< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Najpiękniejsze plaże w Bułgarii

Najpiękniejsze plaże w Bułgarii

Skrócony opis

Bułgaria to jeden z niewielu krajów, którego wybrzeże wciąż zachowało swój dziki charakter, a jednocześnie są tam wszelkie udogodnienia. Wybrzeże Morza Czarnego to przede wszystkim złoty piasek i szerokie plaże w spokojnych zatoczkach. Otaczające je skalne urwiska tylko uatrakcyjniają cały krajobraz. Z niemal stu bułgarskich plaż, wybraliśmy te, które uznawane są za najpiękniejsze. Oto one:

Sekcja 1

Słoneczny Brzeg


Jednym z najpopularniejszych czarnomorskich kurortów jest Słoneczny Brzeg , położony niedaleko Burgas. Tutejsza plaża ma ok. 10 kilometrów długości, a jej szerokość sięga nawet do 100 metrów! Znajduje się też na najbardziej nasłonecznionym odcinku wybrzeża, gdzie można cieszyć się słońcem i złocistym piaskiem, a morze zachwyca błękitem i przezroczystością. Plaża – ze względu na delikatne zejście do morza i bardzo delikatne prądy i fale – jest często wybierana przez rodziny z dziećmi. Tym bardziej, że w pobliżu znajduje się aquapark, lunapark, różnego rodzaju sporty wodne, jazda konna, paralotniarstwo czy wspinaczka ściankowa. Mimo, że w pobliskich klubach kwitnie życie nocne, bez problemy znajdziemy też hotel, który zapewni ciszę i spokój.


Złote Piaski


Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych plażowych kurortów Bułgarii są Złote Piaski w okolicach Warny. Jest tam znacznie spokojniej niż w Słonecznym Brzegu. 3-kilometrowa plaża jest równie szeroka a piasek równie złoty i nieskazitelny, ale wzdłuż plaży zamiast hoteli rozciąga się piękny zielony las. Być może to dzięki tej atmosferze zachęcającej do relaksu na łonie natury Złote piaski uważane są za jedną z najlepszych plaż w całej Europie? A może to ze względu na inne, niezwykłe właściwości tego miejsca? Złote Piaski to w końcu także lecznicze źródła mineralne. Tutejsze wody mają doskonały wpływ na zdrowie – łagodzą stres, pomagają leczyć reumatyzm oraz astmę.


Plaża Centralna, Obzor


Wyjątkowo słoneczny obszar Bułgarii, z największą ilością słonecznych dni w całym roku. Sam kurort, przy którym znajduje się plaża, jest wyjątkowo spokojny – nie ma tu tłumów turystów, ale wakacyjny klimat jest wyraźnie wyczuwalny. Plaża Centralna, ze względu na biały piasek, którym jest pokryta, może wręcz wprawić w karaibski nastrój. Ma długość 3,5 kilometra długości i należy do jednej z najczystszych plaż na Riwierze Bułgarskiej. W niewielkiej odległości od plaży znajduje się przylądek Emine, na którym znajduje się latarnia morska oraz ruiny średniowiecznej twierdzy Emona. Jest to najbardziej niespokojny, burzliwy i wietrzny przylądek Bułgarii.


Irakli, Obzor


Irakli, czyli plaża Heraklesa, to kolejna piękna plaża położona w sąsiedztwie miejscowości Obzor. Jest to dziki fragment wybrzeża otoczony przez porośnięte lasem wzgórza, na którym można podziwiać naturalne piękno linii brzegowej. Miejsce to uważane jest za wschodni kraniec gór Europy. To tu znajduje się granica pasma Starej Płaniny, które wpadają stromo do morza. Jest to obszar chroniony. Do przylądka Emine jest stąd już naprawdę blisko. Ze względu na wiejące wiatry, plaże upodobali sobie zwłaszcza miłośnicy windsurfingu. Warunki do uprawiania tego sportu są wręcz wymarzone, ale jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy po prostu obserwować mistrzów kontemplując piękno całej okolicy.

Sekcja 2

Pomorie, Burgas


Plaża znajduje się na niedużym półwyspie, który głęboko wychodzi w morze – nic nie zakłóca morskiego widoku, można bez końca wpatrywać się w kojący turkus tutejszych wód. Nie zapominajmy jednak, że Pomorie to przede wszystkim doskonały kurort, słynący z piasku o szczególnych właściwościach – zawierającego wyjątkowo duże ilości żelaza i manganu. To jedyne miejsce poza Morzem Czarnym, w którym wydobywa się lecznicze błoto pochodzenia mineralnego.


Bolata, Kawarna


Plaża Bolata leży w północnej części Bułgarskiej Riwiery, w uroczej zatoczce o idealnie półkolistym kształcie. Z plaży roztacza się widok na wysokie, czerwone klify kanionu – dostrzec można nawet niewielką rzeczkę, która wpada do morza. Teren zatoki to rezerwat przyrody, ze względu na to, że leży na szlaku ptaków wędrownych. Miłośnicy przyrody poczują się tu jak w raju. Dodatkowo – w wodach zatoki często można dostrzec delfiny. Miejsce jest idealne dla tych, którzy nie lubią tłumów i chcą w spokoju odpocząć nad pięknym morzem.


Butamiata, Sinemorec


Sinemorec to niewielkie miasteczko w południowej części bułgarskiego wybrzeża, które od granicy z Turcją dzieli jedynie 15 kilometrów. Jedną z najlepszych plaż w okolicy jest Północna Plaża przy ujściu rzeki Weleka. Piaszczyste wybrzeże oddziela rzekę Waleka od Morza Czarnego, tworząc coś na kształt mierzei z brzegiem morskim i rzecznym. Plaża znajduje się na terenie rezerwatu przyrody i jest pod ochroną.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Wyspy Grecji - ile ich jest i które musisz zwiedzić?

Wyspy greckie to idealne miejsce na wymarzone wakacje zarówno dla tych, którzy pragną relaksu na plaży, jak i tych, którzy chcą spędzić czas aktywnie. W naszym rankingu prezentujemy najpopularniejsze wyspy Grecji, które zachwycają krajobrazami, niesamowitymi zabytkami i wyjątkowymi miejscami do uprawiania sportów wodnych

Plaże Grecji - gdzie znajdziesz te najpiękniejsze?

Plaże w Grecji to jedne z najpiękniejszych plaż nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Wyróżniają się także pod względem czystości. Znajdziemy tu zarówno drobny piasek, przywodzący na myśl karaibskie wybrzeże, złote plaże ciągnące się przez wiele kilometrów, plaże usypane z drobnego żwirku, jak i czerwony lub nawet czarny wulkaniczny piasek, z którego słynie chociażby Santorini. Sprawdź, gdzie znajdziesz najpiękniejsze plaże w Grecji, które koniecznie musisz zobaczyć!

Turkusowy raj. Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji?

To bez wątpienia jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko w Chorwacji, ale i na całym Półwyspie Bałkańskim. Park Narodowy Jezior Plitwickich, który przyciąga poszukujących piękna turystów z całego świata, nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dlaczego warto odwiedzić go chociaż raz w życiu?

Bułgaria – co warto wiedzieć przed podróżą?

Na turystów przybywających do Bułgarii czekają morskie kurorty, wysokie góry, górskie jeziora, głębokie lasy i urokliwe wybrzeże Morza Czarnego z szerokimi, piaszczystymi i najczystszymi w całej Europie plażami. Zobacz, co powinieneś wiedzieć o tym państwie przed planowaną podróżą!

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Bułgaria