[object Object]

Wróć

Inne

Klimat i pogoda w Kenii, czyli kiedy najlepiej jechać tam na wakacje

Jaki klimat panuje w różnych częściach Kenii i jaka pogoda czeka nas w poszczególnych porach roku? Kiedy najlepiej wyjechać na afrykańskie wakacje do Kenii? Czego możemy się spodziewać i na co zwrócić uwagę pod kątem pogody i temperatur? Przeczytaj nasz wpis i wybierz najlepszy termin na podróż do tego afrykańskiego kraju pełnego zwierząt, słońca i pięknych plaż! Podpowiemy Ci, w jakich miesiącach pogoda sprzyja wypoczynkowi na kenijskim wybrzeżu, a które miesiące roku są najlepsze do obserwacji zwierząt i przyrody. Poznaj zalety każdej z afrykańskich pór roku i zadecyduj czy wolisz spędzić wakacje w Kenii podczas pory deszczowej czy pory suchej – przedstawimy Ci wady i zalety każdej z tych opcji. Miłej lektury 😊

Jeśli uwielbiasz gorące, słoneczne dni, to wakacje w Kenii, chociażby za sprawą pogody, będą dla Ciebie wymarzone. Klimat jest tak korzystny, że możecie przyjechać tu o każdej porze roku. To tu, na bezkresnej sawannie, przeżyjecie najpiękniejszy zachód słońca w swoim życiu. Kenia leży na wschodnim wybrzeżu Afryki, gdzie klimat jest gorący i wilgotny, czyli typowo równikowy. Najbardziej optymalne temperatury do odkrywania Czarnego Lądu przypadają na okres od grudnia do marca i właśnie wtedy gorąco zachęcamy Was, abyście przylecieli do Kenii. Wbrew pozorom w okresie polskich wakacji, czyli w lipcu i sierpniu, wcale nie jest najgoręcej – na wschodnim wybrzeżu Afryki ten czas jest najzimniejszy w całym roku. Ale po kolei…wszystko co warto wiedzieć na temat klimatu, pogody i temperatur znajdziecie poniżej.

Klimat i pogoda Kenii – pora sucha i pora deszczowa – kiedy wybrać się na urlop?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, która pora roku jest najlepsza, aby odwiedzić Kenię, to musisz najpierw wiedzieć, co chciałbyś tam zobaczyć i zrobić, ponieważ właśnie od tego dużo zależy. Jeśli masz ochotę wybrać się na klasyczne afrykańskie safari, to najlepszy czas przypada na porę suchą, czyli od czerwca do października lub od stycznia do lutego, ponieważ wtedy obserwacja zwierząt jest znacznie łatwiejsza. Z uwagi na okołorównikowe położenie, Kenia nie doświadcza typowego dla Europy wyraźnego podziału na cztery pory roku, z ciepłym latem i mroźną zimą.

Tutaj rok dzieli się na pory deszczowe i suche. Wyróżnia się dwie pory suche: w styczniu i lutym oraz od końca czerwca do października. Krótka pora deszczowa występuje w listopadzie i grudniu, a druga zdecydowanie dłuższa, przypada na okres od marca do maja. Temperatury są względnie stałe w każdym regionie Kenii przez cały rok, ale w dużej mierze zależą od położenia i wysokości nad poziomem morza. Na przykład kenijskie wybrzeże jest znacznie cieplejsze niż płaskowyże położone w części centralnej, natomiast góra Kenia pokryta jest śniegiem przez cały rok. Również wilgotność powietrza zależy od położenia, największa jest na terenach nizinnych, podczas gdy północne regiony kraju są gorące i suche.

 

Jednakże ogólnie rzecz biorąc, najlepszy czas na podróż przypada na dwie pory suche (od stycznia do lutego oraz od czerwca do października). W tych okresach, z uwagi na znikome opady deszczu, wegetacja trawy ulega ograniczeniu, a zwierzęta wędrują w poszukiwaniu pastwisk i spędzają dużo czasu wokół wodopojów, dzięki czemu są łatwiejsze do zauważenia. Krótka pora deszczowa, trwająca w listopadzie i grudniu, również ma pewne zalety. Przede wszystkim rozległe sawanny doliny porośnięte są bujną roślinnością, tworząc malownicze krajobrazy. Drugą zaletą tej pory jest znacznie mniejsza liczba turystów, rekompensowana pojawieniem się ptaków migrujących, które korzystają z nagłej obfitości owadów. Ponadto w tym okresie obfite, ale krótkotrwałe opady pojawiają się głównie po południu, więc nie stanowią większego utrudnienia.

