Limassol: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wczasy na Cyprze przyciągają przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji oraz ciekawych zabytków.

Co warto zobaczyć w Limassol: największe atrakcje turystyczne starego miasta

Limassol nie jest zwykle kojarzone z zabytkową architekturą. To wina trzęsienia ziemi i licznych najazdów, które sprawiły, że znaczna część historycznej zabudowy nie dotrwała do naszych czasów. Stare miasto wciąż pamięta jednak Templariuszy. Uliczki są tu wąskie i kręte, domy obrasta bluszcz, a na ścianach – co zaskakujące, raz po raz pojawiają się artystyczne murale. Pełno tam też urokliwych kafejek i butików. Fanom zakupów polecamy szczególnie Anexartisias Street – to tam koncentrują się najważniejsze sklepy. Warto zajrzeć też na bazar miejski – jest kolorowy i głośny, tak jak przystało na śródziemnomorskie targowisko. Warto zwrócić też uwagę na Meczet Cami Kebir (który nie jest już czynną świątynią) i kościół Agia Nap - jedne z zabytków, które warto zobaczyć podczas spaceru po starym mieście w Limassol.

Zamek Limassol

Najcenniejszym zabytkiem starego miasta w Limassol jest zamek. Z zewnątrz wygląda on dość nieprzystępnie. Bryła jest ciężka, a w murach nie ma praktycznie żadnych okien. Aktualny wygląd zamku to jednak efekt XVI-wiecznej tureckiej przebudowy. Wcześniej (historia budowli sięga XII wieku) wyglądał pewnie bardziej reprezentacyjnie. Ryszard Lwie Serce nie wybrałby przecież przypadkowego miejsca na swój własny ślub. Legenda głosi, że król skuszony plotkami o urodzie Berengari z Navary, posłał po nią do Hiszpanii. Para miała się spotkać w Ziemi Świętej ale ostatecznie do zaślubin doszło właśnie na Cyprze.

Malownicza promenada i port w Limassol

Marina w Limassol to jeden z najpiękniejszych portów na Cyprze. Warto się tam wybrać szczególnie przed zachodem słońca. W tym świetle nadmorskie kafejki i jachty zgromadzone w porcie prezentują się najpiękniej. Stamtąd jest też zaledwie parę kroków do obsadzonej eukaliptusami promenady. Na przybyszu z północnej Europy tego typu roślinność zawsze robi wrażenie.

Muzeum Archeologiczne Limassol

Muzeum Archeologiczne w Limassol to kolejna warta zobaczenia atrakcja zlokalizowana w obrębie starego miasta. Budynek, w którym od 1979 roku mieści się muzeum pierwotnie był szkołą zbudowaną w 1892 roku. Sam widok z zewnątrz robi już wrażenie na zwiedzających. Na terenie muzeum można podziwiać bogatą kolekcję artefaktów z epoki neolitu, brązu, żelaza, czasów bizantyjskich i epoki osmańskiej. Można w nim podziwiać między innymi ceramikę, biżuterię, broń, monety czy narzędzia codziennego użytku i te, służące do pracy.

Pełen atrakcji park wodny Fasouri

Zima na Cyprze trwa dwa miesiące i przypomina raczej polską wiosnę. Latem temperatura sięga natomiast 40 stopni. Trudno wyobrazić sobie lepsze warunki pogodowe dla plenerowego aquaparku. Ten w Limassol (Fasouri Watermania) od lat plasuje w pierwszej dziesiątce parków wodnych w Europie. Za co goście tak go uwielbiają? To pewnie zasługa zjeżdżalni – jest ich tak dużo, że trudno je zliczyć. To zarówno niezwykle ekstremalne zjazdy dla odważnych (Black Cannon wystrzeliwuje ludzi do basenu z prędkością pocisku!), jak i niewielkie ślizgawki dla najmłodszych.

Petra tou Romiou (mityczna Skała Afrodyty)

To ponoć tu, nieopodal jednej ze skał między Limassol i Pafos, Afrodyta wynurzyła się z piany morskiej. Wokół miejsca narosło mnóstwo legend – jedni wierzą, że opłynięcie skały daje wieczną młodość, inni upatrują w tej czynności szansy na spotkanie ukochanej osoby. Są też tacy, którzy poszukują na plaży kamieni w kształcie serca – to podobno również przynosi szczęście w miłości. Bez względu na to, czy wierzycie w tego typu przepowiednie, skałę Afrodyty trzeba zobaczyć - przynajmniej dla roztaczającego się wokół niej widoku.

Atrakcje i ciekawe miejsca w okolicy Limassol. Gdzie warto pojechać?

Na Cyprze wszędzie jest blisko. Poza tym cała wyspa jest doskonale skomunikowana. Będąc w Limassol, nie warto zatem ograniczać się jedynie do atrakcji, jakie oferuje miasto. Tym bardziej, że w okolicy naprawdę jest co oglądać. Poniżej zebraliśmy 8 najciekawszych naszym zdaniem, atrakcji w okolicy Limassol, do których dojazd nie zajmie Wam więcej niż godzinę.

