Atrakcje na świecie

Atrakcje i zabytki na Cyprze – co warto zobaczyć?

Cypr to prawdziwy klejnot schowany we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przepiękna wyspa oferuje wiele niezapomnianych atrakcji i zabytków wartych zwiedzenia. Są tu miejsca o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym dla rozwoju tożsamości i sztuki europejskiej. Poza przepięknymi plażami i nadmorskimi kurortami warto odwiedzić ciekawe stanowiska archeologiczne i wybrać się na wycieczki w głąb wyspy, by poznać jej różne oblicza. Zobacz, jakie ciekawe miejsca i atrakcje sprawią, że wczasy na Cyprze będą niezwykłą przygodą.

Wybierając się na wakacje z biurem podróży Rainbow możesz skorzystać z oferty ciekawych wycieczek fakultatywnych po Cyprze i zobaczyć najpiękniejsze miejsca pod względem kulturowych i archeologicznym. Całodniowe wycieczki z przewodnikiem to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się ciekawych informacji, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach. Barwne opowieści, historyczne ciekawostki okraszone miejscowymi legendami – tego zdecydowanie warto doświadczyć.

Monastyr Kykkos – jeden z największych prawosławnych klasztorów na Cyprze

Monastyr Kykkos -  usytuowany na wysokości 1318 metrów w górach Troodos, bogato zdobiony klasztor prawosławny, z lśniącymi marmurowymi posadzkami, kolorowymi freskami jest prawdziwą ucztą dla oczu. Znajduje się tu słynna, misternie wykonana ikona Matki Bożej, jedna z zaledwie trzech napisanych przez ewangelistę Łukasza. Na terenie klasztoru znajduje się także grób arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Republiki Cypru i zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Pierwotny klasztor został założony na sosnowym zboczu góry Kykkos już pod koniec XI wieku, a w muzeum klasztornym można obecnie podziwiać imponujące zbiory zbieranych przez stulecia ikon, rękopisów i sprzętów liturgicznych.

Kyrenia – centrum turystyczne Cypru Północnego

Kyrenia – niewielkie miasto malowniczo położone tuż nad brzegiem krystalicznie czystego morza, w otoczeniu gór, stanowi centrum turystyczne Cypru Północnego. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się niewątpliwie Stare Miasto, mieszczące się tuż przy gwarnym porcie. W odrestaurowanych spichlerzach znajdują się liczne restauracje i tawerny serwujące lokalne przysmaki. Miasto przyciąga turystów także pięknymi, piaszczystymi plażami oraz położonymi w niewielkiej odległości zabytkami, takimi jak XII-wieczny Monastyr Antiphonitis, opactwo augustianów Bellapais oraz zamek Buffavento.

Pafos -  miejsce poświęcone bogini Afrodycie

Pafos (Paphos) – miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy uważane jest za znane z mitologii greckiej miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna. W starożytności miasto Pafos było ważnym miejscem kultu bogini. W znajdującym się tu obecnie stanowisku archeologicznym można podziwiać między innymi pozostałości świątyni Afrodyty, ruiny amfiteatru mogącego pomieścić w czasach swej świetności ponad 1000 widzów, Dom Dionizosa i Dom Orfeusza. Na uwagę zasługują również katakumby Agia Salomoni i kościół Ayia Kyriaki, zbudowany około XI w. na ruinach wczesno bizantyjskiej bazyliki. W pobliżu Pafos znajduje się także Skała Afrodyty (Petra Tou Ramiou) – grupa formacji skalnych wystających z morza, w miejscu, w którym mityczna bogini wynurzyła się z fal.

Starożytny Kition

Larnaka – czyli starożytne miasto Kition, jest obecnie trzecim co do wielkości miastem na Cyprze. Turystów spędzających wczasy w Larnace, miasto urzeka nie tylko swoim malowniczym położeniem nad samym brzegiem morza, ale również niespotykaną aurą, w której wschód łączy się z zachodem, a tradycja z nowoczesnością. Tutaj czas płynie w zwolnionym tempie, wśród spektakularnej przyrody i klimatycznej zabudowy. W Larnace słońce świeci przez ponad 300 dni w roku, a przepiękne, piaszczyste plaże zostały wprost stworzone do wypoczynku. Podczas wakacji w Larnace, warto wybrać się na spacer wąskimi zaułkami miasteczka oraz odwiedzić niezwykłe akwedukty. Na każdym kroku można natknąć się tu na budynki podkreślające wielowiekową historię regionu: pozostałości po starożytnym greckim Kition, cerkiew św. Łazarza z XI w., meczet Hala Sultan czy XVI-wieczny fort turecki. W pobliżu Larnaki znajduje się słone jezioro, które zimą daje schronienie wielu gatunkom ptaków, w tym flamingom. Panujące tu latem wysokie temperatury powodują parowanie wody i tworzenie solnych osadów. Dawniej sól była zbierana przez miejscowych i stanowiła jeden z głównych towarów eksportowych Cypru.

