ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Meksyk w liczbach – ciekawostki o Meksyku

Na myśl o Meksyku przychodzą nam do głowy otoczone palmami plaże, kuchnia przyprawiona solidną dawką chili, parne dżungle, tętniące życiem miasta i urzekająca sztuka Fridy Kahlo. Jeśli też masz takie wyobrażenie o Meksyku, to rzeczywistość Cię nie zawiedzie. Meksyk jest niekończącą się przygodą dla wszystkich zmysłów i miejscem, w którym życie w dużej mierze toczy się na świeżym powietrzu. Czekają tam na Ciebie bujne dżungle, ośnieżone wulkany, porośnięte olbrzymimi kaktusami pustynie i niemal 10 000 km zróżnicowanego wybrzeża, na którym znajdują się zarówno piękne, piaszczyste plaże, jak i zaciszne laguny z bogatą fauną i florą. Jeśli lubisz adrenalinę, ciesz się doskonałymi warunkami do surfowania na falach Pacyfiku, zejdź pod wodę, by odkryć naturalne piękno pod powierzchnią Morza Karaibskiego i wybierz się na spływ rwącymi rzekami Meksyku. Jeśli wolisz spokojniejsze aktywności pozostań na suchym lądzie, by wędrować po zalesionych górach w stanie Oaxaca, wspinać się na szczyty uśpionych wulkanów lub podziwiać miliony migrujących motyli.

W tym artykule przeczytasz o:

Meksyk w liczbach


Powierzchnia Meksyku

Meksyk zajmuje powierzchnię 1 972 550 km2, z czego 1 959 248 km2 to obszar lądowy, a resztę stanowi powierzchnia wyspowa. Do tego terytorium należy dodać wyłączną strefę ekonomiczną morza terytorialnego o powierzchni 3 194 920 km2, co daje łącznie 5 167 470 km2. Wody śródlądowe zajmują 49 510km2, czyli 2,51% powierzchni lądu. Meksyk zajmuje 14. pozycję pod względem wielkości powierzchni na świecie i 3. w Ameryce Północnej.Skrajne punkty kształtujące terytorium Meksyku są następujące:

• północny: 32°43'N, połączenie rzek Gila i Kolorado;

• południowy: 14°33'N, ujście rzeki Suchiate do Oceanu Spokojnego;

• zachodni: 117°19'W, u nasady zachodniego wybrzeża Półwyspu Kalifornijskiego;

• wschodni: 86°46'W, południowy cypel Isla Mujeres.

Rozciągłość równoleżnikowa Meksyku od ujścia Rio Bravo del Norte (Rio Grande) na wschodzie do Tijuany na zachodzie wynosi 2 070 km, natomiast rozciągłość południkowa od rzeki Kolorado do granicy z Gwatemalą wynosi 3 080 km.

Zjednoczone Stany Meksyku graniczą z Gwatemalą, Stanami Zjednoczonymi Ameryki i Belize na łącznej długości 4 448 kilometrów podzielonych w następujący sposób:

• Belize: 251 km, z czego mniej więcej 30% stanowi granica morska;

• Gwatemala: 871 km;

• Stany Zjednoczone Ameryki: 3 326 km.

Linia brzegowa Meksyku rozciąga się na długości 9 903 km.

Liczba ludności

W roku 2017 Meksyk był 11. najbardziej zaludnionym krajem na świecie, liczba ludności wyniosła 124 574 795, a gęstość zaludnienia 63,2 osób/km2. Szacuje się, że liczba mieszkańców w 2018 r. wzrośnie o ponad półtora miliona. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech społeczeństwa meksykańskiego od lat 40. XX w. jest gwałtowny przyrost naturalny. Od roku 1915 liczba mieszkańców kraju wzrosła o 500%.Liczba ludności w Meksyku rośnie o 50% szybciej niż wynosi średnia światowa. Średnia długość życia niemalże podwoiła się w porównaniu do tej z lat 30. ubiegłego wieku i wynosi obecnie ok. 75 lat. Kolejną cechą populacji Meksyku jest duży odsetek ludności, która nie ukończyła nawet 15 lat (stanowi ona 40% społeczeństwa). Istotny wpływ na liczbę mieszkańców miała niewątpliwie masowa emigracja zewnętrzna, głównie do Stanów Zjednoczonych Ameryki, która rozpoczęła się w latach 70. XX wieku. Ocenia się, że w latach 1975-1984 od 4 do 8 milionów Meksykanów nielegalnie przekroczyło granicę z USA. Jednakże od roku 2000 nielegalna imigracja do USA spadła o 80%. W latach 2009-2014 więcej Meksykanów opuściło Stany i wróciło do ojczyzny, niż z niej wyemigrowało. Każdego miesiąca mieszkańcy USA meksykańskiego pochodzenia wysyłają około 2 miliardy USD do rodzin w Meksyku. Ta kwota stanowi prawie 3% meksykańskiej gospodarki.

