Inne

Meksyk w liczbach – ciekawostki o Meksyku

Na myśl o Meksyku przychodzą nam do głowy otoczone palmami plaże, kuchnia przyprawiona solidną dawką chili, parne dżungle, tętniące życiem miasta i urzekająca sztuka Fridy Kahlo. Jeśli też masz takie wyobrażenie o Meksyku, to rzeczywistość Cię nie zawiedzie. Meksyk jest niekończącą się przygodą dla wszystkich zmysłów i miejscem, w którym życie w dużej mierze toczy się na świeżym powietrzu. Czekają tam na Ciebie bujne dżungle, ośnieżone wulkany, porośnięte olbrzymimi kaktusami pustynie i niemal 10 000 km zróżnicowanego wybrzeża, na którym znajdują się zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i zaciszne laguny z bogatą fauną i florą. Jeśli lubisz adrenalinę, ciesz się doskonałymi warunkami do surfowania na falach Pacyfiku, zejdź pod wodę, by odkryć naturalne piękno pod powierzchnią Morza Karaibskiego i wybierz się na spływ rwącymi rzekami Meksyku. Jeśli wolisz spokojniejsze aktywności pozostań na suchym lądzie, by wędrować po zalesionych górach w stanie Oaxaca, wspinać się na szczyty uśpionych wulkanów lub podziwiać miliony migrujących motyli.

W tym artykule przeczytasz o:

Meksyk w liczbach


Powierzchnia Meksyku

Meksyk zajmuje powierzchnię 1 972 550 km2, z czego 1 959 248 km2 to obszar lądowy, a resztę stanowi powierzchnia wyspowa. Do tego terytorium należy dodać wyłączną strefę ekonomiczną morza terytorialnego o powierzchni 3 194 920 km2, co daje łącznie 5 167 470 km2. Wody śródlądowe zajmują 49 510km2, czyli 2,51% powierzchni lądu. Meksyk zajmuje 14. pozycję pod względem wielkości powierzchni na świecie i 3. w Ameryce Północnej.Skrajne punkty kształtujące terytorium Meksyku są następujące:

• północny: 32°43'N, połączenie rzek Gila i Kolorado;

• południowy: 14°33'N, ujście rzeki Suchiate do Oceanu Spokojnego;

• zachodni: 117°19'W, u nasady zachodniego wybrzeża Półwyspu Kalifornijskiego;

• wschodni: 86°46'W, południowy cypel Isla Mujeres.

Rozciągłość równoleżnikowa Meksyku od ujścia Rio Bravo del Norte (Rio Grande) na wschodzie do Tijuany na zachodzie wynosi 2 070 km, natomiast rozciągłość południkowa od rzeki Kolorado do granicy z Gwatemalą wynosi 3 080 km.

Zjednoczone Stany Meksyku graniczą z Gwatemalą, Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Belize na łącznej długości 4 448 kilometrów podzielonych w następujący sposób:

• Belize: 251 km, z czego mniej więcej 30% stanowi granica morska;

• Gwatemala: 871 km;

• Stany Zjednoczone Ameryki: 3 326 km.

Linia brzegowa Meksyku rozciąga się na długości 9 903 km.

Liczba ludności

W roku 2017 Meksyk był 11. najbardziej zaludnionym krajem na świecie, liczba ludności wyniosła 124 574 795, a gęstość zaludnienia 63,2 osób/km2. Szacuje się, że liczba mieszkańców w 2018 r. wzrośnie o ponad półtora miliona. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech społeczeństwa meksykańskiego od lat 40. XX w. jest gwałtowny przyrost naturalny. Od roku 1915 liczba mieszkańców kraju wzrosła o 500%.Liczba ludności w Meksyku rośnie o 50% szybciej niż wynosi średnia światowa. Średnia długość życia niemalże podwoiła się w porównaniu do tej z lat 30. ubiegłego wieku i wynosi obecnie ok. 75 lat. Kolejną cechą populacji Meksyku jest duży odsetek ludności, która nie ukończyła nawet 15 lat (stanowi ona 40% społeczeństwa). Istotny wpływ na liczbę mieszkańców miała niewątpliwie masowa emigracja zewnętrzna, głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, która rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Ocenia się, że w latach 1975-1984 od 4 do 8 milionów Meksykanów nielegalnie przekroczyło granicę z USA. Jednakże od roku 2000 nielegalna imigracja do USA spadła o 80%. W latach 2009-2014 więcej Meksykanów opuściło Stany i wróciło do ojczyzny, niż z niej wyemigrowało. Każdego miesiąca mieszkańcy USA meksykańskiego pochodzenia wysyłają około 2 miliardy USD do rodzin w Meksyku. Ta kwota stanowi prawie 3% meksykańskiej gospodarki.