Park Narodowy Kavo Greko – najdalej wysunięty na południowy wschód fragment Cypru

Park Narodowy Kavo Greko to niesamowita przyrodnicza atrakcja turystyczna regionu. Wapienne klify, miejscami wysokie na 10 metrów, a w nich ukryte morskie jaskinie i ciekawe formacje skalne. Jedną z atrakcji turystycznych parku jest skalny łuk Kamara Tou Koraka o długości około 7 metrów. Przejście po nim nie jest możliwe, lecz mimo to, sam widok uformowanego przez naturę mostu, rozpostartego nad turkusową wodą robi ogromne wrażenie. Jaskinia Cyklopów, w której zgodnie z legendą mieszkały te jednookie mitologiczne stworzenia, a także inne, mniejsze ale liczne jaskinie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Jednym z miejsc na terenie parku narodowego, które przyciąga zwiedzających jest Błękitna Laguna – malownicza zatoczka ze skalistym zejściem do wody, przy której można się zatrzymać i podziwiać piękno otaczającej nas przyrody.  

Starożytne miasto Kurion

Około 20 km na zachód od Limassol (o atrakcjach tego miasta przeczytasz w oddzielnym artykule na blogu: Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?) znajduje się stanowisko archeologiczne - pozostałości starożytnego miasta Kurion, opustoszałego w VII wieku naszej ery, po najeździe Arabów. Dzieli się ono na dwie części. We wschodniej znajdziemy m.in. pozostałości hellenistycznego teatru, stadionu i rzymskich łaźni. Szczególne wrażenie na zwiedzających robią liczne mozaiki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, przedstawiające m.in. walki gladiatorów. Z kolei w części zachodniej można podziwiać pozostałości po bazylice z V wieku oraz baptysterium. Na terenie wykopalisk odkryto także ruiny nimfeum oraz rzymskiej agory. Cześć obiektów została poddana częściowej rekonstrukcji.

Około 2 kilometry na zachód od Kurionu znajduje się sanktuarium Apollina pochodzące z okresu rzymskiego. Budowla została częściowo zrekonstruowana. Zachowały się tam również także resztki domu kapłanów, a także stadionu i bazyliki z VI wieku. Obie atrakcje warto zwiedzić za jednym razem.

Nikozja

Stolica Cypru i zarazem największe miasto, zamieszkane nieprzerwanie od ponad 4500 tysiąca lat, posiada bardzo bogatą historię. Przez miasto przebiega granica dwóch państw – Cypru Północnego, zdominowanego przez Turków i Republiki Cypru, zamieszkałej przez społeczeństwo greckie. Linia graniczna przebiega praktycznie przez sam środek starego miasta. Turyści, którzy chcą zobaczyć wszystkie atrakcje stolicy Cypru nie będą mieli problemu z przekroczeniem granicy i zwiedzeniem zabytków zlokalizowanych w północnej części wyspy.

Największe atrakcje Nikozji znajdują się w granicy historycznych murów miejskich lub w ich najbliższej okolicy. W południowej części miasta szczególnie warto wybrać się na spacer po tradycyjnej dzielnicy handlowej Laiki Geitonia, pełnej klimatycznych restauracji, lokalnych sklepików i kawiarni. Po przechadzce skieruj swoje kroki do muzeum archeologicznego zlokalizowanego w bardzo bliskiej odległości od starego miasta. W Muzeum Cypru zobaczysz m.in. biżuterię, broń i elementy uzbrojenia z okresu od czasów neolitycznych do wczesnochrześcijańskich, przedmioty codziennego użytku, monety, a także przedmioty znalezione w grobowcach królewskich w Salaminie, rzeźby i figurki z brązu pochodzące z tamtejszego gimnazjonu, i wiele innych ciekawych przedmiotów o ogromnej wartości historycznej. Jedną z atrakcji turystycznych Nikozji jest Katedra św. Jana z 1662 roku i zlokalizowane obok niej Muzeum Bizantyjskie. W kościele na szczególną uwagę zasługują freski z motywami biblijnymi, które przetrwały do naszych czasów w całości, zaś muzeum słynie z kolekcji ponad 200 ikon pochodzących z okresów między IX a XIX wiekiem. Można w nim również podziwiać mozaiki z monastyru Panagia Kanakaria. Do największych obiektów zabytkowych w Nikozji należą również XVIII wieczna rezydencja Hadjigeorgakisa Kornesiosa, kościół Panagia Chrysaliniotissa, Brama Famagustiańska czy średniowieczna hala Kasteliotissa.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.04.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.7/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
4.9/6  29 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Larnaka - Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.5/6  28 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.2/6  41 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
4.4/6  50 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.0/6  107 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.3/6  93 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.8/6  10 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.