Atrakcje na świecie

Atrakcje i zabytki na Cyprze – co warto zobaczyć?

Cypr to prawdziwy klejnot schowany we wschodniej części Morza Śródziemnego. Przepiękna wyspa oferuje wiele niezapomnianych atrakcji i zabytków wartych zwiedzenia. Są tu miejsca o dużym znaczeniu historycznym i kulturowym dla rozwoju tożsamości i sztuki europejskiej. Poza przepięknymi plażami i nadmorskimi kurortami warto odwiedzić ciekawe stanowiska archeologiczne i wybrać się na wycieczki w głąb wyspy, by poznać jej różne oblicza. Zobacz, jakie ciekawe miejsca i atrakcje sprawią, że wczasy na Cyprze będą niezwykłą przygodą.

Wybierając się na wakacje z biurem podróży Rainbow możesz skorzystać z oferty ciekawych wycieczek fakultatywnych po Cyprze i zobaczyć najpiękniejsze miejsca pod względem kulturowych i archeologicznym. Całodniowe wycieczki z przewodnikiem to świetna okazja do tego, aby dowiedzieć się ciekawych informacji, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach. Barwne opowieści, historyczne ciekawostki okraszone miejscowymi legendami – tego zdecydowanie warto doświadczyć.

Monastyr Kykkos – jeden z największych prawosławnych klasztorów na Cyprze

Monastyr Kykkos -  usytuowany na wysokości 1318 metrów w górach Troodos, bogato zdobiony klasztor prawosławny, z lśniącymi marmurowymi posadzkami, kolorowymi freskami jest prawdziwą ucztą dla oczu. Znajduje się tu słynna, misternie wykonana ikona Matki Bożej, jedna z zaledwie trzech napisanych przez ewangelistę Łukasza. Na terenie klasztoru znajduje się także grób arcybiskupa Makariosa III, pierwszego prezydenta Republiki Cypru i zwierzchnika Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. Pierwotny klasztor został założony na sosnowym zboczu góry Kykkos już pod koniec XI wieku, a w muzeum klasztornym można obecnie podziwiać imponujące zbiory zbieranych przez stulecia ikon, rękopisów i sprzętów liturgicznych.

Kyrenia – centrum turystyczne Cypru Północnego

Kyrenia – niewielkie miasto malowniczo położone tuż nad brzegiem krystalicznie czystego morza, w otoczeniu gór, stanowi centrum turystyczne Cypru Północnego. Największym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się niewątpliwie Stare Miasto, mieszczące się tuż przy gwarnym porcie. W odrestaurowanych spichlerzach znajdują się liczne restauracje i tawerny serwujące lokalne przysmaki. Miasto przyciąga turystów także pięknymi, piaszczystymi plażami oraz położonymi w niewielkiej odległości zabytkami, takimi jak XII-wieczny Monastyr Antiphonitis, opactwo augustianów Bellapais oraz zamek Buffavento.

Pafos -  miejsce poświęcone bogini Afrodycie

Pafos (Paphos) – miasto położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy uważane jest za znane z mitologii greckiej miejsce narodzin Afrodyty, bogini miłości i piękna. W starożytności miasto Pafos było ważnym miejscem kultu bogini. W znajdującym się tu obecnie stanowisku archeologicznym można podziwiać między innymi pozostałości świątyni Afrodyty, ruiny amfiteatru mogącego pomieścić w czasach swej świetności ponad 1000 widzów, Dom Dionizosa i Dom Orfeusza. Na uwagę zasługują również katakumby Agia Salomoni i kościół Ayia Kyriaki, zbudowany około XI w. na ruinach wczesno bizantyjskiej bazyliki. W pobliżu Pafos znajduje się także Skała Afrodyty (Petra Tou Ramiou) – grupa formacji skalnych wystających z morza, w miejscu, w którym mityczna bogini wynurzyła się z fal.

Starożytny Kition

Larnaka – czyli starożytne miasto Kition, jest obecnie trzecim co do wielkości miastem na Cyprze. Turystów spędzających wczasy w Larnace, miasto urzeka nie tylko swoim malowniczym położeniem nad samym brzegiem morza, ale również niespotykaną aurą, w której wschód łączy się z zachodem, a tradycja z nowoczesnością. Tutaj czas płynie w zwolnionym tempie, wśród spektakularnej przyrody i klimatycznej zabudowy. W Larnace słońce świeci przez ponad 300 dni w roku, a przepiękne, piaszczyste plaże zostały wprost stworzone do wypoczynku. Podczas wakacji w Larnace, warto wybrać się na spacer wąskimi zaułkami miasteczka oraz odwiedzić niezwykłe akwedukty. Na każdym kroku można natknąć się tu na budynki podkreślające wielowiekową historię regionu: pozostałości po starożytnym greckim Kition, cerkiew św. Łazarza z XI w., meczet Hala Sultan czy XVI-wieczny fort turecki. W pobliżu Larnaki znajduje się słone jezioro, które zimą daje schronienie wielu gatunkom ptaków, w tym flamingom. Panujące tu latem wysokie temperatury powodują parowanie wody i tworzenie solnych osadów. Dawniej sól była zbierana przez miejscowych i stanowiła jeden z głównych towarów eksportowych Cypru.

