Phuket - pogoda i klimat. Kiedy lecieć na wakacje?

Phuket jest największą, a zarazem najsłynniejszą wyspą Tajlandii. Na stałe mieszka tu niewiele ponad 400 tys. mieszkańców, ale każdego roku przewija się kilkakrotnie więcej turystów. Znajdziesz tu więcej niż 40 piaszczystych plaż, wspaniałą przyrodę, znakomitą bazę hotelową, a także świetne restauracje serwujące lokalną kuchnię. Wyspa Phuket to idealne miejsce dla osób lubiących nocne rozrywki, miłośników sportów wodnych i tych, którzy chcą łączyć wypoczynek z odkrywaniem nowych, ciekawych kultur. Przed wyjazdem warto się dowiedzieć, jakiej pogody można się tu spodziewać i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Phuket.

Wyspa Phuket - klimat Tajlandii

Phuket leży w strefie klimatu tropikalnego. Wysokie temperatury (30-33°C w dzień i 23-25°C w nocy) są tu odczuwalne przez cały rok.

W tutejszym klimacie można wyróżnić dwie pory roku:

  • deszczową - trwa od maja do października; suma opadów wynosi średnio 300 mm miesięcznie,
  • sucha - występuje od grudnia do marca; suma opadów wynosi średnio 35-80 mm miesięcznie.

Kwiecień i listopad to miesiące przejściowe na wsypie Phuket, w których można spodziewać się zwiększonych opadów deszczu. Temperatura wody jest stała przez cały rok i wynosi 28-30°C.

Przeczytaj też: Pogoda i klimat Tajlandii

Pogoda na Phuket w poszczególnych miesiącach roku

Na Phuket klimat potrafi zaskoczyć ze względu na porę suchą oraz deszczową. Zanim zaplanujesz urlop, zerknij na prognozę pogody. W ten sposób wybierzesz termin, który będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Phuket - pogoda w styczniu

W styczniu jest zwykle bardzo ciepło i parno. Średnia temperatura wynosi 27,7°C, min. 22,7°C, a max. sięga ok. 35°C. Nocą spada do ok. 20°C. Średnia wilgotność wynosi 72%, stąd powietrze jest zwykle dość wilgotne. Morze jest przyjemnie ciepłe i pozwala na długie kąpiele - jego średnia temperatura wynosi wtedy 28,5°C.

Phuket - pogoda w lutym

Średnia temperatura to 28,4°C, min. 22,9°C, max. 35,5°C. Opady wynoszą 40 mm, ale rozłożone są zazwyczaj na 3 dni. Doba trwa przeważnie 11 godzin i 55 minut, a słońce świeci ok. 7,5 godziny dziennie. Średnia wilgotność wynosi 70%. Temperatura wody sprzyja pływaniu i uprawianiu sportów wodnych - wynosi zwykle 28,5°C.

Phuket - klimat w marcu

Średnia temperatura to 28,9°C, min. 23,5°C - w najcieplejsze dni zwykle osiąga ok. 36,5°C, a w najchłodniejsze noce spada do ok. 21,5°C. Opady wynoszą 75 mm i są rozłożone na 6 dni.  Dzień trwa średnio 12 godzin i 5 minut, a słońce świeci zwykle 6,5 godziny dziennie. Wilgotność powietrza wynosi 73%. Średnia temperatura morza to ok. 29,5°C.

Phuket - klimat w kwietniu

Kwiecień to okres, kiedy nadal jest bardzo ciepło, ale zaczyna nieco więcej padać. Średnia temperatura to 29°C, min. 24,1°C - w najcieplejsze dni sięga ok. 36,5°C. Ilość opadów wynosi 125 mm oraz rozłożone są mniej więcej na połowę miesiąca. Wzrasta też nieco wilgotność powietrza i średnio wynosi ona 76%. Dzień trwa zwykle 12 godzin i 20 minut, z czego ok. 6 godzin jest słonecznych. Średnia temperatura morza wynosi 30°C.

Pogoda na Phuket w maju

Średnia temperatura to 28,6°C, min. 24,3°C, a średnia maksymalna temp. to 32,8°C, ale zdarza się, że sięga ona 35°C. Opady wynoszą 295 mm i rozłożone są na 19 dni. Średnia wilgotność wzrasta do 79%. Dzień trwa ok. 12 godzin i 30 minut, z czego jest ok. 5 godzin słonecznych. Średnia temperatura morza wynosi 30°C.

Pogoda na Phuket w czerwcu

W czerwcu na wyspie Phuket klimat jest zwykle bardzo gorący i parny. Średnia temperatura wynosi 28,2°C, przy czym min. temperatura to 24,2°C, a max. 32,3°C. W najcieplejsze dni zwykle sięga ok. 34,5°C, a nocami spada do ok. 22,5°C. Opady wynoszą 265 mm, a deszcz zdarza się przez mniej więcej 19 dni. Stąd powietrze jest zwykle wilgotne – średnia wilgotność wynosi 80%. Doba trwa średnio 12 godzin i 35 minut, z czego jest 5 godzin słonecznych. Średnia temperatura morza wynosi 30°C, więc woda jest przyjemnie ciepła oraz pozwala na długie kąpiele.

Phuket - pogoda w lipcu

Średnia temperatura to 28.1°C, min. 24,3°C, max. 31,9°C. W najcieplejsze dni 34°C, a min. w nocy 22°C. Opady wynoszą 215 mm, a liczba dni deszczowych 17. Długość dnia to 12 godzin 30 minut - słonecznych jest ok. 5 godzin. Średnia temperatura wody natomiast wynosi 29,5°C.

