ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Kenia - 12 najważniejszych atrakcji, czyli co warto zobaczyć

Gdzie nie spojrzeć – zwierzęta. Po sawannie leniwie przechadzają się zebry, antylopy, żyrafy i strusie. Wystarczy jednak, że wśród zarośli pojawi się lew lub inny drapieżnik, by spokojnie skubiące trawę stada rozpierzchły się po równinach. Podczas wakacji w Kenii takie widoki to codzienność, zwłaszcza jeśli będziemy mieć szczęście i trafimy do jednego z tamtejszych parków narodowych w czasie tzw. Wielkiej Migracji. Wtedy przez sawanny wędrują setki tysięcy zwierząt. Nie tylko one zachwycą Was jednak w Kenii, choć to niewątpliwie właśnie z tego powodu ściągają tu turyści ze wszystkich stron świata. Lista walorów turystycznych i najważniejszych atrakcji Kenii jest znacznie dłuższa, aby nie przytłoczyć was jednak nadmiarem informacji skróciliśmy ją do 12 topowych pozycji. Sprawdźcie co warto zobaczyć spędzając czas w Kenii.

1. Jedna z największych atrakcji Kenii - Park Narodowy Lake Nakuru

Park Narodowy Lake Nakuru leży w ogromnej geologicznej niecce zwanej Rift Valley (Wielki Rów), około 160 km od stolicy kraju, Nairobi. Jego wizytówką są setki tysięcy, czasem wręcz miliony flamingów różowych, które wokół jeziora wiją swoje gniazda i wychowują młode. Jak podkreślają pracownicy parku – momentami tafla wody jest niemal niewidoczna, gdyż pokrywa ją „różowy kożuch” (szczególnie zachwycający, gdy podziwia się go z samolotu). Warto pamiętać, że Park Narodowy Lake Nakuru to także ostoja dla innych gatunków wodnego ptactwa (około czterysta gatunków!) oraz ssaków, m.in. żyraf, zebr, gazeli, lwów, gepardów oraz – wyjątkowo cennych – nosorożców białych i czarnych.

2. To warto zobaczyć w Kenii - wielkie migracje w Maasai Mara

Jeden z najsłynniejszych rezerwatów dzikich zwierząt w Afryce, który zdecydowanie warto odwiedzić i zobaczyć jakie walory turystyczne (a konkretnie przyrodnicze) oferuje przybyłym turystom. Maasai Mara leży w rejonie przygranicznym i łączy się z Serengeti National Park, znajdującym się w Tanzanii. Przylegające do siebie oba parki narodowe, w opinii wielu osób uchodzą za najpiękniejsze na świecie i są ogromnym walorem turystycznym Kenii. Krajobraz Maasai Mara może wydać się nieco monotonny: to przede wszystkim płaska sawanna, gdzieniegdzie urozmaicona niewielkimi wzniesieniami i z rzadka porośnięta pojedynczymi drzewami. Bo nie krajobraz jest tu najważniejszy. Maasai Mara to przede wszystkim dzikie zwierzęta: stada antylop, gazeli, zebr, słoni, żyraf oraz polujących na nie drapieżników – lwów, gepardów, hien, czy szakali. To właśnie parki Maasai Mara i Serengeti są miejscem, gdzie odbywa się jedno z najwspanialszych widowisk świata, tzw. Wielka Migracja – ogromna atrakcja dla każdego, kto będzie miał okazję ją zobaczyć. Każdego roku, w okolicach lipca i sierpnia, około półtora miliona zwierząt różnych gatunków – przede wszystkim antylop gnu i zebr – wędruje z południa (czyli z Serengeti) na północ (do Maasai Mara) w poszukiwaniu pożywienia. Po drodze przeprawiają się przez rzekę Mara, co stanowi najbardziej znany i efektowny etap Wielkiej Migracji, utrwalony na niezliczonej ilości fotografii i filmów dokumentalnych. Tę samą podróż, tyle że w odwrotnym kierunku, odbywają w okolicach października. Wielka Migracja to widowisko nie tylko piękne ale też okrutne. Specjaliści szacują, że podczas przepraw ginie rocznie około trzy tysiące osobników różnych gatunków, przede wszystkim w wyniku stratowania przez napierające ze wszystkich stron masy przemieszczających się zwierząt.

