10 największych atrakcji Bułgarii. Co warto zobaczyć?

Bułgaria jest kojarzona przede wszystkim przez pryzmat wypoczynku nad Morzem Czarnym. Faktycznie tutejsze wybrzeże upstrzone jest licznymi miejscowościami nastawionymi na przyjęcie turystów z całej Europy, spragnionych wypoczynku w Bułgarii w formule All Inclusive, ale równie wiele do zobaczenia znajduje się w śródlądowej części tego kraju. Wśród atrakcji turystycznych Bułgarii znajdziemy liczne malownicze pasma górskie z pięknymi, strzelistymi szczytami, wiele zabytkowych budowli sakralnych, liczne zamki i pałace świadczące o bogatej spuściźnie historycznej regionu oraz dziesiątki małych urokliwych miejscowości, gdzie można się zaznajomić z lokalną kulturą i obyczajami. Oczywiście mówiąc o tym kraju nie możemy pominąć najpiękniejszych bułgarskich plaż, z których słynie, i które przyciągają w to miejsce turystów z praktycznie całej Europy.

Spośród wielu atrakcji Bułgarii, wybraliśmy dla Was dziesięć najciekawszych zakątków tego kraju, które szczególnie warto zobaczyć. Planując aktywne wakacje rozważcie umieszczenie choć części z nich na swojej liście miejsc do odwiedzenia.

Sofia – stolica Bułgarii i jej atrakcje

Bułgarska stolica, której historia sięga ok. 500 roku p.n.e. to największe i zarazem jedno z najciekawszych miast kraju. Znajduje się tu wiele cennych zabytków na czele z Soborem św. Aleksandra Newskiego. To główna cerkiew autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego, która została wybudowana między 1882 a 1912 rokiem, na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu w 1878 r. ten kraj uzyskał niepodległość. Z obiektów sakralnych warto zwiedzić też tutejszą Cerkiew Świętego Jerzego. To najstarszy budynek, jaki można zobaczyć w całej Sofii i znakomity przykład wczesnochrześcijańskiej architektury – wykonana z czerwonej cegły rotunda została zbudowana przez Rzymian w IV wieku n.e. Po sąsiedzku znajdują się pozostałości antycznego miasta Serdica, od którego zaczęła się historia bułgarskiej stolicy. Goszcząc w Sofii, warto też zobaczyć Narodowy Pałac Kultury, Muzeum Historyczne czy Galerię Sztuki Narodowej.

Rilski Monastyr

Ten najsłynniejszy bułgarski klasztor znajduje się ok. 120 km na południe od Sofii w malowniczej dolinie rzeki Manastirska, którą otaczają majestatyczne szczyty masywu Riła. Klasztor został założony w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia Jana Rilskiego, jednego z najsłynniejszych pustelników bułgarskich, żyjącego na przełomie IX i X w., który jako miejsce swojego odosobnienia wybrał mało dostępną wówczas dolinę położoną pośrodku gór. W centralnej części monastycznego kompleksu możemy zobaczyć Cerkiew Świętej Bogurodzicy, dookoła której znajdują się zabudowania i pomieszczenia klasztorne. Całość otaczają grube mury, które sięgają do 24 metrów wysokości.

Płowdiw – bułgarskie miasto pełne zabytków

Płowdiw, położone w centrum kraju, to drugie co do wielkości miasto Bułgarii, w którym jak w soczewce widać historię tego kraju, tuż obok siebie znajdują się tu bowiem zabytki pochodzące z różnych okresów rozwoju miasta. Na niewielkim wzgórzu Nebet Tepe, sąsiadującym z centrum miasta, archeolodzy odkryli pozostałości osiedla pochodzące z okresu już ok. 3,5 tys. lat p.n.e.! Na sąsiednim wzniesieniu znajduje się natomiast centrum miasta z okresu panowania Turcji Osmańskiej, gdzie do dziś przetrwało wiele pięknych drewnianych domów o charakterystycznej architekturze. Co ciekawe, w zbocze tego wzniesienia wbudowany jest natomiast świetnie zachowany rzymski teatr, który powstał tu pod koniec panowania cesarza Trajana, prawdopodobnie w latach 116-117 n.e. W centrum głównego placu starówki znajduje się ciekawy Meczet Piątkowy z minaretem z przełomu XV i XVI w., który sąsiaduje z kolejnymi zabytkami starożytności i pięknymi mieszczańskimi kamienicami z XIX i XX w. Mnogość zabytków naprawdę może tu przyprawić o zawrót głowy, nie bez powodu Płowdiw to jedno z chętniej odwiedzanych miejsc wśród osób, które wybierając wakacje w Bułgarii są nastawione na aktywną turystykę i zwiedzanie.

