Atrakcje na świecie

8 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc na Węgrzech!

Oszałamiająca architektura, ciekawa sztuka ludowa, uzdrowiska termalne i jedna z najbardziej ekscytujących stolic Europy to tylko kilka z atutów Węgier. Być może krajobraz Węgier nie jest spektakularny, ale z pewnością ma dużo niesamowitego, subtelnego uroku. Natomiast pod względem architektonicznym Węgry to prawdziwa kopalnia skarbów, oferująca szerokie spektrum atrakcji, od antycznych ruin rzymskich i średniowiecznych kamienic, po barokowe kościoły, neoklasycystyczne budynki i secesyjne łaźnie. Oszałamiająca architektura nie jest wyłącznie domeną stolicy, choć Budapeszt z całą pewnością jest najbardziej fascynującym spośród węgierskich miast.

W tym artykule przeczytasz o:

Już od czasów starożytnych terytorium współczesnych Węgier słynęło z dużej ilości niesamowitych źródeł termalnych o właściwościach leczniczych. Tłumy ludzi nadal zjeżdżają do rozrzuconych po kraju uzdrowisk w celach terapeutycznych, leczniczych i rekreacyjnych. Można tu wciąż spotkać autentyczne stare łaźnie z czasów tureckiej okupacji, a także piękne pałacyki w stylu art nouveau i eleganckie sanatoria, jakby żywcem wyjęte z „Czarodziejskiej góry” Thomasa Manna. Nie brakuje również miejsc ultranowoczesnych i pięknych spa z szeroką ofertą zabiegów z zakresu odnowy biologicznej.

O stolicy Węgier napisano i powiedziano już wiele, dlatego chcemy przybliżyć kilka innych miejsc, które również zasługują na uwagę.

Eger


Malowniczo położony Eger pełen jest pięknie zachowanych barokowych budynków, które zachęcają do nieśpiesznych spacerów i poznawania skomplikowanej przeszłości miasta oraz regionu. Znajdujący się na wzgórzu XIII-wieczny zamek, przebudowany w XVI w. na twierdzę obronną, jest niemym świadkiem licznych najazdów armii tureckiej. Z tych czasów pochodzi także minaret, będący najdalej na północ wysuniętym zabytkiem tureckim. Jest to pozostałość po dawnym meczenie, został zbudowany na czternastokątnej podstawie, a na jego szczyt (na wysokości 40 m) prowadzi 97 stopni. W mieście warto także odwiedzić drugą co do wielkości na Węgrzech neoklasycystyczną bazylikę, wzniesioną w pierwszej połowie XIX w., w której znajdują się cenne organy, na których odgrywane są wspaniałe koncerty. Po trudach zwiedzania warto zrelaksować się w odnowionej łaźni tureckiej.Miasto słynie również z dużego kąpieliska termalnego. Dejem jest jednym z najnowszych obiektów tego typu na Węgrzech, znajdują się tam baseny otwarte, zjeżdżalnie, bar na wodzie oraz kryte kąpielisko jaskiniowe. Tutejsze wody wspomagają leczenie chorób stawów, poprawiają krążenie krwi i wspomagają zwiększenie ogólnej ruchomości narządów ruchu. Eger znany jest na całym świecie z produkcji wina Egri Bikaver – Bycza Krew. Punktem obowiązkowym pobytu powinien być zatem spacer połączony z degustacją po „Dolinie Pięknej Pani”, czyli po winiarskim zagłębiu znajdującym się na zachodnich przedmieściach Egeru. Jest to okolica słynąca z licznych winnych piwniczek wykutych w wulkanicznym tufie, który jest ponoć idealny do przechowywania wina, ponieważ zapewnia doskonałą wentylację i stałą temperaturę.

