Wyspy Zielonego Przylądka - ciekawostki i atrakcje!

Wyspy Zielonego Przylądka to prawdziwe klejnoty na Atlantyku. Znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Afryki malownicze wyspy kuszą swoją bogatą historią, dziedzictwem kulturowym, urozmaiconym krajobrazem i wyjątkowym klimatem. Dla podróżnych szukających egzotycznych przygód i niezapomnianych wrażeń, wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka obiecują niezapomniane doświadczenia. Jak się tam dostać? Wybierając ofertę Rainbow dolecisz do Espargos bezpośrednio z Warszawy i Katowic. Pierwsze loty na wyspę Sal mamy zaplanowane już 4 listopada. Długość pobytu możesz dopasować do własnych potrzeb i ilości urlopu, jakie posiadasz. Dostępne są pobyty tygodniowe lub dwutygodniowe. A co czeka na miejscu?

Historia Wysp Zielonego Przylądka

Historia Wysp Zielonego Przylądka sięga setek lat wstecz, a pierwsze wzmianki na ich temat znane są z epoki odkryć geograficznych. Wyspy zostały odkryte przez Portugalczyków. Wcześniej nie były zamieszkane przez ludzi, więc był to zupełnie dziewiczy ląd, który nowi przybysze mogli zagospodarować. Wyspy te w kolejnych stuleciach stanowiły ważny punkt strategiczny dla morskich wypraw oraz odgrywały istotną rolę w historii handlu niewolnikami. XX wiek na Wyspach Zielonego Przylądka upłynął pod znakiem emancypacji i uniezależnienia od portugalskiego zwierzchnictwa. W ciągu kilkunastu lat dążeń niepodległościowych udało się osiągnąć niezależność w 1975 roku. Aktualnie Wyspy Zielonego Przylądka są demokratyczną republiką, na której czele stoi prezydent.

Kolorowe łodzie w porcie Santa Maria na wyspie Sal

Geografia i ukształtowanie terenu archipelagu

Wyspy Zielonego Przylądka składają się z 15 wysp, a w tym z kilku głównych, z których największe to Santo Antão, São Vicente, São Nicolau oraz Santiago. Jak większość wysp na Oceanie Atlantyckim w tym rejonie mają one pochodzenie wulkaniczne. Wyspy są cały czas aktywne sejsmicznie, a aktywnym stożkiem wulkanicznym, który równocześnie jest najwyższym wzniesieniem, jest Pico do Fogo liczący 2829 m.n.p.m. Dzięki takiemu pochodzeniu geologicznemu krajobraz wysp jest zróżnicowany, obejmując górzyste tereny, bujne porośnięte wyżyny oraz bajeczne plaże u wybrzeży. Na wyspach przeważa krajobraz pustynny, jednak część wysp, zwanych Wyspami Zawietrznymi, ze względu na swoje położenie ma wyższą sumę opadów oraz wilgotność w wyniku czego rozwija się tam bujna roślinność. Ta niezwykła różnorodność sprawia, że Wyspy Zielonego Przylądka są naprawdę fascynujące, ponieważ krajobraz zmienia się diametralnie w zależności od tego na jakiej wyspie się znajdziesz.

Pico do Fogo

Klimat i Pogoda na Wyspach Zielonego Przylądka

Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka ma charakter zwrotnikowy suchy, co oznacza wysokie temperatury przez cały rok i pogodę sprzyjającą plażowaniu, zwiedzaniu i podróżowaniu w każdej porze roku. Ze względu na duże zróżnicowane geologiczne i ukształtowanie terenu wysp na każdej z nich będą występować różne warunki. Wyspa Sal, na którą latamy, jest idealnym miejscem na wypoczynek, ponieważ notuje się tam najwięcej dni słonecznych w roku! Średnie temperatury w okresie naszego lata aż do października sięgają 30°C, ale wtedy też istnieje największa szansa na wystąpienie opadów. Listopad i grudzień oraz marzec do czerwca temperatury oscylują w granicach 25°C, natomiast najchłodniej jest w styczniu i w lutym, bo wtedy średnia wynosi 22°C . Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka jest dość specyficzny. Szerokość geograficzna, na której znajduje się archipelag sugeruje, że będzie tam gorąco i sucho, jednak wody Oceanu Atlantyckiego opływające wyspy zdecydowanie łagodzą gorące wiatry znad Sahary. Te jednak przenoszące masy gorącego powietrza i piasek z pustyni są przyczyną bruma seca, czyli zjawiska atmosferycznego, które charakteryzuje się ograniczoną widocznością spowodowaną unoszącym się w powietrzu pyłem. Niebo wtedy jest zamglone, a widoczność ograniczona, co często w ograniczenie od grudnia do lutego bywa problemem na ruchu lotniczego. Niemniej na Wyspach Zielonego Przylądka panują warunki, które sprawiają, że wody oceanu są w tym regionie nadzwyczaj ciepłe, co z pewnością będzie świetną wiadomością dla osób planujących wypoczynek na plaży lub uprawianie sportów wodnych.

Widok na Santa Maria na wyspie Sal

Ciekawostki na temat Cabo Verde

Mieszkańcy archipelagu nazywani są Kabowerdeńczykami. Nazwa ta pochodzi od nazwy wysp – Cabo Verde. Podobnie sprawa ma się z językiem. Językiem urzędowym jest portugalski i kabuverdinau. Ten ostatni to regionalny język z rodziny języków kreolskich. Praia będąca stolicą wyspy i jednocześnie największym miastem na archipelagu znajduje się na wyspie Santiago. Znajduje się tam port rybacki i handlowy oraz lotnisko. Lotniskiem, na które przybywa najwięcej turystów jest jednak to na wyspie Sal. To na tej wyspie skupia się ruch turystyczny i to właśnie tutaj możesz wybrać się na wczasy.

Na Wyspach Zielonego Przylądka obowiązującą walutą jest escudo zielonoprzylądkowe. Nie ma możliwości zakupu tej waluty poza granicami kraju, ponieważ wywożenie jej jest zakazane. W związku z tym wybierając się na wakacje w tym kierunku najlepiej zabrać ze sobą Euro, które na miejscu można wymienić. Warto zrobić to zaraz po wylądowaniu na lotnisku lub w banku, jednak te ostatnie pobierają prowizję. Możesz także wypłacić gotówkę w bankomatach używając kart Visa lub Mastercard, ale trzeba mieć na uwadze, że takich punktów jest na wyspie niewiele. Niemniej zaleca się posiadanie gotówki, ponieważ nie wszędzie istnieje możliwość płatności kartą. Jeżeli nie planujesz poruszać się poza Sal to wymiana gotówki w zasadzie nie będzie potrzebna, bo na wsypie wielu sprzedawców, usługodawców i hoteli przyjmie od ciebie Euro.

Gospodarka Wysp Zielonego Przylądka opiera się w głównej mierze na turystyce, ale okazuje się, że drugą najważniejszą gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Jej rozwój jest jednak niełatwy ze względu na suchy klimat w tym regionie, rzadko występujące opady i nieurodzajne ziemie. Ze względu na te niekorzystne warunki zdecydowaną większość produktów spożywczych trzeba importować.

Z Wysp Zielonego Przylądka wywodzi się muzyka zwana morna. Jest to powolna muzyka grana w spokojnym tempie. Głównymi instrumentami są gitara i skrzypce. Muzyka ta ma szczególne znaczenie w tradycji kabowerdejczyków i towarzyszy nie tylko wydarzeniom kulturalnym, ale także świętom i uroczystościom rodzinnym.

Dlaczego warto wybrać się na Wyspy Zielonego Przylądka?

Po pierwsze i pewnie dla wielu osób wybierających ten kierunek pod kątem wypoczynku ważne – piękne plaże. Trochę jak na wyspach kanaryjskich, trochę jak w Kenii. Długie, ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże usiane palmami. W pakiecie idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, a jeżeli nie masz sprzętu, to ze spokojem wypożyczysz go na miejscu. Plaże nie są zatłoczone, każdy znajdzie sporo miejsca dla siebie, nie kręcą się na nich namolni sprzedawcy czegokolwiek, więc nic nie zmąci beztroskiego wypoczynku. Co ważne Wyspy Zielonego Przylądka to rejon, w którym turystyka się dopiero rozwija, więc to idealne miejsce na spokojne wakacje, bez pośpiechu, bez głośnych animacji w hotelach, bez wielkich kurortów. Po prostu wakacyjny luz, w tym powiew afrykańskiego hakuna matata. Tu warto zaznaczyć, że lokalsi to naprawdę bardzo przyjaźni i otwarci ludzie. Typowi mieszkańcy słonecznych rejonów, gdzie życie płynie swoim powolnym rytmem, a zmartwienia pozostają z tyłu. Jeżeli szukasz wakacji właśnie w takim stylu, to miejsce będzie idealne!

Kitesurferzy na plaży Kite Beach na wyspie Sal

Po drugie – na wyspach baza hotelowa nie jest szczególnie rozbudowana, bo jak wcześniej wspomniano, turystyka się tu dopiero rozwija, ale dobrych hoteli wcale tu nie brakuje. Na wyspie Sal znajdziesz hotele znanych sieci takich jak Melia czy Hilton, więc można być pewnym co do standardu konkretnych obiektów. W ofercie znajduje się także kilka małych, butikowych hoteli, które skradną serca tych, którzy gustują w lokalnych klimatach.

Polecane wycieczki

Atrakcje na wyspie Sal

Jak już wcześniej było wspominane, czyli plaże! Długie, piękne, piaszczyste i rajskie, ale są ich różne rodzaje. Do jednej z ciekawszych należy plaża z tak zwanym cmentarzyskiem muszli. Powstał w wyniku wyrzucania rozłupanych muszli po ślimaku morskim, który trafiał na stoły mieszkańców wyspy. Ciągle obmywane przez ocean brzegi nie uchowały ani jednej muszli w całości, więc wybierając się w to miejsce należy pamiętać o butach do wody. Przydadzą się także na Shark Bay, która jest płytką zatoczką odwiedzaną przez młode rekiny. To miejsce, w którym w pełni bezpiecznie można obserwować z naprawdę bliska te niezwykłe zwierzęta. Jeżeli pragniesz bliżej zapoznać się z podwodną fauną, to okolice Santa Marty są perfekcyjnym miejscem do snorkowania i nurkowania. Znajduje się tutaj kilka bardzo ciekawych i atrakcyjnych spotów nurkowych, w obrębie których spotkać można niezliczoną ilość różnych gatunków ryb. Dla tych, których nie interesuje podwodny świat na południu wyspy Sal na plaży Kite Beach panują idealnie wietrzne warunki do uprawiania kitesurfingu. Oprócz sportów wodnych bardzo popularną aktywnością jest jazda na rowerze. Znajduje się tu sporo wypożyczalni, które udostępniają maszyny na godziny lub na cały dzień. Ścieżki rowerowe prowadzą wzdłuż wybrzeża i są niezwykle widokowe. A jeżeli zdecydujesz się na dalszą wycieczkę, ale już samochodem, to koniecznie udaj się w stronę Espargos, czyli stolicy wyspy. Jego nazwa pochodzi od dziko rosnących szparagów! Miasteczko jest niewielkie, ale to serce Sal. Tutaj krzyżują się wszystkie drogi i to właśnie tutaj znajduje się międzynarodowe lotnisko, na którym wylądujesz udając się na wakacje na Wyspy Zielonego Przylądka. W stolicy zobaczysz zabudowę typowo kolonialną z kolorowymi kamienicami i brukowanymi uliczkami, posiedzisz w lokalnej knajpie i napijesz się pysznej kawy.  

Espargos - stolica wyspy Sal

Wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka to obietnica niezapomnianych doświadczeń dla podróżnych poszukujących przygód, piękna natury i leniwego wypoczynku. To miejsce, gdzie czekają wspaniałe plaże, idealna, słoneczna pogoda, niezwykła przyroda i księżycowe krajobrazy! Niezależnie od tego, czy podróżujesz w calu relaksu czy w poszukiwaniu przygód wyspa Sal sprawi, że nie wyjedziesz stąd rozczarowany! To miejsce to namiastka afrykańskiego luźnego podejścia do życia, kolonialnego klimatu tutejszych miast, ale z europejskimi wpływami, co sprawi, że z łatwością odnajdziesz się w tej rzeczywistości.

Data Publikacji: 21.03.2024
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.