ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Atrakcje na świecie

Czechy w 4 dni. Sprawdź co warto zobaczyć

Często niedoceniane przez polskich turystów Czechy mają niezwykły urok i niepowtarzalny charakter. Nasz południowy sąsiad, dzięki wielu malowniczym miastom z pięknymi zabytkami, światowej klasy architekturze, romantycznym zamkom i licznym cudom natury, a także dogodnemu położeniu, wprost idealnie nadaje się na wakacyjne wyjazdy. Zwłaszcza, gdy nie dysponujemy czasem i nie chcemy spędzać kilkunastu godzin w podróży. Niewielki kraj, którego powierzchnia wynosi zaledwie 78 886 km2, może poszczycić się aż 12 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fascynujące, niedrogie i pełne pięknych zabytków Czechy są wspaniałym miejscem, w którym historia ożywa, a piękna przyroda tworzy idealne warunki do wypoczynku.

W tym artykule przeczytasz o:

Zazwyczaj każdy, kto odwiedza Czechy, zaczyna od Pragi, kolebki czeskiej kultury i jednego z najbardziej fascynujących miast w Europie. Prawie nietknięte zębem czasu serce miasta to idealny przykład średniowiecznej, gotyckiej architektury, przenoszący turystów niemalże 500 lat wstecz. Jednym z najbardziej znanych widoków, kojarzących się z Pragą jest niewątpliwie XIV-wieczny Most Karola, łączący dwie zabytkowe dzielnice, leżące na dwóch brzegach Wełtawy, z zamkowymi murami obronnymi i górującymi w tle wieżami katedry św. Wita. Jednakże stolica Czech to nie tylko historia i zabytki, to także ważny ośrodek kulturalny i prężenie rozwijająca się scena gastronomiczna.

Położenie współczesnej Republiki Czeskiej w samym środku Europy spowodowało, że przez wieki tereny te były przedmiotem sporów, najazdów i zbrojnych podbojów. Ta burzliwa przeszłość pozostawiła po sobie spuściznę w postaci setek zamków i pałaców. Gdzie nie spojrzysz, dostrzeżesz albo fortecę z licznymi wieżyczkami strzegącą miasta albo romantyczny pałacyk ukryty w spokojnym otoczeniu wypielęgnowanego parku. Liczba i różnorodność czeskich zamków jest naprawdę imponująca, znajdziesz tu zarówno ponure gotyckie ruiny, przycupnięte na szczycie skały, jak i majestatyczne, barokowe rezydencje ze świetnie zachowanymi dziełami sztuki i meblami, stworzonymi przez najlepszych europejskich rzemieślników.

Zacznijmy zatem od Pragi


Praga to magiczne miasto, które wygląda spektakularnie o każdej porze roku. Podziwiana przede wszystkim z powodu niezwykłego piękna dobrze zachowanego Starego Miasta, romantycznych wąskich uliczek, niesamowitej różnorodności stylów architektonicznych, przystępnych cen i wyśmienitej kuchni. to „Miasto Tysiąca Wież” może z łatwością zaspokoić najśmielsze oczekiwania każdego podróżnika. Punktem obowiązkowym powinno być zwiedzanie praskiego Podzamcza, czyli Hradczan. W skład „królewskiej” dzielnicy znajdującej się na zachodnim brzegu Wełtawy wchodzi między innymi kompleks zamku królewskiego (założony już w IX w.), Bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem, Klasztor Strahovski i budowana przez sześć stuleci katedra św. Wita, w której przechowywane są regalia królów czeskich. Spacer po Małej Stronie, dzielnicy położonej na zboczach zamkowego wzgórza, obfitującej w piękne i bogato zdobione barokowe pałace oraz kamienice, prowadzi do słynnego średniowiecznego Mostu Karola. Warto także odwiedzić dzielnicę Żydowską Josefov, gdzie znajdują się synagogi Staronowa z XIII w. i Wysoka, a także ratusz i cmentarz żydowski. Prawdziwym secesyjnym skarbem Pragi jest dostępny dla zwiedzających Teatr Narodowy. Po Pradze można chodzić bez końca, zagłębiając się w labirynt uliczek i zaułków, wciąż odkrywając nowe, czarujące miejsca.Czeska Toskania