3. Nurkowanie z żółwiami i delfinami

Wasini to niewielka wyspa, znajdująca się na Oceanie Indyjskim. Leży około 75 km na południe od Mombasy. Rejs na nią trwa ok. półtorej godziny, w trakcie organizowane są przystanki na nurkowanie (szczęśliwcy mają okazję popływać z delfinami!). Wybrzeże wysepki otacza rafa koralowa, co czyni z niej wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla miłośników nurkowania. Warto także odbyć spacer w głąb wyspy. W okolicach wioski Shimoni znajduje się Las Koralowców – pozostałości po rafie koralowej różnej wielkości i kształtów, pokazują, jak niegdyś głęboko sięgała woda w głąb wyspy. Wszyscy miłośnicy nurkowania powinni odwiedzić także Morski Park Narodowy Watamu położony 140 kilometrów na północ od Mombasy. Uchodzi on za jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania wzdłuż wschodniego wybrzeża Afryki. Temperatura wody waha się od 20°C (od czerwca do listopada) do 30°C (od grudnia do maja). Przepiękne „ogrody koralowe” zaczynają się już ok. trzysta metrów od plaży, a bogactwo zgromadzonej tam fauny przyprawia o zawrót głowy – naukowcy naliczyli ok. 600 gatunków ryb oraz ok. 150 gatunków koralowców i gąbek. Do tego dochodzi cała masa bezkręgowców, skorupiaków i mięczaków. „Maskotkami” parku są żółwie, nad którymi prowadzony jest specjalny program badawczo-ochronny. Watamu to nie tylko zachwycający Morski Park Narodowy, ale także wspaniałe, rajskie plaże. Biel piasku idealnie komponuje się tu z błękitem krystalicznie czystej wody, a rosnące w pobliżu palmy dają przyjemny chłód. Pobliskie rafy koralowe są świetną okazją nie tylko do nurkowania ale także do uprawiania snorkelingu (szczególnie atrakcyjnego dla dzieci).

4. Odwiedź Mombasę – drugie co do wielkości miasto i atrakcje turystyczną Kenii

Mombasa to drugie co do wielkości miastem w Kenii oraz największy port tego państwa Kilindini (co ciekawe, obsługujący także sąsiednie państwa bez dostępu do morza). Mombasa jest bardzo starym miastem – jej początki sięgają XI wieku, założycielami byli arabscy handlarze. Pierwszym Europejczykiem który dotarł do Mombasy był Vasco da Gama w 1498. Dwa lata później miasto zostało zdobyte przez Portugalczyków, którzy założyli tam twierdzę Fort Jesus (patrz atrakcja: „Fort Jesus w Mombasie”), będący obecnie największą atrakcją miasta. W Mombasie warto także przespacerować się Starym Miastem, znajdującym się tuż przy forcie i – koniecznie – należy zrobić zdjęcie na tle słynnych „kłów”, czyli Mombasa Tusks. „Brama z kłów słoniowych”, będąca symbolem miasta, znajduje się na drodze prowadzącej z portu do centrum. Ustawiono ją w 1952 roku z okazji wizyty królowej Elżbiety II.

5. Przywitaj się ze słoniem w Shimba Hills National Reserve

Shimba Hills National Reserve to niewielki rezerwat położony około 30 km od Mombasy i około 15 km od brzegu Oceanu Indyjskiego. Szacuje się, że ponad połowę tzw. roślin rzadkich, występujących w Kenii, można znaleźć właśnie tutaj (włączając w to niezwykle cenne odmiany orchidei). To czyni rezerwat miejscem o ogromnych walorach turystycznych. Największą atrakcją parku są słonie afrykańskie – w całym parku znajduje się ich około siedmiuset. Shimba Hills National Reserve to także jedyne miejsce w Kenii, w którym występuje antylopa szabloroga. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce podczas wczasów w Kenii.