Ruiny starożytnego miasta Kurion - 17 km od Limassol

Antyczne miasto Kurion kiedyś było ważnym węzłem handlowym. Kres świetności miasta położyło jednak trzęsienie ziemi. Po tej tragedii Kourion nie podniósł się już z gruzów, a jego funkcję przejęło pobliskie Limassol. Teraz dla niewtajemniczonych ignorantów to po prostu sterta kamieni, dla archeologów prawdziwy skarb. Najlepiej zachował się amfiteatr wciąż organizowane są tu spektakle i koncerty. Z pozostałych budowli zostały jedynie pojedyncze kolumny, łuki i mozaiki ze scenami walk gladiatorów. Nie mniejsze wrażenie niż antyczne ruiny, wywołuje otaczający je krajobraz. Kourion jest bowiem położony na skraju wysokiego na kilkadziesiąt metrów nadmorskiego klifu. To wymarzone tło na wakacyjne zdjęcia. Dojazd do Kurion z Limassol: Z Limassol do Kurion kursuje autobus numer 16, odjeżdżający z dworca Emel Central Station. Podróż nie powinna zająć więcej niż 40 min. Bilet w jedną stronę kosztuje około 2€.

Sanktuarium Apollina Hylates - 20km od Limassol

Około 2 kilometrów od Kurion znajduje się świątynia Apollina z VII wieku p.n.e. To, co możemy dziś podziwiać, to pozostałości po trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w IV wieku. Już wcześniej świątynia była wiele razy przebudowywana. Stanowiła też najważniejszy ośrodek kultu religijnego boga Apolla w czasach starożytnych. Część świątyni została odbudowana, a prace wykopaliskowe odsłoniły pozostałe elementy miejsca kultu Apollina, w tym kompleks łaźni, palaestrę i dom kapłana.

Jezioro Akrotiri 20 km od Limassol

To miejsce jest najlepszym dowodem na to, że warto zwiedzać Cypr poza sezonem. Jezioro jest bardzo płytkie (można w nim brodzić nie zanurzając się wyżej niż do pasa), dzięki czemu stanowi wymarzone siedlisko dla ptaków. Jesienią i wczesną wiosną można tam podziwiać m.in. flamingi i bociany, które zatrzymują się na Cyprze w drodze do Afryki. Latem nie ma jednak po co tu przyjeżdżać – jezioro wysycha, a ptaki migrują w inne regiony świata. Dojazd do jeziora Akrotiri z Limassol: Autobusem numer 19. Analogicznie jak w poprzednim przypadku zaczynamy podróż na Emel Central Station, następnie wsiadamy do autobusu linii 19 i wysiadamy na ostatnim przystanku (Akrotiri - Village Centre).

Klasztor św. Mikołaja od Kotów ok 20 km od Limassol

Klasztor jest położony u wybrzeży jeziora Aktotiri. Z oryginalnych średniowiecznych zabudowań zachował się jedynie fragment krużganka. Turyści nie przyjeżdżają tu jednak przez wzgląd na architekturę, lecz … koty. Są tam ich setki! Opiekują się nimi mnisi zamieszkujący klasztor. Skąd ta kocia ferajna wzięła się na wyspie? Legenda mówi, że sprowadziła je tutaj św. Helena, gdy w IV w. Cypr dotknęła straszna susza i plaga jadowitych węży. Sprowadzone z Egiptu koty miały pomóc je wytępić. Eksperci podejrzewają jednak, że kult kotów na Cyprze ma jeszcze głębsze źródło. W czasach prehistorycznych mogła się tam mieścić świątynia egipskiej bogini Bastet, która ma postać kota. Dojazd do klasztoru św. Mikołaja od Kotów z Limassol: Tak jak wspominaliśmy, klasztor znajduje się nieopodal jeziora, więc jego zwiedzanie można połączyć z wizytą w Akrotiri.

Zamek Kolossi - oddalony o ok 15 km od Limassol

Zamek Kolossi to jeden z najlepiej zachowanych śladów działalności krzyżowców na Cyprze – w 1210 roku zbudowali go Joannici. Miał nieco więcej szczęścia niż zamek w Limassol. W XIV w. co prawda dość znacząco go przebudowano, ale od tamtej pory nikt nie ingerował już w jego formę architektoniczną. Dzięki temu widzimy go takim, jakim widzieli go krzyżowcy. W najlepszym stanie jest kwadratowa wieża. Mieściła się w niej kuchnia, jadalnia i najprawdopodobniej pomieszczenia mieszkalne. Dziedziniec pokrywają jedynie pozostałości średniowiecznych murów, porośniętych przez śródziemnomorską roślinność. Dawniej magazynowano tam jednak najcenniejsze towary eksportowane przez Joannitów do Europy, czyli wino i cukier trzcinowy. Dojazd do zamku Kolossi z Limassol: Bezpośrednio autobusem numer 17. Startujemy z Emel Central Station i wysiadamy na przystanku Kolossi Castle. Podróż zajmuje niecałe 30 min.

