Meksyk w liczbach – ciekawostki o Meksyku

Na myśl o Meksyku przychodzą nam do głowy otoczone palmami plaże, kuchnia przyprawiona solidną dawką chili, parne dżungle, tętniące życiem miasta i urzekająca sztuka Fridy Kahlo. Jeśli też masz takie wyobrażenie o Meksyku, to rzeczywistość Cię nie zawiedzie. Meksyk jest niekończącą się przygodą dla wszystkich zmysłów i miejscem, w którym życie w dużej mierze toczy się na świeżym powietrzu. Czekają tam na Ciebie bujne dżungle, ośnieżone wulkany, porośnięte olbrzymimi kaktusami pustynie i niemal 10 000 km zróżnicowanego wybrzeża, na którym znajdują się zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i zaciszne laguny z bogatą fauną i florą. Jeśli lubisz adrenalinę, ciesz się doskonałymi warunkami do surfowania na falach Pacyfiku, zejdź pod wodę, by odkryć naturalne piękno pod powierzchnią Morza Karaibskiego i wybierz się na spływ rwącymi rzekami Meksyku. Jeśli wolisz spokojniejsze aktywności pozostań na suchym lądzie, by wędrować po zalesionych górach w stanie Oaxaca, wspinać się na szczyty uśpionych wulkanów lub podziwiać miliony migrujących motyli.

W tym artykule przeczytasz o:

Meksyk w liczbach


Powierzchnia Meksyku

Meksyk zajmuje powierzchnię 1 972 550 km2, z czego 1 959 248 km2 to obszar lądowy, a resztę stanowi powierzchnia wyspowa. Do tego terytorium należy dodać wyłączną strefę ekonomiczną morza terytorialnego o powierzchni 3 194 920 km2, co daje łącznie 5 167 470 km2. Wody śródlądowe zajmują 49 510km2, czyli 2,51% powierzchni lądu. Meksyk zajmuje 14. pozycję pod względem wielkości powierzchni na świecie i 3. w Ameryce Północnej.



Skrajne punkty kształtujące terytorium Meksyku są następujące:

• północny: 32°43'N, połączenie rzek Gila i Kolorado;

• południowy: 14°33'N, ujście rzeki Suchiate do Oceanu Spokojnego;

• zachodni: 117°19'W, u nasady zachodniego wybrzeża Półwyspu Kalifornijskiego;

• wschodni: 86°46'W, południowy cypel Isla Mujeres.

Rozciągłość równoleżnikowa Meksyku od ujścia Rio Bravo del Norte (Rio Grande) na wschodzie do Tijuany na zachodzie wynosi 2 070 km, natomiast rozciągłość południkowa od rzeki Kolorado do granicy z Gwatemalą wynosi 3 080 km.

Zjednoczone Stany Meksyku graniczą z Gwatemalą, Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Belize na łącznej długości 4 448 kilometrów podzielonych w następujący sposób:

• Belize: 251 km, z czego mniej więcej 30% stanowi granica morska;

• Gwatemala: 871 km;

• Stany Zjednoczone Ameryki: 3 326 km.

Linia brzegowa Meksyku rozciąga się na długości 9 903 km.

Liczba ludności

W roku 2017 Meksyk był 11. najbardziej zaludnionym krajem na świecie, liczba ludności wyniosła 124 574 795, a gęstość zaludnienia 63,2 osób/km2. Szacuje się, że liczba mieszkańców w 2018 r. wzrośnie o ponad półtora miliona. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech społeczeństwa meksykańskiego od lat 40. XX w. jest gwałtowny przyrost naturalny. Od roku 1915 liczba mieszkańców kraju wzrosła o 500%.



Liczba ludności w Meksyku rośnie o 50% szybciej niż wynosi średnia światowa. Średnia długość życia niemalże podwoiła się w porównaniu do tej z lat 30. ubiegłego wieku i wynosi obecnie ok. 75 lat. Kolejną cechą populacji Meksyku jest duży odsetek ludności, która nie ukończyła nawet 15 lat (stanowi ona 40% społeczeństwa). Istotny wpływ na liczbę mieszkańców miała niewątpliwie masowa emigracja zewnętrzna, głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, która rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Ocenia się, że w latach 1975-1984 od 4 do 8 milionów Meksykanów nielegalnie przekroczyło granicę z USA. Jednakże od roku 2000 nielegalna imigracja do USA spadła o 80%. W latach 2009-2014 więcej Meksykanów opuściło Stany i wróciło do ojczyzny, niż z niej wyemigrowało. Każdego miesiąca mieszkańcy USA meksykańskiego pochodzenia wysyłają około 2 miliardy USD do rodzin w Meksyku. Ta kwota stanowi prawie 3% meksykańskiej gospodarki.

