< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Meksyk w liczbach – ciekawostki o Meksyku

Meksyk w liczbach – ciekawostki o Meksyku

Skrócony opis

Na myśl o Meksyku przychodzą nam do głowy otoczone palmami plaże, kuchnia przyprawiona solidną dawką chili, parne dżungle, tętniące życiem miasta i urzekająca sztuka Fridy Kahlo. Jeśli też masz takie wyobrażenie o Meksyku, to rzeczywistość Cię nie zawiedzie. Meksyk jest niekończącą się przygodą dla wszystkich zmysłów i miejscem, w którym życie w dużej mierze toczy się na świeżym powietrzu. Czekają tam na Ciebie bujne dżungle, ośnieżone wulkany, porośnięte olbrzymimi kaktusami pustynie i niemal 10 000 km zróżnicowanego wybrzeża, na którym znajdują się zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i zaciszne laguny z bogatą fauną i florą. Jeśli lubisz adrenalinę, ciesz się doskonałymi warunkami do surfowania na falach Pacyfiku, zejdź pod wodę, by odkryć naturalne piękno pod powierzchnią Morza Karaibskiego i wybierz się na spływ rwącymi rzekami Meksyku. Jeśli wolisz spokojniejsze aktywności pozostań na suchym lądzie, by wędrować po zalesionych górach w stanie Oaxaca, wspinać się na szczyty uśpionych wulkanów lub podziwiać miliony migrujących motyli.

Sekcja 1

Meksyk w liczbach


Powierzchnia Meksyku

Meksyk zajmuje powierzchnię 1 972 550 km2, z czego 1 959 248 km2 to obszar lądowy, a resztę stanowi powierzchnia wyspowa. Do tego terytorium należy dodać wyłączną strefę ekonomiczną morza terytorialnego o powierzchni 3 194 920 km2, co daje łącznie 5 167 470 km2. Wody śródlądowe zajmują 49 510km2, czyli 2,51% powierzchni lądu. Meksyk zajmuje 14. pozycję pod względem wielkości powierzchni na świecie i 3. w Ameryce Północnej.Skrajne punkty kształtujące terytorium Meksyku są następujące:

• północny: 32°43'N, połączenie rzek Gila i Kolorado;

• południowy: 14°33'N, ujście rzeki Suchiate do Oceanu Spokojnego;

• zachodni: 117°19'W, u nasady zachodniego wybrzeża Półwyspu Kalifornijskiego;

• wschodni: 86°46'W, południowy cypel Isla Mujeres.

Rozciągłość równoleżnikowa Meksyku od ujścia Rio Bravo del Norte (Rio Grande) na wschodzie do Tijuany na zachodzie wynosi 2 070 km, natomiast rozciągłość południkowa od rzeki Kolorado do granicy z Gwatemalą wynosi 3 080 km.

Zjednoczone Stany Meksyku graniczą z Gwatemalą, Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Belize na łącznej długości 4 448 kilometrów podzielonych w następujący sposób:

• Belize: 251 km, z czego mniej więcej 30% stanowi granica morska;

• Gwatemala: 871 km;

• Stany Zjednoczone Ameryki: 3 326 km.

Linia brzegowa Meksyku rozciąga się na długości 9 903 km.

Liczba ludności

W roku 2017 Meksyk był 11. najbardziej zaludnionym krajem na świecie, liczba ludności wyniosła 124 574 795, a gęstość zaludnienia 63,2 osób/km2. Szacuje się, że liczba mieszkańców w 2018 r. wzrośnie o ponad półtora miliona. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech społeczeństwa meksykańskiego od lat 40. XX w. jest gwałtowny przyrost naturalny. Od roku 1915 liczba mieszkańców kraju wzrosła o 500%.Liczba ludności w Meksyku rośnie o 50% szybciej niż wynosi średnia światowa. Średnia długość życia niemalże podwoiła się w porównaniu do tej z lat 30. ubiegłego wieku i wynosi obecnie ok. 75 lat. Kolejną cechą populacji Meksyku jest duży odsetek ludności, która nie ukończyła nawet 15 lat (stanowi ona 40% społeczeństwa). Istotny wpływ na liczbę mieszkańców miała niewątpliwie masowa emigracja zewnętrzna, głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, która rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Ocenia się, że w latach 1975-1984 od 4 do 8 milionów Meksykanów nielegalnie przekroczyło granicę z USA. Jednakże od roku 2000 nielegalna imigracja do USA spadła o 80%. W latach 2009-2014 więcej Meksykanów opuściło Stany i wróciło do ojczyzny, niż z niej wyemigrowało. Każdego miesiąca mieszkańcy USA meksykańskiego pochodzenia wysyłają około 2 miliardy USD do rodzin w Meksyku. Ta kwota stanowi prawie 3% meksykańskiej gospodarki.

