Wróć

Inne

Pogoda, klimat i temperatury na Sycylii. Jak przygotować się do wyjazdu?

Sycylia jest największą wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, a jej krajobraz jest niezwykle zróżnicowany; mamy tu góry, wyżyny, kaniony i przede wszystkim najwyższy czynny wulkan w Europie – Etnę! Wyspa ma jednak do zaoferowania znacznie więcej – są tu urokliwe miasteczka, np. Ragusa z imponującą starówką i wspaniałym pałacem Arezzo Di Trifiletti, malownicze Syrakuzy, pełne barokowych kościołów i pałaców Palermo czy położona u stóp Etny Katania. Sycylia jest też idealnym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Wyspa oferuje możliwości do nurkowania, pieszych wędrówek, spływów kajakowych, zwiedzania jaskiń i sportów wodnych. A do tego piękne plaże i wspaniała kuchnia.

Zobacz jakiej pogody możesz spodziewać się podczas wczasów na Sycylii w poszczególnych miesiącach i kiedy najlepiej wybrać się tam na wakacje.

Klimat Sycylii

Na wybrzeżu Sycylii dominuje klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się gorącymi słonecznymi latami i łagodnymi deszczowymi zimami. W centralnej części wyspy na terenach górzystych klimat zmienia się na kontynentalny – zimy są dosyć chłodne, lata jednak podobnie jak na wybrzeżu upalne. Najwięcej opadów występuje jesienią i zimą (400-600 mm.), w tych porach roku dość często zdarzają się burze. Wiosną suma opadów maleje, by w miesiącach letnich spaść do 10-20 mm. Na obszarach położonych powyżej 1000 m n.p.m. opady są znacznie bardziej obfite niż niższych wysokościach, zimą pojawia się tam również śnieg. Najwyższy szczyt Sycylii – Etna jest przykryty białym puchem od października do maja.

Na wyspę dociera sirocco – gorący i suchy wiatr znad Afryki przynosząc znaczne ocieplenie (temperatury wzrastają wówczas do 20 °C zimą i nawet 43-45 °C latem) oraz mistral – suchy, zimny i porywisty wiatr wiejący z północnego zachodu.

Pogoda na Sycylii w poszczególnych porach roku

Zima, trwająca od grudnia do lutego jest łagodna, a słoneczne dni przeplatają się z deszczowymi. Na wybrzeżu rzadko robi się bardzo zimno (rekord zimna w Palermo to -1 °C w 1962 r.), niemniej dni bywają chłodne i deszczowe, a słupki rtęci pokazują zwykle ok. 10 °C. Śnieg pada rzadko, a jeśli już spadnie, to bardzo szybko się topi. W centralnej części kraju termometry pokazują średnio 7-8 °C mniej niż w przybrzeżnych miejscowościach, a śnieg zdarza się znacznie częściej.

Początek wiosny na Sycylii może być deszczowy, a dni bywają jeszcze dość chłodne. W maju natomiast aura staje się bardzo przyjemna – temperatury wzrastają do 22 °C w dzień i 14 °C w nocy a deszcze ustępują słonecznej pogodzie.

Lato, trwające od czerwca do sierpnia, jest gorące, suche i słoneczne. Lipiec i sierpień są dość upalne – słupki rtęci pokazują średnio ok. 29 °C w dzień i 21-22 °C w nocy, choć gdy pojawia się sirocco, temperatury mogą przekroczyć 40 °C, a w powietrzu jest dużo pyłu i piasku. Wiosna i początek jesieni to najlepszy moment, by zaplanować wycieczkę objazdową po Sycylii.

Początek jesieni charakteryzuje się bardzo przyjemną aurą – upały ustępują, a słupki rtęci pokazują 22-26 °C w dzień i 16-19 °C w nocy. W październiku pojawiają się intensywne opady deszczu, które kończą się dopiero z nadejściem wiosny.

Pogoda na Sycylii w poszczególnych miesiącach

Styczeń to najzimniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura: 11,8°C, min. 9°C, max. 15°C. Opady: 90 mm, liczba dni deszczowych 12. Liczba godzin słonecznych: 155 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Luty: Średnia temperatura: 11,5°C, min. 8°C, max. 14°C. Opady: 70 mm, liczba dni deszczowych 9. Liczba godzin słonecznych: 140 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Marzec: Średnia temperatura: 13°C, min. 10°C, max. 16°C. Opady: 60 mm, liczba dni deszczowych 9. Liczba godzin słonecznych: 185 (6 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Kwiecień: Średnia temperatura: 15°C, min. 11°C, max. 19°C. Opady: 45 mm, liczba dni deszczowych 7. Liczba godzin słonecznych: 240 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14,5 km/h. Średnia temperatura wody: 15°C.

Maj: Średnia temperatura: 19,3°C, min. 15°C, max. 23°C. Opady: 25 mm, liczba dni deszczowych 4. Liczba godzin słonecznych: 280 (9 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 15 km/h. Średnia temperatura wody: 18°C.

Czerwiec: Średnia temperatura: 23,2°C, min. 19°C, max. 27°C. Opady: 10 mm, liczba dni deszczowych 2. Liczba godzin słonecznych: 300 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 14,5 km/h. Średnia temperatura wody: 21°C.

Lipiec: Średnia temperatura: 25,8°C, min. 22°C, max. 30°C. Opady: 5 mm, liczba dni deszczowych 1. Liczba godzin słonecznych: 340 (11 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 24°C.

Sierpień to najcieplejszy miesiąc w roku. Średnia temperatura: 26,6°C, min. 23°C, max. 30°C.  Opady: 10 mm, liczba dni deszczowych 1. Liczba godzin słonecznych: 310 (10 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12,5 km/h. Średnia temperatura wody: 26°C.

Wrzesień: Średnia temperatura: 23,8°C, min. 20°C, max. 28°C. Opady: 40 mm, liczba dni deszczowych 5. Liczba godzin słonecznych: 240 (8 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12 km/h. Średnia temperatura wody: 25°C.

Październik: Średnia temperatura: 20,1°C, min. 17°C, max. 24°C. Opady: 80 mm, liczba dni deszczowych 8. Liczba godzin słonecznych: 215 (7 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 11 km/h. Średnia temperatura wody: 23°C.

Listopad: Średnia temperatura: 16°C, min. 13°C, max. 19°C. Opady: 85 mm, liczba dni deszczowych 10. Liczba godzin słonecznych: 150 (5 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 12,5 km/h. Średnia temperatura wody: 20°C.

Grudzień: Średnia temperatura: 12,8°C, min. 10°C, max. 16°C. Opady: 95 mm, liczba dni deszczowych 12. Liczba godzin słonecznych: 125 (4 dziennie). Średnia prędkość wiatru: 13,5 km/h. Średnia temperatura wody: 17°C.

Kiedy pojechać na Sycylię

Jeśli planujesz wypoczynek na plaży, najlepszym okresem na wizytę na Sycylii jest lato – miesiące od czerwca do sierpnia. Temperatury w ciągu dnia są wysokie a morze ciepłe, wieczory natomiast przynoszą przyjemne orzeźwienie. We wrześniu woda jest również ciepła, natomiast, szczególnie w drugiej połowie miesiąca, zaczynają się okresy złej pogody. Jeśli naszym celem jest zwiedzanie i wędrówki po górach, najodpowiedniejszą porą na wyjazd na Sycylię jest wiosna – kwiecień i maj oraz koniec września i październik. Noce jednak bywają wówczas chłodne, jeśli więc ktoś planuje wizytę na Sycylii w tym okresie, warto pamiętać o zabraniu czegoś cieplejszego na wieczór. O tym jakie atrakcje czekają na Ciebie podczas wczasów przeczytasz w artykule: Sycylia –atrakcje największej włoskiej wyspy na naszym blogu.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 08.07.2022

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  5 ocen
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
5.0/6  425 ocen
Objazd • Włochy: Kalabria - Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  10 ocen
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.7/6  26 ocen
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.4/6  53 oceny
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Objazd + wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Włochy: Sycylia
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Włochy: Sycylia

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek? W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę? Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku
Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu? Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku
Pogoda, klimat i temperatury na Korfu Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!