Kilka ciekawostek związanych z Meksykiem, o których mogłeś nie mieć pojęcia:

• Meksyk jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym w Stanach Zjednoczonych, odpowiadającym za przepływ 1,5 miliarda dolarów w handlu dwustronnym każdego dnia;

• Meksyk ma 64 języki urzędowe: hiszpański i 63 języki indiańskie;

• Największa na świecie piramida nie znajduje się w Egipcie, ale w Meksyku, jest nią Wielka Piramida w Cholula de Rivadavia, której objętość szacuje się na 3,3 miliony metrów sześciennych (najwyższa piramida świata, egipska Piramida Cheopsa ma objętość 2,4 milionów metrów sześciennych). Piramida będąca świątynią ku czci Quetzalcóatla zajmuje powierzchnię około 18,2 hektarów i osiąga wysokość 54 metrów;



• Aztekowie co roku składali w ofierze bóstwom 1% populacji, czyli około 250 000 ludzi;

• Popcorn nie został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych Ameryki, lecz w Meksyku już około 9 000 lat temu;

• Meksykański polityk Pedro José Domingo de la Calzada Manuel María Lascuráin Paredes, który 19 lutego 1913 r. został 34. Prezydentem Meksyku, był nim przez niecałą godzinę. Zapisał się tym samym na kartach podręczników jako najkrócej urzędujący prezydent w historii świata;

• Znajdujące się w dzisiejszej Kalifornii San Francisco, aż do wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 r. było częścią Meksyku;

• Stolica Meksyku może poszczycić się największą flotą taksówek na świecie, codziennie kursuje ich tu 100 000;

• W Meksyku jest tylko jeden legalny sklep z bronią, 90% broni palnej jest przemycanych z USA;

• 75% ziaren sezamu uprawianych w Meksyku trafia na bułki do hamburgerów wykorzystywane przez znaną amerykańską sieć;

• Parícutin to wulkan żużlowy położony w środkowym Meksyku, w stanie Michoacán, około 322 km na zachód od stolicy. Wulkan zaczął się formować w 1943 r., gdy na polu kukurydzy należącym do rolnika Dionisio Pulido powstała niewielka szczelina, którą miejscowi próbowali zasypać kamieniami i ziemią, ale uciekli, gdy zaczął się z niej wydobywać materiał piroklastyczny. Już w ciągu pierwszego dnia aktywności powstał stożek o wysokości 50 m, a w ciągu tygodnia urósł dwukrotnie. Obecnie Parícutin wznosi się na wysokości 3 170 m n.p.m.;



• Meksykańscy naukowcy zamienili tequilę w diamenty, ogrzewając ją do temperatury 800°C.
Data Publikacji: 19.12.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Najmniejsze państwa świata – lista. Tu też przeżyjesz wielką przygodę!Czy wiesz, że najmniejsze państwo świata zmieściłoby się w największym prawie 39 milionów razy? Albo że dwa najmniejsze państwa świata zmieściłyby się razem w trzecim najmniejszym państwie prawie 9 razy? A zdajesz sobie sprawę, że znajdujące się w podobnym zestawieniu kraje wcale nie są anonimowymi terytoriami gdzieś na końcu świata? Są wśród nich jedne z najbogatszych, najbardziej luksusowych, najchętniej wybieranych przez filmowców czy najgęściej zaludnionych państw. Wszystkie zaś łączy – poza niewielkimi rozmiarami – to, że stanowią świetny pomysł na wakacyjny wypad. Sprawdź, jaki ogrom turystycznych możliwości skrywają!
krajobraz kierunku
Sylwester na świecie. Poznaj największe imprezy z okazji Nowego Roku na globie!Jedni wyczekują tego dnia, drżąc z ekscytacji, a dla drugich nie różni się on zanadto od każdego innego. Jedni stroją się i dokładnie planują cały wieczór, drudzy zakładają dres i przyglądają się fajerwerkom przez okno, może nawet bez większej ekscytacji. Niezależnie od tego, jak spędza się Sylwestra nie można jednak zakwestionować jednego – jest to największa impreza na świecie. Gdzie jednak Nowy Rok świętuje się najhuczniej? W jakim kraju mają najlepszy pomysł na sylwestrowe atrakcje? Poznajcie zestawienie największych imprez z okazji Nowego Roku na świecie!