Zwiedzamy Maltę – największe atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Malta, malutkie wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym, jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, ale niezaprzeczalnie posiada ogromny urok, bogatą historię, specyficzną kulturę i wyjątkową atmosferę, która przyciąga turystów z całego świata. To miejsce, gdzie dawne legendy spotykają się z nowoczesnością, a malownicze plaże sąsiadują z pięknymi zabytkami. Ten kraj fascynuje swoich gości nie tylko niesamowitymi widokami, ale również gościnnością jej mieszkańców i kulinarnymi przyjemnościami, które podbijają serca każdego podróżnika. Jakie atrakcje na Malcie szczególnie warto zobaczyć? Które zabytki stanowią szczególnie interesujące punkty na turystycznej mapie podróży?

Malta - informacje podstawowe

Malta to mała wyspa leżąca na uboczu Europy, w południowej części akwenu Morza Śródziemnego. Najbliżej stąd na Sycylię (93 km) i do Tunezji (288 km). To wyspiarskie państwo jest blisko tysiąc razy mniejsze niż Polska. Łączna powierzchnia wszystkich siedmiu wysp: Malty, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy św. Pawła (dwie wysepki) i Filfla – liczy zaledwie 316 km kw. Jedynie trzy pierwsze są zamieszkane, co – przy łącznej liczbie ludności, niewiele przekraczającej 500 tys. mieszkańców – powoduje, że jest to jeden z najbardziej zaludnionych obszarów na świecie. Miejscami na jednym kilometrze kwadratowym mieszka nawet ponad 1,5 tys. osób! Najgęściej zaludniona jest stolica, La Valetta, w której mieszka aż 30% maltańczyków.

kameralne uliczki stolcy Malty La Valletty

Historia Malty

Historia Malty, a w szczególności La Valletty, wiąże się z zakonem Joannitów, bardziej znanym jako Zakon Kawalerów Maltańskich. Został on założony w XI wieku, w okresie krucjat i pielgrzymek do Ziemi Świętej. Po upadku Jerozolimy, Joannici przenosili się kolejno do Margrat, Akki i na Cypr, a następnie w 1310 r. na grecką wyspę Rodos. W 1522 r., po przeszło 200 latach dominacji nad tą wyspą, pod naporem Turków Osmańskich zakonnicy doznali porażki i musieli opuścić Rodos. Ostatecznie, po kilku latach tułaczki, w 1530 r. cesarz Karol V oddał rycerzom Maltę w lenno. Po przybyciu na wyspę, zakonnicy początkowo wybrali na swoją siedzibę miasto Birgu (Vittoriosa), ale w 1565 r., po obronie wyspy przed naporem Turków Osmańskich, w trakcie której Birgu zostało znacznie zniszczone, zakonnicy rozpoczęli budowę nowej stolicy, której na cześć Wielkiego Mistrza, nadano nazwę La Valletta. Siłę zakonu osłabił dopiero wybuch Rewolucji Francuskiej – w 1798 r. wojska Napoleona zdobyły wyspę niemal bez walki i zmusiły rycerzy zakonnych do jej opuszczenia (od 1834 r. roku siedzibą zakonu jest Rzym).

kameralne uliczki stolcy Malty La Valletty

La Valletta - jedna z największych atrakcji turystycznych Malty

La Valletta, stolica Malty, to jedna z najmniejszych europejskich metropolii i zarazem jedno z najbardziej niezwykłych miast naszego kontynentu. Bez wątpienia to właśnie stolica jest jednym z kluczowych miejsc, które warto zobaczyć planując wakacje na Malcie. Jest tu tyle zabytków, że spacerując po niej, ma się wrażenie, że trafiło się do wielkiego muzeum na otwartym powietrzu. Miasto położone na półwyspie wżynającym się głęboko w morze, pełne jest zabytków i ciekawych zaułków. Dosłownie każdy dom ma tu swoją unikatową historię, którą można by oddzielnie opisać, ale kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę.

Stolica Malty Valletta z lotu ptaka

Przeczytaj również:

Malta: położenie, klimat, obyczaje – co warto wiedzieć przed podróżą

Co warto zobaczyć na Malcie - Pałac Wielkiego Mistrza 

Jedną ze sztandarowych budowli Valletty jest Pałac Wielkiego Mistrza. Ukończony w 1574 roku, szybko stał się symbolem potęgi i bogactwa Joannitów. Przed długie lata pełnił funkcję siedziby władz zakonu maltańskiego. Wnętrza pałacu udekorowane są obrazami i fryzami przedstawiającymi historię Kawalerów Maltańskich, a ze ścian spoglądają na zwiedzających portrety Wielkich Mistrzów Zakonu. Obecnie mieści się tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta, dlatego zwiedzenie wnętrz jest możliwe jedynie w ściśle ustalonych godzinach i tylko wtedy, gdy nie toczą się tam żadne obrady.

Pałac Wielkiego Mistrza - Valletta, Malta

Najsłynniejsza świątynia na wyspie - zabytkowa Katedra Świętego Jana

Najsłynniejszym zabytkiem Miasta Rycerzy – jak często określa się La Vallettę – jest Katedra Św. Jana. Świątynia ta to jedna z największych atrakcji Malty – trzeba więc ją koniecznie zobaczyć. Została zbudowana zaledwie w ciągu czterech lat (pomiędzy 1573 a 1577 r.) i była głównym miejscem kultu religijnego Joannitów (Św. Jan jest ich patronem). Choć z zewnątrz katedra nie przedstawia się zbyt imponująco, to przepięknie zdobione, barokowe wnętrze zachwyci nawet najbardziej wybrednych znawców sztuki. W świątyni znajdują się dziesiątki grobów najznamienitszych rodzin szlacheckich XVI i XVII wieku, ze zdobnymi płytami, na których wypisano historię ich życia i ich mężne czyny. Prawdziwą gratką dla miłośników malarstwa jest też jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio – "Ścięcie Św. Jana Chrzciciela", które zdobi centralną część świątyni.

Katedra św. Jana Chciciela w stolicy Malty Velletcie

Malta - zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego

Spacerując po mieście, warto też wstąpić do jednej z popularniejszych atrakcji turystycznych na Malcie, czyli Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie znajduje się bogata kolekcja starożytnej ceramiki, rzeźby, kamiennych narzędzi i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami Malty. Warto zobaczyć m.in. ulicę św. Urszuli, która jest jedną z głównych arterii miasta - to właśnie przy niej znajdują się dziesiątki małych, urokliwych knajpek. La Vallettę warto też obejść dookoła, idąc uliczką ciągnącą się tuż przy nabrzeżu, wzdłuż miejskich murów obronnych. Zajmuje to zaledwie godzinę, a daje kapitalne pojęcie o stolicy tego kraju i pozwala poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Stąd też rozciągają się najlepsze widoki na sąsiednie miejscowości, które tworzą ze stolicą jedną wielką konurbację.

Senglea - piękne widoki na skraju półwyspu

Prócz La Valetty, na Malcie znajduje się też wiele innych zabytków i ciekawych miejsc. Będąc na Malcie warto odwiedzić m.in. miejscowość Senglea (znaną także jako Isla), położoną na końcu półwyspu, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port oraz imponujący Fort Sant Angelo, skąd Jean de la Valette przewodził obronie wyspy podczas oblężenia Malty przez Turków w 1565 r.

widok na Senglea od strony Valletty

Dawne stolice Malty - Birgu i Mdina

W poszukiwaniu najciekawszych miejsc na wyspie, można udać się też do dawnych maltańskich stolic – Birgu, znanego także jako Vittoriosa (co oznacza zwycięskie, niepokonane miasto), jednego z najstarszych miast na Malcie, którego bogata historia sięga czasów fenickich i rzymskich), oraz Mdiny – cichego miasteczka, pełnego wąskich, krętych ulic, których labirynt prowadzi na obronne mury, skąd rozpościera się malownicza panorama całej Malty.

Mdina, czyli dawna stolica malty

Malta - zwiedzanie wioski rybackiej Marsaxlokk, kolorowych łódek i targu

Jedną z najciekawszych atrakcji Malty jest także Marsaxlokk - najstarsza maltańska wioska rybacka. Możesz zobaczyć tu rybaków i ich charakterystyczne kolorowe łódki na Malcie, nazywane "luzzu". W miejscowości znajduje się także bardzo barwne targowisko z lokalnymi specjałami, m.in. z serami, słodyczami i lokalnym pysznym chlebem.

rybacka wioska Marsaxlokk na Malcie z kolorowymi łodziami

Słynna atrakcja Malty - podziemne miasto Ħal-Saflieni

Jedną z najciekawszych atrakcji Malty, którą musisz zobaczyć jest Hypogeum Ħal-Saflieni. To unikalne podziemne miasto z okresu neolitu, które zostało odkryte przypadkiem w 1902 roku i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Malcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podróżując na wyspę, warto więc udać się do tego wyjątkowego miejsca, które stanowi 

Ciekawe miejsca na Malcie - zwiedzanie maltańskich świątyń

Malta słynie m.in. z tego, że na jej terenie znajduje się wiele prehistorycznych megalitycznych świątyń, takich jak Tarxien czy sąsiadujące z sobą Hagar Qim i Mnajdra. Te starożytne konstrukcje, datowane na około 3600-2500 lat p.n.e., stanowią najstarsze wolnostojące budowle na świecie i są świadectwem zaawansowanej cywilizacji sprzed tysięcy lat.
Prehistoryczne budowle można znaleźć też na drugiej pod względem wielkości wyspie tego kraju – Gozo. Najlepszym przykładem jest tutaj choćby Ġgantija, gdzie kompleks świątynny liczy około 5800 lat.

stanowisko archeologiczne w Tarxien na Malcie

Wyspa Gozo

Podróżując na Maltę, warto zwiedzić także położoną nieopodal wyspę Gozo (rejs trwa około 20-25 minut), by zobaczyć jej stolicę Ir-Rabat z dominującą zabudową Cytadeli, z której rozpościera się malownicza panorama na miasteczko i wyspę. Choć słynna skała Lazurowe Okno (Azure Window), znajdująca się na zachodzie tej wyspy, która była niekoronowanym symbolem całego kraju, zawaliła się w 2017 roku, miejsce to nadal przyciąga turystów pięknymi formacjami skalnymi i malowniczymi widokami. Warto się tam udać, przede wszystkim w porze zachodu słońca!

Blue Lagoon na wyspie Gozo

Najpiękniejsze miejsca na Malcie - plaże, zatoki i klify

Na Malcie, znajduje się wiele przepięknych plaż, ale goszcząc w tym kraju, nie można ominąć jednego miejsca. Błękitna Laguna, bo o niej mowa, to niewielka, malownicza zatoka, otoczona skalnymi klifami i kryształowo czystą wodą, która mieni się w różnych odcieniach niebieskiego i turkusu. Błękitna Laguna znajduje się pomiędzy zachodnią częścią wyspy Comino a sąsiednią bezludną wysepką Cominotto i można się tam dostać promem zarówno z Malty, jak i Gozo. Na wizytę tutaj warto zarezerwować sobie cały dzień – to idealne miejsce do pływania i snorkelingu, ponieważ krystalicznie czysta woda pozwala dostrzec podwodny świat pełen kolorowych ryb i zaczątków rafy koralowej. Można także wynająć łódź i wybrać się w rejs wokół zatoki lub do pobliskich jaskiń, grot i zatoczek.

laguna w okolicach wyspy Comino koło Malty

Malta oferuje także wiele innych, wspaniałych atrakcji dla rodzin z dziećmi, takich jak: Narodowe Akwarium Malty, wioska filmowa Popeye, rezerwat ptaków Ghadira czy Zatoka Mellieha. Więcej na ten temat znajdziesz w sekcji: https://r.pl/atrakcje/malta.

Data Publikacji: 05.10.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.
krajobraz kierunku
Evia – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeChoć dziś kusi spokojem, według dawnych wierzeń zrodziła się z boskiego gniewu. Tu niezwykłość splata się z codziennością, natura i historia przemawiają jednym głosem, a każdy zakątek tchnie autentycznością. To azyl dla tych, którzy pragną uciec od turystycznego zgiełku, zanurzyć się w rytmie prostego życia i doświadczyć niezwykłej różnorodności – kulturowej, historycznej oraz krajobrazowej. Wolna od tłumów, bez filtrów, prawdziwa – Evia – Grecja w najczystszej postaci.