ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Bezpieczeństwo na Cyprze

Wiele osób ma obawy przed podróżą na Cypr. Statystyki pokazują jednak, że w 2017 r. Cypr odwiedziło 3,5 miliona turystów – to absolutny rekord! Obawy o bezpieczeństwo na Cyprze wydają się zatem całkowicie bezpodstawne. Postanowiliśmy jednak dokładniej przyjrzeć się wszystkim potencjalnym zagrożeniom.

Potencjalne zagrożenie nr 1: Wojna w Syrii i uchodźcy


Najwięcej obaw przed wakacjami na Cyprze powoduje wojna w Syrii, ta jednak toczy się aż 170 km od wybrzeży wyspy Sam fakt, że Cypr jest wyspą w pewien sposób izoluje go jednak od bliskowschodnich i afrykańskich konfliktów. Pokonanie 170 km po Morzu Śródziemnym to znaczne utrudnienie dla uchodźców. W dodatku rząd w Nikozji nie stwarza im najlepszych warunków, niełatwo jest też otrzymać status uchodźcy na Cyprze.
Jeśli te argumenty są niewystarczające, warto zajrzeć na stronę Travelriskmap.com i wpisać w okno wyszukiwarki „Cyprus”. Jakim kolorem oznaczona jest wyspa? Żółtym, co oznacza niskie ryzyko niebezpieczeństwa. Polsce odpowiada dokładnie ten sam kolor. MSZ też nie wystosował żadnych specjalnych komunikatów odnośnie bezpieczeństwa na Cyprze. Gdyby zagrożenie faktycznie istniało, na stronie resortu pojawiłby się komunikat „Nie podróżuj”.Potencjalne zagrożenie nr 2: Konflikt Cypryjski


Wątpliwości niektórych turystów budzi też wewnętrzny podział Cypru. Będąca członkiem Unii Europejskiej Republika Cypryjska zajmuje jedynie południową część wyspy. Na pozostałych 30% leży Turecka Republika Cypru Północnego. Choć formalnie ten kraj nie istnieje (nie uznaje go żadne państwo z wyjątkiem Turcji), zielona granica od ponad 40 lat dzieli wyspę na dwie części. Podział przekłada się jednak głównie na gospodarkę. Po żadnej stronie Cypru turystom nie grozi więc niebezpieczeństwo.

Potencjalne zagrożenie nr 3: Kradzieże i napady


Przestępczość na Cyprze utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Jak w każdym turystycznym miejscu, tak i na Cyprze trzeba się pilnować. Najlepiej nie nosić ze sobą zbyt dużo pieniędzy i kosztownej biżuterii, która mogłaby stać się łupem dla złodziei. Szerokim łukiem trzeba omijać też wszystkich naciągaczy, którzy mogą próbować wciskać Wam różne bezwartościowe pamiątki albo oferować oprowadzanie po wyspie. Przewodnika lepiej szukać w bardziej zaufanych miejscach, lub po prostu podróżować z biurem podróży.
Koniecznie trzeba również ubezpieczyć się przed podróżą. Absolutnym minimum jest wydawana przez NFZ karta EKUZ. Upoważnia ona jednak jedynie do pomocy medycznej w bardzo podstawowym stopniu, dlatego warto uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.08.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  5 ocen
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  30 ocen
Wypoczynek • Cypr: Larnaka - Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.5/6  36 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  42 oceny
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.1/6  60 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.5/6  37 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  126 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  115 ocen
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!