< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Riwiera Makarska w Chorwacji – idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek

Riwiera Makarska w Chorwacji – idealne miejsce na wakacyjny odpoczynek

Skrócony opis

Riwiera Makarska znajduje się na południu Chorwacji, w historycznej krainie zwanej Dalmacją, a dokładniej w jej środkowej części. Obejmuje miejscowości rozciągające się wzdłuż wybrzeża na odcinku około 60 kilometrów. Największym i najważniejszym miastem riwiery, zarówno pod względem administracyjnym jak i turystycznym, jest miejscowość Makarska. Region ten jest jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych w kraju. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, którzy postanowili spędzić wakacje w Chorwacji. Charakterystyczny dla regionu jest nietypowy krajobraz, ponieważ oprócz morza znajdziemy tam również góry. Ich wyjątkowość polega na położeniu w bliskim sąsiedztwie brzegu, stąd wrażenie, jakby z tego morza wyrastały.

Sekcja 1

Wypoczynek na Riwierze Makarskiej – pogoda i klimat

 

Riwiera Makarska jest idealnym miejscem wypoczynkowym, ponieważ łączy trzy ważne elementy: nietuzinkowy krajobraz, pewną pogodę i przygotowaną infrastrukturę turystyczną. Wybrzeże Chorwacji to klimat śródziemnomorski, a region Makarska jest jednym z cieplejszych na tym wybrzeżu. Na atrakcyjne temperatury można trafić od maja do października, kiedy to w tych skrajnych miesiącach temperatura w ciągu dnia wynosi średnio 22ºC, a w szczycie sezonu, który przypada na lipiec i sierpień, średnie temperatury wynoszą ponad 30ºC. Jeżeli pojawiają się deszcze lub burze, z reguły trwają krótko i niebo szybko się rozpogadza. Riwiera Makarska, jak i cała Chorwacja, znajduje się nad Morzem Adriatyckim, które jest najczystszym fragmentem Morza Śródziemnego. Przejrzyste morze kusi także swoją temperaturą, w najwyższym sezonie jej średnia to ok. 22ºC.

 

Plaże na Riwierze Makarskiej

Skaliste wybrzeże Chorwacji sprawiło, że plaże tu są żwirowe lub kamieniste, lecz tę niedogodność wynagradza woda, która jest przejrzyście czysta. Na czystość wody wpływ ma wspomniany typ wybrzeża, ale także między innymi mocne zasolenie, które jest ponad 5 razy wyższe niż zasolenie Morza Bałtyckiego. W odpowiedniej ilości ta słona woda fantastycznie wpływa na odżywienie i regenerację skóry, działając jak zabiegi w SPA. Po kąpieli jednak warto zmyć sól z ciała pod prysznicami, które można znaleźć na chorwackich plażach. Do najpiękniejszych plaż na całym wybrzeżu (a także w Europie) zalicza się plaża Punta Rata, otoczona pachnącymi sosnami. Na miejsce do wypoczynku i wodnego szaleństwa bardzo często wybierają ją rodziny z dziećmi. Przy plaży znajduje się wiele restauracji, barów i kawiarni. Można tu także wynająć leżaki czy parasole

Aktywny wypoczynek w górach na Riwierze Makarskiej

Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z wybrzeżem, ale nie można zapomnieć o górach, które tworzą jej pocztówkowy krajobraz. Riwiera Makarska od lądu osłaniana jest przez masyw górski Biokovo, uznawany za jeden z najpiękniejszych fragmentów Gór Dynarskich w Chorwacji. Góry zazwyczaj podziwiane są z dołu, od strony morza, jednak kto zdecyduje się spojrzeć na riwierę ze szczytu gór na pewno nie pożałuje.

Szlaki górskie w tym regionie nie należą do najłatwiejszych, ze względu na ich skalisty charakter oraz palące słońce. Nie trzeba być jednak wprawionym w turystyce górskiej, ponieważ na najwyższy szczyt Biokovo można dostać się drogą asfaltową. Po drodze tej można poruszać się samochodem, ale też ciekawą opcją i znacznie łatwiejszą, bo droga jest wąska i kręta, jest wypożyczenie skutera w lokalnej wypożyczalni. Droga w górach Biokovo jest najwyżej położoną drogą w Chorwacji i prowadzi praktycznie na sam szczyt o nazwie Sveti Jure, znajdujący się na wysokości 1762 metrów nad poziomem morza. Sveti Jure jest także drugim najwyższym szczytem w całym kraju. Znajduje się tu wieża telewizyjna oraz nieopodal można natrafić na urokliwy mały kościół Świętego Jerzego. Dodatkowo od tego roku, turystów chcących podziwiać widoki z gór Biokovo czeka niespodzianka, w pewnym odcinku drogi na szczyt, wybudowany został szklany taras. Taras wystaje znad klifu na 12 metrów, jest w całości przeszklony, łącznie z podłogą, co może dostarczyć jeszcze lepszych widoków, ale także dreszczyku emocji.

Lokalne specjały na Riwierze Makarskiej

Riwiera Makarska jest bardzo popularnym regionem wśród turystów zatem Chorwaci przygotowani są odpowiednio na ich przyjęcie. W całym regionie do wyboru jest wiele miejsc noclegowych, liczne restauracje, kawiarnie i bary posiadające szeroką ofertę, która zaspokoi potrzeby każdego. Będąc w Dalmacji warto spróbować lokalnych specjałów, przede wszystkim świeżych ryb trafiających prosto z portu do restauracji i serwowanych w każdej postaci, a także pysznej kawy. Nie można również zapomnieć o słynnych dalmatyńskich winach, wytwarzanych z lokalnych szczepów winogron oraz narodowym trunku jakim jest rakija, mocny 40-50% alkohol, którego kieliszkiem mieszkańcy Dalmacji chętnie częstują przy każdej okazji.

Atrakcje na chorwackiej riwierze

Riwiera Makarska tętni życiem zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Najwięcej będzie się działo w jej centrum, czyli w miejscowości Makarska, bardzo chętnie wybieranej przez przyjezdnych. Na brak rozrywki nie można narzekać także w mniejszych miejscowościach, takich jak Podgora, Baška Voda czy Brela. Turyści, którzy przyjeżdżają z nastawieniem na dobrą zabawę, zarówno w dzień jak i w nocy, na pewno nie będą zawiedzeni. Na całej riwierze odbywają się różne wydarzenia kulturowe, rozrywkowe czy sportowe, takie jak letnie karnawały, uroczystości ludowe czy też noce rybackie. Podczas takiej nocy, przy muzyce granej na żywo, można próbować lokalnych ryb. Najsłynniejsza w regionie, uwielbiana przez starożytnych Rzymian dorada to prawdziwy przysmak. Riwiera Makarska jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Nie brakuje tu plaż dostarczających promieni słonecznych i chłodnego wiatru, a także promenad wypełnionych kawiarniami usianymi wzdłuż wybrzeża. Spacerując wzdłuż brzegu można rozkoszować się widokami i uczyć się wyluzowanego chorwackiego podejścia dożycia.

Co warto zwiedzić w okolicach Makarskiej?

Zaletą Riwiery Makarskiej jest również dobre położenie na mapie Chorwacji. Można stąd wybrać się na lokalne wycieczki, aby zobaczyć słynne chorwackie miasta takie jak tętniący życiem Split, romantyczny Trogir czy też prawdziwą perłę Adriatyku, jaką jest, zlokalizowany około 150 kilometrów od Makarskiej, Dubrownik.

Drogą morską z kolei można wybrać się w rejs, który sam w sobie stanowi nie lada atrakcję, bo można spojrzeć na riwierę tym razem od strony morskiej. Statkiem można dostać się na jedne z największych wysp chorwackich. Nieopodal znajduje się wyspa Brač z której pochodzą słynne kamienie wapienne znane na całym świecie. Podejrzewa się, że kolumny w Białym Domu w stolicy Stanów Zjednoczonych wykonane zostały właśnie z tego kamienia. Inną bardzo znaną wyspą jest wyspa Hvar, nazywana wyspą lawendową ze względu na dużą ilość krzewów lawendy, którą się tam uprawia. Krajobraz wyspy jest tak nietuzinkowy, że został nawet wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Riwiera Makarska ma bardzo wiele do zaoferowania i jest wyjątkowym miejscem na świecie, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Można tu odpocząć zarówno biernie jak i aktywnie, wśród niezwykłych krajobrazów i zapachów Dalmacji. Ukształtowana przez przyrodę, uzupełniona przez niezwykłą kulturę i serdecznych ludzi, Riwiera Makarska oferuje odwiedzającym piękne widoki i wiele ciepłych wspomnień.

tekst: Magdalena Lubaszka

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.67/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Chorwacja