6. Podziwiaj przyrodę w Malindi Marine National Park

Najstarszy morski park narodowy w całej Afryce stanowi ogromną atrakcję turystyczną Kenii. Znajduje się nieopodal miejscowości Malindi, około 120 kilometrów na północ od Mombasy. W opinii wielu turystów Malindi Marine National Park to raj na ziemi. Można tu godzinami spacerować po pięknych plażach, nurkować albo uprawiać snorkeling – tutejsza fauna i flora przyprawiają o zawrót głowy. W rezerwacie można podziwiać m.in. różne gatunki koralowców, egzotyczne ryby, barrakudy, żółwie czy delfiny. Wielką atrakcją miejsca są wycieczki łodzią ze szklanym dnem. Na wycieczkę po Malindi Marine National Park warto przeznaczyć co najmniej pół dnia – turyści spędzają tu przeciętnie dwie, trzy godziny. Miłośnicy fauny i flory – nie chcą stąd wyjść.

7. Park Narodowy Tsavo – kolejna atrakcja przyrodnicza Kenii

Pierwszy park narodowy w Kenii i jeden z największych w całej Afryce (jego łączna powierzchnia to niemal 23 tysiące kilometrów kwadratowych, co stanowi prawie cztery procent całego obszaru Kenii). Jest podzielony na dwie części: wschodnią i zachodnią (Tsavo East i Tsavo West). Teren Parku pokrywa sawanna i gaje akacjowe, ale najbardziej charakterystyczną cechą są olbrzymie baobaby, wystające ponad busz. Za najatrakcyjniejsze miejsce uważane są źródła Mzima, wokół których znajdują się siedliska ciekawych zwierząt. Utworzone dzięki źródłom i połączone szeregiem kaskad dwa jeziorka zamieszkane są przez hipopotamy i krokodyle. Oprócz nich Tsavo zamieszkują tysiące innych dzikich zwierząt: słoni, lwów, bawołów, antylopy gnu i żyraf. Towarzyszą im stada migrujących ptaków. Całość tworzy niepowtarzalny klimat, od dziesięcioleci przyciągający turystów z całego świata. Park Tsavo jest świetnie przygotowany na przyjęcie gości o rozmaitej zasobności portfela. Na jego terenie znajdują się zarówno luksusowe hotele i lodge, jak i tanie kempingi. Podobnie jak w wielu innych parkach narodowych, do wjazdu są potrzebne specjalne smart cards. Można je nabyć przy bramie Voi (biuro parku Tsavo) przy wjeździe do Tsavo East.

8. Arabuko Sokoke National Park i jego atrakcje

Arabuko Sokoke National Park to pięknie zachowany obszar leśny, leżący ok. 110 km na północ od Mombasy. Jest największym tego typu terenem we wschodniej części Afryki, cennym ze względu na wysoką reprezentację endemicznych gatunków roślin i zwierząt – na terenie rezerwatu można wyróżnić aż trzy typy lasu pierwotnego (!). Arabuko Sokoke National Park zamieszkują m.in. koczkodany, pawiany, słonie i antylopy. Żyje tu aż 240 gatunków ptaków, spośród których wyróżniają się rzadkie miniaturowe sowy Sokoke, wikłacz Clarka oraz świergotka Sokoke. Dla turystów przygotowano wiele różnorodnych tras, które można przemierzać zarówno pieszo jak i rowerem. Szczególną atrakcją jest nocne zwiedzanie parku (organizowane przez centrum informacyjne rezerwatu).

9. Atrakcja Kenii - ruiny miasta Gede

Ruiny Gede (Gedi) znajdują się 16 km na południe od miasta Malindi i ok. 100 km na północny wschód od Mombasy. Początki miasta sięgają XII wieku, ale jego rozkwit nastąpił ok. XV – XVI wieku. Z nieznanych przyczyn w XVII wieku Gede zostało opuszczone przez mieszkańców. O jego niegdysiejszej świetności niech świadczy fakt, że zachowane ruiny obejmują obecnie obszar aż 18 hektarów (!). Szlak turystyczny obejmuje spacer m.in. wśród ruin pałacu z zapadniętym dziedzińcem, domów o niezwykłych nazwach (np. Dom Nożyczek, Dom Porcelanowej Czary czy Dom Żelaznej Lampy, Wielki Meczet, kilka grobowców oraz bram. Miejsce o unikatowym klimacie, zwłaszcza wieczorową porą. Naprawdę warto je odwiedzić będąc w Kenii, niezapomniane wrażenia gwarantowane!