Morawska Toskania jest bardzo malowniczym regionem w południowej części Moraw. Jest to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych, regionów w Czechach. Zielone wzgórza łudząco przypominają krajobraz włoskiej Toskanii, stąd nazwa regionu. Warto zboczyć z utartych szlaków, by odkryć magię tego miejsca. Jednym z miejsc, które skradną Twoje serce będzie prawdopodobnie Stramberk, określane mianem Wołoskiej Szopki. To górskie miasteczko, nad którym wznoszą się ruiny zamku Strallenberg, z drewnianymi domkami z przełomu XVIII i XIX w. zachowało swój dawny styl. Miejscową specjalnością są tzw. Uszy Sztramberskie, produkt cukierniczy w kształcie rożka z lekkiego ciasta piernikowego. Legenda mówi, że tradycja ich pieczenia zrodziła się w związku z najazdem tatarskim w XIII w. Warto także wybrać się na degustację lokalnego drożdżowego piwa Trubać w miejscowym browarze. W pobliżu miasta znajdują się najcieplejsze jaskinie w kraju – Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe, w których panuje stała temperatura 14oC. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Można tam podziwiać stalagmity gejzerowe oraz kuliste nacieki aragonitowe o kształcie przypominającym pączki.Czechy to istny raj dla wielbicieli baroku, którzy mogą być zaskoczeni, gdy odkryją, jak wiele niesamowitych atrakcji tu na nich czeka. Jednym z takich miejsc jest znajdujące się na Morawach XIII-wieczne miasteczko Kromieryż, będące siedzibą biskupów ołomunieckich. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Znajduje się tutaj między innymi wspaniały Ogród Kwiatowy, znany również jako „Libosad”, uważany za jeden z najlepiej zachowanych ogrodów barokowych na świecie. Jego doskonałe geometryczne kształty, różnorodne posągi, błyszczące fontanny i wspaniałe kolumnady oddają prawdziwe oblicze barokowego piękna. Miasto ma także imponujący zamek, należący niegdyś do potężnych i bogatych biskupów ołomunieckich, mieszczący wspaniałą starą bibliotekę. Ze względu na swoje piękno i przepych ogrody i renesansowo-barokowy zamek zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby w pełni poczuć i docenić architektoniczną świetność przeszłości, warto odwiedzić Park Krajobrazowy Valtice-Lednice, olbrzymi zespół pałacowo-parkowy wpisany na listę UNESCO. Największą atrakcją Valtic jest wspaniały barokowy pałac, dawna rezydencja rodu Lichtenstein. Położony w samym sercu regionu winiarskiego pałac budowało przez lata 13 książąt, a rezydencja za czasów swej świetności dorównywała przepychem wiedeńskiemu dworowi cesarskiemu. W miejscu niegdysiejszych ogrodów pałacowych znajduje się obecnie rozległy park, ze sztucznymi stawami, pięknymi fontannami i kolumnadami, który uważany za jeden z najpiękniejszych stworzonych przez człowieka terenów krajobrazowych w Europie, kompleks ten jest kwintesencją piękna architektury.Morawskie miasto Ołomuniec jest drugim po Pradze słynnym zespołem zabytkowym w Czechach, który w przeciwieństwie do stolicy nie zdobył jeszcze należytego mu rozgłosu na świecie. W mieście będącym historyczną stolicą Moraw znajduje się kompleks budowli o różnym charakterze i przeznaczeniu, z których na szczególną uwagę zasługuje gotycki ratusz z zegarem astronomicznym, barokowa morowa kolumna Trójcy Przenajświętszej wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gotycka katedra św. Wacława ze 100-metrową wieżą.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 20.03.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  64 oceny
Objazd • Czechy: Praga
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  94 oceny
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd • Czechy: Praga - kraj południowoczeski - Morawy
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  46 ocen
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.6/6  7 ocen
Objazd • Czechy: Praga

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy

Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku

7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć

Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku

Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp

Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku

Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy

Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej