Wróć

Bogactwa natury

Safari z Królem Lwem. Rezerwat Masai Mara w Kenii

Lew, żyrafa, słoń, hipopotam, gepard, nosorożec, struś, antylopa. Wszystkie te zwierzęta można spotkać w Masai Mara w Kenii. To jeden z najbardziej znanych rezerwatów na świecie. Organizowane są tutaj jedne z najpopularniejszych safari. Można udać się na nie samochodem, pieszo, a nawet balonem!
Prawdziwym skarbem i znakiem rozpoznawczym Parku Narodowego Masai Mara są tutejsze zwierzęta. Utarło się, że przyjeżdżając na safari trzeba zobaczyć tzw. „Wielką Piątkę”, czyli pięć gatunków dużych zwierząt – słonie, lwy, lamparty, nosorożce i bawoły. Organizatorzy każdej wyprawy w głąb parku stawiają sobie za punkt honoru, że uczestnicy odhaczą wszystkie pięć zwierząt. Dlatego samochody, którymi wożeni sa turyści, wyposażone są w CB radio, tak by kierowcy szybko i sprawnie mogli wymieniać się informacjami na temat miejsca aktualnego pobytu reprezentatntów jednego z pięciu wielkich gatunków. Ale „Wielka Piątka” to nie wszystko.

Na terenie rezerwatu występuje 2,5 miliona roślinożerców, których gęstość na kilometr kwadratowy wynosi 240 osobników! To tu żyje największa ilość zwierząt występujących na sawannie – kilkaset tysięcy gazeli i bawołów, kilkadziesiąt tysięcy impali, tysiące słoni i żyraf. Żyjąca tu żyrafa kenijska, zwana też żyrafą masajską, jest najwyższym na ziemi ssakiem lądowym. Występuje tu także zagrożony wyginięciem nosorożec czarny, a także guźce, impale i antylopy. Nad brzegami tutejszych rzek – Mara i Talak wylegują się zaś krokodyle i hipopotamy. Park Masai Mara może się poszczycić także największą w Kenii populacją lwów. Występują tu także otocjony wielkouche, a także najszybsze lądowe zwierzęta świata – gepardy. Prowadzone są tu też naukowe badania nad hienami, których ogromna populacja zamieszkuje Park Narodowy Masai Mara.

Do imponującej ilości ssaków dochodzi także ponad 500 gatunków ptaków! Największe wrażenie robią flamingi, które najłatwiej spotkać w ogromnych, bajkowo wyglądających stadach nad jeziorem Nakuru. W rezerwacie Masai Mara żyją także strusie, dzioborożce, sępy, żabiru, sekretarze, marabuty, a także przepiękne, kolorowe kraski liliowopierśne, które są narodowymi ptakami Kenii. Można zobaczyć tu także ibisy, które lubią malowniczo przysiadać sobie na grzbietach bawołów. W Masai Mara zimuje także wiele gatunków ptaków migrujących, w tym na przykład bocian biały.

Sama nazwa parku pochodzi od przepływającej tu rzeki Mara oraz od Masajów, zamieszkujących te tereny. Można ich spotkać na terenie rezerwatu, szczególnie w zachodniej jego części, podczas wypasu bydła. Masajowie pracują także jako przewodnicy, opowiadając przyjezdnym o parku, jego faunie, florze oraz o życiu tutejszej ludności. Pocztówkowy krajobraz Masai Mara to niekończący się ocean traw tutejszej sawanny, jednakże tutejsze środowisko jest zróżnicowane – oprócz trawiastych, łagodnych pagórków znajdziemy tu lasy akacjowe, a także bagna, nadrzeczne lasy i zarośla skrubu.

Masai Mara jest przedłużeniem znacznie większego tanzańskiego Parku Narodowego Serengeti. Oba parki tworzą razem ekosystem Mara-Serengeti, który był inspiracją dla filmu „Król Lew”. Park Masai Mara liczy 25 tysięcy kilometrów kwadratowych, a ścisły rezerwat 1510 kilometrów. Położony jest na średniej wysokości 1500 m.n.p.m., w najwyższych miejscach dochodząc nawet do 2200 m.n.p.m. Wschodnie obrzeża parku położonego na południowym zachodzie Kenii znajdują się 224 kilometry od stolicy, Nairobi. To właśnie ta, najbliższa stolicy, część Masai Mara jest odwiedzana najcześciej przez turystów. Na terenie parku znajdują się miejsca noclegowe i kampingi dla turystów. Z myślą o nich w okolicy Masai Mara oddano do użytku trzy lotniska: Mara Serena Airport, Musiara Airport i Keekorok Airport.Najwięcej odwiedzających ściąga tu Wielka Migracja. Przypadające na lipiec i sierpień niezwykłe widowisko to 250 tysięcy zebr i nawet półtora miliona gnu przeprawiających się tu w poszukiwaniu pożywienia z równin Serengeti i pokonujących co roku rzekę Mara. W okresie tym wędrują także stada antylop i gazeli. Za przemieszczającymi się ogromnymi grupami roślinożerców podążają poszukujący ofiar drapieżnicy. W okolicach stad można zobaczyć lwy i hieny. Te ostatnie liczą na łakomy kąsek poszukując zwłok zwierząt. Co roku podczas Wielkiej Migracji giną tysiące osobników. Umierają z głodu, pragnienia i wyczerpania, część bywa także tratowana także przez napierające z całą siłą i impetem stado. Podczas tej wędrówki zwierzęta pokonują co roku 800 kilometrów. W południowe rejony, do Tanzanii zwierzęta wracają na początku listopada, wraz z nadejściem pierwszych deszczy.Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 13.05.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  86 ocen
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  4 oceny
Wypoczynek • Kenia: Mombasa Południowa
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.9/6  9 ocen
Wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.8/6  2 oceny
Wypoczynek • Kenia
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  22 oceny
Wypoczynek • Kenia: Bamburi
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  63 oceny
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  7 ocen
Wypoczynek • Kenia
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna - Kilifi
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Kenia

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyć Hiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz-kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać Dominikanę Dominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz-kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.
krajobraz-kierunku
Mitologia i Cyklady Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.