Marzą Ci się wakacje pełne niezapomnianych przygód oraz wrażeń nie do podrobienia? Zwiedzanie czarnego lądu to niezwykła podróż, ale najciekawsze dzikie zwierzęta masz szansę zobaczyć tylko podczas ekscytującego safari w Parku Narodowym - zarówno wielkość, jak i naturalność rezerwatu Cię zaskoczy. Sprawdź, jak przygotować się do takiej wyprawy życia i co warto mieć przy sobie. No to w drogę!
Twój przewodnik budzi cię o świcie, a ty – i Twoi wyrwani ze snu towarzysze podróży - opuszczacie swoje luksusowe namioty i wsiadacie do auta terenowego, by wałęsać się po buszu. Po pewnym czasie gdzieś w oddali zauważacie stado słoni afrykańskich, żerujących na niskiej trawie w pobliżu wodopoju i cały samochód cichnie, gdy próbujecie się do nich zbliżyć i zrobić kilka zdjęć tak, by nie zakłócać spokoju tych wspaniałych stworzeń. Obserwowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, to właśnie magia safari, która kusi tak wielu turystów. Afryka jest domem dla ponad 800 gatunków zwierząt, z których niektóre – jak między innymi właśnie słoń afrykański czy różne gatunki antylop – można spotkać wyłącznie podczas takiej wyprawy. Miłośnicy przyrody i bezkrwawych łowów z aparatem fotograficznym często wybierają się na safari, mając nadzieję, że zobaczą Wielką Piątkę Afryki: słonia afrykańskiego, nosorożca czarnego, bawoła afrykańskiego, lwa i lamparta. Jednakże ta lista najbardziej fascynujących zwierząt to tylko początek tego, co zobaczysz podczas safari. W zależności od tego, którą część Afryki wybierzesz za cel podróży, czekają tam na Ciebie zebry, gnu, guźce zwyczajne, hieny, żyrafy, antylopy i wiele innych rzadkich gatunków. Na pewno uda Ci się to połączyć z relaksem.
Kiedy planujesz wyprawę na safari, pierwszym krokiem powinno być ustalenie, jakie zwierzęta i krajobrazy chcesz najbardziej zobaczyć. Dwa najpopularniejsze regiony na safari to:
Coraz częściej wybieranym miejscem staje się także Pustynia Zachodnia w Afryce Północnej, czyli położona na terenie Egiptu część Pustyni Libijskiej.
Jedną z największych atrakcji w Afryce Wschodniej jest Wielka Migracja pomiędzy Masai Mara w Kenii i Serengeti w Tanzanii, kiedy olbrzymie stada zebr i antylop gnu, przemierzają rozległe tereny w poszukiwaniu pożywienia. To spektakularne zjawisko można obserwować dwa razy w roku – w okresie czerwiec-lipiec i później listopad-styczeń. Powodem przemieszczania się zwierząt na safari na tak masową skalę są opady deszczu, od których zależy wegetacja trawy. Afryka Wschodnia to także trekking i możliwość wspinaczki na Kilimandżaro, czyli najwyższy szczyt na kontynencie oraz podziwiania klasycznych krajobrazów rozległych sawann albo bujnych równin o charakterystycznej faunie i florze. Dzika przyroda w Afryce Południowej jest w zasadzie podobna do Afryki Wschodniej, ale będzie lepszym wyborem, jeśli Twoim głównym celem jest odkrywanie słoni. Tutaj bowiem żyje ponad 80% populacji słoni afrykańskich. Topografia terenu w tej części kontynentu jest całkiem inna i bardziej zróżnicowana. Znana głównie z obszarów pustynnych i malowniczych wybrzeży południowa część Afryki zachwyci Cię także majestatycznymi Wodospadami Wiktorii.
Jeśli chodzi o pakowanie, to pierwszym etapem przygotowań do safari jest wybór właściwej torby. Powinieneś zabrać bagaż wystarczająco duży, aby pomieścił ubrania i niezbędne przedmioty, ale jednocześnie dość kompaktowy i poręczny. Samochody terenowe używane na safari są raczej małe i pamiętaj, że nie będziesz podróżował sam, a Twoi współtowarzysze też będą mieć bagaże. Kluczową kwestią jest też dobra organizacja przestrzeni w torbie. Aparat fotograficzny i kamerę musisz mieć zawsze pod ręką, żeby móc uchwycić każdy moment wart zapamiętania. Pamiętaj również o zabraniu zapasowych kart pamięci i ładowarki. Na takich wyjazdach świetnie sprawdzają się organizery do pakowania drobnych przedmiotów, które ułatwiają ich znalezienie wtedy, gdy są nagle potrzebne. Kosmetyki zabezpiecz przed rozlaniem oraz przelej do wytrzymałych butelek. Najlepiej w tym celu sprawdzają się te silikonowe, które są niezwykle trwałe i nie pękną nawet na najbardziej wyboistych drogach.
Pamiętaj, że rytm afrykańskiego safari wyznacza zazwyczaj harmonogram dnia zwierząt, a nie Twój. Przewodnicy chcą, abyś miał szansę zobaczyć tyle zwierząt, ile tylko jest możliwe, co oznacza, że musisz się dostosować swój rozkład dnia - dotyczy to zarówno safari w Tanzanii, jak i innych rezerwatów. Najprawdopodobniej będziesz wyruszać w drogę przed wschodem słońca i wracać do miejsca noclegu późnym popołudniem. Wczesne pobudki bywają trudne, ale dla tak wspaniałych widoków szczególnie warto się czasami poświęcić. Pamiętaj tylko, że poranki w Afryce – niezależnie od pory roku – są zaskakująco rześkie i chłodne, więc zabierz ze sobą cieplejsze ubrania i ubieraj się warstwowo. W miarę, jak dzień będzie stawał się coraz cieplejszy oraz bardziej słoneczny, z łatwością zdejmiesz lekką bluzę lub szal chroniące przed chłodem i wyjmiesz kapelusz z dużym rondem. I właśnie dlatego, tak ważna jest dobra organizacja przestrzeni w bagażu, żebyś wszystkie potrzebny rzeczy miał zawsze pod ręką. Dla ułatwienia przygotowaliśmy dla Ciebie listę rzeczy, które należy zabrać na safari w Afryce - mamy nadzieję, że już wkrótce Ci się przyda.
Zobacz też: Wycieczka safari w kenijskim Parku Narodowy Tsavo East
Nawet, jeśli jesteś doświadczonym podróżnikiem i żadne warunki nie są CI straszne, powinieneś przeczytać tę listę, aby prawidłowo przygotować się do wycieczki. Safari to nie powtarzalne widoki oraz wspomnienia, które mogą się już nie powtórzyć. Lepiej zastanowić się 2 razy przed podróżą, czy wszystko jest gotowe niż żałować w trakcie utraconych chwil.
Niezbędne rzeczy podczas Safari - wycieczka bez ograniczeń:
Przedmioty z powyższej listy to oczywiście tylko bezwzględne minimum, o jakim musisz pamiętać podczas przygotowań do safari w Afryce. Reszta rzeczy w dużej mierze zależy od Twoich potrzeb i od tego, na jaką wycieczkę safari się wybierasz. Kiedy już zdecydujesz się np. na wycieczkę fakultatywną w Kenii, organizator z pewnością odpowie na wszelkie pytania, jakie mu zadasz.