Wyspa Margarita – zapraszamy do karaibskiego raju!

Oto jedna z naszych nowości na sezon 2023/24. Przedsmak Egzotyki - Isla Margarita, czyli dumna i piękna Księżniczka Karaibów. Zachwyca swoją urodą, puszcza oko do przybyłych słonecznymi refleksami odbitymi w lazurowej toni wody oraz flirtuje z turystami swoim latynoskim urokiem. ¡Que guapa! Jak każda Latynoska próbuje skupić na sobie całą uwagę, ale wtedy… Na scenie pojawiają się jej mniejsze i równie urocze siostry, które również warto poznać. Wyspy Coche i Cubagua wraz z Margaritą tworzą wenezuelski stan Nueva Esparta i jeden z najpiękniejszych karaibskich archipelagów.

Wenezuelska Margarita – perłowa wyspa

Skąd wzięła się nazwa wyspy Margarity? Jedna z historii mówi, że uzyskała swój dzisiejszy przydomek od łacińskiego słowa Margarita, które oznacza „perłę”. Już w 1529 roku wyławiano tu aż 370 kilogramów pereł miesięcznie, dlatego też Hiszpanie ochrzcili tutejsze wybrzeże „Costa de las Perlas” - Perłowe Wybrzeże. Dzisiaj można je kupić praktycznie na każdym rogu, a biżuteria z wyspy Margarity w Wenezueli jest znana na całym świecie.

Niewiele osób jednak wie, że isla Margarita oryginalnie nosiła nieco inną nazwę. Pierwotnie została ochrzczona przez Kolumba „La Asunción”, ponieważ zauważono ją po raz pierwszy 15 sierpnia - w dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jednak zaledwie rok później Hiszpanie przemianowali ją na „Margaritę”. Pomimo tego nazwa La Asunción w pewnym sensie przetrwała do dzisiaj – takie imię nosi współczesna stolica wyspy.

Klimat i pogoda na wyspie Margarita

Współcześnie największym skarbem wenezuelskie wyspy Margarita nie są perły, ale słońce, fantastyczna pogoda przez cały rok i prawdziwie tropikalny klimat. Średnia roczna temperatura utrzymuje się tu na poziomie 27°C, a słupek rtęci rzadko wskazuje poniżej 22°C. Również sezon kąpielowy trwa tutaj bez przerwy - minimalna temperatura wody wynosi 23,5°C w marcu, zaś jej maksymalny poziom może sięgać nawet 30°C we wrześniu!

Za najlepsze miesiące na wakacje na Margaricie uznaje się:

  • listopad,
  • grudzień,
  • styczeń,
  • luty,
  • marzec,
  • kwiecień.

To idealny kierunek na zimową ucieczkę z Polski i naładowanie baterii przed wiosną! Co ważne, nie zdarzają się tu huragany, cyklony ani silne, tropikalne burze – wyspa Margarita w Wenezueli jest pod tym względem absolutnie bezpieczna.

Isla Margarita - wenezuelskie plaże

Która plaża na Margaricie jest najpiękniejsza? Jest ich tutaj ponad 50, więc trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

Playa El Agua - najładniejsza z plaż

Zdaniem wielu zaszczyt najpiękniejszej plaży na Margaricie powinna nosić Playa El Agua, która jest zarazem najdłuższą w Wenezueli - ma 4 kilometry długości! Położona na północnym wybrzeżu wyspy oferuje nie tylko piękne widoki i odpoczynek pod kokosowymi palmami, ale także mnogość atrakcji:

  • sporty wodne,
  • skoki na bungee,
  • loty ultralekkim samolotem.

To bardzo modne wśród młodych ludzi miejsce – jest tu mnóstwo plażowych barów i restauracji, a w sezonie często organizowane są koncerty muzyczne i imprezy.

Playa El Tirano, Manzanillo i Pampatar - coś dla fanów spokoju

Playa El Tirano przypadnie do gustu miłośnikom bardziej kameralnego wypoczynku - niewielka i otoczona malowniczymi szczytami, zdaje się być nieco ukryta przed światem.

Za najspokojniejszą z plaż uchodzi mało uczęszczana Manzanillo, gdzie łatwiej spotkać rybaków niż tłumy turystów. To idealna alternatywa dla osób szukających ciszy, spokoju i ucieczki przed tłumami.

Smakosze powinni wybrać się na Playa Pampatar, słynącą z niezliczonych opcji gastronomicznych. Sprzedawane tutaj empanady są iście legendarne wśród mieszkańców wyspy Margarity!

Playa El Yaque, Parguito i Puerto Viejo - dla aktywnych urlopowiczów

Miłośnicy sportów wodnych też znajdą coś dla siebie - plaża El Yaque na wyspie Margarita w Wenezueli jest uznawana za najlepsze miejsce dla amatorów windsurfingu i kitesurfingu na całych Karaibach! To najbardziej kosmopolityczne miejsce w Wenezueli, gdzie spotkać można ludzi z całego świata i usłyszeć wszystkie możliwe języki. Najlepsze warunki do uprawiania sportów wodnych panują na El Yaque od października do kwietnia.

Bardzo lubiana przez surferów jest także Playa Parguito po drugiej stronie wyspy. Ciekawostką jest także Playa Puerto Viejo, którą upodobali sobie… Jogini. Często można tu spotkać miłośników tej aktywności oddających się jej na świeżym powietrzu.

Dwa oblicza Margarity

Isla Margarita to nie tylko karaibskie plaże i kosmopolityczne kurorty. Wyspa podzielona jest na dwie totalnie różne od siebie przyrodniczo części.

Pierwsza z nich oszałamia soczystą zielenią deszczowych lasów, majestatycznymi górskimi szczytami i obfitymi wodospadami. Za najbardziej dzikie i najpiękniejsze miejsce na wyspie Margarita uchodzi Laguna de La Restinga – Park Narodowy chroniący dziewiczy ekosystem. Wyprawa tutaj z gwarnych kurortów pozwala przenieść się na chwilę do zupełnie innego świata! Podczas rejsu tradycyjnymi łodziami lanchas przez namorzynowe kanały można podziwiać egzotyczną florę i faunę, a przede wszystkim mnogość gatunków ptaków - flamingi, kormorany, głuptaki, fregaty czy czaple.

Druga część wyspy Margarity jest zupełnym przeciwieństwem zielonego wschodu – surowa i pustynna, porośnięta jedynie kaktusami, przywodzi skojarzenia z Dzikim Zachodem. Przejazd przez półwysep Macanao to okazja do zobaczenia z bliska tych unikatowych krajobrazów – warto wybrać się tam na jedną z wycieczek fakultatywnych w Wenezueli, czyli ekscytujące jeep safari, które pozwoli odkryć tę najmniej znaną część Margarity!

Polecane wycieczki

Okolice Margarity - wyspa Coche i Cubagua

Isla Margarita to wenezuelski raj, który zachwyci nie jednego turystę. Jeśli jednak zwiedzisz już wszystkie zakątki i zechcesz doświadczyć podczas wakacji jeszcze więcej, da się to zrobić! Czekają na Ciebie kolejne perełki - wyspa Coche i Cubagua.

Coche, czyli wyspa Robinsona

A może by tak… Rzucić wszystko i wyruszyć na bezludną wyspę? Isla Coche to dziewicza i rajska sąsiadka. Oddalona zaledwie o 20 minut rejsu od gwarnej Margarity, jest jej zupełnym przeciwieństwem – słynie z absolutnego spokoju i sielskiej atmosfery. Pomimo że nie jest już bezludna, to wciąż w wielu miejscach sprawia takie wrażenie.

To właśnie tutaj Arkady Fiedler osadził akcję swojej kultowej książki „Wyspa Robinsona”! Jej główny bohater, półkrwi Polak John Bober rozbija się podczas sztormu u wybrzeży wyspy Coche, gdzie próbuje przetrwać wśród tubylców i toczy walkę z dziką przyrodą. Podczas wakacji w Wenezueli warto zabrać tę lekturę pod pachę i wybrać się tu na jednodniową wycieczkę z wyspy Margarity! Rejs katamaranem na Coche dostarcza niesamowitych widoków i scenerii do instagramowych zdjęć, a cudowne plaże zachęcają do błogiego lenistwa. I wcale nie trzeba być rozbitkiem, aby tego wszystkiego doświadczyć!

Cubagua – wyspa poławiaczy pereł

Cubagua to mała wyspa o wielkiej historii. To właśnie tutaj powstała pierwsza hiszpańska osada w całej Ameryce Południowej! Słynne miasto poławiaczy pereł Nueva Cadiz miało jednak krótki żywot – uległo zniszczeniu w wyniku ogromnego huraganu w 1541 roku, a jego ruiny uznawane są za wenezuelski pomnik narodowy.

Współczesna Cubagua to prawdziwie zatrzymane w czasie miejsce. Zamieszkuje ją zaledwie 51 osób, które trudnią się głównie rybołówstwem. Otaczające wyspę rafy koralowe słyną jako jedne z najpiękniejszych w całym archipelagu, a snorkeling tutaj to okazja do podziwiania niezwykłych podwodnych ogrodów. Jednodniowa wycieczka z Margarity na Cubagua to fantastyczny pomysł na dzień pełen relaksu poza hotelowymi resortami!

Data Publikacji: 22.02.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.