< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Skrócony opis

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Sekcja 1

Co warto zobaczyć w Limassol?

Bazar, meczet Cami Kebir, kościół Agia Napa – innymi słowy Stare Miasto

Limassol nie jest zwykle kojarzone z zabytkową architekturą. To wina trzęsienia ziemi i licznych najazdów, które sprawiły, że znaczna część historycznej zabudowy nie dotrwała do naszych czasów. Stare miasto wciąż pamięta jednak czasy Templariuszy. Uliczki są tu wąskie i kręte, domy obrasta bluszcz, a na ścianach – co zaskakujące, raz po raz pojawiają się artystyczne murale. Pełno tam też urokliwych kafejek i butików. Fanom zakupów polecamy szczególnie Anexartisias Street – to tam koncentrują się najważniejsze sklepy. Warto zajrzeć też na bazar miejski – jest kolorowy i głośny, tak jak przystało na śródziemnomorskie targowisko.

Zamek w Limassol

Najcenniejszym zabytkiem starego miasta w Limassol jest zamek. Z zewnątrz wygląda on dość nieprzystępnie. Bryła jest ciężka, a w murach nie ma praktycznie żadnych okien. Aktualny wygląd zamku to jednak efekt XVI-wiecznej tureckiej przebudowy. Wcześniej (historia budowli sięga XII wieku) wyglądał pewnie bardziej reprezentacyjnie. Ryszard Lwie Serce nie wybrałby przecież przypadkowego miejsca na swój własny ślub. Legenda głosi, że król skuszony plotkami o urodzie Berengari z Navary, posłał po nią do Hiszpanii.  Para miała się spotkać w Ziemi Świętej ale ostatecznie do zaślubin doszło właśnie na Cyprze.

Malownicza Marina

Marina w Limassol to jeden z najpiękniejszych portów na Cyprze. Warto się tam wybrać szczególnie przed zachodem słońca. W tym świetle nadmorskie kafejki i jachty zgromadzone w porcie prezentują się najpiękniej. Z portu jest też zaledwie parę kroków do obsadzonej eukaliptusami promenady. Na przybyszu z północnej Europy tego typu roślinność zawsze robi wrażenie.

Pełen atrakcji park wodny Fasouri

Zima na Cyprze trwa dwa miesiące i przypomina raczej polską wiosnę. Latem temperatura sięga natomiast 40 stopni. Trudno wyobrazić sobie lepsze warunki pogodowe dla plenerowego aquaparku. Ten w Limassol (Fasouri Watermania) od lat plasuje w pierwszej dziesiątce parków wodnych w Europie. Za co goście tak go uwielbiają? To pewnie zasługa zjeżdżalni – jest ich tak dużo, że trudno je zliczyć. To zarówno niezwykle ekstremalne zjazdy dla odważnych (Black Cannon wystrzeliwuje ludzi do basenu z prędkością pocisku!), jak i niewielkie ślizgawki dla najmłodszych.

Mityczna skała Afrodyty

To ponoć tu, nieopodal jednej ze skał między Limassol i Pafos, Afrodyta wynurzyła się z piany morskiej. Wokół miejsca narosło mnóstwo legend – jedni wierzą, że opłynięcie skały daje wieczną młodość, inni upatrują w tej czynności szansy na spotkanie ukochanej osoby. Są też tacy, którzy poszukują na plaży kamieni w kształcie serca – to podobno również przynosi szczęście w miłości. Bez względu na to, czy wierzycie w tego typu przepowiednie, skałę Afrodyty trzeba zobaczyć - przynajmniej dla roztaczającego się wokół niej widoku.

Sekcja 2

ATRAKCJE W OKOLICY LIMASSOL – GDZIE WARTO POJECHAĆ?

Na Cyprze wszędzie jest blisko. Poza tym cała wyspa jest doskonale skomunikowana. Będąc w Limassol, nie warto zatem ograniczać się jedynie do atrakcji, jakie oferuje miasto.Tym bardziej, że w okolicy naprawdę jest co oglądać. Poniżej zebraliśmy 5 najciekawszych naszym zdaniem, atrakcji w okolicy Limassol, do których dojazd nie zajmie Wam więcej niż godzinę.