Kilka ciekawostek związanych z Meksykiem, o których mogłeś nie mieć pojęcia:

• Meksyk jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym w Stanach Zjednoczonych, odpowiadającym za przepływ 1,5 miliarda dolarów w handlu dwustronnym każdego dnia;

• Meksyk ma 64 języki urzędowe: hiszpański i 63 języki indiańskie;

• Największa na świecie piramida nie znajduje się w Egipcie, ale w Meksyku, jest nią Wielka Piramida w Cholula de Rivadavia, której objętość szacuje się na 3,3 miliony metrów sześciennych (najwyższa piramida świata, egipska Piramida Cheopsa ma objętość 2,4 milionów metrów sześciennych). Piramida będąca świątynią ku czci Quetzalcóatla zajmuje powierzchnię około 18,2 hektarów i osiąga wysokość 54 metrów;• Aztekowie co roku składali w ofierze bóstwom 1% populacji, czyli około 250 000 ludzi;

• Popcorn nie został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych Ameryki, lecz w Meksyku już około 9 000 lat temu;

• Meksykański polityk Pedro José Domingo de la Calzada Manuel María Lascuráin Paredes, który 19 lutego 1913 r. został 34. Prezydentem Meksyku, był nim przez niecałą godzinę. Zapisał się tym samym na kartach podręczników jako najkrócej urzędujący prezydent w historii świata;

• Znajdujące się w dzisiejszej Kalifornii San Francisco, aż do wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 r. było częścią Meksyku;

• Stolica Meksyku może poszczycić się największą flotą taksówek na świecie, codziennie kursuje ich tu 100 000;

• W Meksyku jest tylko jeden legalny sklep z bronią, 90% broni palnej jest przemycanych z USA;

• 75% ziaren sezamu uprawianych w Meksyku trafia na bułki do hamburgerów wykorzystywane przez znaną amerykańską sieć;

• Parícutin to wulkan żużlowy położony w środkowym Meksyku, w stanie Michoacán, około 322 km na zachód od stolicy. Wulkan zaczął się formować w 1943 r., gdy na polu kukurydzy należącym do rolnika Dionisio Pulido powstała niewielka szczelina, którą miejscowi próbowali zasypać kamieniami i ziemią, ale uciekli, gdy zaczął się z niej wydobywać materiał piroklastyczny. Już w ciągu pierwszego dnia aktywności powstał stożek o wysokości 50 m, a w ciągu tygodnia urósł dwukrotnie. Obecnie Parícutin wznosi się na wysokości 3 170 m n.p.m.;• Meksykańscy naukowcy zamienili tequilę w diamenty, ogrzewając ją do temperatury 800°C.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.12.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.4/6  9 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  15 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
zdjęcie-oferty
5.7/6  23 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.3/6  25 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
4.9/6  81 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.6/6  79 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.4/6  32 oceny
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Maderze Madera to jedna z najpiękniejszych wysp Oceanu Atlantyckiego, która ze względu na swoją bogatą szatę roślinną nazywana jest często pływającym ogrodem. Znajdziemy tu naturalne lasy wawrzynowe, paprocie drzewiaste, kwitnące na pomarańczowo drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, wielobarwne hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, zwana potocznie rajskim ptakiem, którą można tu spotkać dosłownie na każdym kroku. Dodatkowym atutem wyspy jest przyjemna temperatura panująca tu przez cały rok – zimą, na poziomie morza, temperatury rzadko kiedy spadają poniżej 20°C a latem, tylko sporadycznie przekraczają 25 stopni w cieniu. Z tego powodu Maderę określa się często krainą wiecznej wiosny. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Maderze w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.
krajobraz-kierunku
Kwarantanna po powrocie do Polski z zagranicy. Ile trwa, jak jej uniknąć i ile kosztuje test po powrocie? Rezerwując wczasy na pewno zastanawiasz się, czy każdy powrót z wakacji oznacza kwarantannę. Jak uniknąć 7 dni siedzenia w domu po powrocie z zagranicy? Czy przed powrotem do Polski trzeba zrobić test i ile on kosztuje? Czy można zrobić go na lotnisku w Polsce? Co zmienia się w przepisach dotyczących podróży w strefie Schengen i poza nią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższych artykule.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat w Egipcie. Kiedy jechać na wczasy? Kilka tysięcy lat historii Egiptu oraz fakt, że to najludniejszy kraj muzułmański i jeden z największych w całej Afryce, sprawiają, że dosłownie na każdym kroku można się tu spotkać z czymś ciekawym i nietuzinkowym. Czeka tu na nas wiele interesujących zabytków, przepiękna, często jeszcze dziewicza i bardzo zróżnicowana przyroda (od pustyni po rafy koralowe), niskie ceny, wspaniałe wypoczynkowe miejscowości i słynni ze swojej gościnności mieszkańcy. Do tego wszystkiego piękna słoneczna pogoda, i to w dodatku w okresie, kiedy w Europie jest zimno i pada! Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się na wczasy do Egiptu i jakiej pogody można się tam spodziewać w poszczególnych miesiącach.
krajobraz-kierunku
Pogoda i średnie temperatury w Hurghadzie Jeszcze do niedawna Hurghada była niewielką osadą rybacką, dziś to cieszący się ogromną popularnością egipski kurort z wieloma hotelami o zróżnicowanym standardzie, barami, dyskotekami i restauracjami. Miasto kusi przybyszów pięknymi plażami, słoneczną pogodą, szmaragdowym ciepłym morzem i piękną rafą koralową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – rodziny znakomite parki wodne i inne atrakcje dla dzieci, miłośnicy sportów wodnych okazje do kitesurfingu i windsurfingu, a osoby chcące poczuć lokalny klimat targ w dzielnicy El Dahar. Hurghada jest też znakomitym punktem wypadowym do zwiedzania najważniejszych zabytków Egiptu– można udać się stąd na wycieczkę do Luksoru i do Kairu. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów w Hurghadzie w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.