Park Narodowy Kavo Greko – najdalej wysunięty na południowy wschód fragment Cypru

Park Narodowy Kavo Greko to niesamowita przyrodnicza atrakcja turystyczna regionu. Wapienne klify, miejscami wysokie na 10 metrów, a w nich ukryte morskie jaskinie i ciekawe formacje skalne. Jedną z atrakcji turystycznych parku jest skalny łuk Kamara Tou Koraka o długości około 7 metrów. Przejście po nim nie jest możliwe, lecz mimo to, sam widok uformowanego przez naturę mostu, rozpostartego nad turkusową wodą robi ogromne wrażenie. Jaskinia Cyklopów, w której zgodnie z legendą mieszkały te jednookie mitologiczne stworzenia, a także inne, mniejsze ale liczne jaskinie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Jednym z miejsc na terenie parku narodowego, które przyciąga zwiedzających jest Błękitna Laguna – malownicza zatoczka ze skalistym zejściem do wody, przy której można się zatrzymać i podziwiać piękno otaczającej nas przyrody.  

Starożytne miasto Kurion

Około 20 km na zachód od Limassol (o atrakcjach tego miasta przeczytasz w oddzielnym artykule na blogu: Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?) znajduje się stanowisko archeologiczne - pozostałości starożytnego miasta Kurion, opustoszałego w VII wieku naszej ery, po najeździe Arabów. Dzieli się ono na dwie części. We wschodniej znajdziemy m.in. pozostałości hellenistycznego teatru, stadionu i rzymskich łaźni. Szczególne wrażenie na zwiedzających robią liczne mozaiki z okresu wczesnego chrześcijaństwa, przedstawiające m.in. walki gladiatorów. Z kolei w części zachodniej można podziwiać pozostałości po bazylice z V wieku oraz baptysterium. Na terenie wykopalisk odkryto także ruiny nimfeum oraz rzymskiej agory. Cześć obiektów została poddana częściowej rekonstrukcji.

Około 2 kilometry na zachód od Kurionu znajduje się sanktuarium Apollina pochodzące z okresu rzymskiego. Budowla została częściowo zrekonstruowana. Zachowały się tam również także resztki domu kapłanów, a także stadionu i bazyliki z VI wieku. Obie atrakcje warto zwiedzić za jednym razem.

Nikozja

Stolica Cypru i zarazem największe miasto, zamieszkane nieprzerwanie od ponad 4500 tysiąca lat, posiada bardzo bogatą historię. Przez miasto przebiega granica dwóch państw – Cypru Północnego, zdominowanego przez Turków i Republiki Cypru, zamieszkałej przez społeczeństwo greckie. Linia graniczna przebiega praktycznie przez sam środek starego miasta. Turyści, którzy chcą zobaczyć wszystkie atrakcje stolicy Cypru nie będą mieli problemu z przekroczeniem granicy i zwiedzeniem zabytków zlokalizowanych w północnej części wyspy.

