ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Pogoda, klimat i temperatury na Sycylii. Jak przygotować się do wyjazdu?

Sycylia jest największą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, a jej krajobraz jest niezwykle zróżnicowany; mamy tu góry, wyżyny, kaniony i przede wszystkim najwyższy czynny wulkan w Europie – Etnę! Wyspa ma jednak do zaoferowania znacznie więcej – są tu urokliwe miasteczka, np. Ragusa z imponującą starówką i wspaniałym pałacem Arezzo Di Trifiletti, malownicze Syrakuzy, pełne barokowych kościołów i pałaców Palermo czy położona u stóp Etny Katania. Sycylia jest też idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wyspa oferuje możliwości do nurkowania, pieszych wędrówek, spływów kajakowych, zwiedzania jaskiń i sportów wodnych. A do tego piękne plaże i wspaniała kuchnia.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Sycylii w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Klimat Sycylii

Na wybrzeżu Sycylii dominuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącymi słonecznymi latami i łagodnymi deszczowymi zimami. W centralnej części wyspy na terenach górzystych klimat zmienia się na kontynentalny – zimy są dosyć chłodne, lata jednak podobnie jak na wybrzeżu upalne. Najwięcej opadów występuje jesienią i zimą (400-600 mm.), w tych porach roku dość często zdarzają się burze. Wiosną suma opadów maleje, by w miesiącach letnich spaść do 10-20 mm. Na obszarach położonych powyżej 1000 m n.p.m. opady są znacznie bardziej obfite niż niższych wysokościach, zimą pojawia się tam również śnieg. Najwyższy szczyt Sycylii – Etna jest przykryty białym puchem od października do maja.

Na wyspę dociera sirocco – gorący i suchy wiatr znad Afryki przynosząc znaczne ocieplenie (temperatury wzrastają wówczas do 20 °C zimą i nawet 43-45 °C latem) oraz mistral – suchy, zimny i porywisty wiatr wiejący z północnego zachodu.

Pogoda na Sycylii w poszczególnych porach roku

Zima, trwająca od grudnia do lutego jest łagodna, a słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi. Na wybrzeżu rzadko robi się bardzo zimno (rekord zimna w Palermo to -1 °C w 1962 r.), niemniej dni bywają chłodne i deszczowe, a słupki rtęci pokazują zwykle ok. 10 °C. Śnieg pada rzadko, a jeśli już spadnie, to bardzo szybko się topi. W centralnej części kraju termometry pokazują średnio 7-8 °C mniej niż w przybrzeżnych miejscowościach, a śnieg zdarza się znacznie częściej.

Początek wiosny na Sycylii może być deszczowy, a dni bywają jeszcze dość chłodne. W maju natomiast aura staje się bardzo przyjemna – temperatury wzrastają do 22 °C w dzień i 14 °C w nocy a deszcze ustępują słonecznej pogodzie.

Lato, trwające od czerwca do sierpnia, jest gorące, suche i słoneczne. Lipiec i sierpień są dość upalne – słupki rtęci pokazują średnio ok. 29 °C w dzień i 21-22 °C w nocy, choć gdy pojawia się sirocco, temperatury mogą przekroczyć 40 °C, a w powietrzu jest dużo pyłu i piasku. Wiosna i początek jesieni to najlepszy moment, by zaplanować wycieczkę objazdową po Sycylii.

Początek jesieni charakteryzuje się bardzo przyjemną aurą – upały ustępują, a słupki rtęci pokazują 22-26 °C w dzień i 16-19 °C w nocy. W październiku pojawiają się intensywne opady deszczu, które kończą się dopiero z nadejściem wiosny.

Pogoda na Sycylii w poszczególnych miesiącach

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 11,8°C, min. 9°C, max. 15°C. Opady: 90 mm, liczba dni deszczowych 12. Liczba godzin słonecznych: 155 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Luty: Średnia temperatura: 11,5°C, min. 8°C, max. 14°C. Opady: 70 mm, liczba dni deszczowych 9. Liczba godzin słonecznych: 140 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Marzec: Średnia temperatura: 13°C, min. 10°C, max. 16°C. Opady: 60 mm, liczba dni deszczowych 9. Liczba godzin słonecznych: 185 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 15°C, min. 11°C, max. 19°C. Opady: 45 mm, liczba dni deszczowych 7. Liczba godzin słonecznych: 240 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14,5 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Maj: Średnia temperatura: 19,3°C, min. 15°C, max. 23°C. Opady: 25 mm, liczba dni deszczowych 4. Liczba godzin słonecznych: 280 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 23,2°C, min. 19°C, max. 27°C. Opady: 10 mm, liczba dni deszczowych 2. Liczba godzin słonecznych: 300 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14,5 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 25,8°C, min. 22°C, max. 30°C. Opady: 5 mm, liczba dni deszczowych 1. Liczba godzin słonecznych: 340 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 26,6°C, min. 23°C, max. 30°C.  Opady: 10 mm, liczba dni deszczowych 1. Liczba godzin słonecznych: 310 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12,5 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 23,8°C, min. 20°C, max. 28°C. Opady: 40 mm, liczba dni deszczowych 5. Liczba godzin słonecznych: 240 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Październik: Średnia temperatura: 20,1°C, min. 17°C, max. 24°C. Opady: 80 mm, liczba dni deszczowych 8. Liczba godzin słonecznych: 215 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 11 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Listopad: Średnia temperatura: 16°C, min. 13°C, max. 19°C. Opady: 85 mm, liczba dni deszczowych 10. Liczba godzin słonecznych: 150 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12,5 km/h. Średnia temperatura wody: 20°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 12,8°C, min. 10°C, max. 16°C. Opady: 95 mm, liczba dni deszczowych 12. Liczba godzin słonecznych: 125 (4 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 17°C.

Kiedy pojechać na Sycylię

Jeśli planujesz wypoczynek na plaży, najlepszym okresem na wizytę na Sycylii jest lato – miesiące od czerwca do sierpnia. Temperatury w ciągu dnia są wysokie a morze ciepłe, wieczory natomiast przynoszą przyjemne orzeźwienie. We wrześniu woda jest również ciepła, natomiast, szczególnie w drugiej połowie miesiąca, zaczynają się okresy złej pogody. Jeśli naszym celem jest zwiedzanie i wędrówki po górach, najodpowiedniejszą porą na wyjazd na Sycylię jest wiosna – kwiecień i maj oraz koniec września i październik. Noce jednak bywają wówczas chłodne, jeśli więc ktoś planuje wizytę na Sycylii w tym okresie, warto pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego na wieczór. O tym jakie atrakcje czekają na Ciebie podczas wczasów przeczytasz w artykule: Sycylia –atrakcje największej włoskiej wyspy na naszym blogu.

Data Publikacji: 08.07.2022

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wakacje na własną rękę czy z biurem? Sylwia Bomba już wybrała.Wybór wakacji to czasami nie lada trudność. Mnogość oferty, dziesiątki kurortów, tysiące hoteli. Jak z tego morza możliwości wybrać ten najlepszy dla nas? Czym się kierować? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pozwolą Wam znaleźć najlepszą propozycję.
krajobraz kierunku
Pogoda i temperatura w Tunezji. Kiedy polecieć na wakacje?Tunezja to jeden z najciekawszych krajów północnej Afryki. Znakomite miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i zwiedzania. Na turystów czekają tu piękne plaże Djerby, Susy czy Monastyru oraz światowej klasy rzymskie i fenickie zabytki, klimatyczne medyny Tunisu, czy Kairuanu, a także niesamowite pustynne krajobrazy służące jako plenery do wielu filmów. Dodatkowo przyjezdnych zachwyca tutejsza kuchnia, a serdeczność i gościnność mieszkańców tego kraju jest wręcz legendarna. Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się w Tunezji w poszczególnych miesiącach roku i kiedy najlepiej wybrać się tam na wczasy lub wycieczkę objazdową.
krajobraz kierunku
Wiza i karta turysty - czy są potrzebne na Kubie?Kuba jest bardzo popularnym celem podróży. Planując wakacje na Kubie, nie wystarczy jednak spakować strój kąpielowy i krem z filtrem. Trzeba przede wszystkim zapoznać się z aktualnymi przepisami wizowymi. Obywatele dowolnego kraju mogą podróżować na wyspę bez ograniczeń imigracyjnych. Jednak dla większości obcokrajowców wjazd na terytorium Kuby jest uwarunkowany posiadaniem niezbędnych dokumentów w tym odpowiedniej wizy.
krajobraz kierunku
Ceny nad morzem w 2023. Czego spodziewać się podczas wakacji nad Bałtykiem?Wybierasz się na wakacje nad polskie morze i zastanawiasz się, jakich cen w sezonie się spodziewać? Boisz się, że nad Bałtykiem w 2023 roku jest drogo? Jak jest naprawdę i czy rzeczywiście podczas urlopu w Polsce trzeba odmawiać sobie wyjścia do restauracji lub innych atrakcji z powodu inflacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.