ikona-burger
napis-rainbow
ikona-Ukrainaikona-telefon
Atrakcje na świecie

Najważniejsze atrakcje Gambii – poznaj je wszystkie

Jeśli Egipt i Tunezja, wraz z ich bogatą infrastrukturą turystyczną i ofertą all-inclusive już zdążyły Ci się nieco znudzić i szukasz alternatywnego kierunku na egzotyczne wakacje, ale jeszcze nie jesteś gotowy na prawdziwą afrykańską przygodę w dżungli, to idealnym wyborem będzie Gambia.


Ten kraj pozwoli Ci nieco oswoić się z afrykańskimi realiami. To bardzo mały kraj zajmujący niewielki skrawek lądu o szerokości 50 km przy rzece o tej samej nazwie. Gambia jest najmniejszym pod względem powierzchni państwem w kontynentalnej Afryce – jego całkowita powierzchnia wynosi zaledwie 11 000 km2, czyli mniej więcej tyle, ile powierzchnia województwa świętokrzyskiego. Gambia z trzech stron jest otoczona przez Senegal, z czwartej przez Ocean Atlantycki.

Baza turystyczna Gambii rozwija się z roku na rok, oferując turystom coraz lepsze warunki. Ciekawa przyroda, wysokie temperatury i bogata infrastruktura turystyczna sprawiają, że Gambia staje się coraz częstszym celem wakacyjnych wyjazdów. Pora deszczowa trwa tam od czerwca do września, jest wtedy bardzo gorąco, a opady są naprawdę obfite. Najlepszym czasem na wyjazd do Gambii jest pora sucha, okres od listopada do wczesnej wiosny. Mamy wtedy gwarancję dobrej pogody, jest przyjemnie ciepło, ale nie upalnie, wilgotność powietrza jest niska, co sprawia, że możemy cieszyć się urlopem, gdy w Polsce tylko śnieg, deszcz i błoto.

Naprawdę warto mieć Gambię na uwadze, ponieważ słynie z pięknych, piaszczystych plaż, wibrujących życiem miast, z piękną kolonialną architekturą i z niesamowitej przyrody. Gambia była niegdyś kolonią brytyjską, więc z niemal każdym można się tam porozumieć w języku angielskim. Turyści z Polski dopiero od niedawna mają okazję poznawać Gambię, której wcześniej próżno było szukać w ofertach biur podróży. Być może dlatego tak mało o niej jeszcze wiemy i zastanawiamy się, co ma do zaoferowania. Przedstawiamy pięć najciekawszych atrakcji, które są warte Waszej uwagi i mamy nadzieję, że przekonamy Was do wyboru Gambii na cel swej kolejnej podróży.

5 najważniejszych atrakcji Gambii:


1. Serrekunda –

największe miasto w Gambii, położone zaledwie 20 km na zachód od stolicy kraju, to tutaj znajduje się główna baza noclegowa zachodniej części kraju. W pobliżu miasta znajdują się urocze plaże i kąpieliska u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i rezerwat przyrody Abuko. Warto odwiedzić słynny targ rybny przy porcie i targ w centrum, na którym zaopatrują się tutejsze gospodynie domowe. To idealna okazja, by podpatrzeć, jakie lokalne cudowności lądują na talerzach Gambijczyków.

2. Rezerwat Abuko –

jego początki sięgają 1916 roku, choć oficjalnie powstał dopiero w 1986 r. Rezerwat – jak praktycznie wszystko w tym kraju – jest niewielki i jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Afryce, ale na tej ograniczonej przestrzeni mamy do czynienia z niewyobrażalnym wręcz bogactwem i różnorodnością egzotycznej fauny i flory. Abuko odwiedza 1/3 turystów przyjeżdżających do Gambii, drugą pokaźną grupą odwiedzających są wycieczki szkolne, które przyjeżdżają tu na praktyczne lekcje przyrody.Mniej więcej 1/3 powierzchni rezerwatu porasta las galeriowy, dzięki czemu panują tu warunki przyjazne dla ptaków, których żyje tu około 280 gatunków. Są wśród nich przede wszystkim rzadkie gatunki zimorodków. W rezerwacie Abuko żyją też rzadkie gatunki ssaków: gereza ruda, koczkodan zielony, patas i galago, a także krokodyl krótkopyski i nilowy. Rezerwat prowadzi także zwierzęcy sierociniec i centrum rehabilitacyjne dla różnych gatunków małp, między innymi szympansów oraz dla hien i papug.