Kenia w kwietniu, czyli zwiedzanie w strugach życiodajnego deszczu

Kenia to takie miejsce na ziemi, które swoimi warunkami przyrodniczymi i pogodowymi zaprasza turystów o każdej porze roku. W okresie od kwietnia do czerwca w Kenii trwa pora deszczowa. Także i ona ma swoje niepodważalne uroki. Gdy powietrze staje się lżejsze, antylopy, hipopotamy i słonie nadciągają tłumnie nad wodopoje, żeby ugasić pragnienie. Mimo wszystko nie zwiedzanie Kenii o tej porze roku nie jest dla każdego, zapewne dlatego większość turystów szczególnie chętnie wybiera się na urlop w okolicach października lub marca. Jeżeli wolicie bardziej kameralne wypady, zdecydowanie lepiej wybrać się tu w grudniu, styczniu albo w lutym. W tym mniej turystycznym czasie istnieje też większa szansa, że dzikie zwierzęta chętniej wyjdą na spotkanie z białym człowiekiem.

Kenia w grudniu, czyli tropikalna sawanna

Osoby, które zimową porą tęsknią do słońca, do ciepła, do chodzenia po rozgrzanej ziemi powinny wybrać zwiedzanie Kenii w grudniu. W tym okresie traficie na przyjemną pogodę i temperaturę poniżej 30 stopni, czyli taką, w której zwiedza się najlepiej. W grudniu unikniecie też ulewnych deszczy, których nie brakuje tu w porze deszczowej. Planując wyjazd odpowiednio wcześniej możecie również trafić na dobrą ofertę cenową wakacji w Kenii właśnie w połowie grudnia. Na wybrzeżu temperatura nie jest zbyt wysoka, za to jest tam mniej jest turystów i ceny również  są niższe. Jeśli macie w planach zwiedzanie stolicy Kenii, czyli Nairobi to warto wiedzieć, ze w grudniu jest tam bardzo ładna pogoda, zatem zwiedzanie odbywa się w przyjemnych warunkach. Jest to również dobry czas na safari w północnych rezerwatach. O tym, które z kenijskich rezerwatów szczególnie warto zwiedzić, przeczytacie we wpisie ”Rezerwaty przyrody w Kenii, które warto odwiedzić” na naszym blogu.

Styczeń i luty w Kenii - warunki i pogoda do plażowania nad Oceanem Indyjskim

Piaszczyste plaże, pełne czystego, drobnego piasku to ulubione miejsca turystów przybywających do Kenii, którzy chcą wreszcie beztrosko odpocząć. Miejsca te, wbrew pozorom, nie są zatłoczone. Jest na nich spokojnie, cicho i egzotycznie. Szczególnie pięknie prezentuje się Diani Beach, uznawana za najładniejszą plażę Afryki Wschodniej. Rafa koralowa tworzy zatoczkę odcinającą plażę od dzikich stworzeń w morzu.Najlepszym czasem dla wielbicieli wodnych szaleństw, zwłaszcza nurkowania, jest tutaj styczeń oraz luty. Są to miesiące, w których panują najwyższe temperatury i trwa pora sucha. Temperatura wody oscyluje wówczas w granicach 24-26 stopni Celsjusza. Odczuwalna temperatura powietrza w ciągu dnia sięga powyżej 30 stopni, zaś nocą spada do 22-25 stopni. Szczególnie piękne są wieczory na kenijskich plażach oraz towarzyszące im zachody słońca. Delikatnie obniżająca się temperatura i czerwień afrykańskiego nieba pozwalają poczuć się jak w bajce. Jeśli poszukujecie miejsca na egzotyczny wypoczynek, z dala od europejskiego gwaru i dobrze znanych miast, Kenia będzie do tego idealna.

Kiedy przyjechać do Kenii żeby zobaczyć Wielką migrację?

Każdego roku Tanzania i Kenia stanowią tło dla Wielkiej migracji, rozgrywającego się tutaj jednego z najbardziej spektakularnych widowisk, jakie oferuje nam Matka Natura. Miliony dzikich zwierząt, w tym olbrzymie stada antylop gnu i zebr, rozpoczynają swą wędrówkę w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii, a następnie stopniowo przemieszczają się na północ kontynentu w poszukiwaniu pożywienia w regionie kenijskiego Masai Mara. Widowiskowy przemarsz kilku milionów zwierząt dociera do Kenii wraz z nadejściem krótkiej pory suchej, czyli pod koniec czerwca. Jeśli chcesz być świadkiem przeprawy dzikiej zwierzyny przez wypełnioną krokodylami rzekę Mara, to odwiedź Kenię w sierpniu.

