Wróć

Inne

Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje?

Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.

Wyspa Phuket - klimat Tajlandii

Phuket leży w strefie klimatu tropikalnego. Wysokie temperatury (30-33°C w dzień i 23-25°C w nocy) są tu odczuwalne przez cały rok.

W tutejszym klimacie można wyróżnić dwie pory roku:

  • deszczową - trwa od maja do października; suma opadów wynosi średnio 300 mm miesięcznie,
  • sucha - występuje od grudnia do marca; suma opadów wynosi średnio 35-80 mm miesięcznie.

Kwiecień i listopad to miesiące przejściowe na wsypie Phuket, w których można spodziewać się zwiększonych opadów deszczu. Temperatura wody jest stała przez cały rok i wynosi 28-30°C.

Przeczytaj też: Pogoda i klimat Tajlandii

Pogoda na Phuket w poszczególnych miesiącach roku

Na Phuket klimat potrafi zaskoczyć ze względu na porę suchą oraz deszczową. Zanim zaplanujesz urlop, zerknij na prognozę pogody. W ten sposób wybierzesz termin, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Phuket - pogoda w styczniu

W styczniu jest zwykle bardzo ciepło i parno. Średnia temperatura wynosi 27,7°C, min. 22,7°C, a max. sięga ok. 35°C. Nocą spada do ok. 20°C. Średnia wilgotność wynosi 72%, stąd powietrze jest zwykle dość wilgotne. Morze jest przyjemnie ciepłe i pozwala na długie kąpiele - jego średnia temperatura wynosi wtedy 28,5°C.

Phuket - pogoda w lutym

Średnia temperatura to 28,4°C, min. 22,9°C, max. 35,5°C. Opady wynoszą 40 mm, ale rozłożone są zazwyczaj na 3 dni. Doba trwa przeważnie 11 godzin i 55 minut, a słońce świeci ok. 7,5 godziny dziennie. Średnia wilgotność wynosi 70%. Temperatura wody sprzyja pływaniu i uprawianiu sportów wodnych - wynosi zwykle 28,5°C.

Phuket - klimat w marcu

Średnia temperatura to 28,9°C, min. 23,5°C - w najcieplejsze dni zwykle osiąga ok. 36,5°C, a w najchłodniejsze noce spada do ok. 21,5°C. Opady wynoszą 75 mm i są rozłożone na 6 dni.  Dzień trwa średnio 12 godzin i 5 minut, a słońce świeci zwykle 6,5 godziny dziennie. Wilgotność powietrza wynosi 73%. Średnia temperatura morza to ok. 29,5°C.

Phuket - klimat w kwietniu

Kwiecień to okres, kiedy nadal jest bardzo ciepło, ale zaczyna nieco więcej padać. Średnia temperatura to 29°C, min. 24,1°C - w najcieplejsze dni sięga ok. 36,5°C. Ilość opadów wynosi 125 mm oraz rozłożone są mniej więcej na połowę miesiąca. Wzrasta też nieco wilgotność powietrza i średnio wynosi ona 76%. Dzień trwa zwykle 12 godzin i 20 minut, z czego ok. 6 godzin jest słonecznych. Średnia temperatura morza wynosi 30°C.

Pogoda na Phuket w maju

Średnia temperatura to 28,6°C, min. 24,3°C, a średnia maksymalna temp. to 32,8°C, ale zdarza się, że sięga ona 35°C. Opady wynoszą 295 mm i rozłożone są na 19 dni. Średnia wilgotność wzrasta do 79%. Dzień trwa ok. 12 godzin i 30 minut, z czego jest ok. 5 godzin słonecznych. Średnia temperatura morza wynosi 30°C.

Pogoda na Phuket w czerwcu

W czerwcu na wyspie Phuket klimat jest zwykle bardzo gorący i parny. Średnia temperatura wynosi 28,2°C, przy czym min. temperatura to 24,2°C, a max. 32,3°C. W najcieplejsze dni zwykle sięga ok. 34,5°C, a nocami spada do ok. 22,5°C. Opady wynoszą 265 mm, a deszcz zdarza się przez mniej więcej 19 dni. Stąd powietrze jest zwykle wilgotne – średnia wilgotność wynosi 80%. Doba trwa średnio 12 godzin i 35 minut, z czego jest 5 godzin słonecznych. Średnia temperatura morza wynosi 30°C, więc woda jest przyjemnie ciepła oraz pozwala na długie kąpiele.

Phuket - pogoda w lipcu

Średnia temperatura to 28.1°C, min. 24,3°C, max. 31,9°C. W najcieplejsze dni 34°C, a min. w nocy 22°C. Opady wynoszą 215 mm, a liczba dni deszczowych 17. Długość dnia to 12 godzin 30 minut - słonecznych jest ok. 5 godzin. Średnia temperatura wody natomiast wynosi 29,5°C.

Phuket - pogoda w sierpniu

Średnia temperatura wynosi 28,0°C, przy czym min. to 24,3°C, a max. 31,6°C. W najcieplejsze dni zwykle osiąga ok. 33,5°C, a w najchłodniejsze noce spada do ok. 22°C. Opady wynoszą 245 mm i rozłożone są na 17 dni. Doba trwa 12 godzin i 25 minut - przez ok. 5 godzin świeci słońce. Wilgotność powietrza wynosi 80%. Średnia temperatura morza to 29,5°C.

Phuket - pogoda we wrześniu

Średnia temperatura wynosi 27,6°C, min. 23,8°C, max. 31,4°C. Temperatura w dzień może sięgać max. 33,5.°C, a nocą spada do 22°C. Opady wynoszą 325 mm, a w ciągu miesiąca pada przez ok. 19 dni. Wilgotność rośnie do 82%. Dzień trwa 12 godzin i 10 minut, a słońce widać przez ok. 3,5 godziny. Średnia temperatura wody wynosi 29,5C°.

Pogoda na Phuket w październiku

Średnia temperatura w dzień to 27,5°C, min. to 23,5°C, zaś maksymalna 31,5°C (w najcieplejsze dni może sięgnąć 33,5°C). W najchłodniejsze noce zwykle spada do ok. 22°C. Opady wynoszą 315 mm i są rozłożone na 19 dni. Średnia wilgotność wynosi 83%. Dzień trwa przeważnie 11 godzin i 55 minut, a słońce świeci średnio 4,5 godziny dziennie. Średnia temperatura morza wynosi 29°C.

Pogoda na Phuket w listopadzie

Średnia temperatura wynosi 27,6°C, min. 23,3°C, max. 32°C. W najcieplejsze dni zwykle osiąga ok. 34,5°C. Miesięcznie spada 195 mm deszczu przez ok. 14 dni. Średnia wilgotność wynosi 80%. Dzień trwa 11 godzin i 50 minut, a słońce świeci przez ok. 6. Średnia temperatura wody to 29°C.

Phuket - pogoda w grudniu

Grudzień jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Średnie temperatury wynoszą odpowiednio 27,4°C, min. 22,9°C i max. 31,9°C. W najcieplejsze dni może jednak dojść nawet do 34°C. Nocami spada minimalnie do ok. 21°C. W tym okresie opady są znikome i wynoszą zaledwie 80 mm (deszcze rozłożone są na ok. 8 dni w miesiącu). Średnia wilgotność wynosi 76%. Dzień trwa przeważnie 11 godzin i 40 minut, a słońce świeci przeważnie 6,5 godziny dziennie. Średnia temperatura morza to 28,5°C.

Kiedy lecieć na Phuket? Pogoda dobry do zwiedzania i wypoczywania

Na wyspie Phuket pogoda sprzyja wypoczywaniu niemal przez cały rok. Różnice w temperaturach powietrza podczas całego roku nie przekraczają 5-7 stopni i praktycznie przez całych 12 miesięcy oscylują w okolicach 28-32°C. Różnice w temperaturze wody są jeszcze mniejsze i właściwie ciągle temperatura sprzyja kąpielom i uprawianiu sportów wodnych. Tak naprawdę jedyną widoczną różnicą jest ilość opadów.

  1. Najlepszą porą na urlop na Phuket, zwłaszcza dla osób preferujących plażowanie, jest pora sucha, która przypada od końca grudnia do marca.
  2. Komu jednak nie przeszkadzają tropikalnie deszcze (które zazwyczaj padają kilka godzin każdego dnia) z powodzeniem można się tu wybrać w okresie deszczowym. Dla miłośników sportów wodnych (surferzy, kite-surferzy) najlepszymi miesiącami są lipiec i sierpień – w tym okresie na plażach skierowanych na zachód (np. Pansea, Karon, Kata) jest silniejszy wiatr, więc i fale są większe.

To może Cię zainteresować: Atrakcje Phuket

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 30.09.2022

Polecane wycieczki

Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Objazd + wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Objazd + wypoczynek • Tajlandia: Phuket - Khao Lak
zdjęcie-oferty
5.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
5.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
zdjęcie-oferty
5.8/6  2 oceny
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket
Wypoczynek • Tajlandia: Phuket

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!