Kilka ciekawostek związanych z Meksykiem, o których mogłeś nie mieć pojęcia:

• Meksyk jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym w Stanach Zjednoczonych, odpowiadającym za przepływ 1,5 miliarda dolarów w handlu dwustronnym każdego dnia;

• Meksyk ma 64 języki urzędowe: hiszpański i 63 języki indiańskie;

• Największa na świecie piramida nie znajduje się w Egipcie, ale w Meksyku, jest nią Wielka Piramida w Cholula de Rivadavia, której objętość szacuje się na 3,3 miliony metrów sześciennych (najwyższa piramida świata, egipska Piramida Cheopsa ma objętość 2,4 milionów metrów sześciennych). Piramida będąca świątynią ku czci Quetzalcóatla zajmuje powierzchnię około 18,2 hektarów i osiąga wysokość 54 metrów;• Aztekowie co roku składali w ofierze bóstwom 1% populacji, czyli około 250 000 ludzi;

• Popcorn nie został wynaleziony w Stanach Zjednoczonych Ameryki, lecz w Meksyku już około 9 000 lat temu;

• Meksykański polityk Pedro José Domingo de la Calzada Manuel María Lascuráin Paredes, który 19 lutego 1913 r. został 34. Prezydentem Meksyku, był nim przez niecałą godzinę. Zapisał się tym samym na kartach podręczników jako najkrócej urzędujący prezydent w historii świata;

• Znajdujące się w dzisiejszej Kalifornii San Francisco, aż do wojny amerykańsko-meksykańskiej w 1848 r. było częścią Meksyku;

• Stolica Meksyku może poszczycić się największą flotą taksówek na świecie, codziennie kursuje ich tu 100 000;

• W Meksyku jest tylko jeden legalny sklep z bronią, 90% broni palnej jest przemycanych z USA;

• 75% ziaren sezamu uprawianych w Meksyku trafia na bułki do hamburgerów wykorzystywane przez znaną amerykańską sieć;

• Parícutin to wulkan żużlowy położony w środkowym Meksyku, w stanie Michoacán, około 322 km na zachód od stolicy. Wulkan zaczął się formować w 1943 r., gdy na polu kukurydzy należącym do rolnika Dionisio Pulido powstała niewielka szczelina, którą miejscowi próbowali zasypać kamieniami i ziemią, ale uciekli, gdy zaczął się z niej wydobywać materiał piroklastyczny. Już w ciągu pierwszego dnia aktywności powstał stożek o wysokości 50 m, a w ciągu tygodnia urósł dwukrotnie. Obecnie Parícutin wznosi się na wysokości 3 170 m n.p.m.;• Meksykańscy naukowcy zamienili tequilę w diamenty, ogrzewając ją do temperatury 800°C.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.12.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.2/6  10 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Cancun
zdjęcie-oferty
Bestseller
5.4/6  88 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  82 oceny
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  276 ocen
Objazd + wypoczynek • Meksyk: Jukatan
zdjęcie-oferty
4.9/6  15 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  17 ocen
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.8/6  142 oceny
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  177 ocen
Objazd + wypoczynek • Meksyk, Gwatemala, Belize
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.7/6  15 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Riviera Maya - Cancun
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  15 ocen
Wypoczynek • Meksyk: Cancun - Riviera Maya

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!