Atrakcje na świecie

Zwiedzamy Larnakę (Cypr). Atrakcje, zabytki i miejsca warte zobaczenia

Większość turystów dociera na Cypr przez port lotniczy położony w pobliżu Larnaki – największego miasta w południowo-wschodniej części wyspy, a zarazem jednego z najstarszych. W Larnace na gości czeka bogata, wielokulturowa historia i wspaniałe zabytki pochodzące z różnych okresów w dziejach. Do dodatkowych atutów miasta można zaliczyć otaczającą je wspaniałą śródziemnomorską przyrodę, piękną, słoneczną pogodę, wyborną kuchnię opartą w dużej mierze o ryby i owoce morza oraz niezwykle gościnnych mieszkańców. 

Łagodny, umiarkowany klimat sprawia, że Larnaka jest to wymarzone miejsce do odwiedzenia zarówno latem, podczas spędzania wakacji na Cyprze, jak i w okresie zimowym. Co więcej, Larnaka jest jedną z najbardziej popularnych cypryjskich miejscowości wypoczynkowych, jednak znacznie cichszą i bardziej spokojną niż inne kurorty na wyspie, takie jak Limassol czy Pafos. Znajdą tu coś dla siebie więc zarówno miłośnicy wypoczynku, jak i zwiedzania.

Poznaj historię tego niezwykłego miasta, zobacz jakie atrakcje czekają tu na Ciebie, czego warto skosztować będąc w Larnace i jakiej pogody można się tu spodziewać.

Słów kilka o historii Larnaki

Larnaka została założona jako mykeńska kolonia już w XIII w. p.n.e. Potem, na przestrzeni dziejów, miasto wielokrotnie dostawało się pod panowanie wielkich imperiów funkcjonujących w basenie Morza Śródziemnego, m.in. Asyrii, Egiptu, Persji, Rzymu czy Bizancjum. W latach 1191-1486 istniało tu księstwo założone przez byłego króla Jerozolimy Gwidona z Lusignan. Po krzyżowcach miasto przeszło na krótko w ręce Republiki Weneckiej, a w 1571 r. trafiło pod panowanie Turcji Osmańskiej. W drugiej połowie XIX w. kontrolę nad Larnaką przejęli Brytyjczycy, którzy umieścili w niej swój garnizon i rozbudowali tutejszy port.

Przez wieki miejscowość funkcjonowała pod nazwą Kition, to stąd wywodził się jeden z najsłynniejszych greckich filozofów – Zenon z Kition, który był twórcą stoicyzmu. Obecna nazwa miejscowości wywodzi się z greckiego słowa larnaks, którym określano kamienne, gliniane bądź też ceramiczne pojemniki w kształcie skrzyni, służące do przechowywania zasobów, albo też używane jako... sarkofagi dla zmarłych.

Atrakcje Larnaki, czyli co warto zobaczyć

W miejscowości znajduje się wiele interesujących zabytków i innych miejsc wartych odwiedzenia. Do najciekawszych atrakcji turystycznych Larnaki należą:

Kościół św. Łazarza

Według podania przekazywanego przez wieki, na terenie Larnaki miał zostać pochowany św. Łazarz, który po wskrzeszeniu go przez Jezusa trafił na Cypr. W IX w. w miejscu jego domniemanego grobu wzniesiono kościół, który przez kolejne wieki był używany przez chrześcijan obrządku Wschodniego i Zachodniego. Swój obecny kształt świątynia zawdzięcza wielu modernizacjom i przebudowom, które nastąpiły w XVII i XIX w. Wewnątrz możemy zobaczyć XVII-wieczną ikonę przedstawiającą świętego, jak i oczywiście kryptę z sarkofagiem, w którym – wedle tradycji – spoczął św. Łazarz.

Fort w Larnace

W centrum Larnaki znajduje się mały, ale ciekawy fort, wybudowany na ruinach dawnego zamku w celu obrony południowego wybrzeża Cypru. W kolejnych wiekach, po utracie walorów obronnych, mieściło się tu więzienie, a obecnie znajduje się muzeum. Wewnątrz możemy zobaczyć, m.in. szubienicę, która służyła do wykonywania wyroków śmierci (ostatni raz została użyta w 1948 r.!), dziedziniec zaś jest dziś wykorzystywany jako scena teatralna.

Słone jezioro

Na zachodnich rubieżach miasta znajduje się dość spore słone jezioro, wykorzystywane niegdyś do pozyskiwania soli. Znajdziemy tam kilka ścieżek do spacerów, park oraz wieżę widokową. W okresie od listopada do marca nad jeziorem można również podziwiać flamingi, latem zaś akwen wysycha i na jego dnie ukazują się pokłady soli.

