< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > 10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

Skrócony opis

W samym centrum Pekinu znajduje się Zakazane Miasto – dawny pałac cesarski powstały za czasów dynastii Ming i Qing. Przez ponad 500 lat dostępny jedynie dla wąskiej grupy Chińczyków, wzbudzał podziw, strach i respekt każdego, kto z okolicznych wzgórz spoglądał na imponujący kompleks budowli. O tym, co kryło się za murami Zakazanego Miasta, nie wiedział prawie nikt. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 ciekawostek o tym wyjątkowym miejscu.

Sekcja 1

Ciekawostka numer 1: Zakazane Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane

Pałac cesarski powstał w I połowie XV wieku i aż do 1644 roku władzę w nim sprawowali cesarze dynastii Ming. Jednak już w okresie wojny domowej i najazdu Mandżurów budowla w dużej mierze uległa zniszczeniu. Dynastia Qing nie pozostawiła go w ruinie, lecz podjęła się jego odbudowy. Spokój trwał do 1924 roku, kiedy w pałacu mieszkał jeszcze cesarz Puvi. Jednak na skutek działań wojennych Zakazane Miasto znowu uległo zniszczeniu. Dopiero w 1965 roku, po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, zyskało nowy blask.Ciekawostka numer 2: w Zakazanym Mieście w Pekinie znajdują się liczne bramy i pawilony o charakterystycznych nazwach:

• Brama Południkowa,
• Brama Boskiej Mocy,
• Zachodnia Brama Chwały,
• Wschodnia Brama Chwały,
• Boczne wieże,
• Brama Najwyższej Harmonii,
• Pawilon Najwyższej Harmonii,
• Pawilon Waleczności,
• Pawilon Literackiej Chwały,
• Kuchnie południowe,
• Pałac Niebiańskiej Czystości,
• Ogród cesarski,
• Pawilon Kształtowania Charakteru,
• Pałac Spokojnej Długowieczności.Ciekawostka numer 3: Donald Trump był na uroczystym obiedzie w Zakazanym Mieście

Prezydent USA Donald Trump jako jedyny przywódca obcego państwa od czasu ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej został zaproszony na uroczysty obiad do Zakazanego Miasta. Historyczna wizyta odbyła się 8 listopada 2017 roku.

Ciekawostka numer 4: ściśle strzeżona tajemnica

Nazwa najważniejszego kompleksu pałacowego w Pekinie nie wzięła się znikąd. Wstęp za jego mury mieli tylko nieliczni. Osoby nieupoważnione, na przykład zwykli Pekińczycy, którzy odważyli się przekroczyć tę granicę, szybko żegnali się z życiem. Zakazane Miasto było całkowicie niedostępne dla wszystkich – poza rodziną cesarską – przez blisko 500 lat.

Ciekawostka numer 5: dom ostatniego cesarza

Pałac był i domem, i więzieniem dla ostatniego cesarza Chin Pu Yi, który mieszkał tu od 3. roku życia. Cesarz nigdy nie mógł opuścić murów Zakazanego Miasta. Dopiero zawirowania polityczne i przejęcie władzy w państwie przez Komunistyczną Partię Chin w 1924 roku w pewnym stopniu wyzwoliło Pu Yi z niewoli. Historia ta może być znana miłośnikom kina, którzy widzieli film Bernardo Bertolucciego „Ostatni Cesarz”.Ciekawostka numer 6: Zakazane Miasto w liczbach

Całkowity obszar Zakazanego Miasta zajmuje 32 hektary. Na terenie wybudowano 980 obiektów, a – jak głosi legenda – jest tu 9999 pomieszczeń. Północna brama Zakazanego Miasta jest oddalona od południowej o prawie kilometr. Kompleks pałacowy chroni fosa o szerokości 58 metrów.Ciekawostka numer 7: harmonia w budownictwie

Podczas budowy pałacu architekci uwzględnili zasady feng shui, sytuując budowlę na osi północ-południe. Kompleks został wzniesiony zgodnie z chińskim systemem religijnym. Na każdym kroku widać tu hołd złożony cesarskiemu majestatowi. Świadczą o tym nie tylko złote dachy tutejszych budowli, lecz także purpurowe ściany pomieszczeń i tron cesarza usytuowany w centralnym pawilonie. Każdy element pałacu miał przypisane znaczenie symboliczne.

Ciekawostka numer 8: smocza symbolika

Choć Chiny są kojarzone ze smokami, w rzeczywistości na terenie całego kraju nie jest to tak publicznie eksponowane jak mogłoby się wydawać. Symbolikę smoka widać w pełnej krasie dopiero po przekroczeniu murów Zakazanego Miasta.

Ciekawostka numer 9: drewno głównym budulcem

Jednym z głównych budulców obiektów znajdujących się na terenie Zakazanego Miasta jest drewno.Ciekawostka numer 10: opustoszałe wnętrza pałacu

Większość skarbów i drogocennych przedmiotów, które znajdowały się na terenie kompleksu pałacowego Zakazanego Miasta, dziś można oglądać w Tajpej na Tajwanie. Wszystkie kosztowności zniknęły stąd jeszcze przed 1949 rokiem, kiedy to Komunistyczna Partia Chin przejęła władzę w państwie. To ochroniło wartościowe przedmioty przed grabieżą.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.33/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy