10 ciekawostek o Kenii, których mogliście nie znać

Kenia to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników natury, jak i plażowania. Pełne dzikich zwierząt sawanny, zróżnicowane krajobrazy, ciekawa kultura rdzennych mieszkańców i wreszcie wspaniałe białe piaszczyste plaże, położone nad Oceanem Indyjskim, czekają tu na chętnych, którzy chcą poznać prawdziwą Afrykę. Kraj ten, uważany za jedno z najpiękniejszych i najciekawszych państw Czarnego Lądu, posiada jednocześnie bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, która pozwala spędzić urlop w naprawdę niezłych warunkach. Na wczasy do Kenii powinien się więc wybrać każdy, niezależnie od tego, czy chce spełnić swoje marzenia dotyczące safari w Afryce, czy też po prostu ceni sobie komfortowy urlop na wspaniałych plażach!

Oto 10 ciekawostek na temat tego niezwykłego kraju, których mogłeś wcześniej nie znać, a które na pewno zachęcą cię, by spędzić swój kolejny urlop w Kenii.

Ciekawostka nr 1:  W Kenii można spotkać Wielką Piątkę

Określeniem Wielka Piątka zwykło się nazywać pięć gatunków dużych ssaków zamieszkujących Afrykę, tradycyjnie uważanych za najgroźniejsze na kontynencie. Należą do nich: afrykański słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół afrykański i lampart. Termin ten został wymyślony przez myśliwych, przyjeżdżających niegdyś do Afryki „na grubego zwierza”. Obecnie gatunki te są pod ochroną, a „polują” na nie turyści z aparatami fotograficznymi, którzy odwiedzając liczne tutejsze parki narodowe, robią wszystko by „zaliczyć” każdy z gatunków. O organizacji wycieczki na Safari, podczas której będziesz mógł przyjrzeć się z bliska majestatycznym zwierzętom, przeczytasz na naszym blogu. Dowiesz się z niego między innymi jak spakować się na taką atrakcję, od czego zacząć przygotowania i jakie dokumenty są niezbędne do wyjazdu.

Ciekawostka nr 2: W Kenii żyje najszybsze zwierzę na świecie - gepard!

Te niezwykłe drapieżniki mogą rozwijać prędkość przeszło 130 km/h i, co więcej, swoją maksymalną prędkość potrafią osiągnąć już po kilku krokach! Zwierzęta te mierzą do 70 cm wysokości, a ważą ok. 50-60 kg. Cechy, które pomagają im rozwijać tak niesamowitą szybkość to: specjalne poduszki na łapach, długi ogon, który pomaga utrzymać równowagę oraz pazury, które w przeciwieństwie do wszystkich innych kotów, pozostają zawsze wysunięte. Pod oczami gepardy mają wąskie antyodblaskowe czarne pasy biegnące aż do pyska, które wyglądają jak ślady łez, a dzięki którym nie oślepia ich słońce podczas polowania. Gepardy żywią się małymi antylopami i impalami, a także niewielkimi ssakami i ptakami.

Ciekawostka nr 3: W Kenii nie tylko gepardy szybko biegają

Kenia słynie ze znakomitych biegaczy, szczególnie na długich dystansach. Do 2013 roku tylko 17 Amerykanów przebiegło maraton w czasie poniżej 2 godzin 10 minut, podczas gdy ten sam rezultat osiągnęło 32 Kenijczyków i to tylko w jednym roku – 2011 r.! Jeszcze ciekawszy jest fakt, że wszyscy ci maratończycy pochodzili z tego samego plemienia liczącego zaledwie 5 mln osób – Kalendżin. Do dziś trwają dyskusje, co sprawia, że członkowie tego konkretnego plemienia odnoszą takie sukcesy w biegach długodystansowych. Wśród potencjalnych powodów wymienia się: dietę bogatą w skrobię, budowę ciała (chude kostki i łydki), trening na dużych wysokościach, ogromną popularność tej dyscypliny wśród dzieci spowodowaną sukcesami starszych kolegów oraz trudne warunki życiowe, które kształtują w młodzieży wytrwałość i wytrzymałość.