Limassol – królestwo cypryjskich win. Winnica Tsiakkas - 32 km od Limassol

Być na Cyprze i nie spróbować wina, to tak jakby podczas wizyty w Rzymie nie skusić się na lody. Możecie w tym celu odwiedzić jedną z winiarni w Limassol, ale jeśli chcielibyście skosztować bardziej wyszukanego trunku, polecamy Wam wycieczkę w góry Trodoos do winnicy Tsiakkas (ok. 30 km na północ od Limassol). Dlaczego wybraliśmy akurat to miejsce? Niektórzy uważają, że to najlepsza winnica na Cyprze. Niezwykle miłe jest też to, że po oprowadza po niej sam właściciel. W Tsiakkas produkuje się 10 różnych rodzajów wina. Najbardziej znane jest Xynisterii (endemiczny cypryjski szczep), które w 2008 roku zostało wyróżnione w prestiżowym konkursie Decanter World Wine Awards. Jak dojechać do Tsiakkas z Limaasol: Do Tsiakkas nie dociera niestety komunikacja miejska. Możecie jednak wypożyczyć samochód - na Cyprze to nic trudnego. Zapytajcie swojego rezydenta o najlepszą ofertę.

Plaże, morze - atrakcje Limassol i okolic

W okolicach Limassol, podobnie jak na całym Cyprze znajdziemy jedne z najpiękniejszych plaż w Europie. Wiele z nich jest oznaczone błękitną flagą, z uwagi na krystalicznie czysta wodę i małą ilość zanieczyszczeń na samej plaży, jak i w jej obrębie. Które z nich szczególnie warto odwiedzić będąc w drugim co do wielkości mieście na Cyprze?

Plaża znajdującą się w bliskiej odległości od stanowiska archeologicznego Kourion (warto zajrzeć tam po zakończonym zwiedzaniu i odpocząć wpatrzonym w bezkresny błękit wody). Woda w zatoce jest raczej płytka, a plaża pokryta drobnym piaskiem. W połączeniu ze świetną infrastrukturą (leżaki, parasole, prysznice, restauracje i bary) sprawia, że plaża Kurion jest jedną z chętniej wybieranych przez rodziny z dziećmi. Również miłośnicy sportów wodnych mogę spędzić na niej aktywnie czas uprawiając np. kitesurfing.

Plaża Pissouri znajduje się około 35km od Limassol i jest jednym z ulubionych miejsc amatorów wodnego szaleństwa. Z dwóch stron plaże otaczają wysokie klify, tworzące mniejsze, urokliwe zatoczki. Wiejący wiatr tworzy średniej wysokości fale, dzięki czemu początkujący windsurferzy i kitesurferzy mają tu idealne warunki do nauki.

Kalymnos Beach to piaszczysta plaża zlokalizowana pomiędzy Larnaką a Limassol. Nie jest aż tak popularna, jak znajdująca się w pobliżu plaża Gubernatora, dlatego znajdziesz na niej ciszę i spokój z dala od gwaru turystów. Otaczające ją białe skały piękne kontrastują z ciemnym piaskiem. W pobliżu znajdują się również restauracje, puby oraz toalety.

Góry Troodos – perła regionu Limassol i całego Cypru

Pasmo gór Trodos przecinające zachodnią część wyspy znajduje się około 45 kilometrów od Limassol. Najwyższy szczyt (Olimp) wznosi się na ponad 1950 metrów nad poziomem morza. Można tam podziwiać malownicze wodospady, kilkadziesiąt kościołów i klasztorów, winnice oraz urokliwe górskie miejscowości. Najciekawsze atrakcje, które szczególnie warto w tym regionie zobaczyć to między innymi:

  • wodospad Mylomeri i Kalidonia (około 12 metrów wysokości)
  • Dolinę Solea, gdzie w maleńkich urokliwych wioskach można podziwiać tradycyjną architekturę ludową oraz bizantyjskie kościoły
  • klasztor Kykkos z XII wieku ozdobiony pięknymi malowidłami
  • wioski winne

Wybierając się na wczasy do Limassol gwarantujesz sobie niezliczoną ilość atrakcji - od pięknych plaż położonych w malowniczych zatoczkach, przez aktywny wypoczynek na górskich szlakach, po liczne zabytki. Sprawdź także bogatą ofertę wycieczek fakultatywnych na Cyprze i zwiedź w towarzystwie doświadczonego przewodnika Famagustę, Nikozję czy Kyrenię.

Data Publikacji: 30.04.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Dokąd wybrać się na długi weekend sierpniowy?Wakacje to idealny czas na odprężenie i wyrwanie się z codzienności. Jeśli planujesz spędzić długi weekend sierpniowy w niezapomniany sposób, to zaplanuj z nami wyjątkową podróż i odkryj piękno malowniczej południowej Europy i czarującej Turcji. Te propozycje są dostępne na wyciągnięcie ręki dzięki ofertom naszego biura podróży. Sprawdź magiczne miejsca, które zapewnią Ci relaks i niezapomniane wspomnienia. Oto nasze propozycje!
krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.