< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Zakynthos – najpiękniejsze miejsca i okolice

Zakynthos – najpiękniejsze miejsca i okolice

Skrócony opis

Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.

Sekcja 1

Połączenie malowniczej scenerii i przepięknych plaż sprawiło, że Zakynthos jest jedną z ulubionych przez turystów greckich wysp, choć wciąż mniej znaną niż Kreta czy Santorini. Wyspa może poszczycić się niezwykłą i skomplikowaną historią. Według Homera wchodziła w skład państwa Odyseusza, w średniowieczu stanowiła część Cesarstwa Bizantyjskiego, a w latach 1484-1797 pozostawała pod panowaniem Republiki Weneckiej, co widać po dziś w lokalnej architekturze, kuchni i dialekcie. Niestety potężne trzęsienie ziemi, które miało miejsce w sierpniu 1953 r. uszkodziło ponad 90 % budynków na tej rajskiej wyspie.

Zakynthos to mała wyspa ze wspaniałymi plażami, bujną przyrodą i przyjemnym ciepłym klimatem, która jest idealnym wakacyjnym wyborem dla każdego. Bez względu na to, czy poszukujesz tętniących życiem klubów nocnych, czy relaksujących i spokojnych wakacji na słońcu z rodziną lub partnerem, na Zakynthos znajdziesz coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić, by przywieźć z Grecji wspaniałe wspomnienia.

Bajeczny obraz greckiego Zakynthosu – najpiękniejsze miejsca i okolice


Zakynthos – główne miasto i port
Na wschodnim wybrzeżu wyspy, wzdłuż łagodnie opadających brzegów zatoki, znajduje się największe miasto na wyspie i jej główny port – Zakynthos. Wiele z pięknych neoklasycystycznych budynków ucierpiało podczas wspomnianego trzęsienia ziemi w 1953 roku, ale brukowane uliczki i place, przy których znajdują się liczne rodzinne kawiarnie, piekarnie i sklepiki jubilerskie, zachęcają do spacerów. W pięknie rekonstruowanej katedrze św. Dionizosa od 1716 r. przechowywane są świętego patrona miasta. W pobliskim miasteczku Bohali w sosnowym lesie ukryte są ruiny twierdzy weneckiej, skąd rozciąga się spektakularny widok na miasto i port. Twierdza została w dużej mierze zniszczona przez trzęsienie ziemi, ale nadal można zobaczyć główną bramę (opatrzoną Lwem św. Marka, symbolem Wenecji), zewnętrzne mury i mury obronne. Na Placu Solomosa w mieście Zakynthos znajduje się wybudowane w 1953 r. Muzeum Bizantyjskie, które zawiera wiele cennych eksponatów, w tym ikony, freski i rzeźby zebrane z kościołów i klasztorów rozrzuconych na wyspie, rzeźby z okresu hellenistycznego, obrazy sztuki jońskiej i lokalnej. Jednym z najciekawszych eksponatów jest niewątpliwie makieta miasta Zakynthos, która daje wyobrażenie o tym, jak wyglądało ono przed trzęsieniem ziemi z 1953 roku.

Plaża NavagioNa północno-zachodnim krańcu wyspy znajduje się prawdopodobnie najczęściej fotografowana plaża w Grecji. Plażę Nawajo, na której znajduje się wrak statku Panajotis, otaczają strzeliste wapienne klify i krystalicznie czysta woda, tworząc niezwykle malowniczą scenerię. Plaża swą nazwę zawdzięcza właśnie temu wrakowi, który został tu wyrzucony na brzeg w latach 80. ubiegłego wieku. Do Nawajo można się dostać wyłącznie od strony morza, łodzie zabierają turystów na wycieczkę z pobliskich portów w Agios Nikolaos i Porto Vromi. Warto również wspiąć się na jeden ze strzelistych klifów, gdzie znajdują się punkty widokowe, skąd można podziwiać tę spektakularną plażę z lotu ptaka.

Groty Keri (Keri Caves)

W pobliżu miejscowości Keri położonej na południowym krańcu wyspy, około 30 km od miasta Zakynthos, znajduje się system tajemniczych grot, ukrytych w stronnych klifach i dostępnych wyłącznie od strony krystalicznie czystego, turkusowego morza. Możliwe jest zwiedzanie jaskiń w ramach zorganizowanej wycieczki lub wynajęcie łodzi i samodzielne podróżowanie, wyprawy organizowane są głównie z miasteczek położonych w pobliżu, takich jak Laganas czy Agios Sostis. Po wpłynięciu łodzią do grot chętni mogą spróbować nurkowania lub snorkelingu, aby zobaczyć niesamowite efekty świetlne, jakie na skalnych ścianach tworzą promienie słoneczne odbijające się od tafli wody. Groty Keri są nieco mniejsze niż słynne Błękitne Groty znajdujące się na północy wyspy, ale są równie piękne i ciekawe.

Z kolei w położonym około 10 km od miasta Zakynthos kurorcie Laganas znajdziesz najlepsze kluby i dyskoteki, a także wspaniałe plaże idealne do relaksu i uprawiania sportów wodnych. To tętniące życiem nadmorskie miasteczko oferuje rozrywkę na najwyższym poziomie i jest chętnie wybierane przez nieco młodszych turystów, którzy po zejściu z plaży lubią potańczyć przy dobrej muzyce w międzynarodowym gronie.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Grecja