3. Bandżul –

to stolica Gambii, położna na wyspie St. Mary, u ujścia rzeki Gambii do Oceanu Atlantyckiego. Turystów wita piękna pokolonialna zabudowa dzielnicy przyportowej i kolorowe targi, na których można kupić praktycznie wszystko, od lokalnego rękodzieła po jedzenie. Dostęp do plaży jest możliwy tylko przy hotelach, ale można wybrać się poza stolicę do okolicznych miasteczek, by posiedzieć nad brzegiem oceanu. Zaledwie 15 minut drogi od Bandżul leżą urocze małe miasteczka Cape Point, Kotu i Kololi, gdzie można obserwować spokojne życie mieszkańców i cieszyć się chwilą.Do Bandżul od strony lotniska i plaż wprowadza turystów monumentalna brama, przypominająca łuk triumfalny. Mieści się tam muzeum historyczno-etnograficzne i kawiarnia na otwartym tarasie, z której rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Na rondzie przed bramą znajduje się grób nieznanego żołnierza. Miasto jest na tyle małe, że spokojnie można zwiedzić je całe piechotą i nie zajmie to zbyt wiele czasu. Bandżul jest miastem kontrastów, nieopodal pięknych kolonialnych rezydencji, poza dzielnicą centralną biegną uliczki pozbawione nawierzchni, z odkrytymi rowami ściekowymi. Jednakże nawet w tych najbiedniejszych rewirach turysta może czuć się bezpiecznie, także po zmroku, gdyż Gambijczycy są niezwykle przyjaźni i serdeczni.
Największe atrakcje miasta, w tym siedziba Prezydenta State House, znajdują się w pobliżu bazaru Albert Market. Należy pamiętać o bezwzględnym zakazie fotografowania wszelkich budynków rządowych, wokół których krążą tajni agenci i pilnują porządku.

4. Wyspa Kunta Kinteh –

opuszczona wyspa jest pozostałością po kurlandzkiej kolonizacji. Zdecydowanie warto wybrać się tam na wycieczkę statkiem. Na miejscu można zwiedzać ruiny wojskowego fortu. Jeśli nazwa wyspy brzmi dla Was znajomo, to nic dziwnego, gdyż nosi imię gambijskiego bohatera bestsellerowej powieści Alexa Haley’a – „Korzenie”, dodatkowo rozsławionej przez telewizyjną ekranizację. Opisana w książce postać Kunta Kinteh była dzielnym wojownikiem porwanym za młodu i sprzedanym właścicielowi plantacji bawełny w stanie Wirginia. Oczywiście była to postać fikcyjna, ale i tak jest ona zakorzeniona w gambijskiej kulturze na zwór naszego Janosika.

5. Park Narodowy Kiang West –

należy do największych obszarów chronionych w Gambii, położony jest 145 km na wschód od stolicy, na południowym brzegu rzeki Gambii. Wyróżnia go zróżnicowany krajobraz i siedliska licznych gatunków zwierząt. W Kiang West, na lądzie i w wodach, żyją niezwykle ciekawi przedstawiciele świata zwierząt: delfiny i manaty, różne gatunki małp i 290 gatunków ptaków, w tym aż 21 gatunków ptaków drapieżnych i wszyscy przedstawiciele rodziny zimorodków.


Poza tymi i innymi atrakcjami turystów do Gambii przyciągają piękne i piaszczyste plaże. Te najciekawsze i najbardziej malownicze znajdują się na tzw. uśmiechniętym wybrzeżu, które ciągnie się przez ponad 50 km. Mamy tu biały piasek, lazurową i czystą wodę, a do tego przyjemnie wiejące ze wschodu pasaty, czyli wszystko to, co sprawia, że chcemy tam odpoczywać. Jedna z popularniejszych plaż rozpościera się w pobliżu miasteczka Kololu Kotu. Nie brakuje przy niej hoteli, z których każdy ma wydzielony dostęp do plaży. Mówiąc krótko, warto zapomnieć o przeludnionych plażach Egiptu i wybrać się do Gambii.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 18.07.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.5/6  8 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
4.2/6  38 ocen
Wypoczynek • Gambia: Banjul
zdjęcie-oferty
4.6/6  80 ocen
zdjęcie-oferty
4.0/6  19 ocen
zdjęcie-oferty
3.5/6  41 ocen
zdjęcie-oferty
4.9/6  26 ocen

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć

Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku

Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy

Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku

11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć?

Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku

11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku

Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.