< WSTECZ
R.pl > Blog > Atrakcje na świecie > Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudíego

Barcelona – poznaj atrakcje i zabytki Miasta Gaudíego

Skrócony opis

Stolica Katalonii i drugie największe miasto Hiszpanii jest jednym z najciekawszych miejsc na wakacje. Barcelona ma wyjątkowy urok i tożsamość kulturową, która wyróżnia ją na tle innych pięknych miast. W znacznej mierze przyczyniło się do tego pokolenie wybitnych twórców i architektów początku XX wieku, z niezwykłym wizjonerem Antonim Gaudím na czele. Jego bujna wyobraźnia i talent dały miastu wiele niesamowitych budynków, które stanowią jego najlepszą wizytówkę. Barcelona, jak każde duże miasto zachwyca nie tylko wspaniałą architekturą, ale również bogatą ofertą gastronomiczną i kulturalną. Jeśli dodamy do tego czyste, miejskie plaże i bajkowe ogrody, otrzymamy miejsce, w którym nie sposób się nudzić. Barcelona sprawdzi się świetnie zarówno jako kierunek na weekendowy city break, jak i miejsce na dłuższy urlop. Sprawdź, na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę, by w pełni wykorzystać drzemiący w niej potencjał.

Sekcja 1

Sagrada Família

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO bazylika Sagrada Familia znajduje się w północnej części miasta. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji nie tylko w Barcelonie, ale w całej Hiszpanii i bez wątpienia jeden z najbardziej niekonwencjonalnych kościołów świata. Gaudí został poproszony o zaprojektowanie kościoła neogotyckiego, ale znany z niepowtarzalnego stylu wizjoner stworzył wzorcowy przykład swej słynnej, surrealistycznej architektury secesyjnej. Prace budowlane rozpoczęto w 1882 r., ale bazylika nadal nie została ukończona. Budynek robi naprawdę niesamowite wrażenie i warto poświęcić trochę czasu, by zwiedzić także jego wnętrze.Barri Gòtic

Przez setki lat Dzielnica Gotycka była duchowym i świeckim centrum miasta. Można tu wciąż znaleźć pozostałości starożytnych budowli, zwłaszcza fragmenty pierwszych murów miejskich z IV w., ale skomplikowany układ ulic i większość budynków pochodzi z okresu średniowiecza. Ta malownicza dzielnica znajduje się w samym sercu Starego Miasta, pomiędzy wybrzeżem Morza Śródziemnego, a słynną aleją La Rambla. W obrębie Barri Gòtic znajduje się również dawna dzielnica żydowska El Call. Większość obszaru wyłączona jest z ruchu kołowego, a największą przyjemnością jest spacerowanie ciasnym labiryntem uliczek, odkrywanie zacienionych dziedzińców i małych, rodzinnych zakładów rzemieślniczych, sklepów i kawiarni.La Rambla

Sercem życia społecznego Barcelony jest La Rambla, szeroka, zacieniona drzewami aleja, która dzieli Stare Miasto na dwie części. La Rambla ciągnie się od Placu Katalońskiego, który sam również jest jednym z punktów obowiązkowych podczas zwiedzania, aż do portu. Przy La Rambli mieszczą się liczne sklepy, restauracje i kawiarnie ze stolikami wystawionymi na zewnątrz, dzięki czemu jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w mieście.Koniecznie zajrzyj do La Boqueria, jest to wielki bazar miejski, gdzie mieszkańcy codziennie przychodzą kupować świeże owoce i warzywa, mięso, ryby i owoce morza. Znajdziesz tu również kilka barów z przepysznymi tapas. La Rambla tętni życiem przez całą dobę i możesz być pewien, że nie zaznasz tu nudy. Po stronie północno-wschodniej La Rambla graniczy z Barri Gòtic, a w połowie alei znajduje się Plaça Reial, uroczy, zacieniony plac otoczony zabytkową zabudową z charakterystycznymi arkadami. W pobliżu portu znajduje się Pałac Güell, niesamowita rezydencja zaprojektowana w 1886 r. przez Gaudíego.Park Güell

W północno-centralnej części miasta znajduje się wspaniały, surrealistyczny park, również zaprojektowany przez Gaudíego na zamówienie hrabiego Güell. Projekt w założeniu miał być osiedlem dla bogatej burżuazji, prace trwały w latach 1900-1914, ale nie zostały ukończone. Pięknie zagospodarowany, otoczony murem obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po miejskim parku, wśród surrealistycznych budynków z charakterystycznymi elementami architektonicznymi pozwala wejść do świata wyobraźni mistrza Gaudiego i po raz kolejny podziwiać potęgę jego geniuszu, zdecydowanie wyprzedzającego epokę, w której żył.

Barcelona to niewątpliwie miasto Antonio Gaudíego, który nadał mu niepowtarzalny styl i charakter. Poza wspomnianymi dziełami warte szczególnej uwagi są dwie spektakularne rezydencje wzniesione według jego projektu, czyli Casa Milà (La Pedrera) i Casa Batlló. Jednakże w Barcelonie nie brakuje także miejsc i atrakcji niezwiązanych ze słynnym architektem, jak choćby Muzeum Picassa, park rozrywki Tibidabo, czy Poble Espanyol na wzgórzu Montjuïc.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Czego musisz spróbować podczas pobytu na Wyspach Kanaryjskich?

Wyspy Kanaryjskie to idealny kierunek dla wszystkich smakoszy. Tamtejsza kuchnia jest sycąca aromatyczna i pełna niespodzianek. To swoista fuzja kuchni kontynentalnej Hiszpanii z unikatowymi wyspiarskimi smakami. Wyraźnie czuć w niej też powiew egzotyki i wpływy afrykańskie. Oto czego koniecznie trzeba spróbować na Wyspach Kanaryjskich.

Na co zwrócić uwagę, planując wakacje z dziećmi w Hiszpanii?

Niezależnie od tego, jaki rejon Hiszpanii mamy zamiar odwiedzić, znalezienie hotelu przystosowanego do potrzeb całej rodziny nie powinno stanowić najmniejszego problemu. W dzisiejszych czasach popularne, turystyczne rejony – w tym Hiszpania – są doskonale przygotowane na odwiedziny najmłodszych gości. Mimo to przed podróżą warto rozważyć kilka logistycznych kwestii, dzięki którym nasze rodzinne wakacje w Hiszpanii będą spokojniejsze i lepiej zorganizowane.

Historia oraz kultura tańca Flamenco

Wielu osobom flamenco kojarzy się z tańcem, ale tak naprawdę to znacznie więcej niż sam taniec, to zjawisko kulturowe ściśle związane z folklorem andaluzyjskich Romów, które poza tańcem obejmuje muzykę, śpiew, strój i cały wachlarz zachowań. Flamenco ma niezwykle długą i złożoną historię, która sięga kilka wieków wstecz.

Regiony basenu Morza Śródziemnego

Basen Morza Śródziemnego to istny raj dla turystów, pełen pięknych i zróżnicowanych krajobrazów, ze wspaniałym klimatem i pyszną kuchnią. Wszystkie kraje śródziemnomorskie są idealnym miejscem na wypoczynek dla każdego podróżnika, zarówno tego początkującego, jak i bardziej doświadczonego. Wymarzone wakacje spędzą tam rodziny z dziećmi, które znajdą szereg atrakcji umilających najmłodszym czas oraz osoby szukające odrobiny spokoju i odosobnienia.