Cypr – pogoda, klimat i średnie temperatury

Cypr to prawdziwie wakacyjny kierunek. Perełka Morza Śródziemnego, prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą uciec od zgiełku miasta i zanurzyć się w historię starożytności. Tutejsze plaże są jednymi z najpiękniejszych w Europie, co potwierdza tylko legenda mówiąca o tym, że to właśnie tu, z morskiej piany wynurzyła się Afrodyta. Piękno przyrody współgra z klimatem sprzyjającym uprawianiu sportów wodnych. Pogoda nie zawodzi przez okrągły rok.

Klimat i pogoda Cypru w ciągu roku

Warunki klimatyczne panujące na całym Cyprze nie odbiegają od siebie w sposób drastyczny. Największa część wyspy znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, tak pożądanego przez turystów. Klimat ten odczuwalny jest przede wszystkim w rejonach wokół wybrzeża, czyli w popularnych miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Limassol czy Larnaka. Zapuszczając się w głąb wyspy, można zaobserwować zmianę klimatu na suchy – wynika to z mniejszego wpływu morskich mas powietrza. Górzystość centralnej części Cypru w ciągu lata pozwala odetchnąć turystom spragnionym odrobiny chłodu. W stosunku do upału na wybrzeżu (27-28 stopni w lipcu) można tu znaleźć wytchnienie, a temperatury dzienne są tu znacznie mniej odczuwalne. Podobna różnica jest zimą. Pogoda na Cyprze w grudniu jest łagodna – na wybrzeżu temperatury wskazują około 10 stopni, zaś w głębi lądu mogą sięgnąć nawet 0.



Pełnia sezonu turystycznego na Cyprze. Jakich temperatur można się spodziewać?

Turyści odwiedzający Cypr wiosną (w okresie od marca do maja) mogą spodziewać się temperatur pomiędzy 14 a 18 stopni Celsjusza. Choć zdecydowanie cieplej robi się tu dopiero w maju, wcześniej wyspa zachęca do odkrywania zabytków, poukrywanych w licznych miastach. Przepięknie prezentują się też wtedy tereny przyrodnicze, gęsto pokryte żółtym kwieciem. Ci, którzy wybierają się w marcu lub kwietniu, powinni zabrać ze sobą kurtki przeciwdeszczowe i parasole. Z pogodą bywa tu bowiem kapryśnie. W okolicy maja słupki rtęci wzrastają do 20 stopni, a deszcze w dużej mierze ustępują – to najlepszy znak, że sezon na plażowanie można uznać za rozpoczęty. Z nadejściem czerwca na Cyprze robi się coraz cieplej. Termometry pokazują wtedy około 25 stopni Celsjusza w ciągu dnia. Niewiele chłodniej bywa w nocy. Pełnia lata przypada, podobnie jak w Polsce, na lipiec i sierpień, gdy słupki rtęci szybują nawet i do 30 stopni. Wyraźnie odczuwalna jest też zwiększona – w stosunku do wiosny – wilgotność powietrza. Turyści, którzy szukają wtedy odrobiny chłodu, mogą zaszyć się w rejonach góry Troodos lub też odłożyć przyjazd na jesień – pogoda na Cyprze w październiku bywa naprawdę słoneczna.

Dlaczego warto przylecieć na Cypr?

Każdy, kto zamierza w ciągu zimy lub jesieni przypomnieć sobie atmosferę lata i planuje wyjazd w tym okresie, powinien wziąć pod uwagę Cypr. Przemawia za tym kilka argumentów. Po pierwsze, zimy są tu łagodne i pogodne – niemal tak samo jak polskie wiosny. Po drugie, stabilna pogoda sprawia, że turyści nie są narażeni na przykre niespodzianki i nagłą zmianę planów. Mogą tu spokojnie przyjechać także wtedy, gdy w Polsce za oknami jest szaro i buro – pogoda na Cyprze w listopadzie wciąż jest zadowalająca. Po trzecie, świetna infrastruktura turystyczna pozwala w pełni wykorzystać piękną pogodę. I wreszcie – po czwarte – ciepłe wody Morza Śródziemnego zapewniają moc atrakcji, w tym wiele wodnych aktywności przez okrągły rok.



Jakie aktywności sportowe można uprawiać na Cyprze?

