Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!

Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Szybki paszport tymczasowy – co to? Czym różni się od zwykłego paszportu?

Paszport tymczasowy to dokument pozwalający na przekroczenie granicy państwowej. Można wyrobić go na lotnisku lub otrzymać po złożeniu wniosku w urzędzie. Podstawowa różnica między nim a klasycznym paszportem jego charakter tymczasowy – jego ważność nie może być dłuższa niż 12 miesięcy. Nie jest to również dokument biometryczny.

Szybki paszport tymczasowy może rozwiązać wiele problemów, jednak należy pamiętać, że nie jest honorowany przez wszystkie państwa.

Kiedy można złożyć wniosek o paszport tymczasowy?

Szybki paszport tymczasowy to rozwiązanie stworzone z myślą o sytuacjach awaryjnych. Mogą z niego skorzystać osoby, które muszą pilnie wyjechać za granicę w związku z chorobą lub pogrzebem członka rodziny albo prowadzoną działalnością zawodową. Będzie on również wydany w nagłych przypadkach związanych z realizacją obowiązku nauki osób małoletnich lub rozwojem ich indywidualnych umiejętności.

Osoby chcące wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku bardzo często zgłaszają kradzież, zagubienie lub utratę ważności właściwego dokumentu, co nie pozwala im wrócić do miejsca stałego pobytu. Wszystkie te sytuacje są przesłanką do uzyskania tymczasowego paszportu, podobnie jak nieodebranie dokumentu biometrycznego z urzędu.

Kiedy nie da się wyrobić szybkiego paszportu tymczasowego?

Szybki paszport tymczasowy nie powinien być traktowany jako uniwersalne rozwiązanie zwalniające nas z przygotowań do podróży. Tym bardziej że istnieją sytuacje, w których nie będzie możliwe wydanie dokumentu. Ograniczenia będą odczuwalne szczególnie dla osób, które chcą dopełnić formalności przed samym odlotem – nie każde lotnisko dysponuje placówką, w której można uzyskać paszport tymczasowy. Należy również pamiętać, by sprawdzić dni i godziny pracy placówek.

Przeszkodą do wydania paszportu tymczasowego mogą być także kwestie formalne. Składając wniosek, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty, aktualne zdjęcie (można je wykonać również na lotnisku) oraz wnieść opłatę (możliwa jest płatność kartą na lotnisku, do urzędu należy przynieść potwierdzenie wpłaty). Składając wniosek na lotnisku, należy okazać także ważny bilet lotniczy. Paszportu nie otrzymają osoby, na które nałożony został zakaz opuszczania kraju.

Gdzie wyrobić paszport tymczasowy?

Osoby chcące skorzystać z wyrobienia paszportu tymczasowego mają dwie możliwości. Pierwsza to udanie się do dowolnego punktu paszportowego, w którym składany jest wniosek, a następnie odbierany gotowy dokument. Dla osób, które z różnych przyczyn nie mają czasu na dopełnienie tej procedury, przygotowano drugie rozwiązanie, czyli szybki paszport tymczasowy wydawany na lotnisku.

Paszport tymczasowy na lotnisku

Wyrobienie paszportu tymczasowego na lotnisku to specjalna, przyspieszona procedura stworzona z myślą o osobach, które między innymi w wyniku kradzieży czy zniszczenia dokumentu nie mogłyby skorzystać z zaplanowanego lotu. Podróżujący muszą jednak wiedzieć, że nie jest to opcja dostępna na każdym lotnisku. W Polsce jest to możliwe w czterech miejscach:

  • Lotnisko Chopina w Warszawie
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach
  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice

Czym różni się paszport tymczasowy na lotnisku od paszportu tymczasowego z urzędu?

Paszport tymczasowy wydawany na lotnisku i w urzędzie różnią się głównie czasem oczekiwania na dokument oraz dostępnością usługi. Trzeba o tym pamiętać, by mimo przeszkód móc wyruszyć w podróż.

Paszport tymczasowy z lotniska:

  • Można go uzyskać w nagłych przypadkach, tuż przed podróżą. Należy jednak sprawdzić, czy dane lotnisko oferuje taką usługę i w jakich godzinach pracują urzędnicy.
  • Proces wydawania jest bardzo szybki, wszystkie formalności można załatwić na miejscu – łącznie z wykonaniem zdjęcia i wniesieniem opłaty.