Kilka ciekawostek związanych z Meksykiem, o których mogłeś nie mieć pojęcia:

• Meksyk jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym w Stanach Zjednoczonych, odpowiadającym za przepływ 1,5 miliarda dolarów w handlu dwustronnym każdego dnia;

• Meksyk ma 64 języki urzędowe: hiszpański i 63 języki indiańskie;

• Największa na świecie piramida nie znajduje się w Egipcie, ale w Meksyku, jest nią Wielka Piramida w Cholula de Rivadavia, której objętość szacuje się na 3,3 miliony metrów sześciennych (najwyższa piramida świata, egipska Piramida Cheopsa ma objętość 2,4 milionów metrów sześciennych). Piramida będąca świątynią ku czci Quetzalcóatla zajmuje powierzchnię około 18,2 hektarów i osiąga wysokość 54 metrów;• Aztekowie co roku składali w ofierze bóstwom 1% populacji, czyli około 250 000 ludzi;

• Popcorn nie został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych Ameryki, lecz w Meksyku już około 9 000 lat temu;

• Meksykański polityk Pedro José Domingo de la Calzada Manuel María Lascuráin Paredes, który 19 lutego 1913 r. został 34. Prezydentem Meksyku, był nim przez niecałą godzinę. Zapisał się tym samym na kartach podręczników jako najkrócej urzędujący prezydent w historii świata;

• Znajdujące się w dzisiejszej Kalifornii San Francisco, aż do wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 r. było częścią Meksyku;

• Stolica Meksyku może poszczycić się największą flotą taksówek na świecie, codziennie kursuje ich tu 100 000;

• W Meksyku jest tylko jeden legalny sklep z bronią, 90% broni palnej jest przemycanych z USA;

• 75% ziaren sezamu uprawianych w Meksyku trafia na bułki do hamburgerów wykorzystywane przez znaną amerykańską sieć;

• Parícutin to wulkan żużlowy położony w środkowym Meksyku, w stanie Michoacán, około 322 km na zachód od stolicy. Wulkan zaczął się formować w 1943 r., gdy na polu kukurydzy należącym do rolnika Dionisio Pulido powstała niewielka szczelina, którą miejscowi próbowali zasypać kamieniami i ziemią, ale uciekli, gdy zaczął się z niej wydobywać materiał piroklastyczny. Już w ciągu pierwszego dnia aktywności powstał stożek o wysokości 50 m, a w ciągu tygodnia urósł dwukrotnie. Obecnie Parícutin wznosi się na wysokości 3 170 m n.p.m.;• Meksykańscy naukowcy zamienili tequilę w diamenty, ogrzewając ją do temperatury 800°C.

Ocena artykułu

Ten artykuł nie został jeszcze oceniony
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Nietypowe święto w Meksyku, poznaj Día de Muertos

Meksykanie są jednym z najbardziej religijnych narodów na świecie, ale co ciekawe od wieków umiejętnie łączą pogańskie wierzenia swoich praprzodków z religią katolicką. Kult śmierci jest bardzo mocno zakorzeniony w ich kulturze. Jednym z najważniejszych i najbardziej barwnych świąt w Meksyku jest obchodzony w dniach 1-2 listopada Día de Muertos – Dzień Zmarłych

10 ciekawostek o Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) to jedno z państw Bliskiego Wschodu, położone nad Zatoką Perską i Omańską, składające się z siedmiu emiratów. Ze wszystkich emiratów najchętniej odwiedzany przez turystów z całego świata jest Dubaj. Sam zwrot „emirat” oznacza islamskie państwo lub prowincję, których panujący władca nosi tytuł emira. Emiraty Arabskie są państwem niezwykle kosmopolitycznym i dość tolerancyjnym wobec innych kultur i religii. Mimo to należy pamiętać, że główną religią jest tam islam i mieszkańcy oczekują od ekspatriantów i turystów bezwzględnego poszanowania dla muzułmańskich zasad i kultury.

Warto znać, czyli 10 zaskakujących ciekawostek na temat Meksyku

Położony między Stanami Zjednoczonymi a Ameryką Środkową Meksyk słynie przede wszystkim ze swych pięknych plaż, rozpościerających się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku i Zatoki Meksykańskiej. Centralną część kraju charakteryzuje duża różnorodność krajobrazów, od majestatycznych gór i rozległych pustyń po dziką dżunglę. Poza tymi atrakcjami turyści uwielbiają Meksyk za przepyszną kuchnię, w której królują dania, takie jak guacamole, quesadillas, tacos czy enchiladas. Znacie je z pewnością z meksykańskich restauracji, których coraz więcej mamy w Polsce, więc może warto pomyśleć o wyciecze w te rejony, by spróbować oryginalnych wersji. Zanim jednak zdecydujecie się na wyjazd, przyjrzyjcie się ciekawym faktom dotyczącym Meksyku, o których być może nie mieliście pojęcia. Jedno jest pewne, ten żywiołowy kraj i jego wylewni mieszkańcy niejednym Was zaskoczą. Więcej o wycieczkach do Meksyku znaleźć można tutaj: https://r.pl/meksyk.

Meksyk – co warto wiedzieć przed podróżą?

Meksyk leży na kontynencie Amerykańskim, w Ameryce Północnej i jest trzecim co do wielkości państwem zajmującym ten kontynent. Meksyk to również coraz częściej wybierany kierunek podróży przez Polskich turystów. Dowiedz się więcej na temat tego państwa czytając blog Rainbow!

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Meksyk