Zwiedzamy Maltę – największe atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć

Malta, malutkie wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym, jest jednym z najmniejszych krajów w Europie, ale niezaprzeczalnie posiada ogromny urok, bogatą historię, specyficzną kulturę i wyjątkową atmosferę, która przyciąga turystów z całego świata. To miejsce, gdzie dawne legendy spotykają się z nowoczesnością, a malownicze plaże sąsiadują z pięknymi zabytkami. Ten kraj fascynuje swoich gości nie tylko niesamowitymi widokami, ale również gościnnością jej mieszkańców i kulinarnymi przyjemnościami, które podbijają serca każdego podróżnika. Jakie atrakcje na Malcie szczególnie warto zobaczyć? Które zabytki stanowią szczególnie interesujące punkty na turystycznej mapie podróży?

Malta - informacje podstawowe

Malta to mała wyspa leżąca na uboczu Europy, w południowej części akwenu Morza Śródziemnego. Najbliżej stąd na Sycylię (93 km) i do Tunezji (288 km). To wyspiarskie państwo jest blisko tysiąc razy mniejsze niż Polska. Łączna powierzchnia wszystkich siedmiu wysp: Malty, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy św. Pawła (dwie wysepki) i Filfla – liczy zaledwie 316 km kw. Jedynie trzy pierwsze są zamieszkane, co – przy łącznej liczbie ludności, niewiele przekraczającej 500 tys. mieszkańców – powoduje, że jest to jeden z najbardziej zaludnionych obszarów na świecie. Miejscami na jednym kilometrze kwadratowym mieszka nawet ponad 1,5 tys. osób! Najgęściej zaludniona jest stolica, La Valetta, w której mieszka aż 30% maltańczyków.

kameralne uliczki stolcy Malty La Valletty

Historia Malty

Historia Malty, a w szczególności La Valletty, wiąże się z zakonem Joannitów, bardziej znanym jako Zakon Kawalerów Maltańskich. Został on założony w XI wieku, w okresie krucjat i pielgrzymek do Ziemi Świętej. Po upadku Jerozolimy, Joannici przenosili się kolejno do Margrat, Akki i na Cypr, a następnie w 1310 r. na grecką wyspę Rodos. W 1522 r., po przeszło 200 latach dominacji nad tą wyspą, pod naporem Turków Osmańskich zakonnicy doznali porażki i musieli opuścić Rodos. Ostatecznie, po kilku latach tułaczki, w 1530 r. cesarz Karol V oddał rycerzom Maltę w lenno. Po przybyciu na wyspę, zakonnicy początkowo wybrali na swoją siedzibę miasto Birgu (Vittoriosa), ale w 1565 r., po obronie wyspy przed naporem Turków Osmańskich, w trakcie której Birgu zostało znacznie zniszczone, zakonnicy rozpoczęli budowę nowej stolicy, której na cześć Wielkiego Mistrza, nadano nazwę La Valletta. Siłę zakonu osłabił dopiero wybuch Rewolucji Francuskiej – w 1798 r. wojska Napoleona zdobyły wyspę niemal bez walki i zmusiły rycerzy zakonnych do jej opuszczenia (od 1834 r. roku siedzibą zakonu jest Rzym).

kameralne uliczki stolcy Malty La Valletty

La Valletta - jedna z największych atrakcji turystycznych Malty

La Valletta, stolica Malty, to jedna z najmniejszych europejskich metropolii i zarazem jedno z najbardziej niezwykłych miast naszego kontynentu. Bez wątpienia to właśnie stolica jest jednym z kluczowych miejsc, które warto zobaczyć planując wakacje na Malcie. Jest tu tyle zabytków, że spacerując po niej, ma się wrażenie, że trafiło się do wielkiego muzeum na otwartym powietrzu. Miasto położone na półwyspie wżynającym się głęboko w morze, pełne jest zabytków i ciekawych zaułków. Dosłownie każdy dom ma tu swoją unikatową historię, którą można by oddzielnie opisać, ale kilka miejsc zasługuje na szczególną uwagę.