Kourion

Kiedyś był to ważny węzeł handlowy. Kres świetności miasta położyło jednak trzęsienie ziemi. Po tej tragedii Kourion nie podniósł się już z gruzów, a jego funkcję przejęło pobliskie Limassol. Teraz dla niewtajemniczonych ignorantów to po prostu sterta kamieni, dla archeologów prawdziwy skarb. Najlepiej zachował się amfiteatr – wciąż organizowane są tu spektakle i koncerty. Z pozostałych budowli zostały jedynie pojedyncze kolumny, łuki i mozaiki ze scenami walk gladiatorów. Nie mniejsze wrażenie niż antyczne ruiny, wywołuje otaczający je krajobraz. Kourion jest bowiem położony na skraju wysokiego na kilkadziesiąt metrów nadmorskiego klifu. To wymarzone tło na wakacyjne zdjęcia. Dojazd do Kourion z Limassol: Z Limassol do Kourion kursuje autobus numer 16, odjeżdżający z dworca Emel Central Station. Podróż nie powinna zająć więcej niż 40 min. Bilet w jedną stronę kosztuje €1,50. Dokładny rozkład jazdy autobusu jest dostępny na stronie: www.cyprusbybus.com

Jezioro Akrotiri

To miejsce jest najlepszym dowodem na to, że warto zwiedzać Cypr poza sezonem. Jezioro jest bardzo płytkie (można w nim brodzić nie zanurzając się wyżej niż do pasa), dzięki czemu stanowi wymarzone siedlisko dla ptaków. Jesienią i wczesną wiosną można tam podziwiać m.in. flamingi i bociany, które zatrzymują się na Cyprze w drodze do Afryki. Latem nie ma jednak po co tu przyjeżdżać – jezioro wysycha, a ptaki migrują w inne regiony świata. Dojazd do jeziora Akrotiri z Limassol: Autobusem numer 19. Analogicznie jak w poprzednim przypadku zaczynamy podróż na Emel Central Station, następnie wsiadamy do autobusu linii 19 i wysiadamy na ostatnim przystanku (Akrotiri - Village Centre).

Klasztor św. Mikołaja od Kotów

Klasztor jest położony u wybrzeży jeziora Aktotiri. Z oryginalnych średniowiecznych zabudowań zachował się jedynie fragment krużganka. Turyści nie przyjeżdżają tu jednak przez wzgląd na architekturę, lecz … koty. Są tam ich setki! Opiekują się nimi mnisi zamieszkujący klasztor. Skąd ta kocia ferajna wzięła się na wyspie? Legenda mówi, że sprowadziła je tutaj św. Helena, gdy w IV w. Cypr dotknęła straszna susza i plaga jadowitych węży. Sprowadzone z Egiptu koty miały pomóc je wytępić. Eksperci podejrzewają jednak, że kult kotów na Cyprze ma jeszcze głębsze źródło. W czasach prehistorycznych mogła się tam mieścić świątynia egipskiej bogini Bastet, która ma postać kota. Dojazd do klasztoru św. Mikołaja od Kotów z Limassol: Tak jak wspominaliśmy, klasztor znajduje się nieopodal jeziora, więc jego zwiedzanie można połączyć z wizytą w Akrotiri.

Zamek Kolossi

Zamek Kolossi to jeden z najlepiej zachowanych śladów działalności krzyżowców na Cyprze – w 1210 roku zbudowali go Joannici. Miał nieco więcej szczęścia niż zamek w Limassol. W XIV w. co prawda dość znacząco go przebudowano, ale od tamtej pory nikt nie ingerował już w jego formę architektoniczną. Dzięki temu widzimy go takim, jakim widzieli go krzyżowcy. W najlepszym stanie jest kwadratowa wieża. Mieściła się w niej kuchnia, jadalnia i najprawdopodobniej pomieszczenia mieszkalne. Dziedziniec pokrywają jedynie pozostałości średniowiecznych murów, porośniętych przez śródziemnomorską roślinność. Dawniej magazynowano tam jednak najcenniejsze towary eksportowane przez Joannitów do Europy, czyli wino i cukier trzcinowy. Dojazd do zamku Kolossi z Limassol: Bezpośrednio autobusem numer 17. Startujemy z Emel Central Station i wysiadamy na przystanku Kolossi Castle. Podróż zajmuje niecałe 30 min.

Winnica Tsiakkas

Być na Cyprze i nie spróbować wina, to tak jakby podczas wizyty w Rzymie nie skusić się na lody. Możecie w tym celu odwiedzić jedną z winiarni w Limassol, ale jeśli chcielibyście skosztować bardziej wyszukanego trunku, polecamy Wam wycieczkę w góry Trodoos do winnicy Tsiakkas (ok. 30 km na północ od Limassol). Dlaczego wybraliśmy akurat to miejsce? Niektórzy uważają, że to najlepsza winnica na Cyprze. Niezwykle miłe jest też to, że po oprowadza po niej sam właściciel. W Tsiakkas produkuje się 10 różnych rodzajów wina. Najbardziej znane jest Xynisterii (endemiczny cypryjski szczep), które w 2008 roku zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie Decanter World Wine Awards. Jak dojechać do Tsiakkas z Limaasol: Do Tsiakkas nie dociera niestety komunikacja miejska. Możecie jednak wypożyczyć samochód - na Cyprze to nic trudnego. Zapytajcie swojego rezydenta o najlepszą ofertę.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 2.60/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

ala
10.05.2018 14:06:57

Wspaniały Cypr; i do zwiedzania i do relaksu. Długa historia, tradycje, piękne pejzaże. Już tęsknię...

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Cypr