Wróć

Atrakcje na świecie

Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudíego

Stolica Katalonii i drugie największe miasto Hiszpanii jest jednym z najciekawszych miejsc na wakacje. Barcelona ma wyjątkowy urok i tożsamość kulturową, która wyróżnia ją na tle innych pięknych miast. W znacznej mierze przyczyniło się do tego pokolenie wybitnych twórców i architektów początku XX wieku, z niezwykłym wizjonerem Antonim Gaudím na czele. Jego bujna wyobraźnia i talent dały miastu wiele niesamowitych budynków, które stanowią jego najlepszą wizytówkę. Barcelona, jak każde duże miasto zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą, ale również bogatą ofertą gastronomiczną i kulturalną. Jeśli dodamy do tego czyste, miejskie plaże i bajkowe ogrody, otrzymamy miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Barcelona sprawdzi się świetnie zarówno jako kierunek na weekendowy city break, jak i miejsce na dłuższy urlop. Sprawdź, na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę, by w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał.
Sagrada Família

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO bazylika Sagrada Familia znajduje się w północnej części miasta. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji nie tylko w Barcelonie, ale w całej Hiszpanii i bez wątpienia jeden z najbardziej niekonwencjonalnych kościołów świata. Gaudí został poproszony o zaprojektowanie kościoła neogotyckiego, ale znany z niepowtarzalnego stylu wizjoner stworzył wzorcowy przykład swej słynnej, surrealistycznej architektury secesyjnej. Prace budowlane rozpoczęto w 1882 r., ale bazylika nadal nie została ukończona. Budynek robi naprawdę niesamowite wrażenie i warto poświęcić trochę czasu, by zwiedzić także jego wnętrze.Barri Gòtic

Przez setki lat Dzielnica Gotycka była duchowym i świeckim centrum miasta. Można tu wciąż znaleźć pozostałości starożytnych budowli, zwłaszcza fragmenty pierwszych murów miejskich z IV w., ale skomplikowany układ ulic i większość budynków pochodzi z okresu średniowiecza. Ta malownicza dzielnica znajduje się w samym sercu Starego Miasta, pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego, a słynną aleją La Rambla. W obrębie Barri Gòtic znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call. Większość obszaru wyłączona jest z ruchu kołowego, a największą przyjemnością jest spacerowanie ciasnym labiryntem uliczek, odkrywanie zacienionych dziedzińców i małych, rodzinnych zakładów rzemieślniczych, sklepów i kawiarni.La Rambla

Sercem życia społecznego Barcelony jest La Rambla, szeroka, zacieniona drzewami aleja, która dzieli Stare Miasto na dwie części. La Rambla ciągnie się od Placu Katalońskiego, który sam również jest jednym z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania, aż do portu. Przy La Rambli mieszczą się liczne sklepy, restauracje i kawiarnie ze stolikami wystawionymi na zewnątrz, dzięki czemu jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście.Koniecznie zajrzyj do La Boqueria, jest to wielki bazar miejski, gdzie mieszkańcy codziennie przychodzą kupować świeże owoce i warzywa, mięso, ryby i owoce morza. Znajdziesz tu również kilka barów z przepysznymi tapas. La Rambla tętni życiem przez całą dobę i możesz być pewien, że nie zaznasz tu nudy. Po stronie północno-wschodniej La Rambla graniczy z Barri Gòtic, a w połowie alei znajduje się Plaça Reial, uroczy, zacieniony plac otoczony zabytkową zabudową z charakterystycznymi arkadami. W pobliżu portu znajduje się Pałac Güell, niesamowita rezydencja zaprojektowana w 1886 r. przez Gaudíego.Park Güell

W północno-centralnej części miasta znajduje się wspaniały, surrealistyczny park, również zaprojektowany przez Gaudíego na zamówienie hrabiego Güell. Projekt w założeniu miał być osiedlem dla bogatej burżuazji, prace trwały w latach 1900-1914, ale nie zostały ukończone. Pięknie zagospodarowany, otoczony murem obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po miejskim parku, wśród surrealistycznych budynków z charakterystycznymi elementami architektonicznymi pozwala wejść do świata wyobraźni mistrza Gaudiego i po raz kolejny podziwiać potęgę jego geniuszu, zdecydowanie wyprzedzającego epokę, w której żył.

Barcelona to niewątpliwie miasto Antonio Gaudíego, który nadał mu niepowtarzalny styl i charakter. Poza wspomnianymi dziełami warte szczególnej uwagi są dwie spektakularne rezydencje wzniesione według jego projektu, czyli Casa Milà (La Pedrera) i Casa Batlló. Jednakże w Barcelonie nie brakuje także miejsc i atrakcji niezwiązanych ze słynnym architektem, jak choćby Muzeum Picassa, park rozrywki Tibidabo, czy Poble Espanyol na wzgórzu Montjuïc.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.03.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  167 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  4 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.8/6  2 oceny
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku
7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku
Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku
Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej