ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Atrakcje i zabytki na Cyprze – co warto zobaczyć?

Cypr to prawdziwy klejnot schowany we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przepiękna wyspa oferuje wiele niezapomnianych atrakcji i zabytków wartych zwiedzenia. Są tu miejsca o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym dla rozwoju tożsamości i sztuki europejskiej. Poza przepięknymi plażami i nadmorskimi kurortami warto odwiedzić ciekawe stanowiska archeologiczne i wybrać się na wycieczki w głąb wyspy, by poznać jej różne oblicza. Zobacz, jakie ciekawe miejsca i atrakcje sprawią, że wczasy na Cyprze będą niezwykłą przygodą.

Wybierając się na wakacje z biurem podróży Rainbow możesz skorzystać z oferty ciekawych wycieczek fakultatywnych po Cyprze i zobaczyć najpiękniejsze miejsca pod względem kulturowych i archeologicznym. Całodniowe wycieczki z przewodnikiem to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się ciekawych informacji, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach. Barwne opowieści, historyczne ciekawostki okraszone miejscowymi legendami – tego zdecydowanie warto doświadczyć.

Monastyr Kykkos – jeden z największych prawosławnych klasztorów na Cyprze

Monastyr Kykkos -  usytuowany na wysokości 1318 metrów w górach Troodos, bogato zdobiony klasztor prawosławny, z lśniącymi marmurowymi posadzkami, kolorowymi freskami jest prawdziwą ucztą dla oczu. Znajduje się tu słynna, misternie wykonana ikona Matki Bożej, jedna z zaledwie trzech napisanych przez ewangelistę Łukasza. Na terenie klasztoru znajduje się także grób arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Republiki Cypru i zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Pierwotny klasztor został założony na sosnowym zboczu góry Kykkos już pod koniec XI wieku, a w muzeum klasztornym można obecnie podziwiać imponujące zbiory zbieranych przez stulecia ikon, rękopisów i sprzętów liturgicznych.

Kyrenia – centrum turystyczne Cypru Północnego

Kyrenia – niewielkie miasto malowniczo położone tuż nad brzegiem krystalicznie czystego morza, w otoczeniu gór, stanowi centrum turystyczne Cypru Północnego. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się niewątpliwie Stare Miasto, mieszczące się tuż przy gwarnym porcie. W odrestaurowanych spichlerzach znajdują się liczne restauracje i tawerny serwujące lokalne przysmaki. Miasto przyciąga turystów także pięknymi, piaszczystymi plażami oraz położonymi w niewielkiej odległości zabytkami, takimi jak XII-wieczny Monastyr Antiphonitis, opactwo augustianów Bellapais oraz zamek Buffavento.

Pafos -  miejsce poświęcone bogini Afrodycie

Pafos (Paphos) – miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy uważane jest za znane z mitologii greckiej miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna. W starożytności miasto Pafos było ważnym miejscem kultu bogini. W znajdującym się tu obecnie stanowisku archeologicznym można podziwiać między innymi pozostałości świątyni Afrodyty, ruiny amfiteatru mogącego pomieścić w czasach swej świetności ponad 1000 widzów, Dom Dionizosa i Dom Orfeusza. Na uwagę zasługują również katakumby Agia Salomoni i kościół Ayia Kyriaki, zbudowany około XI w. na ruinach wczesno bizantyjskiej bazyliki. W pobliżu Pafos znajduje się także Skała Afrodyty (Petra Tou Ramiou) – grupa formacji skalnych wystających z morza, w miejscu, w którym mityczna bogini wynurzyła się z fal.

Starożytny Kition

Larnaka – czyli starożytne miasto Kition, jest obecnie trzecim co do wielkości miastem na Cyprze. Turystów spędzających wczasy w Larnace, miasto urzeka nie tylko swoim malowniczym położeniem nad samym brzegiem morza, ale również niespotykaną aurą, w której wschód łączy się z zachodem, a tradycja z nowoczesnością. Tutaj czas płynie w zwolnionym tempie, wśród spektakularnej przyrody i klimatycznej zabudowy. W Larnace słońce świeci przez ponad 300 dni w roku, a przepiękne, piaszczyste plaże zostały wprost stworzone do wypoczynku. Podczas wakacji w Larnace, warto wybrać się na spacer wąskimi zaułkami miasteczka oraz odwiedzić niezwykłe akwedukty. Na każdym kroku można natknąć się tu na budynki podkreślające wielowiekową historię regionu: pozostałości po starożytnym greckim Kition, cerkiew św. Łazarza z XI w., meczet Hala Sultan czy XVI-wieczny fort turecki. W pobliżu Larnaki znajduje się słone jezioro, które zimą daje schronienie wielu gatunkom ptaków, w tym flamingom. Panujące tu latem wysokie temperatury powodują parowanie wody i tworzenie solnych osadów. Dawniej sól była zbierana przez miejscowych i stanowiła jeden z głównych towarów eksportowych Cypru.

Park Narodowy Kavo Greko – najdalej wysunięty na południowy wschód fragment Cypru

Park Narodowy Kavo Greko to niesamowita przyrodnicza atrakcja turystyczna regionu. Wapienne klify, miejscami wysokie na 10 metrów, a w nich ukryte morskie jaskinie i ciekawe formacje skalne. Jedną z atrakcji turystycznych parku jest skalny łuk Kamara Tou Koraka o długości około 7 metrów. Przejście po nim nie jest możliwe, lecz mimo to, sam widok uformowanego przez naturę mostu, rozpostartego nad turkusową wodą robi ogromne wrażenie. Jaskinia Cyklopów, w której zgodnie z legendą mieszkały te jednookie mitologiczne stworzenia, a także inne, mniejsze ale liczne jaskinie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Jednym z miejsc na terenie parku narodowego, które przyciąga zwiedzających jest Błękitna Laguna – malownicza zatoczka ze skalistym zejściem do wody, przy której można się zatrzymać i podziwiać piękno otaczającej nas przyrody.  

Starożytne miasto Kurion

Około 20 km na zachód od Limassol (o atrakcjach tego miasta przeczytasz w oddzielnym artykule na blogu: Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?) znajduje się stanowisko archeologiczne - pozostałości starożytnego miasta Kurion, opustoszałego w VII wieku naszej ery, po najeździe Arabów. Dzieli się ono na dwie części. We wschodniej znajdziemy m.in. pozostałości hellenistycznego teatru, stadionu i rzymskich łaźni. Szczególne wrażenie na zwiedzających robią liczne mozaiki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, przedstawiające m.in. walki gladiatorów. Z kolei w części zachodniej można podziwiać pozostałości po bazylice z V wieku oraz baptysterium. Na terenie wykopalisk odkryto także ruiny nimfeum oraz rzymskiej agory. Cześć obiektów została poddana częściowej rekonstrukcji.

Około 2 kilometry na zachód od Kurionu znajduje się sanktuarium Apollina pochodzące z okresu rzymskiego. Budowla została częściowo zrekonstruowana. Zachowały się tam również także resztki domu kapłanów, a także stadionu i bazyliki z VI wieku. Obie atrakcje warto zwiedzić za jednym razem.

Nikozja

Stolica Cypru i zarazem największe miasto, zamieszkane nieprzerwanie od ponad 4500 tysiąca lat, posiada bardzo bogatą historię. Przez miasto przebiega granica dwóch państw – Cypru Północnego, zdominowanego przez Turków i Republiki Cypru, zamieszkałej przez społeczeństwo greckie. Linia graniczna przebiega praktycznie przez sam środek starego miasta. Turyści, którzy chcą zobaczyć wszystkie atrakcje stolicy Cypru nie będą mieli problemu z przekroczeniem granicy i zwiedzeniem zabytków zlokalizowanych w północnej części wyspy.

Największe atrakcje Nikozji znajdują się w granicy historycznych murów miejskich lub w ich najbliższej okolicy. W południowej części miasta szczególnie warto wybrać się na spacer po tradycyjnej dzielnicy handlowej Laiki Geitonia, pełnej klimatycznych restauracji, lokalnych sklepików i kawiarni. Po przechadzce skieruj swoje kroki do muzeum archeologicznego zlokalizowanego w bardzo bliskiej odległości od starego miasta. W Muzeum Cypru zobaczysz m.in. biżuterię, broń i elementy uzbrojenia z okresu od czasów neolitycznych do wczesnochrześcijańskich, przedmioty codziennego użytku, monety, a także przedmioty znalezione w grobowcach królewskich w Salaminie, rzeźby i figurki z brązu pochodzące z tamtejszego gimnazjonu, i wiele innych ciekawych przedmiotów o ogromnej wartości historycznej. Jedną z atrakcji turystycznych Nikozji jest Katedra św. Jana z 1662 roku i zlokalizowane obok niej Muzeum Bizantyjskie. W kościele na szczególną uwagę zasługują freski z motywami biblijnymi, które przetrwały do naszych czasów w całości, zaś muzeum słynie z kolekcji ponad 200 ikon pochodzących z okresów między IX a XIX wiekiem. Można w nim również podziwiać mozaiki z monastyru Panagia Kanakaria. Do największych obiektów zabytkowych w Nikozji należą również XVIII wieczna rezydencja Hadjigeorgakisa Kornesiosa, kościół Panagia Chrysaliniotissa, Brama Famagustiańska czy średniowieczna hala Kasteliotissa.

Data Publikacji: 19.04.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.