Czechy w 4 dni. Sprawdź co warto zobaczyć

Często niedoceniane przez polskich turystów Czechy mają niezwykły urok i niepowtarzalny charakter. Nasz południowy sąsiad, dzięki wielu malowniczym miastom z pięknymi zabytkami, światowej klasy architekturze, romantycznym zamkom i licznym cudom natury, a także dogodnemu położeniu, wprost idealnie nadaje się na wakacyjne wyjazdy. Zwłaszcza, gdy nie dysponujemy czasem i nie chcemy spędzać kilkunastu godzin w podróży. Niewielki kraj, którego powierzchnia wynosi zaledwie 78 886 km2, może poszczycić się aż 12 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fascynujące, niedrogie i pełne pięknych zabytków Czechy są wspaniałym miejscem, w którym historia ożywa, a piękna przyroda tworzy idealne warunki do wypoczynku.

W tym artykule przeczytasz o:

Zazwyczaj każdy, kto odwiedza Czechy, zaczyna od Pragi, kolebki czeskiej kultury i jednego z najbardziej fascynujących miast w Europie. Prawie nietknięte zębem czasu serce miasta to idealny przykład średniowiecznej, gotyckiej architektury, przenoszący turystów niemalże 500 lat wstecz. Jednym z najbardziej znanych widoków, kojarzących się z Pragą jest niewątpliwie XIV-wieczny Most Karola, łączący dwie zabytkowe dzielnice, leżące na dwóch brzegach Wełtawy, z zamkowymi murami obronnymi i górującymi w tle wieżami katedry św. Wita. Jednakże stolica Czech to nie tylko historia i zabytki, to także ważny ośrodek kulturalny i prężenie rozwijająca się scena gastronomiczna.

Położenie współczesnej Republiki Czeskiej w samym środku Europy spowodowało, że przez wieki tereny te były przedmiotem sporów, najazdów i zbrojnych podbojów. Ta burzliwa przeszłość pozostawiła po sobie spuściznę w postaci setek zamków i pałaców. Gdzie nie spojrzysz, dostrzeżesz albo fortecę z licznymi wieżyczkami strzegącą miasta albo romantyczny pałacyk ukryty w spokojnym otoczeniu wypielęgnowanego parku. Liczba i różnorodność czeskich zamków jest naprawdę imponująca, znajdziesz tu zarówno ponure gotyckie ruiny, przycupnięte na szczycie skały, jak i majestatyczne, barokowe rezydencje ze świetnie zachowanymi dziełami sztuki i meblami, stworzonymi przez najlepszych europejskich rzemieślników.

Zacznijmy zatem od Pragi


Praga to magiczne miasto, które wygląda spektakularnie o każdej porze roku. Podziwiana przede wszystkim z powodu niezwykłego piękna dobrze zachowanego Starego Miasta, romantycznych wąskich uliczek, niesamowitej różnorodności stylów architektonicznych, przystępnych cen i wyśmienitej kuchni. to „Miasto Tysiąca Wież” może z łatwością zaspokoić najśmielsze oczekiwania każdego podróżnika. Punktem obowiązkowym powinno być zwiedzanie praskiego Podzamcza, czyli Hradczan. W skład „królewskiej” dzielnicy znajdującej się na zachodnim brzegu Wełtawy wchodzi między innymi kompleks zamku królewskiego (założony już w IX w.), Bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem, Klasztor Strahovski i budowana przez sześć stuleci katedra św. Wita, w której przechowywane są regalia królów czeskich. Spacer po Małej Stronie, dzielnicy położonej na zboczach zamkowego wzgórza, obfitującej w piękne i bogato zdobione barokowe pałace oraz kamienice, prowadzi do słynnego średniowiecznego Mostu Karola. Warto także odwiedzić dzielnicę Żydowską Josefov, gdzie znajdują się synagogi Staronowa z XIII w. i Wysoka, a także ratusz i cmentarz żydowski. Prawdziwym secesyjnym skarbem Pragi jest dostępny dla zwiedzających Teatr Narodowy. Po Pradze można chodzić bez końca, zagłębiając się w labirynt uliczek i zaułków, wciąż odkrywając nowe, czarujące miejsca.Czeska Toskania