Meczet Hala Sultan Tekke

W pobliżu słonego jeziora znajduje się ciekawy meczet, pamiątka po czasach dominacji tureckiej – Hala Sultan Tekke. Jest to jedna w najważniejszych, a zarazem też największych świątyń muzułmańskich na południu kraju. Wedle tradycji została tu pochowana ciotka proroka Mahometa, Umm Haram, która przybyła na wyspę wraz ze swoim mężem – generałem, który był dowódcą muzułmańskiego ataku na Cypr. Umm Haram zmarła w poł. VII w. na skutek upadku z muła, a lokalna tradycja głosi, że aniołowie przynieśli trzy głazy z Jerozolimy na jej grób. 

Akwedukt Kamares

W okolicach jeziora warto też zerknąć na fragment dobrze odrestaurowanego akweduktu Kamares, dostarczającego niegdyś wodę do miasta. Wbrew pozorom, ta konstrukcja wcale nie pochodzi z czasów antycznych – jej budowę rozpoczęto dopiero w 1747 r. Oryginalnie akwedukt miał długość 10 km, do dziś zachowało się zaledwie 75 przęseł.

Promenada Finikoudes

Finikoudes to 600-metrowa promenada ciągnąca się od Placu Europy, na którym możemy zobaczyć pomnik filozofa Zenona z Kitionu oraz wiele brytyjskich budowli kolonialnych aż do okolic zamku. Jako że jest to najbardziej turystyczna część Larnaki, znajdziemy tu mnóstwo barów, kawiarni, lodziarni i straganów z pamiątkami. Promenada na całej długości jest obsadzona palmami i jest to idealne miejsce na przyjemny popołudniowy spacer.

Skala – opuszczona dzielnica Larnaki

Pod nazwą Skala kryje się dzielnica zamieszkana niegdyś przez muzułmanów. Po inwazji wojsk tureckich na Cypr (1974 r.) jej mieszkańcy przenieśli się do północnej części wyspy, a Skala przez wiele lat była opuszczona i powoli popadała w ruinę. Na szczęście, grono cypryjskich artystów zaczęło przenosić tu swoje warsztaty i dzięki temu dzielnica odżyła na nowo. Skala to labirynt wąskich uliczek, wzdłuż których możemy zobaczyć klimatyczne, pomalowane na biało kamienice, których próżno dziś szukać w innych cypryjskich kurortach.

Meczet Djami Kebir

Kolejną atrakcją miasta związaną z muzułmanami jest Meczet Djami Kebir. Pierwotnie budowla służyła jako kościół katolicki, natomiast po zajęciu miasta przez Turków została przekształcona w świątynię islamu. Co ciekawe, meczet jest nadal czynny i można go odwiedzać, kiedy nie odbywają się tam modlitwy. Podczas wizyty, warto wejść też na minaret – rozciąga się stamtąd wspaniały widok na Larnakę.

Atrakcje w okolicy Larnaki

Larnaka stanowi też doskonały punkt wypadowy do zwiedzania Cypru. W odległości godziny jazdy od miasta można dotrzeć do podzielonej linią demarkacyjną stolicy wyspy Nikozji, Capo Greco, czyli przylądka w południowo-wschodniej części Cypru z wieloma urwiskami, jaskiniami, punktami widokowymi i ścieżkami do spacerów, wioski słynącej z wyrobu koronek i biżuterii – Lefkary, czy Kurionu – starożytnego miasta będącego niegdyś miejscem kultu Apollina. Mniej więcej 30-40 km na zachód od Larnaki znajduje się ciekawy prawosławny klasztor Stavrovouni, który wedle legendy miała założyć św. Helena. Tradycja chrześcijańska mówi, że po tym, jak w Jerozolimie odnalazła relikwie krzyża, na którym umarł Jezus, w czasie powrotnej podróży statkiem do Konstantynopola, sztorm zmusił ją do zatrzymania się na wyspie. Zostawiła tu część relikwii, fundując zarazem klasztor, by miejscowi chrześcijanie mogli oddawać jej cześć. Warto wybrać się też do oddalonego ok. 90 km na zachód Limassol (o głównych atrakcjach tego miejsca przeczytasz w artykule: Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?), drugiego co do wielkości miasta Cypru z urokliwą starówką i tętniącą życiem dzielnicą turystyczną oraz do położonego niewiele dalej zamku Kolossi. W czasach krzyżowców warownia ta miała wielkie znaczenie strategiczne, tutaj bowiem znajdowały się magazyny cukru, jednego z najważniejszych towarów eksportowych Cypru w średniowieczu.

