ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Najpiękniejsze plaże w Bułgarii

Bułgaria to jeden z niewielu krajów, którego wybrzeże wciąż zachowało swój dziki charakter, a jednocześnie są tam wszelkie udogodnienia. Wybrzeże Morza Czarnego to przede wszystkim złoty piasek i szerokie plaże w spokojnych zatoczkach. Otaczające je skalne urwiska tylko uatrakcyjniają cały krajobraz. Z niemal stu bułgarskich plaż, wybraliśmy te, które uznawane są za najpiękniejsze. Oto one:

Słoneczny Brzeg


Jednym z najpopularniejszych czarnomorskich kurortów jest Słoneczny Brzeg , położony niedaleko Burgas. Tutejsza plaża ma ok. 10 kilometrów długości, a jej szerokość sięga nawet do 100 metrów! Znajduje się też na najbardziej nasłonecznionym odcinku wybrzeża, gdzie można cieszyć się słońcem i złocistym piaskiem, a morze zachwyca błękitem i przezroczystością. Plaża – ze względu na delikatne zejście do morza i bardzo delikatne prądy i fale – jest często wybierana przez rodziny z dziećmi. Tym bardziej, że w pobliżu znajduje się aquapark, lunapark, różnego rodzaju sporty wodne, jazda konna, paralotniarstwo czy wspinaczka ściankowa. Mimo, że w pobliskich klubach kwitnie życie nocne, bez problemy znajdziemy też hotel, który zapewni ciszę i spokój.


Złote Piaski


Na drugim miejscu wśród najpopularniejszych plażowych kurortów Bułgarii są Złote Piaski w okolicach Warny. Jest tam znacznie spokojniej niż w Słonecznym Brzegu. 3-kilometrowa plaża jest równie szeroka a piasek równie złoty i nieskazitelny, ale wzdłuż plaży zamiast hoteli rozciąga się piękny zielony las. Być może to dzięki tej atmosferze zachęcającej do relaksu na łonie natury Złote piaski uważane są za jedną z najlepszych plaż w całej Europie? A może to ze względu na inne, niezwykłe właściwości tego miejsca? Złote Piaski to w końcu także lecznicze źródła mineralne. Tutejsze wody mają doskonały wpływ na zdrowie – łagodzą stres, pomagają leczyć reumatyzm oraz astmę.


Plaża Centralna, Obzor


Wyjątkowo słoneczny obszar Bułgarii, z największą ilością słonecznych dni w całym roku. Sam kurort, przy którym znajduje się plaża, jest wyjątkowo spokojny – nie ma tu tłumów turystów, ale wakacyjny klimat jest wyraźnie wyczuwalny. Plaża Centralna, ze względu na biały piasek, którym jest pokryta, może wręcz wprawić w karaibski nastrój. Ma długość 3,5 kilometra długości i należy do jednej z najczystszych plaż na Riwierze Bułgarskiej. W niewielkiej odległości od plaży znajduje się przylądek Emine, na którym znajduje się latarnia morska oraz ruiny średniowiecznej twierdzy Emona. Jest to najbardziej niespokojny, burzliwy i wietrzny przylądek Bułgarii.


Irakli, Obzor


Irakli, czyli plaża Heraklesa, to kolejna piękna plaża położona w sąsiedztwie miejscowości Obzor. Jest to dziki fragment wybrzeża otoczony przez porośnięte lasem wzgórza, na którym można podziwiać naturalne piękno linii brzegowej. Miejsce to uważane jest za wschodni kraniec gór Europy. To tu znajduje się granica pasma Starej Płaniny, które wpadają stromo do morza. Jest to obszar chroniony. Do przylądka Emine jest stąd już naprawdę blisko. Ze względu na wiejące wiatry, plaże upodobali sobie zwłaszcza miłośnicy windsurfingu. Warunki do uprawiania tego sportu są wręcz wymarzone, ale jeżeli nie czujemy się na siłach, możemy po prostu obserwować mistrzów kontemplując piękno całej okolicy.

Pomorie, Burgas


Plaża znajduje się na niedużym półwyspie, który głęboko wychodzi w morze – nic nie zakłóca morskiego widoku, można bez końca wpatrywać się w kojący turkus tutejszych wód. Nie zapominajmy jednak, że Pomorie to przede wszystkim doskonały kurort, słynący z piasku o szczególnych właściwościach – zawierającego wyjątkowo duże ilości żelaza i manganu. To jedyne miejsce poza Morzem Czarnym, w którym wydobywa się lecznicze błoto pochodzenia mineralnego.


Bolata, Kawarna


Plaża Bolata leży w północnej części Bułgarskiej Riwiery, w uroczej zatoczce o idealnie półkolistym kształcie. Z plaży roztacza się widok na wysokie, czerwone klify kanionu – dostrzec można nawet niewielką rzeczkę, która wpada do morza. Teren zatoki to rezerwat przyrody, ze względu na to, że leży na szlaku ptaków wędrownych. Miłośnicy przyrody poczują się tu jak w raju. Dodatkowo – w wodach zatoki często można dostrzec delfiny. Miejsce jest idealne dla tych, którzy nie lubią tłumów i chcą w spokoju odpocząć nad pięknym morzem.


Butamiata, Sinemorec


Sinemorec to niewielkie miasteczko w południowej części bułgarskiego wybrzeża, które od granicy z Turcją dzieli jedynie 15 kilometrów. Jedną z najlepszych plaż w okolicy jest Północna Plaża przy ujściu rzeki Weleka. Piaszczyste wybrzeże oddziela rzekę Waleka od Morza Czarnego, tworząc coś na kształt mierzei z brzegiem morskim i rzecznym. Plaża znajduje się na terenie rezerwatu przyrody i jest pod ochroną.

Data Publikacji: 15.03.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać DominikanęDominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.