Wielkie Tyrnowo

Miejscowość, przez wielu uważana za najpiękniejsze miasto Bułgarii, znajduje się w północnej części kraju u podnóży pasma Starej Płaniny. Miejscowość jest malowniczo położna, wije się bowiem na wzniesieniach sąsiadujących z wąwozem utworzonym przez niezwykle krętą i meandrującą tu rzekę Jantrę. Ukształtowanie terenu wymusiło bardzo ciasną i zwartą zabudowę miasta, co dzisiaj jest jego głównym atutem. Na jednym ze wzniesień, otoczonym przez rzekę, znajduje się świetnie odrestaurowany zespół dawnej twierdzy Carewec, gdzie m.in. można podziwiać pozostałości obwarowań z XIII w. oraz ruiny zamku królewskiego, który stał w tym miejscu. Wielkie Tyrnowo historycznie było trzecią stolicą państwa i po dziś dzień pozostaje symbolem bułgarskiej niepodległości i państwowości.

Bałczik

Zdecydowanie najciekawszą miejscowością północnej części bułgarskiego wybrzeża jest Bałczik. Podwaliny pod dzisiejsze miasto położyli starożytni Grecy, którzy założyli tu osadę o nazwie Krunoy (późniejsza nazwa to Dionizopolis). Z tego okresu bułgarscy archeolodzy odkryli tu m.in. pozostałości po świątyni Kybele. Miejscowość jest położona na zboczu wapiennego wzniesienia i z tego względu często określana jest Białym Miastem. W Bałcziku jest sporo zabytków z okresu tureckiego i kilka ciekawych cerkwi. Turystów jednak najbardziej przyciąga tu pałac rumuńskiej królowej Marii Koburg (w 1913 r. miejscowość włączono w skład Rumunii, po czym powróciła do Bułgarii) i sąsiadujący z nim ogród botaniczny – jeden z największych w Europie, w którym znajduje się ponad 3,5 tys. gatunków roślin!

Słoneczny Brzeg

To najstarszy, najbardziej znany i zarazem największy z kurortów Bułgarskiego wybrzeża. Miejscowość często reklamuje się tym, że jest tu przeszło 600 hoteli i 400 restauracji. Wystarczy przejść się wzdłuż plaży ciągnącej się na dystansie ok. 8-10 km, żeby przekonać się, że to nie suchy slogan marketingowy mający przyciągnąć tu turystów. Ciekawe jest to, że praktycznie do końca lat 50. ubiegłego wieku wieku potencjał turystyczny tutejszej plaży był praktycznie niewykorzystany, a już na pewno nie tak jak by można to sobie wyobrazić – władze zadecydowały, że usytuowany tu będzie... obóz pracy dla więźniów politycznych. Słoneczny Brzeg jako kurort zaczął się tak naprawdę rozwijać dopiero w momencie, kiedy z sąsiedniego Nesebyru postanowiono uczynić główną atrakcję turystyczną nad Morzem Czarnym. O tym co warto zobaczyć w tym regionie przeczytasz w naszym artykule: Czym zaskoczy cię Słoneczny Brzeg i okolice? 

Nesebyr – Perła Morza Czarnego

Ta stara nadmorska miejscowość, znajdująca się na półwyspie połączonym z resztą lądu wąską i długą na 400 metrów groblą, jest najbardziej malowniczym miasteczkiem na całym wybrzeżu Bułgarii. Nie bez przyczyny miejscowość nazywana jest Perłą Morza Czarnego i od 1983 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W obrębie murów można znaleźć pozostałości sięgające czasów antyku (wykopaliska i dawny teatr), najczęściej odwiedzanymi zabytkami są jednak liczne kościoły, z których najstarsze sięgają XI w. W całym mieście jest ich kilkadziesiąt, a najsłynniejsze z nich to cerkiew Chrystusa Pantokratora i cerkiew Jana Chrzciciela. Bardzo ciekawa jest też Cerkiew Archaniołów Michała i Gabriela. Warto zwrócić też uwagę na stare domy z charakterystycznymi czerwonymi dachami, usytuowane przy licznych krętych uliczkach miasta. W miejscowości wyraźnie widać też wpływ tureckiego panowania nad tymi terenami. Świadczą o tym liczne drewniane domy o charakterystycznej architekturze osmańskiej.

