Bezpieczeństwo na Cyprze

Wiele osób ma obawy przed podróżą na Cypr. Statystyki pokazują jednak, że w 2017 r. Cypr odwiedziło 3,5 miliona turystów – to absolutny rekord! Obawy o bezpieczeństwo na Cyprze wydają się zatem całkowicie bezpodstawne. Postanowiliśmy jednak dokładniej przyjrzeć się wszystkim potencjalnym zagrożeniom.

Potencjalne zagrożenie nr 1: Wojna w Syrii i uchodźcy


Najwięcej obaw przed wakacjami na Cyprze powoduje wojna w Syrii, ta jednak toczy się aż 170 km od wybrzeży wyspy Sam fakt, że Cypr jest wyspą w pewien sposób izoluje go jednak od bliskowschodnich i afrykańskich konfliktów. Pokonanie 170 km po Morzu Śródziemnym to znaczne utrudnienie dla uchodźców. W dodatku rząd w Nikozji nie stwarza im najlepszych warunków, niełatwo jest też otrzymać status uchodźcy na Cyprze.
Jeśli te argumenty są niewystarczające, warto zajrzeć na stronę Travelriskmap.com i wpisać w okno wyszukiwarki „Cyprus”. Jakim kolorem oznaczona jest wyspa? Żółtym, co oznacza niskie ryzyko niebezpieczeństwa. Polsce odpowiada dokładnie ten sam kolor. MSZ też nie wystosował żadnych specjalnych komunikatów odnośnie bezpieczeństwa na Cyprze. Gdyby zagrożenie faktycznie istniało, na stronie resortu pojawiłby się komunikat „Nie podróżuj”.



Potencjalne zagrożenie nr 2: Konflikt Cypryjski


Wątpliwości niektórych turystów budzi też wewnętrzny podział Cypru. Będąca członkiem Unii Europejskiej Republika Cypryjska zajmuje jedynie południową część wyspy. Na pozostałych 30% leży Turecka Republika Cypru Północnego. Choć formalnie ten kraj nie istnieje (nie uznaje go żadne państwo z wyjątkiem Turcji), zielona granica od ponad 40 lat dzieli wyspę na dwie części. Podział przekłada się jednak głównie na gospodarkę. Po żadnej stronie Cypru turystom nie grozi więc niebezpieczeństwo.

Polecane wycieczki

Potencjalne zagrożenie nr 3: Kradzieże i napady


Przestępczość na Cyprze utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. Jak w każdym turystycznym miejscu, tak i na Cyprze trzeba się pilnować. Najlepiej nie nosić ze sobą zbyt dużo pieniędzy i kosztownej biżuterii, która mogłaby stać się łupem dla złodziei. Szerokim łukiem trzeba omijać też wszystkich naciągaczy, którzy mogą próbować wciskać Wam różne bezwartościowe pamiątki albo oferować oprowadzanie po wyspie. Przewodnika lepiej szukać w bardziej zaufanych miejscach, lub po prostu podróżować z biurem podróży.
Koniecznie trzeba również ubezpieczyć się przed podróżą. Absolutnym minimum jest wydawana przez NFZ karta EKUZ. Upoważnia ona jednak jedynie do pomocy medycznej w bardzo podstawowym stopniu, dlatego warto uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie podróżne.
Data Publikacji: 24.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.
krajobraz kierunku
Jakie linie lotnicze latają z Polski?Kiedy ostatnio patrzyłeś w niebo nad Polską? Jeśli uważnie się przyjrzysz, zobaczysz fascynującą mozaikę samolotów różnych linii lotniczych, przecinających błękit w każdym kierunku. Polska, strategicznie położona w centrum Europy, w ostatnich latach stała się prawdziwym lotniczym hubem. Od czasu wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku, liczba połączeń lotniczych z Polski wzrosła kilkukrotnie. Dziś pasażerowie mają do wyboru nie tylko loty do największych europejskich stolic, ale także egzotyczne kierunki i interkontynentalne podróże. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym liniom lotniczym operującym z polskich lotnisk. Poznamy ich historię w pigułce, siatkę połączeń i to, co wyróżnia je na tle konkurencji. A przy okazji dowiemy się kilku ciekawostek. Dowiesz się czegoś zarówno o firmach, które oferują tanie bilety lotnicze, jak i tych, które słyną z pełni luksusu w każdym swoim samolocie. Zapraszamy do lektury – i pamiętaj, że za każdym razem, gdy widzisz samolot na niebie, możesz teraz spróbować zgadnąć, do jakiej linii należy!
krajobraz kierunku
Przedsprzedaż LATO 2025 już wystartowała. Sprawdź nowe kierunki w naszej ofercie!Co prawda jesteśmy w środku Lata 2024, ale myślami jesteśmy już coraz bliżej kolejnego sezonu. Co przygotowaliśmy na Lato 2025? Dłużej nie trzymamy już nikogo w niepewności, a nowości mamy całe mnóstwo. Jako zupełna nowość pojawią się u nas 3 regiony – tunezyjska Tabarka, grecka Evia i hiszpańska Ibiza. Nowością będzie także długo wyczekiwana wypoczynkowa Malta, która dotychczas gościła w naszej ofercie jedynie wśród punktów wycieczek objazdowych. Lato 2025 to także powrót do naszej oferty hiszpańskiego wschodniego wybrzeża, czyli Costa Blanca i Costa Dorada. Znacie te miejsca? Coś słyszeliście, ale chętnie dowiecie się więcej? Zaczynamy!