Zainspiruj się

Czym zaskoczy cię Słoneczny Brzeg i okolice? Największe atrakcje bułgarskiego kurortu

Bułgarski Słoneczny Brzeg znany jest w Polsce od lat z co najmniej dwóch powodów – zagranicznych wycieczek w czasach słusznie minionych, kiedy to rodzinne wczasy w Bułgarii były szczytem tego na co pozwalały ówczesne realia, oraz faktu, że tak właśnie nazywa się jedno z tutejszych brandy, które przed laty było „powiewem luksusu”. O ile w tym drugim przypadku marka wciąż trzyma ten sam wysoki poziom, o tyle jeśli ktoś pamięta Słoneczny Brzeg z końca lat 80-tych ub. wieku, to teraz na pewno się zdziwi – dzisiaj jest to nowoczesny, dobrze zorganizowany kurort ze wszystkimi atrakcjami potrzebnymi do tego by dobrze wypocząć! Bez kozery można więc powiedzieć, że Słoneczny Brzeg dla każdego będzie odkryciem, dla niektórych po raz pierwszy, dla innych – miłym zaskoczeniem. Jeśli już zdecydowałeś się na spędzenie wakacji w Bułgarii koniecznie sprawdź jakie atrakcje oferuje Słoneczny Brzeg i jego okolice oraz co warto tam zobaczyć.

Słoneczny Brzeg - kurort zamiast obozu pracy

Słoneczny brzeg to najstarszy, najbardziej znany i zarazem największy z kurortów bułgarskiego wybrzeża. Miejscowość często reklamuje się tym, że jest tu przeszło 600 hoteli i 400 restauracji. Wystarczy przejść się wzdłuż plaży ciągnącej się na dystansie ok. 8 km, żeby przekonać się, że to nie suchy slogan marketingowy mający przyciągnąć na wczasy w Słonecznym Brzegu licznych turystów. Wzdłuż długiej na 10 km piaszczystej plaży faktycznie usytuowane są setki hoteli o rożnym standardzie, zatem każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie.

Nie byłoby dzisiejszego Słonecznego Brzegu, gdyby nie sąsiedni Nesebyr. To właśnie od tej miejscowości zaczął się rozwój turystyki w tym regionie i w Bułgarii w ogóle. W połowie lat 50-tych ub. roku ówczesne bułgarskie władze zadecydowały, że powstanie tu ośrodek wypoczynkowy. Starą nadmorską miejscowość, która znajduje się na półwyspie połączonym z resztą lądu wąską i długą na 400 metrów groblą i tereny wokół grobli zaczęto szybko przekształcać, tak że w 1958 roku stały tu już 32 hotele. Piaszczysta plaża na północ od Nesyberu początkowo była niewykorzystana, a już na pewno nie tak jak by można to sobie wyobrazić - władze zadecydowały, że usytuowany tu będzie... obóz pracy dla politycznie niepoprawnych. Dopiero w momencie kiedy Nesyber i przyległe do niego tereny nie był już w stanie pomieścić nowych inwestycji, zaczęto rozwijać kurort dalej wzdłuż wybrzeża. I tak powstał Słoneczny Brzeg, który rozrósł się zwłaszcza po tym, kiedy prócz rodzimych turystów, zaczęli tu przyjeżdżać obcokrajowcy z byłych demoludów. Po upadku bloku wschodniego zaczął się jego ponowny rozkwit. Większość obecnych hoteli, pensjonatów i atrakcji turystycznych powstała tu po roku 2000.

 

Pokrętna historia Nesebyru

Historia Nesebyru zaczyna się ok. 1000 lat p.n.e., kiedy Trakowie, indoeuropejski lud zamieszkujący wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego, dostrzegli naturalne walory obronne półwyspu i założyli tu swoją osadę. Sama nazwa – Nesebyr – wywodzi się najprawdopodobniej od trackiego określenia Melsambria lub Melsabria i oznaczała miasto Melsy (jednego z trackich przywódców).  Kiedy w VI w. p.n.e. miejscowość została podbita przez Greków, ci zaczęli na nią mówić Mesembria. Z czasem nazwa przekształciła się w  Mesebyr, by ostatecznie przybrać formę Nesebyr. Około 425-424 r. p.n.e. miejscowość znalazła się pod panowaniem Ateńskiego Związku Morskiego. Za czasów greckich miejscowość została ufortyfikowana i otoczona murami. W 71 r. p.n.e. Nesebyr przeszedł pod kontrolę Cesarstwa Rzymskiego, a  po jego rozpadzie znajdował się w strefie wpływów Bizancjum. Z tym ostatnim zmagał się rodzący się do życia żywioł Bułgarów, którzy kilkakrotnie zajmowali Nesebyr. W 1366 r. miasto na krótko dostało się w ręce krzyżowców, a w 1453 r., kiedy ostatecznie upadło Bizancjum przeszło we władanie Turcji Osmańskiej. W skład niepodległej Bułgarii Nesebyr wszedł dopiero w 1878 r.