Paszport tymczasowy z urzędu:

  • Wydawany jest w urzędach paszportowych lub konsulatach. Proces trwa zazwyczaj kilka dni, ale w pilnych przypadkach również może być przyspieszony.
  • Jest standardową formą uzyskania paszportu tymczasowego, dostępny w każdej lokalizacji urzędowej.

Czy do paszportu tymczasowego potrzebne jest zdjęcie?

Wydanie paszportu tymczasowego wymaga posiadania zdjęcia, które zostało wykonane nie później niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Punkt paszportowy na lotniku umożliwia wykonanie zdjęcia na miejscu, w przypadku urzędu warto przygotować je wcześniej lub sprawdzić, czy w danej lokalizacji działa punkt oferujący usługi fotograficzne.

Ile kosztuje wydanie paszportu tymczasowego?

Wysokość opłaty za wydanie paszportu tymczasowego reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z 2022 roku. Wynosi ona 30 złotych. W przypadku złożenia wniosku poza granicami polski należy sprawdzić informacje o opłacie na stronie polskiego konsulatu w danym kraju.

Czy to prawda, że można dostać paszport tymczasowy od ręki? Ile się czeka na paszport tymczasowy?

Uzyskanie paszportu tymczasowego od ręki jest możliwe na lotnisku. Formalności zajmują około 10-15 minut. Dłużej będą czekać osoby, składające wniosek w punkcie paszportowym. Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj kilka dni, w wyjątkowych przypadkach może być jednak skrócony.

Ile jest ważny paszport tymczasowy?

Ważność paszportu tymczasowego jest uzależniona od okoliczności, które towarzyszą jego uzyskaniu. Wskazany okres nie może być jednak dłuższy niż 365 dni od daty wydania.

Paszport tymczasowy dla dziecka – wszystko, co musisz wiedzieć

Szybki paszport tymczasowy to dokument dostępny również dla dzieci. Rodzice mogą go uzyskać, składając wniosek w dowolnym punkcie paszportowym lub na lotnisku, spełniając te same wymagania, co w czasie procesu uzyskiwania swojego dokumentu. Dodatkowo muszą pamiętać, że podczas składania wniosku i odbioru paszportu musi być obecne dziecko powyżej lat 5; zawsze wymagana jest również zgoda obojga rodziców. Jeśli dokument będzie wyrabiany na lotnisku, warunkiem jego otrzymania jest posiadanie przez dziecko dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL.

Czy wszystkie państwa uznają paszport tymczasowy?

Pomimo niewątpliwych korzyści, jakie daje paszport tymczasowy, nie zapewnia on takich samych możliwości, jak paszport biometryczny. Istotny jest nie tylko jego charakter czasowy, ale także ograniczenia wynikające z polityki paszportowej konkretnych państw. Posiadając ten rodzaj dokumentu, nie odwiedzimy wszystkich krajów, a w niektórych możemy spotkać się z dodatkowymi wymogami. Przed podróżą zawsze warto skonsultować się z ambasadą lub konsulatem danego kraju, aby upewnić się, że paszport tymczasowy będzie akceptowany. Sytuacja międzynarodowa może bowiem dynamicznie wpływać na obowiązujące przepisy.

Przykładowe państwa, które akceptują paszport tymczasowy

Wśród państw, które umożliwiają wjazd osobom posiadającym paszport tymczasowy, znajduje się wiele turystycznych destynacji. To ważna informacja, szczególnie dla turystów, które spontanicznie planują wypoczynek za granicą. Mogą oni odwiedzić między innymi:

  • Meksyk,
  • Turcję,
  • Tajlandię,
  • Tunezję,
  • Egipt.

Przykładowe państwa, które nie akceptują paszportu tymczasowego

Problemy z wjazdem lub uzyskaniem wizy to konsekwencje wylegitymowania się paszportem tymczasowym w niektórych państwach. Szczegółowe informacje na temat procedur i uznawanych dokumentów można znaleźć na stronach rządowych i warto sprawdzić je przed planowaną podróżą. Posiadacze paszportów tymczasowych muszą zrezygnować z wizyty w:

  • Zjednoczonych Emiratach Arabskich,
  • Indiach,
  • Kenii,
  • Maroku,
  • na Sri Lance.

Z paszportem zwykłym, tymczasowym albo i bez niego – z Rainbow przeżyjesz wakacje życia!

Dla wielu podróżników paszport jest przepustką do odkrywania świata, ale jego brak wcale nie musi przekreślać Twoich wakacyjnych planów. Dzięki naszej ofercie możesz wybrać się na niezapomnianą podróż do miejsc, gdzie wystarczy paszport tymczasowy, który w nagłej sytuacji możesz załatwić nawet na lotnisku.

Jednak to nie wszystko! Dla tych, którzy chcą podróżować całkowicie bez paszportu, mamy w ofercie mnóstwo kierunków, które są dostępne dla obywateli Polski na sam dowód osobisty. W naszej ofercie znajdziesz m.in. kraje Unii Europejskiej oraz wybrane miejsca spoza Europy, które nie wymagają posiadania paszportu. Dzięki temu organizacja wyjazdu jest szybka i bezstresowa, a Ty możesz cieszyć się wakacjami bez martwienia się o dodatkowe dokumenty.

Podróż bez troski o paszport czy wizę brzmi jak marzenie? Z Rainbow jest to całkowicie możliwe – już dziś sprawdź nasze propozycje i przekonaj się, że Twoje wakacje są w zasięgu ręki!

Data Publikacji: 06.11.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Przedsprzedaż LATO 2025 już wystartowała. Sprawdź nowe kierunki w naszej ofercie!Co prawda jesteśmy w środku Lata 2024, ale myślami jesteśmy już coraz bliżej kolejnego sezonu. Co przygotowaliśmy na Lato 2025? Dłużej nie trzymamy już nikogo w niepewności, a nowości mamy całe mnóstwo. Jako zupełna nowość pojawią się u nas 3 regiony – tunezyjska Tabarka, grecka Evia i hiszpańska Ibiza. Nowością będzie także długo wyczekiwana wypoczynkowa Malta, która dotychczas gościła w naszej ofercie jedynie wśród punktów wycieczek objazdowych. Lato 2025 to także powrót do naszej oferty hiszpańskiego wschodniego wybrzeża, czyli Costa Blanca i Costa Dorada. Znacie te miejsca? Coś słyszeliście, ale chętnie dowiecie się więcej? Zaczynamy!
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.
krajobraz kierunku
Jakie linie lotnicze latają z Polski?Kiedy ostatnio patrzyłeś w niebo nad Polską? Jeśli uważnie się przyjrzysz, zobaczysz fascynującą mozaikę samolotów różnych linii lotniczych, przecinających błękit w każdym kierunku. Polska, strategicznie położona w centrum Europy, w ostatnich latach stała się prawdziwym lotniczym hubem. Od czasu wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku, liczba połączeń lotniczych z Polski wzrosła kilkukrotnie. Dziś pasażerowie mają do wyboru nie tylko loty do największych europejskich stolic, ale także egzotyczne kierunki i interkontynentalne podróże. W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym liniom lotniczym operującym z polskich lotnisk. Poznamy ich historię w pigułce, siatkę połączeń i to, co wyróżnia je na tle konkurencji. A przy okazji dowiemy się kilku ciekawostek. Dowiesz się czegoś zarówno o firmach, które oferują tanie bilety lotnicze, jak i tych, które słyną z pełni luksusu w każdym swoim samolocie. Zapraszamy do lektury – i pamiętaj, że za każdym razem, gdy widzisz samolot na niebie, możesz teraz spróbować zgadnąć, do jakiej linii należy!
krajobraz kierunku
W Rainbow wiemy, że dobro wraca, jak Bumerang!Organizujemy wakacje zagraniczne dla Polaków i nie tylko już od lat. Zawsze staramy się dbać o naszych klientów i doceniać tych, którzy jeżdżą z nami regularnie. Dzięki temu wielu z nich pozostało z nami na lata i chętnie wracają na kolejne beztroskie wakacje z Rainbow. Teraz jest ku temu dodatkowy powód – zupełnie nowy i pierwszy taki w turystyce program lojalnościowy Bumerang. Zasada działania Bumeranga jest bardzo prosta - im więcej wyjeżdżasz, tym więcej do Ciebie wraca. A wrócić może nawet 4% wartości wakacji! Tego nie ma żadne inne biuro podróży.