Ciekawostka nr 4: Kenia leży na szlaku Wielkiej Migracji

Jednym z najsłynniejszych kenijskich rezerwatów jest Masai Mara, graniczący z tanzańskim Serengeti National Park. Co roku odbywa się tu tzw. Wielka Migracja – największe stadne przemieszczanie się zwierząt na naszej planecie, widoczne z kosmosu. Ok. 1,5 mln zwierząt różnych gatunków robi koło zgodnie z ruchem wskazówek zegara po terenach obu parków w poszukiwaniu wody i pastwisk, są to głównie antylopy gnu (1,2 mln), zebry (300 tys.) oraz topi i inne gazele. Zwierzęta rozpoczynają wędrówkę w Ngorongoro Conservation Area w południowej części Serengeti, następnie udają się na północ przez Serengeti National Park, by we wrześniu dotrzeć do Kenii, po czym wracają. Podczas migracji pokonują one ok. 800-1000 km.

Ciekawostka nr 5: Pierwsza Afrykanka, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla pochodziła z Kenii

Kenijka Wangari Maathai była pierwszą kobietą pochodzącą z Afryki, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla (za swój wkład w walkę o środowisko, demokrację i pokój na świecie). Maathai była również pierwszą kobietą ze wschodniej i środkowej części Czarnego Lądu, która obroniła doktorat, a także pierwszą kobietą-profesorem w swoim kraju. Jednym z jej największych osiągnięć było założenie Ruchu Zielonego Pasa – organizacji, która zachęcała kobiety do sadzenia drzew w swojej okolicy i dbania o środowisko. Z czasem ruch zyskał popularność w innych krajach Afryki i przyczynił się do zasadzenia 30 mln drzew.

Ciekawostka nr 6: Kenia to tygiel narodów…

Licząca blisko 55 mln mieszkańców Kenia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych państw Afryki pod względem etnicznym. Zdecydowaną większość mieszkańców (ok. 70 proc.) stanowią ludy Bantu, które zamieszkują południową część wyżyn i wybrzeże kraju i tradycyjnie zajmują się rolnictwem oraz hodowlą bydła. Główne grupy etniczne tych ludów w Kenii to Kikuju, Luhja, Kamba i Meru. Dużą grupę stanowią też Niloci – grupa ludów afrykańskich, zamieszkujących tereny Sudanu Południowego, południowo-wschodniej Etiopii, Ugandy, Kenii, Tanzanii oraz wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. W Kenii najliczniejsze plemiona z tej grupy stanowią Kalendżin oraz Masajowie i Turkana. Wschodnią i północno-wschodnią część Kenii zamieszkują z kolei głównie ludy kuszyckie, charakterystyczne dla Rogu Afryki (obszar Erytrei, Somalii, Etiopii, Dżibuti oraz częściowo Egiptu i właśnie Kenii). Spośród Kuszytów najliczniejsze grupy etniczne występujące w Kenii to Borana i Somalowie. Warto dodać, że Kenię zamieszkują też Arabowie, Hindusi i przedstawiciele innych narodów przybyłych tu z Azji oraz całkiem spora grupa Europejczyków, wśród których dominują Brytyjczycy.

Ciekawostka nr 7:  … i języków

Niemniej skomplikowana sytuacja jest pod względem językowym. Generalnie w Kenii są dwa języki urzędowe – angielski (jako spuścizna po kolonialnej dominacji Wielkiej Brytanii) oraz Suahili, ale w sumie można tu wyróżnić przeszło 40 języków i dialektów.

Najliczniejszą grupę języków lokalnych stanowią Bantu z rodziny języków afrykańskich, zaliczanych do wielkiej rodziny nigero-kongijskiej, którymi posługuje się blisko ¾ mieszkańców Kenii. Drugą dużą grupę stanowią języki nilotyckie (nazywane czasami nilockimi), które są podgrupą języków wschodniosudańskich z rodziny nilo-saharyjskiej. Językami tymi posługują się liczne plemiona na zachodzie i północnym zachodzie Kenii.

Ostatnią dużą grupę stanowią języki kuszyckie, z rodziny języków afroazjatyckich, które występują przede wszystkim na terenie historycznej krainy Kusz, która przypadała na Róg Afryki oraz wzdłuż sudańskich i południowoegipskich wybrzeży Morza Czerwonego. W Kenii językami z tej grupy posługują się mieszkańcy północno-wschodnich terenów kraju.