Kuchnia cypryjska i lokalne przysmaki

Będąc w Larnace, koniecznie trzeba spróbować lokalnej kuchni. Przed głównym posiłkiem warto zamówić meze, czyli przekąski, w skład których wchodzą m.in. ser feta, oliwki (najlepiej różnego rodzaju) przyprawione i polane oliwą. Obowiązkowo należy skosztować też grillowanego sera Halloumi, tzatzików, czyli sałatki à la mizeria, złożonej z drobno startych świeżych ogórków, z czosnkiem, gęstym jogurtem, odrobiną soli i oliwą, koupepii, czyli gołąbków z farszem z mielonego mięsa i ryżu z dużą ilością przypraw, a także taramosalaty – pasty z ikry z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny. Na miłośników dań mięsnych w restauracjach Larnaki czekają kleftiko – pieczone mięso z warzywami, stifado – gulasz z mięsem, cebulą i pomidorami z dodatkiem wina, czy sheftalia – mięsne szaszłyki.

Kto lubi słodycze, powinien zamówić loukoumades, czyli greckie pączki z ciasta drożdżowego, polane syropem oraz posypane orzechami lub cynamonem, a do popicia cafe frappe – zmrożoną, spienioną kawę z dodatkiem mleka i skruszonego lodu.

Pogoda w Larnace

Larnaka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się ciepłymi, suchymi latami i łagodnymi zimami. Najlepszym okresem na zwiedzanie tego miasta jest okres od maja do października (przy czym w lipcu i sierpniu temperatury powietrza są dość wysokie – ok. 32°C). Najbardziej deszczowym okresem jest zima, latem zaś nie pada w ogóle.

Średnie temperatury w Larnace wynoszą 16-18°C w miesiącach zimowych, 22°C w kwietniu i w listopadzie, 26°C w maju i w październiku, 30°C w czerwcu i we wrześniu i 32°C w lipcu i sierpniu. W nocy słupki rtęci pokazują średnio o 10°C mniej niż w ciągu dnia.

Temperatura wody w morzu wynosi 16-17°C zimą i wiosną, 20-23°C wczesnym latem i 25-26°C w lipcu, sierpniu i wrześniu. Więcej informacji na temat pogody na Cyprze znajdziesz w artykule: Cypr – pogoda, klimat i średnie temperatury na naszym blogu.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 04.08.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.7/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr i Cypr Północny
zdjęcie-oferty
4.9/6  29 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Larnaka - Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.6/6  31 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.2/6  41 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
4.3/6  52 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
4.9/6  116 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.3/6  106 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
zdjęcie-oferty
5.6/6  25 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Cypr: Cypr południowy
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
11 atrakcji Cancun, o których istnieniu nie miałeś pojęcia Cancun to najbardziej znany kurort Półwyspu Jukatan i popularny cel wypoczynku turystów z Polski. Wielu z nich traktuje miasto wyłącznie jako luksusową bazę wypadową do zwiedzania Meksyku podczas wycieczek lokalnych – tymczasem Cancun ma do zaoferowania znacznie więcej. Pomiędzy luksusowymi resortami i polami golfowymi strefy hotelowej kryje się kilkanaście różnych atrakcji turystycznych, z których istnienia przyjezdni często nie zdają sobie sprawy. Co można zobaczyć w Cancun bez wyjeżdżania z kurortu?
krajobraz-kierunku
Zwiedzamy Antalyę – atrakcje, które musisz zobaczyć na wczasach w Turcji! Antalya to główna i zarazem największa miejscowość wakacyjnej Riwiery Tureckiej. W dużej mierze to właśnie od niej zaczął się rozwój turystyki w tej części kraju, który z czasem zaowocował powstaniem licznych sąsiednich kurortów i miejscowości wypoczynkowych. To duże, tętniące życiem miasto, liczące przeszło 1,2 mln mieszkańców. Tu znajdują się najlepsze hotele i ośrodki wypoczynkowe, najpiękniejsze plaże oraz liczne bary czy kluby nocne. Zarówno w samym mieście, jak i jego najbliższej okolicy znajdziesz zabytki, świadczące o bogatej historii tego regionu. Nic więc dziwnego, że to jeden z najciekawszych kierunków wakacji w Turcji, który kusi turystów z całego świata! Dowiedz się więcej o Antalyi - co warto zobaczyć i jakie wycieczki zaplanować podczas upragnionego urlopu.
krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!