Morawska Toskania jest bardzo malowniczym regionem w południowej części Moraw. Jest to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych, regionów w Czechach. Zielone wzgórza łudząco przypominają krajobraz włoskiej Toskanii, stąd nazwa regionu. Warto zboczyć z utartych szlaków, by odkryć magię tego miejsca. Jednym z miejsc, które skradną Twoje serce będzie prawdopodobnie Stramberk, określane mianem Wołoskiej Szopki. To górskie miasteczko, nad którym wznoszą się ruiny zamku Strallenberg, z drewnianymi domkami z przełomu XVIII i XIX w. zachowało swój dawny styl. Miejscową specjalnością są tzw. Uszy Sztramberskie, produkt cukierniczy w kształcie rożka z lekkiego ciasta piernikowego. Legenda mówi, że tradycja ich pieczenia zrodziła się w związku z najazdem tatarskim w XIII w. Warto także wybrać się na degustację lokalnego drożdżowego piwa Trubać w miejscowym browarze. W pobliżu miasta znajdują się najcieplejsze jaskinie w kraju – Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe, w których panuje stała temperatura 14oC. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Można tam podziwiać stalagmity gejzerowe oraz kuliste nacieki aragonitowe o kształcie przypominającym pączki.Czechy to istny raj dla wielbicieli baroku, którzy mogą być zaskoczeni, gdy odkryją, jak wiele niesamowitych atrakcji tu na nich czeka. Jednym z takich miejsc jest znajdujące się na Morawach XIII-wieczne miasteczko Kromieryż, będące siedzibą biskupów ołomunieckich. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Znajduje się tutaj między innymi wspaniały Ogród Kwiatowy, znany również jako „Libosad”, uważany za jeden z najlepiej zachowanych ogrodów barokowych na świecie. Jego doskonałe geometryczne kształty, różnorodne posągi, błyszczące fontanny i wspaniałe kolumnady oddają prawdziwe oblicze barokowego piękna. Miasto ma także imponujący zamek, należący niegdyś do potężnych i bogatych biskupów ołomunieckich, mieszczący wspaniałą starą bibliotekę. Ze względu na swoje piękno i przepych ogrody i renesansowo-barokowy zamek zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby w pełni poczuć i docenić architektoniczną świetność przeszłości, warto odwiedzić Park Krajobrazowy Valtice-Lednice, olbrzymi zespół pałacowo-parkowy wpisany na listę UNESCO. Największą atrakcją Valtic jest wspaniały barokowy pałac, dawna rezydencja rodu Lichtenstein. Położony w samym sercu regionu winiarskiego pałac budowało przez lata 13 książąt, a rezydencja za czasów swej świetności dorównywała przepychem wiedeńskiemu dworowi cesarskiemu. W miejscu niegdysiejszych ogrodów pałacowych znajduje się obecnie rozległy park, ze sztucznymi stawami, pięknymi fontannami i kolumnadami, który uważany za jeden z najpiękniejszych stworzonych przez człowieka terenów krajobrazowych w Europie, kompleks ten jest kwintesencją piękna architektury.Morawskie miasto Ołomuniec jest drugim po Pradze słynnym zespołem zabytkowym w Czechach, który w przeciwieństwie do stolicy nie zdobył jeszcze należytego mu rozgłosu na świecie. W mieście będącym historyczną stolicą Moraw znajduje się kompleks budowli o różnym charakterze i przeznaczeniu, z których na szczególną uwagę zasługuje gotycki ratusz z zegarem astronomicznym, barokowa morowa kolumna Trójcy Przenajświętszej wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gotycka katedra św. Wacława ze 100-metrową wieżą.

Data Publikacji: 20.03.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje lub wczasy na Filipinach – co warto wiedzieć przed wyjazdem?Filipiny w ciągu kilku ostatnich lat stały się jednym z ulubionych kierunków egzotycznych wakacji wśród turystów z Polski . I nie ma się co dziwić, bo w tym liczącym ponad 7000 wysp azjatyckim kraju na spragnionych relaksu urlopowiczów czekają zapierające dech w piersiach piękne piaszczyste plaże oblewane ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, bujna roślinność, interesująca kultura i zawsze uśmiechnięci mieszkańcy. Filipiny to wymarzony kraj zarówno do relaksu pod palmami, jak i aktywnego wypoczynku, w szczególności do sportów wodnych, nurkowania czy snorkelingu. Nie będą się tu nudzić również ci, którzy podczas urlopu lubią pozwiedzać – na Filipinach znajdziemy bowiem wiele interesujących atrakcji. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka istotnych faktów, o których warto wiedzieć przed podróżą na Filipiny
krajobraz kierunku
Argentyna: największe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyćArgentyna, niegdyś kojarzona przede wszystkim z piłką nożną i tangiem, dziś staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród turystów spragnionych obcowania z niezwykłą przyrodą i poznania intrygującej kultury. Ten pełen zachwycających i niezwykle zróżnicowanych atrakcji kraj to mekka dla osób kochających dziką i nieposkromioną naturę, a także dla tych, którzy cenią sobie znakomitą kuchnię (słynne argentyńskie wina i wołowina). Oto, naszym zdaniem, najciekawsze atrakcje Argentyny, które warto odwiedzić.
krajobraz kierunku
Wietnam – co zobaczyć w Hanoi? Atrakcje stolicyWietnam od lat przyciąga turystów marzących o wielkiej azjatyckiej przygodzie. Nic w tym dziwnego, kraj bowiem ma wszystko – interesującą kulturę, znakomitą kuchnię, przepiękne krajobrazy i fantastyczne zabytki. Obowiązkowym punktem urlopu w Wietnamie jest wizyta w jego stolicy – Hanoi. Jest to drugie co do wielkości miasto Wietnamu (zaraz po Ho Chi Minh, czyli dawnym Sajgonie), które liczy około 4 miliony mieszkańców. Hanoi położone jest w delcie Rzeki Czerwonej i niezmiennie od lat zachwyca przyjezdnych orientalną architekturą, mnogością misternie zdobionych świątyń i niesamowitą atmosferą. Zobacz, jakich atrakcji nie możesz przegapić podczas zwiedzania Hanoi. Co warto zobaczyć w stolicy Wietnamu?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje Nowego Jorku – Central Park, Broadway, Wall Street i inne miejsca, które musisz zobaczyćMiloš Forman stwierdził kiedyś, że Nowy Jork to jedyne miasto, które wygląda lepiej w rzeczywistości, niż na pocztówkach. Trudno się z tym nie zgodzić – Nowy Jork zachwyca niesamowitą architekturą, bogatą ofertą kulturalną i fantastycznym życiem nocnym. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w tym niesamowitym mieście i zaplanuj z nami niezapomnianą podróż do Wielkiego Jabłka.