Morawska Toskania jest bardzo malowniczym regionem w południowej części Moraw. Jest to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych, regionów w Czechach. Zielone wzgórza łudząco przypominają krajobraz włoskiej Toskanii, stąd nazwa regionu. Warto zboczyć z utartych szlaków, by odkryć magię tego miejsca. Jednym z miejsc, które skradną Twoje serce będzie prawdopodobnie Stramberk, określane mianem Wołoskiej Szopki. To górskie miasteczko, nad którym wznoszą się ruiny zamku Strallenberg, z drewnianymi domkami z przełomu XVIII i XIX w. zachowało swój dawny styl. Miejscową specjalnością są tzw. Uszy Sztramberskie, produkt cukierniczy w kształcie rożka z lekkiego ciasta piernikowego. Legenda mówi, że tradycja ich pieczenia zrodziła się w związku z najazdem tatarskim w XIII w. Warto także wybrać się na degustację lokalnego drożdżowego piwa Trubać w miejscowym browarze. W pobliżu miasta znajdują się najcieplejsze jaskinie w kraju – Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe, w których panuje stała temperatura 14oC. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Można tam podziwiać stalagmity gejzerowe oraz kuliste nacieki aragonitowe o kształcie przypominającym pączki.
Czechy to istny raj dla wielbicieli baroku, którzy mogą być zaskoczeni, gdy odkryją, jak wiele niesamowitych atrakcji tu na nich czeka. Jednym z takich miejsc jest znajdujące się na Morawach XIII-wieczne miasteczko Kromieryż, będące siedzibą biskupów ołomunieckich. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Znajduje się tutaj między innymi wspaniały Ogród Kwiatowy, znany również jako „Libosad”, uważany za jeden z najlepiej zachowanych ogrodów barokowych na świecie. Jego doskonałe geometryczne kształty, różnorodne posągi, błyszczące fontanny i wspaniałe kolumnady oddają prawdziwe oblicze barokowego piękna. Miasto ma także imponujący zamek, należący niegdyś do potężnych i bogatych biskupów ołomunieckich, mieszczący wspaniałą starą bibliotekę. Ze względu na swoje piękno i przepych ogrody i renesansowo-barokowy zamek zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Aby w pełni poczuć i docenić architektoniczną świetność przeszłości, warto odwiedzić Park Krajobrazowy Valtice-Lednice, olbrzymi zespół pałacowo-parkowy wpisany na listę UNESCO. Największą atrakcją Valtic jest wspaniały barokowy pałac, dawna rezydencja rodu Lichtenstein. Położony w samym sercu regionu winiarskiego pałac budowało przez lata 13 książąt, a rezydencja za czasów swej świetności dorównywała przepychem wiedeńskiemu dworowi cesarskiemu. W miejscu niegdysiejszych ogrodów pałacowych znajduje się obecnie rozległy park, ze sztucznymi stawami, pięknymi fontannami i kolumnadami, który uważany za jeden z najpiękniejszych stworzonych przez człowieka terenów krajobrazowych w Europie, kompleks ten jest kwintesencją piękna architektury.
Morawskie miasto Ołomuniec jest drugim po Pradze słynnym zespołem zabytkowym w Czechach, który w przeciwieństwie do stolicy nie zdobył jeszcze należytego mu rozgłosu na świecie. W mieście będącym historyczną stolicą Moraw znajduje się kompleks budowli o różnym charakterze i przeznaczeniu, z których na szczególną uwagę zasługuje gotycki ratusz z zegarem astronomicznym, barokowa morowa kolumna Trójcy Przenajświętszej wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gotycka katedra św. Wacława ze 100-metrową wieżą.