10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

W samym centrum Pekinu znajduje się Zakazane Miasto – dawny pałac cesarski powstały za czasów dynastii Ming i Qing. Przez ponad 500 lat dostępny jedynie dla wąskiej grupy Chińczyków, wzbudzał podziw, strach i respekt każdego, kto z okolicznych wzgórz spoglądał na imponujący kompleks budowli. O tym, co kryło się za murami Zakazanego Miasta, nie wiedział prawie nikt. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 ciekawostek o tym wyjątkowym miejscu.

Ciekawostka numer 1: Zakazane Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane

Pałac cesarski powstał w I połowie XV wieku i aż do 1644 roku władzę w nim sprawowali cesarze dynastii Ming. Jednak już w okresie wojny domowej i najazdu Mandżurów budowla w dużej mierze uległa zniszczeniu. Dynastia Qing nie pozostawiła go w ruinie, lecz podjęła się jego odbudowy. Spokój trwał do 1924 roku, kiedy w pałacu mieszkał jeszcze cesarz Puvi. Jednak na skutek działań wojennych Zakazane Miasto znowu uległo zniszczeniu. Dopiero w 1965 roku, po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, zyskało nowy blask.



Ciekawostka numer 2: w Zakazanym Mieście w Pekinie znajdują się liczne bramy i pawilony o charakterystycznych nazwach:

• Brama Południkowa,
• Brama Boskiej Mocy,
• Zachodnia Brama Chwały,
• Wschodnia Brama Chwały,
• Boczne wieże,
• Brama Najwyższej Harmonii,
• Pawilon Najwyższej Harmonii,
• Pawilon Waleczności,
• Pawilon Literackiej Chwały,
• Kuchnie południowe,
• Pałac Niebiańskiej Czystości,
• Ogród cesarski,
• Pawilon Kształtowania Charakteru,
• Pałac Spokojnej Długowieczności.



Ciekawostka numer 3: Donald Trump był na uroczystym obiedzie w Zakazanym Mieście

Prezydent USA Donald Trump jako jedyny przywódca obcego państwa od czasu ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej został zaproszony na uroczysty obiad do Zakazanego Miasta. Historyczna wizyta odbyła się 8 listopada 2017 roku.

Ciekawostka numer 4: ściśle strzeżona tajemnica

Nazwa najważniejszego kompleksu pałacowego w Pekinie nie wzięła się znikąd. Wstęp za jego mury mieli tylko nieliczni. Osoby nieupoważnione, na przykład zwykli Pekińczycy, którzy odważyli się przekroczyć tę granicę, szybko żegnali się z życiem. Zakazane Miasto było całkowicie niedostępne dla wszystkich – poza rodziną cesarską – przez blisko 500 lat.

Ciekawostka numer 5: dom ostatniego cesarza

Pałac był i domem, i więzieniem dla ostatniego cesarza Chin Pu Yi, który mieszkał tu od 3. roku życia. Cesarz nigdy nie mógł opuścić murów Zakazanego Miasta. Dopiero zawirowania polityczne i przejęcie władzy w państwie przez Komunistyczną Partię Chin w 1924 roku w pewnym stopniu wyzwoliło Pu Yi z niewoli. Historia ta może być znana miłośnikom kina, którzy widzieli film Bernardo Bertolucciego „Ostatni Cesarz”.



Ciekawostka numer 6: Zakazane Miasto w liczbach

Całkowity obszar Zakazanego Miasta zajmuje 32 hektary. Na terenie wybudowano 980 obiektów, a – jak głosi legenda – jest tu 9999 pomieszczeń. Północna brama Zakazanego Miasta jest oddalona od południowej o prawie kilometr. Kompleks pałacowy chroni fosa o szerokości 58 metrów.



Ciekawostka numer 7: harmonia w budownictwie

Podczas budowy pałacu architekci uwzględnili zasady feng shui, sytuując budowlę na osi północ-południe. Kompleks został wzniesiony zgodnie z chińskim systemem religijnym. Na każdym kroku widać tu hołd złożony cesarskiemu majestatowi. Świadczą o tym nie tylko złote dachy tutejszych budowli, lecz także purpurowe ściany pomieszczeń i tron cesarza usytuowany w centralnym pawilonie. Każdy element pałacu miał przypisane znaczenie symboliczne.

