Atrakcje na świecie

Czechy w 4 dni. Sprawdź co warto zobaczyć

Często niedoceniane przez polskich turystów Czechy mają niezwykły urok i niepowtarzalny charakter. Nasz południowy sąsiad, dzięki wielu malowniczym miastom z pięknymi zabytkami, światowej klasy architekturze, romantycznym zamkom i licznym cudom natury, a także dogodnemu położeniu, wprost idealnie nadaje się na wakacyjne wyjazdy. Zwłaszcza, gdy nie dysponujemy czasem i nie chcemy spędzać kilkunastu godzin w podróży. Niewielki kraj, którego powierzchnia wynosi zaledwie 78 886 km2, może poszczycić się aż 12 miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Fascynujące, niedrogie i pełne pięknych zabytków Czechy są wspaniałym miejscem, w którym historia ożywa, a piękna przyroda tworzy idealne warunki do wypoczynku.

W tym artykule przeczytasz o:

Zazwyczaj każdy, kto odwiedza Czechy, zaczyna od Pragi, kolebki czeskiej kultury i jednego z najbardziej fascynujących miast w Europie. Prawie nietknięte zębem czasu serce miasta to idealny przykład średniowiecznej, gotyckiej architektury, przenoszący turystów niemalże 500 lat wstecz. Jednym z najbardziej znanych widoków, kojarzących się z Pragą jest niewątpliwie XIV-wieczny Most Karola, łączący dwie zabytkowe dzielnice, leżące na dwóch brzegach Wełtawy, z zamkowymi murami obronnymi i górującymi w tle wieżami katedry św. Wita. Jednakże stolica Czech to nie tylko historia i zabytki, to także ważny ośrodek kulturalny i prężenie rozwijająca się scena gastronomiczna.

Położenie współczesnej Republiki Czeskiej w samym środku Europy spowodowało, że przez wieki tereny te były przedmiotem sporów, najazdów i zbrojnych podbojów. Ta burzliwa przeszłość pozostawiła po sobie spuściznę w postaci setek zamków i pałaców. Gdzie nie spojrzysz, dostrzeżesz albo fortecę z licznymi wieżyczkami strzegącą miasta albo romantyczny pałacyk ukryty w spokojnym otoczeniu wypielęgnowanego parku. Liczba i różnorodność czeskich zamków jest naprawdę imponująca, znajdziesz tu zarówno ponure gotyckie ruiny, przycupnięte na szczycie skały, jak i majestatyczne, barokowe rezydencje ze świetnie zachowanymi dziełami sztuki i meblami, stworzonymi przez najlepszych europejskich rzemieślników.

Zacznijmy zatem od Pragi


Praga to magiczne miasto, które wygląda spektakularnie o każdej porze roku. Podziwiana przede wszystkim z powodu niezwykłego piękna dobrze zachowanego Starego Miasta, romantycznych wąskich uliczek, niesamowitej różnorodności stylów architektonicznych, przystępnych cen i wyśmienitej kuchni. to „Miasto Tysiąca Wież” może z łatwością zaspokoić najśmielsze oczekiwania każdego podróżnika. Punktem obowiązkowym powinno być zwiedzanie praskiego Podzamcza, czyli Hradczan. W skład „królewskiej” dzielnicy znajdującej się na zachodnim brzegu Wełtawy wchodzi między innymi kompleks zamku królewskiego (założony już w IX w.), Bazylika św. Jerzego, słynna Złota Uliczka, ogrody królewskie z Belwederem, Klasztor Strahovski i budowana przez sześć stuleci katedra św. Wita, w której przechowywane są regalia królów czeskich. Spacer po Małej Stronie, dzielnicy położonej na zboczach zamkowego wzgórza, obfitującej w piękne i bogato zdobione barokowe pałace oraz kamienice, prowadzi do słynnego średniowiecznego Mostu Karola. Warto także odwiedzić dzielnicę Żydowską Josefov, gdzie znajdują się synagogi Staronowa z XIII w. i Wysoka, a także ratusz i cmentarz żydowski. Prawdziwym secesyjnym skarbem Pragi jest dostępny dla zwiedzających Teatr Narodowy. Po Pradze można chodzić bez końca, zagłębiając się w labirynt uliczek i zaułków, wciąż odkrywając nowe, czarujące miejsca.Czeska Toskania


