Dokąd?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj pokoju

Udogodnienia w pokoju

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Pekin
Pekin

Chiny

Region: Pekin

Waluta: CNY

Powierzchnia: 16 808 km 2

Liczba ludności: ‍21 700 000

Dlaczego warto wyjechać na urlop do Pekinu?

Pekin, stolica i drugie pod względem populacji miasto Chin, to tętniąca życiem metropolia, stanowiąca niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności. Ogromna ilość imponujących zabytkowych budowli, na czele z Zakazanym Miastem, mistyczne, bogato zdobione świątynie, piękne zielone parki i współczesne drapacze chmur, czekają tu na przyjezdnych spragnionych odkrywania nowych kultur. Podczas wczasów w Pekinie z pewnością nikt nie będzie się nudził!

Co warto wiedzieć przed podróżą na wakacje do Pekinu? – praktyczny przewodnik

  • Pekin to licząca 21 milionów mieszkańców stolica Chińskiej Republiki Ludowej, położona w północno-wschodniej części kraju. Metropolia ma powierzchnię 410 km².
  • W Pekinie znajduje się 51 wieżowców mierzących powyżej 150 m, najwyższym z nich jest wysoki na 528 m CITIC Tower.
  • Historia miasta sięga 3 tysiące lat wstecz, przez ten okres Pekin miał wiele nazw, m.in. Nanjing, Zhongdu, Dadu i Beiping.
  • Najlepszym sposobem poruszania się po mieście jest korzystanie z kolei podziemnej. Podczas swoich wakacji w Pekinie można skorzystać z 23 linii metra i ponad 390 stacji! Dostępne są zarówno bilety jednorazowe, jak i 3-, 7- i 15-dniowe.
  • Obywatele polscy udający się do Chin muszą posiadać wizę i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej niż wiza. Jeśli natomiast jesteśmy w Pekinie tranzytem, nasz pobyt nie będzie trwał dłużej niż 72 godziny i nie zamierzamy opuszczać granic metropolii, wiza nie jest potrzebna (należy mieć przy sobie bilet do kraju trzeciego).
  • Gniazdka elektryczne w Chinach różnią się od tych w Polsce (dwa lub trzy płaskie bolce), dlatego warto zabrać ze sobą przejściówkę.
  • Oficjalną nazwą chińskiej waluty jest renminbi (RMB), co w tłumaczeniu oznacza walutę ludową. Jej podstawową jednostką monetarną jest yuan (CNY), który dzieli się na 10 jiao; 1 jiao natomiast dzieli się na 10 fenów. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie lub euro i wymienić na lokalną walutę miejscu w banku. Płatność kartą jest możliwa w większych sklepach, restauracjach i hotelach.

Pogoda podczas urlopu w Pekinie

W Pekinie dominuje klimat kontynentalny charakteryzujący się zimnymi, słonecznymi zimami oraz gorącymi, parnymi i deszczowymi latami.

Średnie temperatury wynoszą zimą 2-4°C w dzień i od 6 do 9°C w nocy, wiosną i jesienią 13-19°C w dzień i 0-7°C w nocy oraz latem 27-32°C w dzień i 19-22°C w nocy.

Rocznie w Pekinie notuje się 545 mm deszczu, a większość opadów przypada na miesiące letnie. Najbardziej deszczowym miesiącem jest lipiec (170 mm), najmniej zaś grudzień (2 mm).

Najlepszą porą na wakacje w Pekinie jest wiosna i jesień, w szczególności okres od połowy kwietnia do połowy maja i od połowy września do połowy października.

Co zobaczyć na wakacjach w Pekinie?

  • Zakazane Miasto – dawny cesarski kompleks pałacowy zbudowany w pierwszej połowie XV w. Kompleks jest otoczony murem obronnym, a na jego obszarze znajdziemy wiele pałaców i pawilonów, m.in. największy obiekt Zakazanego Miasta – Pawilon Najwyższej Harmonii.
  • Plac Tian’anmen (Plac Niebiańskiego Spokoju) – znajdujący się tuż przy Zakazanym Mieście największy publiczny plac świata (800x300 m) z pomnikiem Bohaterów Ludu i Mauzoleum Mao Zedonga.
  • Pałac Letni – kompleks pałacowo-parkowy, który służył jako miejsce wypoczynku cesarzy z dynastii Qing. Znajdziemy tu Wzgórze Długowieczności, wiele altanek, galerii, rezydencji, ogrodów i sztuczne jezioro Kunming.
  • Świątynia Nieba – kompleks zabudowań taoistycznych, w którym chińscy cesarze modlili się o obfite plony. Do najważniejszych budowli kompleksu zalicza się Okrągły Ołtarz i Pawilon Modlitwy o Urodzaj.
  • Świątynia Lamy (Świątynia Harmonii i Pokoju) – jeden z najważniejszych klasztorów buddyzmu tybetańskiego świata, łączący w sobie elementy architektury chińskiej i tybetańskiej.
  • Park Beihai – jeden z najstarszych ogrodów cesarskich w Chinach. W jego centralnej części znajduje się wyspa Qionghua z białą dagobą.
  • Świątynia Białego Obłoku – taoistyczna świątynia z wieloma dziedzińcami, pawilonami i ogrodem.
  • Stadion Narodowy – zwany potocznie Ptasim Gniazdem, nowoczesny stadion olimpijski.

