< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć

Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć

Skrócony opis

Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.

Sekcja 1

Nie licząc tutejszego portu, usytuowanego w centralnej części miasta i skądinąd dość ciekawego, wzdłuż całego wybrzeża ciągnącego się na terenie Władysławowa - i to zarówno na zachód, w kierunku przylądka Rozewie, jak i na wschód, w stronę Półwyspu Helskiego - występują piękne, piaszczyste plaże. To właśnie one są główną atrakcją tej miejscowości. Warto dodać, że w sumie  działa tu aż pięć strzeżonych kąpielisk morskich, gdzie na plażowiczów czekają liczne „umilacze”, jak np. zjeżdżalnie wodne czy wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz różne place zabawa dla dzieci. Władysławowo i jego najbliższa okolica nie żyje jednak tylko samą plażą – jest tu co zwiedzić i co robić oprócz tego! Jakie atrakcje czekają na urlopowiczów spędzających wczasy na Pomorzu Wschodnim?

Zwiedzanie Władysławowa – 10 atrakcji, które warto zobaczyć w samym Władysławowie

We Władysławowie nie sposób ominąć Dom Rybaka, największy budynek w całym mieście, wybudowany niegdyś jako hotel dla rybaków, w którym znajduje się obecnie Urząd Miasta. Góruje nad nim wysoka baszta z tarasem widokowym, skąd rozpościera się dobry widok na panoramę miasta i jego okolicę (widać stąd m.in. przylądek Rozewie oraz Zatokę Pucką i Półwysep Helski). Budynek jest na tyle duży, że prócz części urzędowej znajduje się tu też wystawy – jedna poświęcona rękodzielnictwu kaszubskiemu, a druga fotograficzna ukazuje dzieje miasta. Prócz tego mieści się tu też prywatne Muzeum Motyli, Muzeum Iluzji, szczególnie chętnie odwiedzane przez dzieci oraz restauracja.

dom_rybaka_wladyslawowo

Warta odwiedzenia jest też Hallerówka, jak popularnie nazywa się usytuowane tu Muzeum Generała Hallera. Znajduje się ono w małym, drewnianym budynku, należącym kiedyś do gen. Józefa Hallera, który spędzał tu wakacje wraz ze swoją rodziną. W muzeum znajduje się  ekspozycja poświęcona temu wybitnemu wojskowemu oraz liczne pamiątki po nim.

Jedną z największych atrakcji miasta jest Aleja Gwiazd Sportu – deptak, na którym znajdują się wmurowane gwiazdy, upamiętniające legendy sportu. Jest to pierwsze miejsce w Polsce, w którym w ten sposób upamiętniono sportowców, i to zarówno polskich, jak i zagranicznych. Co więcej, każdego roku „kolekcja” powiększa się o kolejne gwiazdy!

aleja_gwiazd_wladyslawowo

W miejscowości znajduje się wiele różnorakich atrakcji, dzięki którym wypoczynek może być jeszcze bardziej udany. Jedną z nich jest park rozrywki Ocean Park, w którym można się zaznajomić z wodnymi stworzeniami, żyjącymi w światowych morzach i oceanach. Nie są to jednak żywe egzemplarze, a ich wierne modele przedstawione w naturalnej skali. We Władysławowie znajduje się też Muzeum Figur Woskowych, gdzie z kolei można zobaczyć odwzorowane figury wybitnych polskich i światowych postaci z dziedziny kina, sportu, polityki i szeroko rozumianego show biznesu. Ciekawą atrakcją jest też Lunapark Sowiński, atrakcja dla dzieci, ale również dla dorosłych, gdzie znajduje się m.in. najwyższa kolejka górska w Polsce, tor gokartowy, pałac śmiechu czy zamek strachu. Sporo wrażeń dostarczy także zwiedzenie domu postawionego tu do góry nogami.

Na zachód od centrum miejscowości znajduje się Cetniewo. Obecnie to dzielnica Władysławowa o typowo turystycznym charakterze (mieszczą się tu liczne hotele i pensjonaty), ale przed laty była to oddzielna wieś ze sporym majątkiem ziemskim, którą wymieniano w historycznych przekazach już  z końcem XIII wieku. Tak naprawdę włączona ją do Władysławowa dopiero w 2014 roku.

W Cetniewie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, gdzie nasi sportowcy trenują przed ważnymi imprezami sportowymi. Usytuowano go w dawnym Centralnym Ośrodku Sportu im. Feliksa Stamma, a prócz przygotowań odbywają się tu też liczne imprezy sportowe, w tym te rangi mistrzowskiej (np. w 1991 i 2006 r. odbyły się tu Mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów).

Z Władysławowa warto również wybrać się na zorganizowaną wycieczkę w towarzystwie sprawdzonego przewodnika. W okolicach Pomorza Środkowego jest mnóstwo atrakcji nieco bardziej oddalonych od nadmorskiego kurortu, ale zdecydowanie wartych zobaczenia. Wybierając się na całodniową wycieczkę fakultatywną klimatyzowanym autokarem zyskacie możliwość zwiedzenia Trójmiasta i jego kluczowych zabytków, spędzenia miłych chwil w otoczeniu pięknej przyrody regionu Szwajcarii Kaszubskiej czy zobaczenia największych atrakcji Półwyspu Helskiego – wszystko to okraszone opowieściami i historiami, których próżno szukać w drukowanych przewodnikach.