Złote Piaski

Złote Piaski to druga po Słonecznym Brzegu najczęściej odwiedzana miejscowość bułgarskiego wybrzeża. Kurort jest położony przy sporej zatoce Morza Czarnego, natomiast od strony lądu otaczają go wzgórza porośnięte pięknym zielonym lasem, gdzie znajdują się liczne szlaki i trasy spacerowe. Mimo że tutejszy kurort jest stosunkowo młody – miejscowość zaczęła się rozwijać dopiero z końcem lat 50-tych ub. wieku – to obecnie znajduje się tu przeszło 250 hoteli i pensjonatów o najróżniejszym standardzie.

Największą atrakcją jest niewątpliwie tutejsza plaża – długa na blisko 3,5 km i szeroka miejscami na 100 metrów w całości pokryta jest drobnym, żółtym piaskiem, który z odległości lśni niczym złoto – to stąd właśnie wzięła się nazwa miejscowości. Wczasy w Złotych Piaskach od lat cieszą się popularnością wśród turystów przybywających do Bułgarii w poszukiwaniu słońca i idealnych warunków do plażowania. 

Monastyr Aładża

Niewiele na północ od opisanego wyżej kurortu znajduje się Park Przyrodniczy Złote Piaski. To zalesiony, górzysty teren (najwyższe wzniesienia nie przekraczają 300 m n.p.m.) o powierzchni niecałych 14 km2, upstrzony na dodatek licznymi strumieniami.

Pośród parku znajduje się bardzo ciekawy, średniowieczny monastyr Aładża. Wykuta w skale, dwupoziomowa cerkiew, pochodząca z XIV w., znajduje się na zboczu wysokiego mniej więcej na 25-30 metrów skalnego urwiska. Wewnątrz monastyru można zobaczyć liczne pomieszczenia wykorzystywane niegdyś przez mnichów jak np. sale modlitewne, kuchnia, jadalnia, czy pokoje mieszkalne. Gdzieniegdzie zachowały się szczątki pięknych, kolorowych fresków, od których najprawdopodobniej pochodzi nazwa klasztoru (w wolnym tłumaczeniu z tureckiego znaczy on tyle co kolorowy). Dodatkowo ok. 800 metrów od klasztoru znajdują się katakumby pochodzące z I i II wieku.

Polecane wycieczki

Warna i jej atrakcje

To jedno z najciekawszych miast całego wybrzeża, którego historia sięga ok 580 r. p.n.e., kiedy to Grecy założyli tu kolonię, która nazwali Odessos. W kolejnych wiekach miejscowością władali Rzymianie i Bizantyjczycy, którzy walczyli o te tereny z Bułgarami. Pamiątką po tych czasach są pozostałości budowli – m.in. fundamenty bazylik z V i VII w., resztki fortyfikacji bizantyjskich z VI wieku, a nade wszystko doskonale zachowane termy rzymskie (można tam zobaczyć m.in. pomieszczenia, w których zażywano kąpieli i sąsiednie przebieralnie). Od 1389 r. Warną władali Turcy Osmańscy, którzy w dużej mierze przyczynili się do obecnego kształtu miasta.

W Warnie jest sporo ciekawych zabytków sakralnych. Najciekawszy z nich to sobór Zaśnięcia Bogurodzicy, którego integralną częścią jest katedra metropolii warneńskiej, druga co do wielkości świątynia w Bułgarii, zwieńczona charakterystycznymi złotymi kopułami. Kilka kilometrów na północ od śródmieścia znajduje się ciekawy pałac Ewksinograd, XIX-wieczna letnia siedziba królewska, która w dalszym ciągu wykorzystywana jest przez instytucje państwowe.

Jak możesz zauważyć po lekturze artykułu, Bułgaria to nie tylko piękne plaże i doskonałe warunki do błogiego wypoczynku, ale także (a może przede wszystkim) mnogość atrakcji turystycznych i ciekawych zabytków. Jeśli jeszcze zastanawiasz się czy jest to miejsce, w którym na pewno chciałbyś spędzić tegoroczny urlop, koniecznie przeczytaj artykuł Dziesięć powodów by odwiedzić Bułgarię, który znajdziesz na naszym blogu. Wybierając dojazd własny już po drodze przekonasz się jak dużą ilością pięknych i malowniczych miejsc może pochwalić się ten kraj.

Data Publikacji: 10.03.2022
Data Aktualizacji: 16.03.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.