Będąc na urlopie w Pekinie, warto udać się na wycieczkę poza miasto, by zobaczyć Wielki Mur – imponujący system obronny złożony z murów, zapór naturalnych, fortów i wież, który miał na celu osłaniać północne Chiny przed najazdami.

Loty na wczasy do Pekinu

W chińskiej stolicy są dwa lotniska międzynarodowe – Beijing Daxing International Airport (PKX) zlokalizowany 60 km na południe od miasta oraz Beijing Capital International Airport (PEK), usytuowany 20 km na północny wschód od miasta. Polskie Linie Lotnicze LOT mają w swojej ofercie bezpośrednie połączenia z Warszawy do Pekinu. Lot trwa 8 h 25 min.

Co zjeść w trakcie urlopu w Pekinie?

Kaczka po pekińsku – charakteryzująca się cienką, chrupiącą skórką kaczka glazurowana syropem maltozowym, a następnie pieczona nad ogniem.

Jiaozi – tradycyjne chińskie pierożki z mięsem i kapustą pekińską.

Jing jiang rousi – kawałki wieprzowiny w słodkim sosie z fasoli.

Zhajiang Mian – makaron z warzywami i wieprzowiną z dodatkiem pasty sojowej.

Tudou si – tarte ziemniaki z dodatkiem aromatycznych przypraw smażone w głębokim tłuszczu.

Tanghulu – owoce na patyku oblane płynnym cukrem.

Wandou Huang – lekko słodki deser z mąki z groszku.

Aiwowo – kulki z mąki ryżowej z nadzieniem, np. orzechowym lub sezamowym.

Dalian Huoshao – smażone naleśniki z mieloną wieprzowiną i warzywami.

Menggv Huogo – danie, które możemy sami skomponować, wybierając z dostępnych mięs, warzyw i tofu, a następnie włożyć je do garnka z gotującym się bulionem.

Oprócz tego warto spróbować również burgerów z osła, pieczonych kasztanów, mantou (bułeczek gotowanych na parze) i lodów o smaku zielonej herbaty.

Jakie pamiątki przywieźć po wypoczynku w Pekinie?

Produkty spożywcze – herbata, Erguotou (wysokoprocentowy alkohol z sorgo), pieprz syczuański.

Produkty użytkowe – czajniczki do parzenia herbaty, biżuteria z jadeitu lub pereł z motywem smoka, ceramika, wyroby z jedwabiu (ubrania, poszewki na poduszki itp.), tradycyjne chińskie ubrania, ozdobne grzebienie.

Produkty dekoracyjne – buteleczki malowane od środka, dekoracyjne lampiony, przedmioty wykonane techniką cloisonné, tradycyjne chińskie wycinanki, zwoje z chińską kaligrafią, gadżety z wizerunkiem Mao Zedonga, latawce, chińskie węzełki (ozdoby w postaci artystycznie splecionych sznurków), figurki Tu'er Ye (boga królika).

Najlepsze artykuły o Pekinie:

Z wizytą w Chongqing – najszybciej rozwijającym się mieście

Z wizytą w Chongqing – najszybciej rozwijającym się mieście

Pekin i Szanghaj znamy wszyscy. A czy słyszeliście o Chongqing? Nie? Najwyższa pora – według ekonomistów i socjologów to najszybciej rozwijające się miasto świata!

Duanwu – Święto Smoczych Łodzi

Duanwu – Święto Smoczych Łodzi

Podczas Święta Smoczych Łodzi w Chinach odbywają się wyścigi łodzi w kształcie smoków, a jajko może stanąć pionowo na swym czubku. Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym święcie czytając blog Rainbow!

10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

Poznaj 10 ciekawostek o Zakazanym Mieście w Pekinie i wybierz się na wakacje do Chin z R.pl. Sprawdź jakie tajemnice skrywa i zarezerwuj swoje miejsce na urlopowy wyjazd już dziś!

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem