< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Bezpieczeństwo na Cyprze

Bezpieczeństwo na Cyprze

Skrócony opis

Wiele osób ma obawy przed podróżą na Cypr. Statystyki pokazują jednak, że w 2017 r. Cypr odwiedziło 3,5 miliona turystów – to absolutny rekord! Obawy o bezpieczeństwo na Cyprze wydają się zatem całkowicie bezpodstawne. Postanowiliśmy jednak dokładniej przyjrzeć się wszystkim potencjalnym zagrożeniom.

Sekcja 1

Potencjalne zagrożenie nr 1: Wojna w Syrii i uchodźcy


Najwięcej obaw przed wakacjami na Cyprze powoduje wojna w Syrii, ta jednak toczy się aż 170 km od wybrzeży wyspy Sam fakt, że Cypr jest wyspą w pewien sposób izoluje go jednak od bliskowschodnich i afrykańskich konfliktów. Pokonanie 170 km po Morzu Śródziemnym to znaczne utrudnienie dla uchodźców. W dodatku rząd w Nikozji nie stwarza im najlepszych warunków, niełatwo jest też otrzymać status uchodźcy na Cyprze.
Jeśli te argumenty są niewystarczające, warto zajrzeć na stronę Travelriskmap.com i wpisać w okno wyszukiwarki „Cyprus”. Jakim kolorem oznaczona jest wyspa? Żółtym, co oznacza niskie ryzyko niebezpieczeństwa. Polsce odpowiada dokładnie ten sam kolor. MSZ też nie wystosował żadnych specjalnych komunikatów odnośnie bezpieczeństwa na Cyprze. Gdyby zagrożenie faktycznie istniało, na stronie resortu pojawiłby się komunikat „Nie podróżuj”.Potencjalne zagrożenie nr 2: Konflikt Cypryjski


Wątpliwości niektórych turystów budzi też wewnętrzny podział Cypru. Będąca członkiem Unii Europejskiej Republika Cypryjska zajmuje jedynie południową część wyspy. Na pozostałych 30% leży Turecka Republika Cypru Północnego. Choć formalnie ten kraj nie istnieje (nie uznaje go żadne państwo z wyjątkiem Turcji), zielona granica od ponad 40 lat dzieli wyspę na dwie części. Podział przekłada się jednak głównie na gospodarkę. Po żadnej stronie Cypru turystom nie grozi więc niebezpieczeństwo.

Potencjalne zagrożenie nr 3: Kradzieże i napady


Przestępczość na Cyprze utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Jak w każdym turystycznym miejscu, tak i na Cyprze trzeba się pilnować. Najlepiej nie nosić ze sobą zbyt dużo pieniędzy i kosztownej biżuterii, która mogłaby stać się łupem dla złodziei. Szerokim łukiem trzeba omijać też wszystkich naciągaczy, którzy mogą próbować wciskać Wam różne bezwartościowe pamiątki albo oferować oprowadzanie po wyspie. Przewodnika lepiej szukać w bardziej zaufanych miejscach, lub po prostu podróżować z biurem podróży.
Koniecznie trzeba również ubezpieczyć się przed podróżą. Absolutnym minimum jest wydawana przez NFZ karta EKUZ. Upoważnia ona jednak jedynie do pomocy medycznej w bardzo podstawowym stopniu, dlatego warto uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie podróżne.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Tajlandia – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą

Tajlandia to jeden z tych egzotycznych kierunków, które ostatnio szczególnie upodobali sobie Polacy. Można śmiało powiedzieć, że jeśli chodzi o podróżowanie po Azji, jest to jeden z najbezpieczniejszych wyborów, dlatego turyści wybierający się w te rejony świata po raz pierwszy, swoje pierwsze kroki kierują właśnie tam. Możesz skorzystać z gotowej oferty biura podróży w atrakcyjnej cenie albo zorganizować wypoczynek na własną rękę. Jednakże pierwsze zetknięcie z Tajlandią warto przeżyć przy pomocy doświadczonego organizatora egzotycznych wyjazdów.

Kierunek Singapur, sprawdź co warto wiedzieć przed wyjazdem

Singapur jest miastem-państwem leżącym na wyspie o tej samej nazwie, która znajduje się na skraju Półwyspu Malajskiego. Razem z przylegającymi do miasta wysepkami zajmuje obszar o powierzchni zaledwie około 700 km2. Jedną z wysp jest położona na południu Sentosa – popularne miejsce wypoczynkowe, uwielbiane przez turystów. Można się na nią dostać z lądu stałego kolejką linową lub mostem.

Cypr - co warto wiedzieć przed podróżą?

Republika Cypryjska to największa wyspa we wschodniej części Morza Śródziemnego o powierzchni 9251 km² i linii brzegowej o długości 648 km. Cypr dzieli się (pod względem kulturowym, jak i administracyjnym) na dwie części: północną, zamieszkałą przez Turków, wyznawców Islamu (nazywaną Turecką Republiką Cypru Północnego) i południową, zamieszkałą przez prawosławnych Greków. Stolicą Cypru jest Nikozja, największe miasto na wyspie, a zarazem jedyna na świecie stolica podzielona na dwie części: północną i południową, które oddziela od siebie strefa zdemilitaryzowana utrzymywana przez ONZ.

Wyjazd na Mauritius – to warto wiedzieć przed podróżą

Jeszcze do niedawna Mauritius kojarzył się z luksusem niedostępnym dla przeciętnego turysty. Na szczęście ceny wyjazdów znacząco zmalały wraz z pojawieniem się lotów czarterowych z Polski. Końcowa cena wyjazdu będzie oczywiście uzależniona od standardu hotelu, w jakim zamierzasz się zatrzymać, ale oprócz superluksusowych hoteli na wyspie dostępne są również przytulne apartamenty w bardziej przystępnych cenach.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Cypr