Ciekawostka nr 8: Suahili jednym z dwóch (obok angielskiego) oficjalnych języków Kenii

Suahili należy do rodziny bantu, skąd pochodzi blisko ¾ słów używanych w tym języku, ale wyraźnie widać w nim wpływy języka arabskiego (23 proc. słownictwa) oraz angielskiego, farsi (język używany w Iranie), portugalskiego i hindi.

Nazwa języka pochodzi od arabskiego słowa sāhil (wybrzeże), które w liczbie mnogiej brzmi sawāhil. Co ciekawe, w ten sposób określano mieszkańców wybrzeża wschodniej części Afryki. Suahili występuje też w państwach sąsiadujących z Kenią – Tanzanii, Ugandzie, Rwandzie, Burundi, na północy Malawi i Mozambiku oraz we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Słynne sformułowanie Hakuna Matata oznaczające „nie martw się”, „bez obaw”, „nie ma problemu” wywodzi się właśnie z języka suahili. Więcej o tym co warto wiedzieć przed podróżą do Kenii przeczytasz na naszym blogu. Dowiesz się z niego ciekawych informacji o obyczajach panujących w tym kraju, religii czy też nieco więcej o samej historii Kenii.

Ciekawostka nr 9: Mombasa – jedno z najstarszych miast wschodniej części afrykańskiego wybrzeża

Powstanie Mombasy wiąże się z przybyciem na te tereny arabskich kupców i handlarzy, którzy w XI w. założyli tu pierwszą osadę. Miejscowość bardzo szybko się rozrosła i stała się centrum handlu kością słoniową oraz… niewolnikami, którzy początkowo trafiali stąd niemal wyłącznie do państw Półwyspu Arabskiego.

W 1498 r. zawitał tu Vasco da Gama, dzięki czemu dwa lata później Mombasa została podporządkowana Portugalii (powstały wówczas Fort Jesus jest dziś jedną z najstarszych budowli w tej okolicy). W 1698 r. miasto zostało podbite przez Sułtanat Omanu, a w 1840 r. przeszło pod władanie Zanzibaru. Lata muzułmańskich rządów odcisnęły się na historii, kulturze i religii tutejszych mieszkańców (obecnie zdecydowana większość mieszkańców to wyznawcy islamu).  W 1895 kontrolę nad Mombasą przejęli Brytyjczycy, którzy 12 lat później uczynili z niej stolicę protektoratu Brytyjskiej Afryki Wschodniej. Miejscowość wchodziła w skład Zanzibaru aż do roku 1963. Największe atrakcje tego kenijskiego miasta poznasz wybierając się na wycieczki fakultatywne po Mombasie i okolicznych miejscach wartych zobaczenia, w towarzystwie naszych przewodników. Jedną z nich jest Mombasa City Tour, podczas której zobaczysz między innymi bramę z kłów słonia, lokalny targ czy budynki z czasów kolonialnych.

Ciekawostka nr 10: Kamienne Miasto Lamu to najlepiej zachowana w całym kraju osada kultury suahili

Kamienne Miasto Lamu znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, leżącej przy wybrzeżu Oceanu Indyjskiego, ok. 250 km na północ od Mombasy. Historia miejscowości sięga XIV wieku i nierozłącznie wiąże się z handlem. Wywożono stąd cenne towary jak zwierzęce skóry, rogi nosorożca i kość słoniową. W późniejszym czasie było to także centrum handlu niewolników. W XVI wieku osiedli tu Portugalczycy, a po nich kontrolę nad miejscowością przejął Sułtanat Omanu. To właśnie w okresie rządów arabskich ukształtował się obecny wygląd miasta. Powstało tu wiele okazałych, wielopiętrowych budynków wykonanych z kamienia, z których większość pozostała w niezmienionym kształcie do dziś. Miejscowość przetrwała w tak dobrym stanie dzięki odizolowaniu od innych osad wybrzeża, niewiele zmieniły ją także późniejsze rządy Brytyjczyków, którzy zawitali tu z końcem XIX w. Warto dodać, że unikatowość tego miejsca doceniło UNESCO, które w 2001 r. wpisało Lamu na listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