 

Zwiedzanie okolic Słonecznego Brzegu - Nesebyr

Słoneczny Brzeg to typowy turystyczny kurort i ze względu na swą krótką historię nie ma tu zabytków. Tych można i należy szukać w oddalonym o kilka kilometrów od kurortu Nesebyrze, nie bez przyczyny nazywanym Perłą Morza Czarnego, który od 1983 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ciekawie zaczyna się robić już na grobli prowadzącej do miasta. Mniej więcej w jej połowie usytuowany jest stary młyn, z jakich przed laty znana była ta część wybrzeża. Przed murami obronnymi oddzielającymi miasto od pozostałej części lądu znajduje się ciekawy pomnik św. Mikołaja, nazywany potocznie pomnikiem rybaka. Przekraczając mury Nesebyru, w miejscu gdzie kiedyś znajdowała się główna brama prowadząca do miasta, dostajemy się na starówkę. Tuż za wejściem po prawej stronie mieści się Muzeum Archeologiczne z bogatą kolekcją pozostałości po latach dawnej świetności (w mieście jest też ciekawe muzeum etnograficzne); znajduje się tu m.in. ciekawy zbiór ikon z okresu średniowiecza. Mimo, że w obrębie murów można znaleźć zabytki sięgające czasów antyku (wykopaliska i dawny teatr), najczęściej odwiedzanymi zabytkami są liczne kościoły, z których najstarsze sięgają XI w. W całym mieście jest ich kilkadziesiąt (podobno w Nesebyrze jest największa liczba kościołów w przeliczeniu na metr kwadratowy w całej Bułgarii), a najsłynniejsze z nich to cerkiew Chrystusa Pantokratora i cerkiew Jana Chrzciciela. Bardzo ciekawa jest też Cerkiew Archaniołów Michała i Gabriela. Warto zwrócić też uwagę na stare domy z charakterystycznymi czerwonymi dachami, usytuowane przy licznych krętych uliczkach Nesebyru. Część z nich w dalszym ciągu jest zamieszkana, inne zostały przekształcone w pensjonaty, galerie czy sklepy z pamiątki. Po zwiedzaniu warto skierować swe kroki do dzielnicy portowej, gdzie w licznych barach i restauracjach można skosztować lokalnych przysmaków.

 

Plaże Słonecznego Brzegu

Plaża na całej długości Słonecznego Brzegu jest piaszczysta a jej szerokość waha się od 10 do ok. 30 metrów. Dno opada tu dość łagodnie i miejscami jest płytko, co jest dość istotne przy wypoczynku z dziećmi. Cała plaża jest ogólnodostępna, ale podzielona jest na sektory należące do poszczególnych hoteli, na których znajdują się leżaki i parasole. Goście spoza hoteli muszą się zadowalać miejscami pomiędzy tymi sektorami (chyba że zdecydują się zapłacić za udogodnienia – 10 lewa za leżak i tyle samo za parasol). Wzdłuż całej plaży ciągnie się promenada, przy której usytuowane są liczne bary i restauracje oraz sklepy z pamiątkami i akcesoriami plażowymi. Plaże w Słonecznym Brzegu i jego okolicach są jednymi z najpiękniejszych plaż w całej Bułgarii.

 

Znacznie mniejsze i często nie tak zatłoczone są plaże w Nesebyrze – na starówce godna polecenia jest tutejsza plaża miejska oraz kameralna plaża „Burata”. W nowej części miasta jest kilka plaż – główna, usytuowana niedaleko grobli prowadzącej na starówkę, nazywana po prostu Nesebyr, ale warto się wybrać nieco dalej na południe gdzie znajdują się plaże Spectrum i Olimpijska. Małe, kameralne plaże oferuje też miejscowość Sweti Właz, położona kilka km na północ od Słonecznego Brzegu.

Jeśli komuś nie wystarczą morskie kąpiele, to można się w wybrać do jednego z dwóch aquaparków. Aquapark Paradise w Nesebyr jest największym i najnowocześniejszym parkiem wodnym w Bułgarii z licznymi atrakcjami jak zjeżdżalnie, bicze wodne, tunele i baseny. Dużą popularnością cieszy też Aquaparku Action, oferujący ponad 30 wodnych atrakcji dostosowanych do zapotrzebowania i wieku - zabawy dostarczą tu baseny, wodospady, fontanny i liczne zjeżdżalnie, z których najwyższa ma 18 metrów, a najdłuższa 120 metrów.

 

Jakie atrakcje czekają na dzieci w Słonecznym Brzegu?

Słoneczny Brzeg oferuje rozliczne atrakcje dla dzieci. Najmłodsi lubią zwłaszcza tutejsze piaszczyste plaże, ale oprócz tego czeka na nich tu masa rozrywek. W całym kurorcie jest wiele placów zabaw – część hotelowych inne ogólnodostępne. Sporo hoteli oferuje też animacje dla najmłodszych. W kurorcie można znaleźć wielu instruktorów, którzy prócz nauki pływania, mogą też zapoznać pociechy z różnymi sportami wodnymi. Wśród najmłodszych dużym powodzeniem cieszy się też tutejszy tor kartingowy, mieszczący się przy głównej trasie mniej więcej w połowie wybrzeża. Można też pojeździć na koniu czy kucyku. Zaskoczeniem na pewno będzie tutejsze... lodowisko (kryte oczywiście), ale żeby tam wejść trzeba mieć czapkę i rękawiczki. Co ciekawe można je tu kupić na tutejszych straganach przez całe lato! Rodziców chcących nieco odpocząć od swoich pociech na pewno ucieszy fakt, że na terenie kurortu znajduje się kilka przedszkoli, gdzie można zostawić swoje pociechy pod okiem profesjonalnych opiekunów.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 11.06.2021

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
5.1/6  56 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
3.9/6  204 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
4.3/6  96 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
4.4/6  38 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.0/6  13 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
zdjęcie-oferty
4.2/6  65 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
4.6/6  91 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski
zdjęcie-oferty
5.2/6  104 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Złote Piaski - Obzor
zdjęcie-oferty
4.3/6  28 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Bułgaria: Słoneczny Brzeg
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.