10. Świat barwnych motyli

Kipepeo w języku suahili znaczy „motyl”. Kipepeo Butterfly Center to niezwykłe centrum, zlokalizowane nieopodal Malindi, w ciekawy sposób łączące wysiłki na rzecz ochrony środowiska z aktywizacją miejscowych społeczności. Za pośrednictwem centrum mieszkańcy mogą handlować miodem, wyrobami z jedwabiu oraz – co najważniejsze – poczwarkami tutejszych motyli i ciem, co przyczynia się do zwiększenia populacji tych zwierząt. Kipepeo Butterfly Center pełni również funkcję ostoi motyli, w którym turyści mogą podziwiać różnorodne gatunki motyli występujących na pobliskich obszarach.

11. Niezwykły klimat kenijskiego miasta Lamu

Zabytkowe miasto położone na wyspie Lamu, w południowo-zachodniej części Kenii (wchodzi w skład archipelagu Lamu na Oceanie Indyjskim). Lamu jest jednym z nielicznych miast w Czarnej Afryce, w którym zachowała się dawna, przedkolonialna architektura i związany z nią układ urbanistyczny. To czyni je miejscem o ogromnych walorach turystycznych. Tutejsze murowane domy mają formę otwartego, odkrytego prostopadłościanu z dużym podwórzem, zaś samo miasto pełne jest krętych i wąskich uliczek, o zupełnie niezwykłej, niespotykanej nigdzie indziej atmosferze. Do innych zabytków Lamu zaliczają się: XVIII-wieczna forteca, zrujnowany XIV-wieczny grobowiec kolumnowy wiele zabytkowych meczetów. Lamu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 2001 roku. Tym bardziej warto je zwiedzić będąc w Kenii.

12. Święte gaje ludu Mijikenda

Kaya – tak nazywają się święte gaje afrykańskiego ludu Mijikenda. Są rozsiane wzdłuż kenijskiego wybrzeża Oceanu Indyjskiego, w pasie długości około 200 km. Znajdują się w nich liczne ufortyfikowane wioski (również zwane kaya), z których najstarsze powstały w XVI wieku. Kaya na ogół były lokalizowane w niedostępnych miejscach, głęboko w lesie a dla swoich mieszkańców miały znaczenie magiczne – wejście do nich często musiało zostać poprzedzone wielotygodniowym rytuałem inicjacyjnym. Na początku ubiegłego stulecia plemiona Mijikenda zaczęły z wolna opuszczać swoje siedziby i gaje. Ostatecznie porzuciły je w latach 40. XX wieku (jednym z powodów była susza, ale decydujące przyczyny nie są do końca znane) Obecnie przez członków rodów są uważane za siedziby przodków, oddane w zarząd radzie starców i czczone jako święte miejsca. W 2008 roku 11 świętych gajów kaya zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako wyjątkowe świadectwo trwałości tradycji kulturowej żywej do dnia dzisiejszego. Jego ogromne walory turystyczne czynią to miejsce jednym z chętniej odwiedzanych w Kenii.

Kenia oferuje bardzo dużo niezwykłych miejsc wartych odwiedzenia. Walory turystyczne tego kraju obejmują liczne parki i rezerwaty przyrody, które są domem dla wielu niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt, roślin czy owadów. Podczas pobytu w Kenii warto również odwiedzić pełną zabytków Mombasę, Gede – czyli miasto małp opuszczone przez ludzi, oraz mniejsze miasteczka, które oferują liczne atrakcje. Będąc na wakacjach warto również skorzystać z wycieczek fakultatywnych w Kenii, które pozwolą przybliżyć największe atrakcje kraju i poznać go z nieco innej strony.

Data Publikacji: 15.03.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.