Atrakcje na świecie

Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudíego

Stolica Katalonii i drugie największe miasto Hiszpanii jest jednym z najciekawszych miejsc na wakacje. Barcelona ma wyjątkowy urok i tożsamość kulturową, która wyróżnia ją na tle innych pięknych miast. W znacznej mierze przyczyniło się do tego pokolenie wybitnych twórców i architektów początku XX wieku, z niezwykłym wizjonerem Antonim Gaudím na czele. Jego bujna wyobraźnia i talent dały miastu wiele niesamowitych budynków, które stanowią jego najlepszą wizytówkę. Barcelona, jak każde duże miasto zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą, ale również bogatą ofertą gastronomiczną i kulturalną. Jeśli dodamy do tego czyste, miejskie plaże i bajkowe ogrody, otrzymamy miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Barcelona sprawdzi się świetnie zarówno jako kierunek na weekendowy city break, jak i miejsce na dłuższy urlop. Sprawdź, na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę, by w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał.
Sagrada Família

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO bazylika Sagrada Familia znajduje się w północnej części miasta. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji nie tylko w Barcelonie, ale w całej Hiszpanii i bez wątpienia jeden z najbardziej niekonwencjonalnych kościołów świata. Gaudí został poproszony o zaprojektowanie kościoła neogotyckiego, ale znany z niepowtarzalnego stylu wizjoner stworzył wzorcowy przykład swej słynnej, surrealistycznej architektury secesyjnej. Prace budowlane rozpoczęto w 1882 r., ale bazylika nadal nie została ukończona. Budynek robi naprawdę niesamowite wrażenie i warto poświęcić trochę czasu, by zwiedzić także jego wnętrze.Barri Gòtic

Przez setki lat Dzielnica Gotycka była duchowym i świeckim centrum miasta. Można tu wciąż znaleźć pozostałości starożytnych budowli, zwłaszcza fragmenty pierwszych murów miejskich z IV w., ale skomplikowany układ ulic i większość budynków pochodzi z okresu średniowiecza. Ta malownicza dzielnica znajduje się w samym sercu Starego Miasta, pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego, a słynną aleją La Rambla. W obrębie Barri Gòtic znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call. Większość obszaru wyłączona jest z ruchu kołowego, a największą przyjemnością jest spacerowanie ciasnym labiryntem uliczek, odkrywanie zacienionych dziedzińców i małych, rodzinnych zakładów rzemieślniczych, sklepów i kawiarni.La Rambla

Sercem życia społecznego Barcelony jest La Rambla, szeroka, zacieniona drzewami aleja, która dzieli Stare Miasto na dwie części. La Rambla ciągnie się od Placu Katalońskiego, który sam również jest jednym z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania, aż do portu. Przy La Rambli mieszczą się liczne sklepy, restauracje i kawiarnie ze stolikami wystawionymi na zewnątrz, dzięki czemu jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście.Koniecznie zajrzyj do La Boqueria, jest to wielki bazar miejski, gdzie mieszkańcy codziennie przychodzą kupować świeże owoce i warzywa, mięso, ryby i owoce morza. Znajdziesz tu również kilka barów z przepysznymi tapas. La Rambla tętni życiem przez całą dobę i możesz być pewien, że nie zaznasz tu nudy. Po stronie północno-wschodniej La Rambla graniczy z Barri Gòtic, a w połowie alei znajduje się Plaça Reial, uroczy, zacieniony plac otoczony zabytkową zabudową z charakterystycznymi arkadami. W pobliżu portu znajduje się Pałac Güell, niesamowita rezydencja zaprojektowana w 1886 r. przez Gaudíego.Park Güell

W północno-centralnej części miasta znajduje się wspaniały, surrealistyczny park, również zaprojektowany przez Gaudíego na zamówienie hrabiego Güell. Projekt w założeniu miał być osiedlem dla bogatej burżuazji, prace trwały w latach 1900-1914, ale nie zostały ukończone. Pięknie zagospodarowany, otoczony murem obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po miejskim parku, wśród surrealistycznych budynków z charakterystycznymi elementami architektonicznymi pozwala wejść do świata wyobraźni mistrza Gaudiego i po raz kolejny podziwiać potęgę jego geniuszu, zdecydowanie wyprzedzającego epokę, w której żył.

Barcelona to niewątpliwie miasto Antonio Gaudíego, który nadał mu niepowtarzalny styl i charakter. Poza wspomnianymi dziełami warte szczególnej uwagi są dwie spektakularne rezydencje wzniesione według jego projektu, czyli Casa Milà (La Pedrera) i Casa Batlló. Jednakże w Barcelonie nie brakuje także miejsc i atrakcji niezwiązanych ze słynnym architektem, jak choćby Muzeum Picassa, park rozrywki Tibidabo, czy Poble Espanyol na wzgórzu Montjuïc.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.03.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
4.9/6  155 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  39 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.5/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.4/6  4 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.5/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
zdjęcie-oferty
5.3/6  105 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.1/6  5 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava - Costa del Maresme
zdjęcie-oferty
5.8/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Costa Brava
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.