Phuket - pogoda w sierpniu

Średnia temperatura wynosi 28,0°C, przy czym min. to 24,3°C, a max. 31,6°C. W najcieplejsze dni zwykle osiąga ok. 33,5°C, a w najchłodniejsze noce spada do ok. 22°C. Opady wynoszą 245 mm i rozłożone są na 17 dni. Doba trwa 12 godzin i 25 minut - przez ok. 5 godzin świeci słońce. Wilgotność powietrza wynosi 80%. Średnia temperatura morza to 29,5°C.

Phuket - pogoda we wrześniu

Średnia temperatura wynosi 27,6°C, min. 23,8°C, max. 31,4°C. Temperatura w dzień może sięgać max. 33,5.°C, a nocą spada do 22°C. Opady wynoszą 325 mm, a w ciągu miesiąca pada przez ok. 19 dni. Wilgotność rośnie do 82%. Dzień trwa 12 godzin i 10 minut, a słońce widać przez ok. 3,5 godziny. Średnia temperatura wody wynosi 29,5C°.

Pogoda na Phuket w październiku

Średnia temperatura w dzień to 27,5°C, min. to 23,5°C, zaś maksymalna 31,5°C (w najcieplejsze dni może sięgnąć 33,5°C). W najchłodniejsze noce zwykle spada do ok. 22°C. Opady wynoszą 315 mm i są rozłożone na 19 dni. Średnia wilgotność wynosi 83%. Dzień trwa przeważnie 11 godzin i 55 minut, a słońce świeci średnio 4,5 godziny dziennie. Średnia temperatura morza wynosi 29°C.

Pogoda na Phuket w listopadzie

Średnia temperatura wynosi 27,6°C, min. 23,3°C, max. 32°C. W najcieplejsze dni zwykle osiąga ok. 34,5°C. Miesięcznie spada 195 mm deszczu przez ok. 14 dni. Średnia wilgotność wynosi 80%. Dzień trwa 11 godzin i 50 minut, a słońce świeci przez ok. 6. Średnia temperatura wody to 29°C.

Phuket - pogoda w grudniu

Grudzień jest najchłodniejszym miesiącem w roku. Średnie temperatury wynoszą odpowiednio 27,4°C, min. 22,9°C i max. 31,9°C. W najcieplejsze dni może jednak dojść nawet do 34°C. Nocami spada minimalnie do ok. 21°C. W tym okresie opady są znikome i wynoszą zaledwie 80 mm (deszcze rozłożone są na ok. 8 dni w miesiącu). Średnia wilgotność wynosi 76%. Dzień trwa przeważnie 11 godzin i 40 minut, a słońce świeci przeważnie 6,5 godziny dziennie. Średnia temperatura morza to 28,5°C.

Kiedy lecieć na Phuket? Pogoda dobry do zwiedzania i wypoczywania

Na wyspie Phuket pogoda sprzyja wypoczywaniu niemal przez cały rok. Różnice w temperaturach powietrza podczas całego roku nie przekraczają 5-7 stopni i praktycznie przez całych 12 miesięcy oscylują w okolicach 28-32°C. Różnice w temperaturze wody są jeszcze mniejsze i właściwie ciągle temperatura sprzyja kąpielom i uprawianiu sportów wodnych. Tak naprawdę jedyną widoczną różnicą jest ilość opadów.

  1. Najlepszą porą na urlop na Phuket, zwłaszcza dla osób preferujących plażowanie, jest pora sucha, która przypada od końca grudnia do marca.
  2. Komu jednak nie przeszkadzają tropikalnie deszcze (które zazwyczaj padają kilka godzin każdego dnia) z powodzeniem można się tu wybrać w okresie deszczowym. Dla miłośników sportów wodnych (surferzy, kite-surferzy) najlepszymi miesiącami są lipiec i sierpień – w tym okresie na plażach skierowanych na zachód (np. Pansea, Karon, Kata) jest silniejszy wiatr, więc i fale są większe.

To może Cię zainteresować: Atrakcje Phuket

Data Publikacji: 30.09.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Goa - kiedy jechać i jakie atrakcje warto zobaczyć?Goa to najsłynniejsze region wypoczynkowy w Indiach, popularny wśród Europejczy-ków już w czasach kolonialnych. Nic dziwnego, znajdziemy tu przepiękne piaszczyste plaże oblewane turkusowymi wodami Morza Arabskiego, intrygującą kulturę będącą mieszkanką dziedzictwa portugalskiego i wpływów azjatyckich, kilka interesujących zabytków, wspaniałą przyrodę i zawsze uśmiechniętych mieszkańców. Zobacz, kiedy warto pojechać na Goa i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają!
krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne! Śladami Beztroski z Królem EgzotykiLedwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.
krajobraz kierunku
Jak skutecznie chronić się przed intensywnym słońcem podczas wakacji?Wakacje w egzotycznych krajach to marzenie wielu z nas. Słońce, błękitne niebo i piękne plaże są idealnym tłem dla relaksu i wypoczynku. Jednak intensywne promieniowanie słoneczne może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak skutecznie chronić się przed słońcem i w pełni cieszyć się wakacjami.
krajobraz kierunku
Jaką walutą płacić w Turcji?Turcja to niezwykły kraj z mnóstwem ciekawych zabytków, setkami kilometrów głównie piaszczystych plaż i wybrzeżem upstrzonym licznymi malowniczymi zatokami. Jej atuty jako wakacyjnej destynacji to również fantastyczna kuchnia, dziesiątki atrakcji związanych z aktywnymi formami wypoczynku, sympatyczni, otwarci ludzie i intrygująca, orientalna kultura. Dowiedz się, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na wakacje w Turcji.