10 ciekawostek o zakazanym mieście, o których mogliście nie wiedzieć (Pekin)

W samym centrum Pekinu znajduje się Zakazane Miasto – dawny pałac cesarski powstały za czasów dynastii Ming i Qing. Przez ponad 500 lat dostępny jedynie dla wąskiej grupy Chińczyków, wzbudzał podziw, strach i respekt każdego, kto z okolicznych wzgórz spoglądał na imponujący kompleks budowli. O tym, co kryło się za murami Zakazanego Miasta, nie wiedział prawie nikt. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 ciekawostek o tym wyjątkowym miejscu.

Ciekawostka numer 1: Zakazane Miasto było wielokrotnie niszczone i odbudowywane

Pałac cesarski powstał w I połowie XV wieku i aż do 1644 roku władzę w nim sprawowali cesarze dynastii Ming. Jednak już w okresie wojny domowej i najazdu Mandżurów budowla w dużej mierze uległa zniszczeniu. Dynastia Qing nie pozostawiła go w ruinie, lecz podjęła się jego odbudowy. Spokój trwał do 1924 roku, kiedy w pałacu mieszkał jeszcze cesarz Puvi. Jednak na skutek działań wojennych Zakazane Miasto znowu uległo zniszczeniu. Dopiero w 1965 roku, po powstaniu Chińskiej Republiki Ludowej, zyskało nowy blask.



Ciekawostka numer 2: w Zakazanym Mieście w Pekinie znajdują się liczne bramy i pawilony o charakterystycznych nazwach:

• Brama Południkowa,
• Brama Boskiej Mocy,
• Zachodnia Brama Chwały,
• Wschodnia Brama Chwały,
• Boczne wieże,
• Brama Najwyższej Harmonii,
• Pawilon Najwyższej Harmonii,
• Pawilon Waleczności,
• Pawilon Literackiej Chwały,
• Kuchnie południowe,
• Pałac Niebiańskiej Czystości,
• Ogród cesarski,
• Pawilon Kształtowania Charakteru,
• Pałac Spokojnej Długowieczności.



Ciekawostka numer 3: Donald Trump był na uroczystym obiedzie w Zakazanym Mieście

Prezydent USA Donald Trump jako jedyny przywódca obcego państwa od czasu ustanowienia Chińskiej Republiki Ludowej został zaproszony na uroczysty obiad do Zakazanego Miasta. Historyczna wizyta odbyła się 8 listopada 2017 roku.

Ciekawostka numer 4: ściśle strzeżona tajemnica

Nazwa najważniejszego kompleksu pałacowego w Pekinie nie wzięła się znikąd. Wstęp za jego mury mieli tylko nieliczni. Osoby nieupoważnione, na przykład zwykli Pekińczycy, którzy odważyli się przekroczyć tę granicę, szybko żegnali się z życiem. Zakazane Miasto było całkowicie niedostępne dla wszystkich – poza rodziną cesarską – przez blisko 500 lat.

Ciekawostka numer 5: dom ostatniego cesarza

Pałac był i domem, i więzieniem dla ostatniego cesarza Chin Pu Yi, który mieszkał tu od 3. roku życia. Cesarz nigdy nie mógł opuścić murów Zakazanego Miasta. Dopiero zawirowania polityczne i przejęcie władzy w państwie przez Komunistyczną Partię Chin w 1924 roku w pewnym stopniu wyzwoliło Pu Yi z niewoli. Historia ta może być znana miłośnikom kina, którzy widzieli film Bernardo Bertolucciego „Ostatni Cesarz”.



Ciekawostka numer 6: Zakazane Miasto w liczbach

Całkowity obszar Zakazanego Miasta zajmuje 32 hektary. Na terenie wybudowano 980 obiektów, a – jak głosi legenda – jest tu 9999 pomieszczeń. Północna brama Zakazanego Miasta jest oddalona od południowej o prawie kilometr. Kompleks pałacowy chroni fosa o szerokości 58 metrów.



Ciekawostka numer 7: harmonia w budownictwie

Podczas budowy pałacu architekci uwzględnili zasady feng shui, sytuując budowlę na osi północ-południe. Kompleks został wzniesiony zgodnie z chińskim systemem religijnym. Na każdym kroku widać tu hołd złożony cesarskiemu majestatowi. Świadczą o tym nie tylko złote dachy tutejszych budowli, lecz także purpurowe ściany pomieszczeń i tron cesarza usytuowany w centralnym pawilonie. Każdy element pałacu miał przypisane znaczenie symboliczne.

Ciekawostka numer 8: smocza symbolika

Choć Chiny są kojarzone ze smokami, w rzeczywistości na terenie całego kraju nie jest to tak publicznie eksponowane jak mogłoby się wydawać. Symbolikę smoka widać w pełnej krasie dopiero po przekroczeniu murów Zakazanego Miasta.

Ciekawostka numer 9: drewno głównym budulcem

Jednym z głównych budulców obiektów znajdujących się na terenie Zakazanego Miasta jest drewno.



Ciekawostka numer 10: opustoszałe wnętrza pałacu

Większość skarbów i drogocennych przedmiotów, które znajdowały się na terenie kompleksu pałacowego Zakazanego Miasta, dziś można oglądać w Tajpej na Tajwanie. Wszystkie kosztowności zniknęły stąd jeszcze przed 1949 rokiem, kiedy to Komunistyczna Partia Chin przejęła władzę w państwie. To ochroniło wartościowe przedmioty przed grabieżą.
Data Publikacji: 02.08.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na wakacje 2025. Oto miejsca na urlop idealny!Planujesz wakacje na nadchodzący rok, ale wciąż nie możesz się zdecydować? Przytłacza Cię liczba dostępnych ofert hotelowych? Zupełnie to rozumiemy! W gąszczu świetnych opcji również można czuć się zagubionym. Na szczęście mamy doświadczenie w organizowaniu wakacji i tworzeniu urlopowych par idealnych – bez pudła łączymy podróżnych o konkretnych potrzebach z ich kierunkami marzeń i hotelami perfekcyjnie dopasowanymi do ich oczekiwań. Nie wierzysz? Oto nasze top 7 hoteli na wakacje 2025. Wierzymy, że znajdziesz na tej liście miejsce idealne dla siebie.
krajobraz kierunku
TOP 7: najlepsze hotele na Karaibach. Tutaj czeka Cię relaks marzeń!Wyspy Karaibskie to miejsce, gdzie dzikie plaże graniczą z kolonialną architekturą, a turkusowe laguny ustępują miejsca tropikalnym lasom. Tutejsze hotele to nie tylko luksusowe przystanie, ale też świetne bazy wypadowe. A jest tu mnóstwo do roboty! Można nurkować przy rafach koralowych, odkrywać karaibskie miasteczka z ich targowiskami pełnymi świeżych owoców morza i przypraw, wędrować szlakami przez bujne lasy deszczowe albo poznawać niezwykłe zabytki z okresów starożytnych cywilizacji lub czasów kolonialnych. W eleganckim resorcie czy kameralnym obiekcie Karaiby potrafią – oczywiście pozytywnie – zaskoczyć. Gdzie jednak się zatrzymać, by móc w pełni docenić ich bogactwo? Poznaj nasze zestawienie top 7 karaibskich hoteli!
krajobraz kierunku
Szybki paszport tymczasowy – jak go wyrobić? Ile kosztuje? Ten dokument może Cię uratować nawet chwilę przed wylotem!Przygotowań do zagranicznego wyjazdu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Wiele osób jednak zapomina o tej z pozoru banalnej radzie i tuż przed planowanym wylotem orientuje się, że ich paszport stracił ważność, albo nie odebrali gotowego dokumentu z urzędu. Nawet tak trudna sytuacja nie przekreśla jednak szans na pilną wizytę u rodziny czy realizację zawodowych zobowiązań. Na lotnisku można otrzymać paszport tymczasowy, który umożliwi odbycie podróży. Dla kogo jest przeznaczony i jak go wyrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
krajobraz kierunku
Czy w Wenezueli jest bezpiecznie? Informacje z pierwszej ręki Salto Angel – najwyższy wodospad świata; tepui – najstarsze formacje geologiczne na świecie; andyjskie szczyty sięgające 5 000 m n.p.m. z najdłuższą i najwyższą kolejka linową na świecie – takich „naj” można wymienić jeszcze wiele. Biorąc pod uwagę liczbę atrakcji i „cudów natury”, jakie oferuje Wenezuela, kraj ten powinien znajdować się na topie najbardziej pożądanych destynacji na świecie! Dlaczego tak nie jest? Głównie za sprawą utrzymujących się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa turystów. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj obawy te – podsycane przez doniesienia medialne pisane często bez realnego odwiedzenia kraju – są zdecydowanie na wyrost.