Największe atrakcje Nikozji znajdują się w granicy historycznych murów miejskich lub w ich najbliższej okolicy. W południowej części miasta szczególnie warto wybrać się na spacer po tradycyjnej dzielnicy handlowej Laiki Geitonia, pełnej klimatycznych restauracji, lokalnych sklepików i kawiarni. Po przechadzce skieruj swoje kroki do muzeum archeologicznego zlokalizowanego w bardzo bliskiej odległości od starego miasta. W Muzeum Cypru zobaczysz m.in. biżuterię, broń i elementy uzbrojenia z okresu od czasów neolitycznych do wczesnochrześcijańskich, przedmioty codziennego użytku, monety, a także przedmioty znalezione w grobowcach królewskich w Salaminie, rzeźby i figurki z brązu pochodzące z tamtejszego gimnazjonu, i wiele innych ciekawych przedmiotów o ogromnej wartości historycznej. Jedną z atrakcji turystycznych Nikozji jest Katedra św. Jana z 1662 roku i zlokalizowane obok niej Muzeum Bizantyjskie. W kościele na szczególną uwagę zasługują freski z motywami biblijnymi, które przetrwały do naszych czasów w całości, zaś muzeum słynie z kolekcji ponad 200 ikon pochodzących z okresów między IX a XIX wiekiem. Można w nim również podziwiać mozaiki z monastyru Panagia Kanakaria. Do największych obiektów zabytkowych w Nikozji należą również XVIII wieczna rezydencja Hadjigeorgakisa Kornesiosa, kościół Panagia Chrysaliniotissa, Brama Famagustiańska czy średniowieczna hala Kasteliotissa.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.04.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.7/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
4.9/6  29 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Larnaka - Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.6/6  32 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.6/6  25 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.3/6  106 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
4.9/6  116 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.2/6  41 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.3/6  52 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Co warto zobaczyć w Walencji? 9 sposobów na odkrywanie miasta i jego największych atrakcji? Walencja to trzecie największe miasto Hiszpanii, idealnie łączące w sobie ducha przeszłości z powiewem nowoczesności. Nie brakuje tu atrakcji turystycznych i wspaniałych zabytków, które warto zwiedzić. Kontrasty widać na każdym kroku – średniowieczne pałace i kościoły sąsiadują z modernistyczną architekturą, tuż obok siebie istnieją największy port kontenerowy na całym Morzu Śródziemnym i dziewicze plaże, a całe miasto pachnie jak sad, kwitnącymi drzewami słodkiej pomarańczy. To wszystko sprawia, że Walencja jest popularnym miejscem na weekendowy „city break” i coraz częściej pojawia się w programach wycieczek objazdowych po Hiszpanii. W tym artykule przedstawiamy naszych 9 autorskich pomysłów na poznanie największych atrakcji miasta i ciekawe spędzenie czasu. Przeczytaj i dowiedz się, co warto zobaczyć i robić w Walencji!
krajobraz-kierunku
Zwiedzamy Larnakę (Cypr). Atrakcje, zabytki i miejsca warte zobaczenia Większość turystów dociera na Cypr przez port lotniczy położony w pobliżu Larnaki – największego miasta w południowo-wschodniej części wyspy, a zarazem jednego z najstarszych. W Larnace na gości czeka bogata, wielokulturowa historia i wspaniałe zabytki pochodzące z różnych okresów w dziejach. Do dodatkowych atutów miasta można zaliczyć otaczającą je wspaniałą śródziemnomorską przyrodę, piękną, słoneczną pogodę, wyborną kuchnię opartą w dużej mierze o ryby i owoce morza oraz niezwykle gościnnych mieszkańców.  Łagodny, umiarkowany klimat sprawia, że Larnaka jest to wymarzone miejsce do odwiedzenia zarówno latem, podczas spędzania wakacji na Cyprze, jak i w okresie zimowym. Co więcej, Larnaka jest jedną z najbardziej popularnych cypryjskich miejscowości wypoczynkowych, jednak znacznie cichszą i bardziej spokojną niż inne kurorty na wyspie, takie jak Limassol czy Pafos. Znajdą tu coś dla siebie więc zarówno miłośnicy wypoczynku, jak i zwiedzania. Poznaj historię tego niezwykłego miasta, zobacz jakie atrakcje czekają tu na Ciebie, czego warto skosztować będąc w Larnace i jakiej pogody można się tu spodziewać.
krajobraz-kierunku
11 atrakcji Cancun, o których istnieniu nie miałeś pojęcia Cancun to najbardziej znany kurort Półwyspu Jukatan i popularny cel wypoczynku turystów z Polski. Wielu z nich traktuje miasto wyłącznie jako luksusową bazę wypadową do zwiedzania Meksyku podczas wycieczek lokalnych – tymczasem Cancun ma do zaoferowania znacznie więcej. Pomiędzy luksusowymi resortami i polami golfowymi strefy hotelowej kryje się kilkanaście różnych atrakcji turystycznych, z których istnienia przyjezdni często nie zdają sobie sprawy. Co można zobaczyć w Cancun bez wyjeżdżania z kurortu?
krajobraz-kierunku
Zwiedzamy Antalyę – atrakcje, które musisz zobaczyć na wczasach w Turcji! Antalya to główna i zarazem największa miejscowość wakacyjnej Riwiery Tureckiej. W dużej mierze to właśnie od niej zaczął się rozwój turystyki w tej części kraju, który z czasem zaowocował powstaniem licznych sąsiednich kurortów i miejscowości wypoczynkowych. To duże, tętniące życiem miasto, liczące przeszło 1,2 mln mieszkańców. Tu znajdują się najlepsze hotele i ośrodki wypoczynkowe, najpiękniejsze plaże oraz liczne bary czy kluby nocne. Zarówno w samym mieście, jak i jego najbliższej okolicy znajdziesz zabytki, świadczące o bogatej historii tego regionu. Nic więc dziwnego, że to jeden z najciekawszych kierunków wakacji w Turcji, który kusi turystów z całego świata! Dowiedz się więcej o Antalyi - co warto zobaczyć i jakie wycieczki zaplanować podczas upragnionego urlopu.