Bezpieczeństwo na Cyprze

Wiele osób ma obawy przed podróżą na Cypr. Statystyki pokazują jednak, że w 2017 r. Cypr odwiedziło 3,5 miliona turystów – to absolutny rekord! Obawy o bezpieczeństwo na Cyprze wydają się zatem całkowicie bezpodstawne. Postanowiliśmy jednak dokładniej przyjrzeć się wszystkim potencjalnym zagrożeniom.

Potencjalne zagrożenie nr 1: Wojna w Syrii i uchodźcy


Najwięcej obaw przed wakacjami na Cyprze powoduje wojna w Syrii, ta jednak toczy się aż 170 km od wybrzeży wyspy Sam fakt, że Cypr jest wyspą w pewien sposób izoluje go jednak od bliskowschodnich i afrykańskich konfliktów. Pokonanie 170 km po Morzu Śródziemnym to znaczne utrudnienie dla uchodźców. W dodatku rząd w Nikozji nie stwarza im najlepszych warunków, niełatwo jest też otrzymać status uchodźcy na Cyprze.
Jeśli te argumenty są niewystarczające, warto zajrzeć na stronę Travelriskmap.com i wpisać w okno wyszukiwarki „Cyprus”. Jakim kolorem oznaczona jest wyspa? Żółtym, co oznacza niskie ryzyko niebezpieczeństwa. Polsce odpowiada dokładnie ten sam kolor. MSZ też nie wystosował żadnych specjalnych komunikatów odnośnie bezpieczeństwa na Cyprze. Gdyby zagrożenie faktycznie istniało, na stronie resortu pojawiłby się komunikat „Nie podróżuj”.Potencjalne zagrożenie nr 2: Konflikt Cypryjski


Wątpliwości niektórych turystów budzi też wewnętrzny podział Cypru. Będąca członkiem Unii Europejskiej Republika Cypryjska zajmuje jedynie południową część wyspy. Na pozostałych 30% leży Turecka Republika Cypru Północnego. Choć formalnie ten kraj nie istnieje (nie uznaje go żadne państwo z wyjątkiem Turcji), zielona granica od ponad 40 lat dzieli wyspę na dwie części. Podział przekłada się jednak głównie na gospodarkę. Po żadnej stronie Cypru turystom nie grozi więc niebezpieczeństwo.

Potencjalne zagrożenie nr 3: Kradzieże i napady


Przestępczość na Cyprze utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Jak w każdym turystycznym miejscu, tak i na Cyprze trzeba się pilnować. Najlepiej nie nosić ze sobą zbyt dużo pieniędzy i kosztownej biżuterii, która mogłaby stać się łupem dla złodziei. Szerokim łukiem trzeba omijać też wszystkich naciągaczy, którzy mogą próbować wciskać Wam różne bezwartościowe pamiątki albo oferować oprowadzanie po wyspie. Przewodnika lepiej szukać w bardziej zaufanych miejscach, lub po prostu podróżować z biurem podróży.
Koniecznie trzeba również ubezpieczyć się przed podróżą. Absolutnym minimum jest wydawana przez NFZ karta EKUZ. Upoważnia ona jednak jedynie do pomocy medycznej w bardzo podstawowym stopniu, dlatego warto uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
Data Publikacji: 24.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Planowanie wakacji w Gambii – kiedy jechać? Najlepszy czas na wypoczynekPołożona w zachodniej części Afryki Gambia to fascynujący kraj, który przyciąga turystów swoim urokiem, kulturą i przepięknymi krajobrazami. Na miłośników wypoczynku czekają tu złociste plaże, położone nad Oceanem Atlantyckim, unikatowa kultura oraz egzotyczna, pełna ciekawych smaków kuchnia. Dodatkowym atutem tego raju jest piękna, słoneczna pogoda, która występuje tu przez większą część roku! Kiedy najlepiej wybrać się w podróż do Gambii, by w pełni skorzystać z uroków kontynentu, słońca i optymalnych temperatur?
krajobraz kierunku
Odpocznij na Wyspach Kanaryjskich w hotelu sieci Iberostar!Kiedy myślimy o idealnych wakacjach na Fuerteventurze, na myśl przychodzi nam piękno niekończących się plaż i kusząca błękitna woda oceanu. Ale co jeśli dodamy do tego luksus i komfort, które zapewnią niezapomniane doświadczenia dla każdego członka rodziny? Przedstawiamy hotel Iberostar, który zdobywa serca podróżników i gwarantuje nie tylko relaks, ale również przygody, pyszne kulinaria i niezapomniane wspomnienia. Zapraszamy do odkrycia magicznych zakątków Iberostar Selection Fuerteventura Palace.
krajobraz kierunku
Jak zaplanować wakacje z biurem podróży?Planowanie wakacji z biurem podróży to prawdziwa beztroska. To czas, aby całkowicie zrelaksować się i cieszyć każdą chwilą bez zbędnego stresu związanego z organizacją. Biuro podróży zajmuje się większością formalności, pozostawiając nam przestrzeń do bycia luźniejszymi i bardziej zrelaksowanymi. Oto dziesięć porad, które pomogą Ci przygotować się do podróży i maksymalnie wykorzystać ten wakacyjny luz.
krajobraz kierunku
Najlepszy czas na wakacje w Senegalu – pogoda, temperatury i klimatSenegal, leżący na zachodnim wybrzeżu Afryki, to kraj o bogatej tradycji i historii, gdzie mieszają się wpływy kultur afrykańskiej, arabskiej i berberyjskiej. Występuje tu też bardzo duże zróżnicowanie przyrodnicze – można się tu spotkać zarówno z pustyniami i sawannami, jak i z obszarami, na których występują dziewicze dżungle. W poszczególnych regionach mamy też do czynienia z różnym klimatem, a pogoda w każdym z nich może się różnić w zależności od pory roku. Przed wyjazdem do Senegalu dobrze jest się więc zaznajomić z tutejszymi warunkami pogodowymi. Kiedy jechać do Senegalu i jakiej pogody można spodziewać się w poszczególnych okresach roku?