Ciekawostka numer 8: smocza symbolika

Choć Chiny są kojarzone ze smokami, w rzeczywistości na terenie całego kraju nie jest to tak publicznie eksponowane jak mogłoby się wydawać. Symbolikę smoka widać w pełnej krasie dopiero po przekroczeniu murów Zakazanego Miasta.

Ciekawostka numer 9: drewno głównym budulcem

Jednym z głównych budulców obiektów znajdujących się na terenie Zakazanego Miasta jest drewno.



Ciekawostka numer 10: opustoszałe wnętrza pałacu

Większość skarbów i drogocennych przedmiotów, które znajdowały się na terenie kompleksu pałacowego Zakazanego Miasta, dziś można oglądać w Tajpej na Tajwanie. Wszystkie kosztowności zniknęły stąd jeszcze przed 1949 rokiem, kiedy to Komunistyczna Partia Chin przejęła władzę w państwie. To ochroniło wartościowe przedmioty przed grabieżą.
Data Publikacji: 02.08.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wenezuela i tajemnica Latarni Maracaibo, czyli niesamowite Błyskawice CatatumboNa południowy zachód od jeziora Maracaibo, w sercu stanu Zulia w Wenezueli, leży tajemniczy region, gdzie niebo każdej nocy rozświetla spektakl natury. Niezwykłe zjawisko znane jako Latarnia Maracaibo lub Błyskawica Catatumbo (hiszp. Relámpago del Catatumbo), to najdłużej trwająca burza na świecie. Niemal przez cały rok, na ograniczonym obszarze, pioruny rozdzierają ciemność przez dziewięć godzin każdej nocy, przyciągając uwagę podróżników, naukowców i legend. Od wieków, błyskawice te były tematem lokalnych opowieści i źródłem fascynacji rdzennych mieszkańców. Ich światło odegrało również kluczową rolę w historii – w 1597 roku hiszpański poeta Lope de Vega uwiecznił w klasycznym poemacie „La Dragoneta” wydarzenie, w którym Błyskawice Catatumbo uniemożliwiły angielskiemu piratowi Sir Francisowi Drake'owi dokonanie nocnego ataku na Maracaibo. Światło piorunów nie tylko zdradziło jego zamiary, ale i ocaliło miasto. Błyskawice Catatumbo zafascynowały również słynnego niemieckiego przyrodnika Alexandra von Humboldta, który opisał je jako jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk, jakie zaobserwował w swojej podróży po Ameryce Południowej. Dlaczego właśnie to miejsce słynie z najwyższej intensywności wyładowań na świecie? Co powoduje, że niebo w tym miejscu stale przecinają błyskawice? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Najmniejsze państwa świata – lista. Tu też przeżyjesz wielką przygodę!Czy wiesz, że najmniejsze państwo świata zmieściłoby się w największym prawie 39 milionów razy? Albo że dwa najmniejsze państwa świata zmieściłyby się razem w trzecim najmniejszym państwie prawie 9 razy? A zdajesz sobie sprawę, że znajdujące się w podobnym zestawieniu kraje wcale nie są anonimowymi terytoriami gdzieś na końcu świata? Są wśród nich jedne z najbogatszych, najbardziej luksusowych, najchętniej wybieranych przez filmowców czy najgęściej zaludnionych państw. Wszystkie zaś łączy – poza niewielkimi rozmiarami – to, że stanowią świetny pomysł na wakacyjny wypad. Sprawdź, jaki ogrom turystycznych możliwości skrywają!
krajobraz kierunku
Sylwester na świecie. Poznaj największe imprezy z okazji Nowego Roku na globie!Jedni wyczekują tego dnia, drżąc z ekscytacji, a dla drugich nie różni się on zanadto od każdego innego. Jedni stroją się i dokładnie planują cały wieczór, drudzy zakładają dres i przyglądają się fajerwerkom przez okno, może nawet bez większej ekscytacji. Niezależnie od tego, jak spędza się Sylwestra nie można jednak zakwestionować jednego – jest to największa impreza na świecie. Gdzie jednak Nowy Rok świętuje się najhuczniej? W jakim kraju mają najlepszy pomysł na sylwestrowe atrakcje? Poznajcie zestawienie największych imprez z okazji Nowego Roku na świecie!