< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Organizacja wycieczki na safari

Organizacja wycieczki na safari

Skrócony opis

Jak zorganizować wyprawę na safari?

Twój przewodnik budzi cię o świcie, a ty – i Twoi wyrwani ze snu towarzysze podróży - opuszczacie swoje namioty i wsiadacie do samochodu terenowego, by wałęsać się po buszu. Po pewnym czasie, gdzieś w oddali zauważacie stado słoni afrykańskich, żerujących na niskiej trawie w pobliżu wodopoju i cały samochód cichnie, gdy próbujecie się do nich zbliżyć i zrobić kilka zdjęć tak, by nie zakłócać spokoju tych wspaniałych stworzeń. Obserwowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, to właśnie magia safari, która kusi tak wielu turystów. Afryka jest domem dla ponad 800 gatunków zwierząt, z których niektóre – jak między innymi właśnie słoń afrykański – można spotkać wyłącznie tutaj. Miłośnicy przyrody i bezkrwawych łowów z aparatem fotograficznym często wybierają się na safari, mając nadzieję, że zobaczą Wielką Piątkę Afryki: słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, bawoła afrykańskiego, lwa i lamparta. Jednakże ta lista zwierząt to tylko początek tego, co zobaczysz podczas safari. W zależności od tego, którą część Afryki wybierzesz za cel podróży, czekają tam na Ciebie zebry, gnu, guźce zwyczajne, hieny, żyrafy, antylopy i wiele innych rzadkich gatunków.

Sekcja 1

Od czego zacząć przygotowanie do safari?

Kiedy planujesz safari, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jakie zwierzęta i krajobrazy chcesz najbardziej zobaczyć. Dwa najpopularniejsze regiony na safari to Afryka Wschodnia, zwłaszcza Kenia i Tanzania oraz Afryka Południowa, w tym Republika Południowej Afryki, Zimbabwe i Botswana. Coraz częściej wybieranym miejscem staje się także Pustynia Zachodnia w Afryce Północnej, czyli położona na terenie Egiptu część Pustyni Libijskiej.Jedną z największych atrakcji w Afryce Wschodniej jest Wielka migracja pomiędzy Masai Mara w Kenii i Serengeti w Tanzanii, kiedy olbrzymie stada zebr i antylop gnu, przemierzają rozległe tereny w poszukiwaniu pożywienia. To spektakularne zjawisko można obserwować dwa razy w roku, w okresie czerwiec-lipiec i później listopad-styczeń. Powodem przemieszczania się zwierząt na tak masową skalę są opady deszczu, od których zależy wegetacja trawy. Afryka Wschodnia to także możliwość wspinaczki na Kilimandżaro, czyli najwyższy szczyt na kontynencie i podziwiania klasycznych krajobrazów rozległych sawann. Dzika przyroda w Afryce Południowej jest w zasadzie podobna do Afryki Wschodniej, ale będzie lepszym wyborem, jeśli Twoim głównym celem jest obserwacja słoni. Tutaj bowiem żyje ponad 80 % populacji słoni afrykańskich. Topografia terenu w tej części kontynentu jest całkiem inna i bardziej zróżnicowana. Znana głównie z obszarów pustynnych i malowniczych wybrzeży, południowa część Afryki zachwyci Cię także majestatycznymi Wodospadami Wiktorii.

Jak się spakować na safari?

Jeśli chodzi o pakowanie, to pierwszym etapem przygotowań do safari jest wybór właściwej torby. Powinieneś zabrać bagaż wystarczająco duży, aby pomieścił ubrania i niezbędne przedmioty, ale jednocześnie dość kompaktowy i poręczny. Samochody terenowe używane na safari są raczej małe i pamiętaj, że nie będziesz podróżował sam, a Twoi współtowarzysze też będą mieć bagaże. Kluczową kwestią jest też dobra organizacja przestrzeni w torbie. Aparat fotograficzny i kamerę musisz mieć zawsze pod ręką, żeby móc uchwycić każdy moment wart zapamiętania. Pamiętaj również o zabraniu zapasowych kart pamięci i ładowarki. Na takich wyjazdach świetnie sprawdzają się organizery do pakowania drobnych przedmiotów, które ułatwiają ich znalezienie wtedy, gdy są nagle potrzebne. Kosmetyki zabezpiecz przed rozlaniem i przelej do wytrzymałych butelek. Najlepiej w tym celu sprawdzają się te silikonowe, które są niezwykle wytrzymałe i nie pękną nawet na najbardziej wyboistych drogach.Pamiętaj, że rytm safari wyznacza zazwyczaj harmonogram dnia zwierząt, a nie Twój. Przewodnicy chcą, abyś miał szansę zobaczyć tyle zwierząt, ile tylko jest możliwe, co oznacza, że musisz się dostosować swój rozkład dnia. Najprawdopodobniej będziesz wyruszać w drogę przed wschodem słońca i wracać do miejsca noclegu późnym popołudniem. Wczesne pobudki bywają trudne, ale dla tak wspaniałych widoków warto się czasami poświęcić. Pamiętaj tylko, że poranki w Afryce – niezależnie od pory roku – są zaskakująco rześkie i chłodne, więc zabierz ze sobą cieplejsze ubrania i ubieraj się warstwowo. W miarę, jak dzień będzie stawał się coraz cieplejszy i bardziej słoneczny, z łatwością zdejmiesz lekką bluzę lub szal chroniące przed chłodem i wyjmiesz kapelusz z dużym rondem. I właśnie dlatego, tak ważna jest dobra organizacja przestrzeni w bagażu, żebyś wszystkie potrzebny rzeczy miał zawsze pod ręką. Dla ułatwienia przygotowania się do podróży przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, które należy zabrać na safari, mamy nadzieję, że już wkrótce Ci się przyda.

Sekcja 2

Co spakować na afrykańskie safari?

• Sprzęt fotograficzny – zabierz ze sobą najlepszy aparat i najlepszy teleobiektyw, na jaki Cię stać. Twój smartfon z pewnością nie wystarczy, by w pełni oddać piękno krajobrazów. Jeśli nie jesteś wprawionym fotografikiem, to koniecznie poćwicz przed wyjazdem, podczas spacerów po lesie czy nawet po mieście, żeby poznać możliwości swojego aparatu. Dzięki temu nie będziesz miał większych problemów z przywiezieniem najlepszej pamiątki z podróży: przepięknych zdjęć dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Spakuj kilka dodatkowych kart pamięci, one prawie nic nie ważą, a później będziesz żałował, że nie masz już miejsca. Niestety podczas postojów raczej nie będziesz miał możliwości przejrzenia zdjęć zrobionych danego dnia i usunięcia tych nieudanych czy zdublowanych. Zawsze miej przy sobie dodatkowe baterie lub zestaw akumulatorków, które ładuj, gdy tylko nadarzy się okazja. Nie zapomnij również o statywie. Co prawda nie przyda się on w czasie przejażdżki, ale będziecie obserwowali zwierzęta także podczas postoju, na przykład, gdy podejdą do wodopoju.• Dokumenty – paszport, bilety lotnicze, ubezpieczenie oraz książeczka szczepień.

• Balsam do ust, krem z wysokim filtrem i krople nawilżające do oczu – to trzy podstawowe rzeczy, które muszą znaleźć się w kosmetyczce. Resztę kosmetyków dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb i objętości bagażu.

• Kapelusz z szerokim rondem i dobrej jakoś okulary przeciwsłoneczne – afrykańskie słońce jest naprawdę palące, a będziesz spędzał cały dzień wystawiony na działanie jego promieni.

• Ubrania – w zależności od pory roku i od regionu, do którego się wybierasz, temperatury mogą się różnić. Spakuj wygodne ubrania, dopasowane tak, by poszczególne elementy garderoby mogły być w miarę potrzeby zakładane warstwowo. Nie musisz przed wyjazdem kupować kompletu maskujących ubrań w kolorze khaki, ale postaw raczej na barwy stonowane i neutralne, ponieważ jasne odcienie, zwłaszcza biel, mogą odstraszać zwierzęta.

• Wygodne obuwie – w niektórych sytuacjach wystarczą dobre buty sportowe, ale lepiej sprawdzą się solidne buty przeznaczone do pieszych wędrówek.

• Latarka i lornetka – jedna i druga przydadzą się z pewnością nie raz.

Przedmioty z powyższej listy to oczywiście tylko bezwzględne minimum, o jakim musisz pamiętać podczas przygotowań do safari. Reszta rzeczy w dużej mierze zależy od Twoich potrzeb i od tego, na jakie safari się wybierasz. Kiedy już zdecydujesz się na wyjazd, organizator Twojego wyjazdu na safari z pewnością odpowie na wszelkie pytania, jakie mu zadasz.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.75/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Kenia