Inne

Bezpieczeństwo na Cyprze

Wiele osób ma obawy przed podróżą na Cypr. Statystyki pokazują jednak, że w 2017 r. Cypr odwiedziło 3,5 miliona turystów – to absolutny rekord! Obawy o bezpieczeństwo na Cyprze wydają się zatem całkowicie bezpodstawne. Postanowiliśmy jednak dokładniej przyjrzeć się wszystkim potencjalnym zagrożeniom.

Potencjalne zagrożenie nr 1: Wojna w Syrii i uchodźcy


Najwięcej obaw przed wakacjami na Cyprze powoduje wojna w Syrii, ta jednak toczy się aż 170 km od wybrzeży wyspy Sam fakt, że Cypr jest wyspą w pewien sposób izoluje go jednak od bliskowschodnich i afrykańskich konfliktów. Pokonanie 170 km po Morzu Śródziemnym to znaczne utrudnienie dla uchodźców. W dodatku rząd w Nikozji nie stwarza im najlepszych warunków, niełatwo jest też otrzymać status uchodźcy na Cyprze.
Jeśli te argumenty są niewystarczające, warto zajrzeć na stronę Travelriskmap.com i wpisać w okno wyszukiwarki „Cyprus”. Jakim kolorem oznaczona jest wyspa? Żółtym, co oznacza niskie ryzyko niebezpieczeństwa. Polsce odpowiada dokładnie ten sam kolor. MSZ też nie wystosował żadnych specjalnych komunikatów odnośnie bezpieczeństwa na Cyprze. Gdyby zagrożenie faktycznie istniało, na stronie resortu pojawiłby się komunikat „Nie podróżuj”.Potencjalne zagrożenie nr 2: Konflikt Cypryjski


Wątpliwości niektórych turystów budzi też wewnętrzny podział Cypru. Będąca członkiem Unii Europejskiej Republika Cypryjska zajmuje jedynie południową część wyspy. Na pozostałych 30% leży Turecka Republika Cypru Północnego. Choć formalnie ten kraj nie istnieje (nie uznaje go żadne państwo z wyjątkiem Turcji), zielona granica od ponad 40 lat dzieli wyspę na dwie części. Podział przekłada się jednak głównie na gospodarkę. Po żadnej stronie Cypru turystom nie grozi więc niebezpieczeństwo.

Potencjalne zagrożenie nr 3: Kradzieże i napady


Przestępczość na Cyprze utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Jak w każdym turystycznym miejscu, tak i na Cyprze trzeba się pilnować. Najlepiej nie nosić ze sobą zbyt dużo pieniędzy i kosztownej biżuterii, która mogłaby stać się łupem dla złodziei. Szerokim łukiem trzeba omijać też wszystkich naciągaczy, którzy mogą próbować wciskać Wam różne bezwartościowe pamiątki albo oferować oprowadzanie po wyspie. Przewodnika lepiej szukać w bardziej zaufanych miejscach, lub po prostu podróżować z biurem podróży.
Koniecznie trzeba również ubezpieczyć się przed podróżą. Absolutnym minimum jest wydawana przez NFZ karta EKUZ. Upoważnia ona jednak jedynie do pomocy medycznej w bardzo podstawowym stopniu, dlatego warto uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.08.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.7/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
4.9/6  29 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Larnaka - Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.5/6  28 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.0/6  105 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.2/6  41 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.4/6  50 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.3/6  93 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.7/6  7 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Egzotyka z Gdańska bezpośrednio Dreamlinerem! Nowe połączenia już od listopada Dominikana, Meksyk, Kuba, Tajlandia – do tych egzotycznych miejsc Rainbow zabierze Klientów już tej jesieni. Po raz pierwszy w historii bezpośrednio Dreamlinerem z lotniska w Gdańsku. Podróż rozpocznie się z oddanego do użytku w ostatni czwartek nowego pirsu zachodniego Terminala T2. Uroczystość otwarcia połączona została z prezentacją oferty Rainbow z wylotami z Gdańska.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.