Więcej informacji o największych atrakcjach Kenii znajdziesz w artykule na naszym blogu. Jeśli chcesz poczuć klimat Afryki i sprawdzić co czeka Cię na miejscu, koniecznie sprawdź następujące wpisy:

 

6 filmów, dzięki którym zobaczysz prawdziwą Afrykę

oraz

Rezerwaty przyrody w Kenii, które warto odwiedzić

Data Publikacji: 04.12.2021
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Goryle w Ugandzie – gatunek na krawędzi, który odmienił cały krajGoryle górskie, legendarne olbrzymy zamieszkujące mglisty „Nieprzenikniony Las” w Ugandzie, znajdują się na liście gatunków krytycznie zagrożonych. Na całym świecie żyje ich około tysiąca, a połowę z nich można spotkać właśnie w Ugandzie. Dlaczego akurat to miejsce na świecie stało się synonimem goryli i co sprawia, że ludzie z całego świata przyjeżdżają tu, by choć przez godzinę pobyć w towarzystwie tych fascynujących zwierząt? Ruszmy tropem ugandyjskich goryli górskich i sprawdźmy, jakie sekrety skrywają te niesamowite zwierzęta.
krajobraz kierunku
Idealna podróż poślubna. Gdzie wyjechać na miesiąc miodowy?Przygotowania do ślubu – niezależnie od tego, jak wystawna będzie uroczystość – pochłaniają narzeczonych na wiele tygodni. Pośród emocji i tysiąca decyzji łatwo zapomnieć, że ślub i wesele to dopiero początek wyjątkowej przygody! Podróż poślubna to ten magiczny czas, gdy możecie celebrować swój związek w sposób bardziej intymny, z dala od weselnego zgiełku. Nie warto odkładać pytania o kierunek miesiąca miodowego na ostatnią chwilę. Czy marzy Wam się księżycowy krajobraz, białe plaże, górskie szczyty, egzotyczne kultury czy może ekstremalne wrażenia? Planowanie najlepiej rozpocząć równie wcześnie, jak przygotowania do samej uroczystości. Tylko wtedy będziecie mogli stworzyć podróż, która stanie się czymś więcej niż wakacyjnym wyjazdem – prawdziwą przygodą życia, początkiem Waszej wspólnej drogi.
krajobraz kierunku
Annapurna – poznaj bliżej legendę HimalajówCo sprawia, że jeden z himalajskich szczytów budzi jednocześnie strach i fascynację? Dlaczego śmiałkowie wciąż próbują zdobyć górę, która przez lata zabierała życie co trzeciemu wspinaczowi? Annapurna – góra o dwóch obliczach. Jej południowa ściana stanowi jedno z najtrudniejszych wyzwań wspinaczkowych, podczas gdy otaczający ją masyw gości rocznie ponad 100 tys. trekkingowych zapaleńców. To miejsce, gdzie Maurice Herzog w 1950 roku zapisał pierwszy rozdział współczesnego himalaizmu. W tym artykule odkryjesz, skąd wzięła się nazwa tej wyjątkowej góry i co oznacza w hinduskiej mitologii. Dowiesz się, dlaczego wskaźnik śmiertelności na jej zboczach jest tak wysoki i poznasz historię dramatycznej francuskiej wyprawy. Zajrzysz też do tajemniczego Sanktuarium Annapurny – naturalnego amfiteatru otoczonego koroną himalajskich gigantów. Zapraszam w podróż do regionu „Bogini Obfitości”.
krajobraz kierunku
Gdzie na majówkę z dziećmi za granicę? 5 sprawdzonych kierunkówMajówka z dzieckiem za granicą? Jak najbardziej! Właśnie na przełomie kwietnia i maja w wielu kurortach w zasięgu krótkiego lotu z Polski zaczyna się idealna pogoda dla rodzin – jest już naprawdę ciepło (20-28°C), ale bez męczących upałów. Świeżym powietrzem można się cieszyć przez cały dzień bez obawy o przegrzanie. Hotele po zimowej przerwie oferują odświeżoną infrastrukturę, piaszczyste plaże nie są zatłoczone, a ceny wakacyjnych wyjazdów pozostają przyjemne dla portfela. Trudno o lepszy moment, by pokazać dzieciom kawałek świata poza Polską i złapać pierwszą w roku solidną dawkę słońca!