. Podziemny świat jaskini Barlangok można przemierzać łódkami z przewodnikiem.

Data Publikacji: 21.03.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Albena (Bułgaria) – atrakcje turystyczne. Zabytki, plaża, naturaAlbena to popularna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Czarnym, która zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie bułgarskich kurortów. W przeciwieństwie do większości nadmorskich miejscowości, które ewoluowały z historycznych osad rybackich czy portowych, Albena została stworzona od podstaw z myślą o turystyce. Ten nowoczesny kompleks wypoczynkowy, otwarty w 1968 roku, powstał jako precyzyjnie zaplanowany projekt turystyczny. Albena w Bułgarii jest po części kurortem zamkniętym. Oznacza to, że dostęp do jej plaży i infrastruktury jest ograniczony dla osób z zewnątrz, zapewniając wyższy komfort wypoczynku. Podobny nowoczesny izolacyjny komfort i nastawienie na obsługę turystyczną może jednak budzić pytania o to, co robić w Albenie poza plażowaniem. Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu!
krajobraz kierunku
Dolina Królów w Luksorze – niesamowity cmentarz egipskich faraonówZwiedzanie Doliny Królów to jeden z obowiązkowych punktów programu podczas wycieczki do Egiptu. Tutejsze grobowce cieszą się równym zainteresowaniem turystów, co chociażby piramidy. Miejsce to, położone na zachodnim brzegu Nilu w Tebach Zachodnich, od wieków fascynuje swoim rozmachem, architekturą i bogactwem symboliki. To tutaj budowano monumentalne grobowce, które miały chronić ciała władców oraz zapewnić im dostatnie życie wieczne. Historia, która kryje się za budową Doliny Królów oraz jej niezwykłe znaczenie kulturowe czynią to miejsce jednym z najważniejszych zabytków Egiptu. Sprawdź, jakie niezwykłe tajemnice skrywa Dolina Królów w Egipcie, czytając poniższy artykuł!
krajobraz kierunku
Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków. Jakie tajemnice skrywa?Machu Picchu to niezwykłe świadectwo potęgi imperium Inków i jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Ten architektoniczny cud, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś zachwyca miliony turystów i skrywa wiele tajemnic. Jak to się stało, że ruiny miasta wciąż przyciągają badaczy z całego świata? Dlaczego mieszkańcy opuścili Macu Picchu ledwie 80 lat po jego ukończeniu? Jak to możliwe, że cywilizacja, która nie znała koła, zaprojektowała i wybudowała całe miasto w równie niedostępnej lokalizacji? Odpowiedzi, a przynajmniej ich część, znajdziesz w poniższym artykule!
krajobraz kierunku
Atrakcje Side – co warto zobaczyć? Zabytki, plaże i zachwycająca przyrodaGdzieś pomiędzy najpopularniejszymi w Turcji kurortami, czyli Antalyą i Alanyą, wieki temu (około VII w. p.n.e.) przykucnęła sobie nieśmiało niewielka, lecz pełna uroku miejscowość Side. Chociaż dziś niepozorna, to historycznie miała ona niemałe znaczenie dla swojego regionu. Z tego powodu zresztą wciąż stanowi atrakcyjny miejsce do zwiedzania. Już sama nazwa miasta składa pewną obietnicę – w dialekcie anatolijskim oznacza bowiem owoc granatu, który to z kolei jest symbolem płodności i dobrobytu. Dzięki dogodnemu położeniu nad Morzem Śródziemnym Side było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Posiadało naturalny port, co sprzyjało jego rozwojowi jako miasta portowego i umożliwiało kontakty handlowe z wieloma cywilizacjami. Dzisiaj ślady tej wagi wciąż można znaleźć, spacerując po mieście, odkrywając jego starożytne ruiny oraz poświęcone lokalnej historii muzeum.