Od września do listopada zwierzęta, które przetrwały tę trudną przeprawę, wypełniają rozległe równiny obszaru chronionego Masai Mara, więc możesz być pewien, że w tym czasie zobaczysz je z bardzo bliska. Od końca listopada do stycznia trwa wędrówka powrotna do Tanzanii. Jeśli Wielka migracja nie jest Twoim nadrzędnym celem, to tak naprawdę masz nieograniczony wybór terminów na wyjazd, ponieważ Kenia jest idealnym miejscem na całoroczne safari.

Kenijska pogoda w skrócie

Marzec jest zwykle ostatnim suchym miesiącem przed porą deszczową rozpoczynająca się w kwietniu. Podczas gdy temperatury pozostają na dość wysokim poziomie, klimat staje się bardziej wilgotny. W maju opady deszczu maleją, więc może to być dobry czas na safari, ponieważ powoli rozpoczyna się już migracja zwierząt. Letnie miesiące kalendarzowe (czerwiec, lipiec i sierpień) w rzeczywistości w Kenii oznaczają zimę, ale również dobrą pogodę. Pod koniec czerwca rozpoczyna się długa pora sucha, a lipiec i sierpień są bardzo suche i niezbyt gorące, z temperaturami oscylującymi wokół 26o C. Te dwa miesiące, na które w Polsce przypadają wakacje, są doskonałe na wizyty w Rezerwacie Narodowym Masai Mara. Wrzesień w Kenii jest nadal suchy, ale wraz z nadejściem października zazwyczaj pojawiają się opady. Mimo to, temperatury w ciągu dnia są nadal przyjemnie ciepłe. W listopadzie temperatury zaczynają przekraczać granicę 30o C, co sprawia, że turyści zaczynają oblegać kenijskie wybrzeże. Miesiące zimowe to zdecydowanie najlepszy czas dla miłośników plaż i sportów wodnych. Styczeń jest dość gorący i suchy, a temperatura wody w oceanie rośnie powyżej 28o C. To świetny sezon zarówno na relaks na plaży, jak i na zwiedzanie ponad 40 parków narodowych i rezerwatów rozrzuconych po kraju.

Podsumowując:

Jeśli planujesz połączyć pobyt w położonej nad Oceanem Indyjskim Mombasie z obserwacją Wielkiej migracji w Masai Mara, na podróż wybierz sierpień lub wrzesień, ale jeśli pragniesz odpocząć w nadmorskiej Malindi po zdobyciu najwyższego szczytu Kenii, to lepszym wyborem będzie okres od października do kwietnia. Jeśli już nabrałeś apetytu na egzotyczną wycieczkę, koniecznie sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą do Kenii.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 28.07.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  122 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  122 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  147 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  19 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  22 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.5/6  1 ocena
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  14 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Kenia: Watamu
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.9/6  9 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  85 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  4 oceny
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje? Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Bułgaria - Słoneczny Brzeg. Pogoda, klimat i temperatury w Bułgarii Słoneczny Brzeg znany jest w Polsce od lat z co najmniej dwóch powodów – zagranicznych wycieczek, kiedy to rodzinne wczasy w Bułgarii były szczytem tego, na co pozwalały ówczesne realia oraz faktu, że tak właśnie nazywa się jedno z tutejszych brandy, które przed laty było „powiewem luksusu”. O ile w tym drugim przypadku marka wciąż trzyma ten sam (wysoki) poziom, natomiast jeśli ktoś pamięta Słoneczny Brzeg z końca lat 80. XX wieku, to teraz na pewno się zdziwi – dzisiaj to nowoczesny, dobrze zorganizowany kurort ze wszystkimi atrakcjami potrzebnymi do tego, by dobrze wypocząć! Zobacz, jakiej pogody w Słonecznym Brzegu możesz spodziewać się w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na niezapomniane wakacje!
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Zakynthos Zakynthos to najbardziej popularna wśród Polaków wyspa greckiego archipelagu Wysp Jońskich. Nic dziwnego – potrafi oczarować każdego! W szczególności jej północne tereny sprzyjają aktywnym turystom, którzy lubią schodzić z utartych szlaków. Południe i wschód Zante to zaś idealne miejsce dla amatorów kąpieli słonecznych i sportów wodnych. Miłośników przyrody na pewno zainteresuje fakt, że żółwie morskie składają tu jaja, a każdy z pewnością będzie chciał zrobić sobie zdjęcie przy słynnym wraku statku w Zatoce Navagio, znajdującym się na niewielkiej plaży, pokrytej białym, gruboziarnistym piaskiem. Sprawdź, jakiej możesz spodziewać się na Zakynthos pogody oraz temperatur w poszczególnych miesiącach roku i zacznij planować niezapomniany urlop na tej bajecznej wyspie! Przeczytaj: Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć