TOP 5 miejsc, które musisz zwiedzić podczas wakacji w Chorwacji
Dubrownik malowniczo położony nad samym Morzem Adriatyckim od lat jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Chorwacji. Największą atrakcją Dubrownika są jego zabytki i unikatowa zabudowa. Zabytkowe Stare Miasto zostało wpisane na listę UNESCO jako unikalny w Europie, zachowany w całości średniowieczny zespół miejski wraz z systemem umocnień ochronnych. To właśnie na starówce znajdują się niemal wszystkie zabytki miasta, w tym barokowy kościół św. Błażeja, dwie XV-wieczne studnie Onofria i kilka gotyckich klasztorów. Warto również odwiedzić Pałac Rektorów, w którym od XV w. mieściła się siedziba władz i rektora Republiki Dubrownickiej, przekształcona obecnie w muzeum. Najlepszym sposobem na poznanie miasta jest wędrówka uliczkami klimatycznej starówki, skąd roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na port i turkusowe wody Adriatyku.
Rovinj to romantyczne, nadmorskie miasteczko, położone na półwyspie Istria, w najbardziej na zachód wysuniętym regionie Chorwacji. Skomplikowana historia miasta, której ślady są nadal widoczne na każdym kroku, sięga aż VII w. p.n.e. Na przestrzeni wieków miasto będące ważnym ośrodkiem handlowym przechodziło z rąk do rąk. Było kolejno częścią Imperium Rzymskiego, Cesarstwa Bizantyńskiego, Imperium Frankońskiego, Republiki Wenecji i Cesarstwa Austriackiego, co znajduje odzwierciedlenie w zabudowie i licznych zabytkach. Największą atrakcję stanowi dobrze zachowane Stare Miasto położone na małej wysepce, gdzie można podziwiać siedem średniowiecznych bram miejskich, olbrzymi zegar miejski z XII w. i barokowy kościół św. Eufemii. Warto pokonać 200 wąskich stopni prowadzących na szczyt kościelnej dzwonnicy, by z wysokości 61 m podziwiać spektakularny widok na panoramę miasta. Ciekawych wrażeń dostarczy także spacer nadmorską promenadą, ciągnącą się na południe od gwarnego portu rybackiego aż do podmiejskiej plaży.
Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji, które dzięki nadmorskiej lokalizacji na skraju dalmatyńskiego wybrzeża, należy do ulubionych przez turystów miejsc. Pierwotnie w miejscu współczesnego miasta znajdowała się grecka osada, którą następnie przejęli we władanie Rzymianie. To właśnie z okresu ich panowania pochodzi jeden z najważniejszych zabytków – Pałac cesarza Dioklecjana, zbudowany w latach 295-305. Dawna cesarska rezydencja, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, dominuje nad urokliwym Starym Miastem, otoczonym murami obronnymi z czterema bramami miejskimi. W zabytkowym centrum znajduje się ponad 200 wyjątkowych budynków, w tym liczne kościoły i kaplice. Na szczególną uwagę zasługuje katedra św. Domniona, która została przebudowana w VIII w. ze znajdującego się w tym miejscu oktagonalnego mauzoleum Dioklecjana. Przy katedrze znajduje się dzwonnica, z której roztacza się wspaniały widok na cały Split, zatokę i majaczące w oddali góry. Południowa brama Starego Miasta prowadzi na nadmorską promenadę Riva, przy której mieszczą się liczne kawiarnie i restauracje. Ze Splitu można się z łatwością dostać promem na pobliskie wyspy Brač, Hvar, Korcula i Vis.
Hvar jest niewątpliwie jednym z najbardziej popularnych miejsc zarówno w Chorwacji, jak i na Morzu Adriatyckim. Hvar to długa i wąska, górzysta wyspa, która zachwyca różnorodnością krajobrazu: północna linia brzegowa usiana jest uroczymi zatoczkami i półwyspami, natomiast część południowa jest stroma i skalista. Poza wspaniałymi plażami Hvar słynie z lawendowych pól i winnic. W 2008 r. krajobraz kulturowy wyspy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako Równina Starego Gradu. Największym miastem na wyspie jest Hvar, w którym można podziwiać między innymi średniowieczne mury obronne oraz najstarszy teatr miejski w Europie otwarty w 1612 r. W miasteczku znajdują się również zabytkowe kościoły, imponująca forteca i jeden z najpiękniejszych i największych rynków w Chorwacji. Centrum miasta jest zamknięte dla ruchu kołowego, dzięki czemu zwiedzanie to czysta przyjemność. Nad średniowieczną panoramą miasta góruje dzwonnica katedry św. Szczepana, a po przeciwnej stronie rynku wznosi się zbudowany pod koniec XVI w. Arsenał.
Plitwickie Jeziora to jeden z najwspanialszych cudów natury, nie tylko w Chorwacji, ale i w całej Europie. Założony w 1949 r. Park Narodowy zajmuje powierzchnię niemal 300 km2 i obejmuje 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami. Jeziora tworzące dwa połączone kaskadowo zespoły – górny i dolny – mają różne kolory, od turkusu, przez kilka odcieni niebieskiego, po ciemnozielony i szary. Jest to największy i najczęściej odwiedzany spośród ośmiu chorwackich parków narodowych. Przez park wiodą liczne, dobrze oznakowane szlaki turystyczne, ukryte wśród bujnych lasów iglasto-liściastych, w których przeważają prastare sosny, jodły, świerki i buki. Latem park potrafi być naprawdę zatłoczony, ale zwiedzanie go jest warte tej ceny. Turyści mogą przemierzać obszar parku pieszo, małymi statkami pasażerskimi oraz specjalną kolejką. Trasy mają różne stopnie trudności i są dostosowane do indywidualnych możliwości turystów.