Na Cyprze funkcjonuje wiele ośrodków sportowych i rekreacyjnych, które tworzą odpowiednią infrastrukturę do uprawiania licznych aktywności. Niemal wszędzie na wyspie można spotkać wypożyczalnie, szkółki i inne punkty zapewniające wszystko, co potrzebne amatorom wodnych atrakcji. Najwięcej z nich można znaleźć na południu i północy kraju, zwłaszcza w Limassol, Larnace, Kyrenii czy Pafos. Do najpopularniejszych dyscyplin należą tu windsurfing oraz kitesurfing – z uwagi na doskonałe warunki pogodowe.



Pływanie i nurkowanie

Temperatury wody, które od wiosny aż do jesieni przekraczają 20 stopni Celsjusza, stwarzają idealne warunki nie tylko do wylegiwania się na plaży, ale też do czerpania korzyści z kąpieli w wodach Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie do polskiego poczciwego Bałtyku, woda jest tu ciepła i przejrzysta. Plażowa infrastruktura wyznacza rejony przeznaczone do pływania, które oddzielają tych, co w wodzie od tych, co na pokładzie, zapewniając tym samym komfort i bezpieczeństwo jednym i drugim. Turyści, którym marzy się eksploracja wodnego świata, niedostępnego dla większości oczu, mogą odkrywać niesamowite życie morskie wokół wybrzeża Cypru, biorąc udział w sesji nurkowania z instruktorem. Wiele ośrodków na wyspie świadczy tego typu usługi.

Polecane wycieczki

Surfing, windsurfing i kitesurfing, czyli z deską za pan brat

Wyjątkowo długa linia brzegowa, sięgająca powyżej 600 kilometrów, stwarza świetne warunki nie tylko turystom, którzy przychodzą tu popływać, ale również wszystkim spragnionym adrenaliny. Ci ostatni mogą oddać się szaleństwu na desce. W zależności od tego, co bardziej preferują, mają do wyboru surfing, windsurfing lub kitesurfing. W przypadku dwóch ostatnich bez pomyślnych wiatrów ani rusz, a tych na szczęście na Cyprze nie brakuje – w szczególności na północy i południu, między innymi w Larnace, Kiti czy Limassol. Turyści wyczekują zwłaszcza wiatru wiejącego z południowego zachodu, który wynosi ich wysoko ponad falami. Latem panują najlepsze warunki dla początkujących kite- i windsurferów, bo wiatr wieje równomiernie i intensywnie. Jesienią jego natężenie jest mniejsze. Niemniej jednak przybywa też wielu zwolenników zimowego szybowania nad wodą, którzy cenią sobie niższe temperatury na Cyprze, ale też mniej zatłoczone plaże, i – rzecz jasna – niższe ceny. Pamiętać należy też o tym, że w tym okresie praktycznie nie obowiązują zakazy dotyczące korzystania z nadbrzeża w miejscach przeznaczonych wyłącznie do kąpieli.



Jeśli chodzi o surfing, klimat Cypru jest tak sprzyjający, że wysokie fale można tu łapać niemal przez cały rok. Miłośnicy sportów wodnych, którzy chcą mieć pewność, że wyjeżdżając na wyspę na pewno zastaną odpowiednie warunki, powinni wybrać się tu wiosną (najlepiej w marcu) lub jesienią (optymalny będzie listopad). Wtedy można liczyć na najbardziej przewidywalną i stabilną pogodę. Wiatr wieje wtedy w jednym kierunku i rzadko się zmienia. W tych okresach zachodnie i północne wybrzeża wyspy są obmywane przez fale Morza Śródziemnego. Plaże Venus i Helios są najlepsze dla początkujących surferów i osób przybywających tu po raz pierwszy.
Data Publikacji: 24.11.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Gdzie spędzić urlop w lutym?Dla osób, które kochają ciepło i słońce, luty w Polsce to prawdziwa droga przez mękę. To najzimniejszy okres zimy, gdy temperatura często oscyluje w granicach od -5°C do 5°C, chociaż zdarzają się również mrozy poniżej -10°C, zwłaszcza w północnych i wschodnich regionach kraju. Dzień, choć coraz dłuższy, wciąż jest dość krótki – słońce wschodzi późno, a zachodzi wcześnie. Ponadto niebo bywa często pochmurne, a dni słoneczne są raczej rzadkością i w wielu regionach nadal można spodziewać się opadów śniegu. Brr – już sam opis tego okresu roku wystarcza, by człowiekowi zrobiło się smutno i źle. Na szczęście jest sposób na uniknięcie wszystkich tych przykrości – wyjazd w jakieś cieplejsze i bardziej słoneczne miejsce. Wakacje w lutym to nie tylko urlop, to wręcz lekarstwo!