Okolice Władysławowa na zachód od kurortu – Chłapowo i jego atrakcje

Zaraz za zachodnimi rogatkami miejscowości znajduje się niewielka wieś o nazwie Chłapowo. Podobnie jak w przypadku Cetniewa jej historia sięga kilka wieków wstecz – wspomniano o niej już w 1376 r., jednak wówczas występowała pod nazwą Klappow. Ciekawostką związaną z tą miejscowością jest fakt, że wywodził się stąd Augustyn Necel, a właściwie Netzel – najwybitniejszy kaszubski pisarz (nazywano go „Kaszubskim Sienkiewiczem”) i autor licznych powieści historycznych, które napisał po polsku, stosując jednak często wtrącenia kaszubskie i niemieckie.

Chłapowo, to idealne miejsca dla tych, którzy podczas urlopu cenią sobie spokój i kontakt z przyrodą. To tak naprawdę to niewielka wieś rybacka, usytuowana na dość wysokim klifie, w której do dziś zachowało kilka starych chałup o charakterystycznej szkieletowej konstrukcji oraz mała XIX-wieczna kapliczka. Nie ma tu dużych, ośrodków ani hoteli, a zamiast tego są liczne przytulne pensjonaty.

Na zachód za wsią znajduje się mały, ale ciekawy rezerwat Dolina Chłapowska. Jego największą atrakcją jest malowniczy Wąwóz Chłapowski, nazywany często przez tutejszych mieszkańców Rudnikiem, który ciągnie się przez kilkaset metrów z głębi lądu w stronę bałtyckiego wybrzeża. Za Doliną Chłapowską znajduje się Przylądek Rozewie oraz Jastrzębia Góra i Karwia, inne znane kurorty w tej części polskiego wybrzeża.

Atrakcje turystyczne na wschód od Władysławowa

Od strony wschodniej miejscowość sąsiaduje bezpośrednio z Półwyspem Helskim, zdecydowanie najciekawszym miejscem w najbliższej okolicy Władysławowa. Półwysep to tak naprawdę długa na ok. 35 km mierzeja, oddzielająca otwarty akwen Bałtyku od Zatoki Gdańskiej, która w najwęższym miejscu ma zaledwie 100 metrów szerokości.  Co ciekawe, mieszkający tu ludzie uważają półwysep za początek Polski i zachwalają go, że to miejsce, w którym jest najwięcej dni słonecznych w całym kraju.

Pierwszą miejscowości po wjeździe na Hel są Chałupy. Ta dawna rybacka osada, będąca obecnie prężnym kurortem, gdzie długa piaszczysta plaża i liczne szkółki dla miłośników surfingu i kitesurfingu przyciągają tłumy miłośników tego rodzaju aktywności. Nieco dalej znajdują się Kuźnica, Jastarnia i Jurata, również popularne wypoczynkowe miejscowości z pięknymi plażami i mnóstwem atrakcji turystycznych.

Na samym końcu półwyspu usytuowany jest Hel. To dość urokliwą miejscowością z interesującą zabudową (m.in. latarnia morska), której najciekawszą atrakcją jest Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Dwa razy dziennie (zazwyczaj o godz. 11.00 i  14.00, ale warto się wcześniej upewnić) odbywa się tu karmienie fok, które cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród dzieci. W miejscowości warto też odwiedzić Muzeum Obrony Wybrzeża. Mieści się ono w byłych niemieckich obiektach wojskowych, gdzie niegdyś znajdowały się jedne z największych na świecie stacjonarnych armat obrony nadbrzeżnej.

Atrakcje na południe od Władysławowa

Zaledwie parę kilometrów na południe, w miejscowości Swarzewo znajduje się Labirynt w Polu Kukurydzy, nietypowy rodzinny park rozrywki (jak reklamuje się to miejsce). Na przestrzeni ok. 2,5 hektara od kilku lat sadzona jest tu kukurydza, która w szczytowym okresie wegetacji (a ten zbiega się z wakacjami) osiąga do 3 m wysokości. Między gęsto posadzonymi roślinami tworzony jest labirynt, stanowiący prawdziwą plątaninę, którego łączna długość może wynosić nawet i 3,5 km!

Niewiele dalej na południe znajduje się Puck. Warto wpaść do tej miejscowości choćby po to, by odwiedzić Muzeum Ziemi Puckiej, w którym znajduje się ciekawa ekspozycja poświęconą kaszubskiej kulturze. W sąsiednim Rzucewie można z kolei zajrzeć do tamtejszej Osady Łowców Fok, gdzie zgromadzono ciekawe przedmioty i eksponaty dotyczące najdawniejszych czasów, kiedy to tutejsze plemiona parały się polowaniem na te morskie ssaki. Jadąc jeszcze dalej wzdłuż wybrzeża Zatoki Puckiej, dotrzemy do Rezerwatu przyrody Beka, który obejmuje zabagnione łąki oraz szuwary i ciekawe formacje wydmowe, bogate w szereg rzadkich, chronionych i zagrożonych wyginięciem roślin. Miejsce to jest też ostoją licznego ptactwa. Z kolei w okolicy wsi Mechowo (17 km z Władysławowa, a 10 km z Pucka) znajdują się Groty Mechowskie.  Są to ciekawe jaskinie, powstałem po ostatnich zlodowaceniach, chronione od 1955 roku jako pomnik przyrody nieożywionej.

Spędzając urlop we Władysławowie warto również wybrać się do oddalonej o około 8 km Jastrzębiej Góry. Dla wielbicieli wieczornych spacerów brzegiem morza przy zachodzie słońca taki dystans z pewnością nie stanowi problemu, a widoki są tego warte. Ciekawe informacje o największych atrakcjach Jastrzębiej Góry i okolic -> linkowanie do artykułu: X atrakcji Jastrzębiej Góry i okolic jak już pojawi się na blogu również znajdziecie na naszym blogu.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 5.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy