< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Greckie wyspy na Majówkę

Greckie wyspy na Majówkę

Skrócony opis

Wyspy i wysepki są główną cechą charakterystyczną greckiego krajobrazu i stanowią integralną część greckiej kultury oraz historii. Blisko 20 % powierzchni Grecji przypada na kilka tysięcy różnej wielkości wysp rozsianych na Morzu Egejskim i Morzu Jońskim, z czego zaledwie 165 jest zamieszkałych. Greckie wyspy są niezwykle różnorodne pod względem krajobrazowym, znajdziesz tam długie, piaszczyste plaże z wydmami, osłonięte od wiatru zatoki, plaże żwirowe, nadmorskie jaskinie i strome, skaliste klify. Na poszczególnych wyspach czekają na turystów duże, luksusowe kompleksy wypoczynkowe, ale również przytulne apartamenty przy plaży w uroczych wioskach. Greckie wyspy to tak naprawdę nieskończone możliwości, jeśli chodzi o wypoczynek. Nawet jeśli odwiedziłeś już którąś z wysp, możesz być pewien, że każda kolejna jest nieco inna i ma co innego do zaoferowania. Majówka to świetny moment, by wybrać się na jedną z nich, ponieważ sezon dopiero powoli się rozkręca, ale dni są już długie i słoneczne. Nie zastanawiaj się więc, czy jechać na wakacje do Grecji, zastanów się tylko, którą z licznych wysp wybrać.

Sekcja 1

Co warto wiedzieć o greckich wyspach?


Nikt nie wie, ile dokładnie Grecja ma wysp. Jedne źródła mówią o 2 500, inne o ponad 6 000. Jedno jest jednak pewne, wyspy podzielone na kilka archipelagów, znacznie się między sobą różnią, co wynika przede wszystkim z ich położenia. Niektóre wyspy, jak Rodos znajdują się bardzo blisko wybrzeży Turcji, inne – na przykład Kreta – leżą daleko na południu. Położenie poszczególnych wysp ma wpływ na klimat, ale także na architekturę, kulturę, a nawet kuchnię. Greckie wyspy dzieli się na kilka grup:• Wyspy Egejskie Południowe, których najsłynniejszym archipelagiem są Cyklady, obejmujące takie turystyczne perełki, jak Mykonos czy Milos;
• Wyspy Egejskie Północne;
• Sporady Północne, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Skopelos;
• Wyspy Jońskie, w tym uwielbiane przez turystów Zakynthos i Korfu;
• Kreta;
• Wyspy Sarońskie.

Cyklady to niewątpliwie najbardziej znana grupa wysp na Morzu Egejskim, a także bezsprzecznie jedne z najpiękniejszych wysp na świecie. Wspaniałe piaszczyste plaże, charakterystyczna biała zabudowa, kontrastująca z błękitem nieba i wody, gościnni mieszkańcy i pyszne jedzenie to znaki rozpoznawcze tych malowniczych wysp. Termin „Cyklady” odnosi się do położenia wysp, które formują okrąg wokół wyspy Delos. Według greckiej mitologii Posejdon, bóg morza, wściekły na nimfy przemienił je w wyspy otaczające Ortygię, świętą wyspę – miejsce narodzin Apollina i Artemidy. W skład archipelagu wchodzi ponad 200 wysp i wysepek o zróżnicowanym krajobrazie. Wyspy słyną z białych, tarasowo zbudowanych na skałach miasteczek, przecudnych plaż i wiatraków. Do najchętniej odwiedzanych przez turystów wysp archipelagu należą Delos, Naxos, Mykonos i Milos.

Kreta jest największą wyspą Grecji i piątą co do wielkości na Morzu Śródziemnym. To tutaj odkryto jedne z najstarszych pozostałości starożytnych cywilizacji. Krajobraz wyspy tworzą wspaniałe, piaszczyste plaże, majestatyczne góry i szerokie wąwozy. Najciekawsze atrakcje turystyczne Krety to ruiny pałaców w Knossos i Fajstos, stanowisko archeologiczne w Gortynie, fortyfikacje z okresu Republiki Weneckiej i wąwóz Samaria.Wyspy Jońskie to archipelag kilkunastu wysp rozsianych wzdłuż zachodniego wybrzeża Grecji kontynentalnej. Największe i najciekawsze z turystycznego punktu widzenia są bez wątpienia dwie wyspy: Korfu i Zakynthos. Wyspy Jońskie są idealnym miejscem na wakacje, począwszy od wczesnej wiosny, po późną jesień. Turyści doceniają je za przyjemny, śródziemnomorski klimat i bogate dziedzictwo kulturowe, które widoczne jest na każdym kroku. Archipelag może również poszczycić się świetną infrastrukturą turystyczną, eleganckimi hotelami i wyśmienitą, lokalną kuchnią.Niezależnie od tego, którą z greckich wysp wybierzesz, możesz być pewien, że nie będziesz się nudzić. Majówka w Grecji to idealny pomysł, by obudzić się z długiego zimowego snu i naładować baterie słońcem i pozytywną energią.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Grecja