Balaton i okolice


Morze Węgierskie, jak pieszczotliwie Węgrzy nazywają Balaton, o każdej porze roku pokazuje inną twarz. Nad tym największym jeziorem Europy Środkowej znajdują się jedne z najpiękniejszych regionów na Węgrzech: wulkaniczne góry wznoszące się wysoko nad gładką taflą wody, pokryte winnicami zbocza pagórków i Káli Basin z prawdziwie śródziemnomorską atmosferą. W okolicznych zamkach i pałacach wciąż żywa jest tysiącletnia historia Węgier, a liczne termalne kąpieliska zapewniają fizyczne i duchowe odmłodzenie. Rodzinne winiarnie przyciągają turystów propozycjami degustacji lokalnych win, a letnie festyny zapewniają ciekawą rozrywkę i wprowadzają trochę folkloru. Możliwości aktywnego spędzenia czasu nad Balatonem są niezliczone, od rowerowych wycieczek, po szaleństwa w parkach rozrywki i żeglowanie po rozległych wodach jeziora.Jeśli interesujesz się historią, region Balatonu zachwyci Cię wspaniałymi zabytkami. Oto zaledwie pięć z miejsc, które po prostu musisz zobaczyć:

1. Tihany – miejscowość wypoczynkowa położona na półwyspie o tej samej nazwie. Cały półwysep jest obiektem historycznym, którego sercem jest założone niemal 1000 lat temu opactwo benedyktyńskie. Kościół został w XVIII w. przebudowany w stylu barokowym, a wciąż funkcjonujące opactwo jest dużą atrakcją turystyczną, ponieważ rozciąga się z niego najwspanialszy widok na Balaton. Warto zatrzymać się tu na chwilę także po to, by wysłuchać koncertu organowego.

2. Uzdrowisko Balatonfüred – zabiegi lecznicze w tutejszych wodach zaczęto stosować już w 1722 r. To z miejscowej przystani w 1846 r. w rejs po Balatonie wyruszył pierwszy statek parowy. Tętniące życiem Balatonfüred było intelektualnym i kulturalnym centrum XIX-wiecznych Węgier. W części nadbrzeżnej znajdują się domy wypoczynkowe wybudowane w okresie gospodarki centralnie planowanej, a na stromych stokach okolicznych wzgórz mniejsze pensjonaty i domki letniskowe. Poza leczniczymi wodami, okolica słynie z produkcji białych win, z gatunkiem Olaszriesling na czele.

3. Zamek Szigliget – w niewielkim miasteczku położonym nad północnym brzegiem Balatonu, na malowniczym wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Warownia została wzniesiona w drugiej połowie XIII w. i była wielokrotnie, lecz bezskutecznie, oblegana przez wojska tatarskie. W XVIII w. budowla została doszczętnie strawiona przez pożar i zamek zaczął popadać w ruinę. Z częściowo odrestaurowanych murów twierdzy rozpościera się wspaniały widok na Balaton oraz pobliskie wzgórze powulkaniczne Badacsony. Będąc tutaj warto również zwiedzić pałac Esterhazych – rezydencję wzniesioną w XIX w., otoczoną malowniczym parkiem krajobrazowym. W miasteczku znajduje się także niewielka przystań, do której zawijają stateczki kursujące po Balatonie.4. Fabryka porcelany w Herend – manufaktura została założona już w 1826 r. i początkowo zajmowała się wyrobem ceramiki, a produkcja porcelany ruszyła w 1839 r. wraz z przejęciem fabryki przez nowego właściciela. W drugiej połowie XIX w. fabryka stała się beneficjentem królewskiego patronatu, a jej właściciela mianowano dostawcą porcelany dworu austro-węgierskiego. Największą popularność na świecie zyskały delikatne, porcelanowe figurki i inne ręcznie malowane wyroby.

5. Tapolca – nazwa tej malowniczej miejscowości nawiązuje do gorących źródeł znajdujących się na jej terenie. Do największych atrakcji należy Staw Młyński z charakterystycznym młynem, Główny Plac oraz kościół parafialny z XIII w. W 1903 r. odkryto tu jaskinię – niezwykły twór przyrody, powstały dzięki wypłukaniu rozpuszczalnych warstw w wapienno-gliniasto-bazaltowym podłożu przez ciepłą wodę z termalnego źródła. Podziemny świat jaskini Barlangok można przemierzać łódkami z przewodnikiem.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 21.03.2019

Polecane wycieczki

[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.