Morawska Toskania jest bardzo malowniczym regionem w południowej części Moraw. Jest to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych, regionów w Czechach. Zielone wzgórza łudząco przypominają krajobraz włoskiej Toskanii, stąd nazwa regionu. Warto zboczyć z utartych szlaków, by odkryć magię tego miejsca. Jednym z miejsc, które skradną Twoje serce będzie prawdopodobnie Stramberk, określane mianem Wołoskiej Szopki. To górskie miasteczko, nad którym wznoszą się ruiny zamku Strallenberg, z drewnianymi domkami z przełomu XVIII i XIX w. zachowało swój dawny styl. Miejscową specjalnością są tzw. Uszy Sztramberskie, produkt cukierniczy w kształcie rożka z lekkiego ciasta piernikowego. Legenda mówi, że tradycja ich pieczenia zrodziła się w związku z najazdem tatarskim w XIII w. Warto także wybrać się na degustację lokalnego drożdżowego piwa Trubać w miejscowym browarze. W pobliżu miasta znajdują się najcieplejsze jaskinie w kraju – Zbraszowskie Jaskinie Aragonitowe, w których panuje stała temperatura 14oC. Gorąca woda mineralna wytryskuje z dużej głębokości, tworząc oryginalną szatę naciekową. Można tam podziwiać stalagmity gejzerowe oraz kuliste nacieki aragonitowe o kształcie przypominającym pączki.Czechy to istny raj dla wielbicieli baroku, którzy mogą być zaskoczeni, gdy odkryją, jak wiele niesamowitych atrakcji tu na nich czeka. Jednym z takich miejsc jest znajdujące się na Morawach XIII-wieczne miasteczko Kromieryż, będące siedzibą biskupów ołomunieckich. Jest to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych czeskich miast. Znajduje się tutaj między innymi wspaniały Ogród Kwiatowy, znany również jako „Libosad”, uważany za jeden z najlepiej zachowanych ogrodów barokowych na świecie. Jego doskonałe geometryczne kształty, różnorodne posągi, błyszczące fontanny i wspaniałe kolumnady oddają prawdziwe oblicze barokowego piękna. Miasto ma także imponujący zamek, należący niegdyś do potężnych i bogatych biskupów ołomunieckich, mieszczący wspaniałą starą bibliotekę. Ze względu na swoje piękno i przepych ogrody i renesansowo-barokowy zamek zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Aby w pełni poczuć i docenić architektoniczną świetność przeszłości, warto odwiedzić Park Krajobrazowy Valtice-Lednice, olbrzymi zespół pałacowo-parkowy wpisany na listę UNESCO. Największą atrakcją Valtic jest wspaniały barokowy pałac, dawna rezydencja rodu Lichtenstein. Położony w samym sercu regionu winiarskiego pałac budowało przez lata 13 książąt, a rezydencja za czasów swej świetności dorównywała przepychem wiedeńskiemu dworowi cesarskiemu. W miejscu niegdysiejszych ogrodów pałacowych znajduje się obecnie rozległy park, ze sztucznymi stawami, pięknymi fontannami i kolumnadami, który uważany za jeden z najpiękniejszych stworzonych przez człowieka terenów krajobrazowych w Europie, kompleks ten jest kwintesencją piękna architektury.Morawskie miasto Ołomuniec jest drugim po Pradze słynnym zespołem zabytkowym w Czechach, który w przeciwieństwie do stolicy nie zdobył jeszcze należytego mu rozgłosu na świecie. W mieście będącym historyczną stolicą Moraw znajduje się kompleks budowli o różnym charakterze i przeznaczeniu, z których na szczególną uwagę zasługuje gotycki ratusz z zegarem astronomicznym, barokowa morowa kolumna Trójcy Przenajświętszej wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, gotycka katedra św. Wacława ze 100-metrową wieżą.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.