Stolica Malty Valletta z lotu ptaka

Przeczytaj również:

Malta: położenie, klimat, obyczaje – co warto wiedzieć przed podróżą

Co warto zobaczyć na Malcie - Pałac Wielkiego Mistrza 

Jedną ze sztandarowych budowli Valletty jest Pałac Wielkiego Mistrza. Ukończony w 1574 roku, szybko stał się symbolem potęgi i bogactwa Joannitów. Przed długie lata pełnił funkcję siedziby władz zakonu maltańskiego. Wnętrza pałacu udekorowane są obrazami i fryzami przedstawiającymi historię Kawalerów Maltańskich, a ze ścian spoglądają na zwiedzających portrety Wielkich Mistrzów Zakonu. Obecnie mieści się tu siedziba maltańskiego parlamentu i prezydenta, dlatego zwiedzenie wnętrz jest możliwe jedynie w ściśle ustalonych godzinach i tylko wtedy, gdy nie toczą się tam żadne obrady.

Pałac Wielkiego Mistrza - Valletta, Malta

Najsłynniejsza świątynia na wyspie - zabytkowa Katedra Świętego Jana

Najsłynniejszym zabytkiem Miasta Rycerzy – jak często określa się La Vallettę – jest Katedra Św. Jana. Świątynia ta to jedna z największych atrakcji Malty – trzeba więc ją koniecznie zobaczyć. Została zbudowana zaledwie w ciągu czterech lat (pomiędzy 1573 a 1577 r.) i była głównym miejscem kultu religijnego Joannitów (Św. Jan jest ich patronem). Choć z zewnątrz katedra nie przedstawia się zbyt imponująco, to przepięknie zdobione, barokowe wnętrze zachwyci nawet najbardziej wybrednych znawców sztuki. W świątyni znajdują się dziesiątki grobów najznamienitszych rodzin szlacheckich XVI i XVII wieku, ze zdobnymi płytami, na których wypisano historię ich życia i ich mężne czyny. Prawdziwą gratką dla miłośników malarstwa jest też jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio – "Ścięcie Św. Jana Chrzciciela", które zdobi centralną część świątyni.

Katedra św. Jana Chciciela w stolicy Malty Velletcie

Malta - zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego

Spacerując po mieście, warto też wstąpić do jednej z popularniejszych atrakcji turystycznych na Malcie, czyli Narodowego Muzeum Archeologicznego, gdzie znajduje się bogata kolekcja starożytnej ceramiki, rzeźby, kamiennych narzędzi i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami Malty. Warto zobaczyć m.in. ulicę św. Urszuli, która jest jedną z głównych arterii miasta - to właśnie przy niej znajdują się dziesiątki małych, urokliwych knajpek. La Vallettę warto też obejść dookoła, idąc uliczką ciągnącą się tuż przy nabrzeżu, wzdłuż miejskich murów obronnych. Zajmuje to zaledwie godzinę, a daje kapitalne pojęcie o stolicy tego kraju i pozwala poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Stąd też rozciągają się najlepsze widoki na sąsiednie miejscowości, które tworzą ze stolicą jedną wielką konurbację.

Senglea - piękne widoki na skraju półwyspu

Prócz La Valetty, na Malcie znajduje się też wiele innych zabytków i ciekawych miejsc. Będąc na Malcie warto odwiedzić m.in. miejscowość Senglea (znaną także jako Isla), położoną na końcu półwyspu, z którego rozciąga się wspaniały widok na Wielki Port oraz imponujący Fort Sant Angelo, skąd Jean de la Valette przewodził obronie wyspy podczas oblężenia Malty przez Turków w 1565 r.

widok na Senglea od strony Valletty

Dawne stolice Malty - Birgu i Mdina

W poszukiwaniu najciekawszych miejsc na wyspie, można udać się też do dawnych maltańskich stolic – Birgu, znanego także jako Vittoriosa (co oznacza zwycięskie, niepokonane miasto), jednego z najstarszych miast na Malcie, którego bogata historia sięga czasów fenickich i rzymskich), oraz Mdiny – cichego miasteczka, pełnego wąskich, krętych ulic, których labirynt prowadzi na obronne mury, skąd rozpościera się malownicza panorama całej Malty.

Mdina, czyli dawna stolica malty

Malta - zwiedzanie wioski rybackiej Marsaxlokk, kolorowych łódek i targu

Jedną z najciekawszych atrakcji Malty jest także Marsaxlokk - najstarsza maltańska wioska rybacka. Możesz zobaczyć tu rybaków i ich charakterystyczne kolorowe łódki na Malcie, nazywane "luzzu". W miejscowości znajduje się także bardzo barwne targowisko z lokalnymi specjałami, m.in. z serami, słodyczami i lokalnym pysznym chlebem.

rybacka wioska Marsaxlokk na Malcie z kolorowymi łodziami

Słynna atrakcja Malty - podziemne miasto Ħal-Saflieni

Jedną z najciekawszych atrakcji Malty, którą musisz zobaczyć jest Hypogeum Ħal-Saflieni. To unikalne podziemne miasto z okresu neolitu, które zostało odkryte przypadkiem w 1902 roku i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Malcie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podróżując na wyspę, warto więc udać się do tego wyjątkowego miejsca, które stanowi 

Ciekawe miejsca na Malcie - zwiedzanie maltańskich świątyń

Malta słynie m.in. z tego, że na jej terenie znajduje się wiele prehistorycznych megalitycznych świątyń, takich jak Tarxien czy sąsiadujące z sobą Hagar Qim i Mnajdra. Te starożytne konstrukcje, datowane na około 3600-2500 lat p.n.e., stanowią najstarsze wolnostojące budowle na świecie i są świadectwem zaawansowanej cywilizacji sprzed tysięcy lat.
Prehistoryczne budowle można znaleźć też na drugiej pod względem wielkości wyspie tego kraju – Gozo. Najlepszym przykładem jest tutaj choćby Ġgantija, gdzie kompleks świątynny liczy około 5800 lat.

stanowisko archeologiczne w Tarxien na Malcie

Wyspa Gozo

Podróżując na Maltę, warto zwiedzić także położoną nieopodal wyspę Gozo (rejs trwa około 20-25 minut), by zobaczyć jej stolicę Ir-Rabat z dominującą zabudową Cytadeli, z której rozpościera się malownicza panorama na miasteczko i wyspę. Choć słynna skała Lazurowe Okno (Azure Window), znajdująca się na zachodzie tej wyspy, która była niekoronowanym symbolem całego kraju, zawaliła się w 2017 roku, miejsce to nadal przyciąga turystów pięknymi formacjami skalnymi i malowniczymi widokami. Warto się tam udać, przede wszystkim w porze zachodu słońca!

Blue Lagoon na wyspie Gozo

Najpiękniejsze miejsca na Malcie - plaże, zatoki i klify

Na Malcie, znajduje się wiele przepięknych plaż, ale goszcząc w tym kraju, nie można ominąć jednego miejsca. Błękitna Laguna, bo o niej mowa, to niewielka, malownicza zatoka, otoczona skalnymi klifami i kryształowo czystą wodą, która mieni się w różnych odcieniach niebieskiego i turkusu. Błękitna Laguna znajduje się pomiędzy zachodnią częścią wyspy Comino a sąsiednią bezludną wysepką Cominotto i można się tam dostać promem zarówno z Malty, jak i Gozo. Na wizytę tutaj warto zarezerwować sobie cały dzień – to idealne miejsce do pływania i snorkelingu, ponieważ krystalicznie czysta woda pozwala dostrzec podwodny świat pełen kolorowych ryb i zaczątków rafy koralowej. Można także wynająć łódź i wybrać się w rejs wokół zatoki lub do pobliskich jaskiń, grot i zatoczek.

laguna w okolicach wyspy Comino koło Malty

Malta oferuje także wiele innych, wspaniałych atrakcji dla rodzin z dziećmi, takich jak: Narodowe Akwarium Malty, wioska filmowa Popeye, rezerwat ptaków Ghadira czy Zatoka Mellieha. Więcej na ten temat znajdziesz w sekcji: https://r.pl/atrakcje/malta.

Data Publikacji: 05.10.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.