wypoczynek

Wczasy w Laponii - co musisz wiedzieć?

  • O Laponii
  • Opinie
  • Pogoda

Laponia

Laponia – wczasy w krainie Świętego Mikołaja

Zimowe wakacje w Laponii. Dlaczego musisz tu być?


Jesteś głodny niesamowitych wrażeń? Warto przylecieć do Laponii zimą – to doskonały moment na niezapomniane wczasy. Laponia to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie możesz oglądać… zorzę polarną. Warto w tym celu wybrać się np. do miejscowości Hetta, leżącej ok. 200 km za kołem podbiegunowym –  21 marca zjeżdżają się tu Samowie z całej Laponii, ścigając się po zamarzniętym jeziorze Nasijarvi na… reniferach. Ciekawym uwagi obiektem do obejrzenia są także szklane igloo, znajdujące się na szczycie wzgórza miasta Levi – stąd dokładnie widać zorzę polarną. Laponia to miejsce, które umożliwia znaleźć się blisko natury – rozległe przestrzenie, góry, jeziora, torfowiska i mała liczba mieszkańców powodują, że mało jest tu zanieczyszczeń. Z kolei istnieje duże prawdopodobieństwo zobaczenia… dzikich zwierząt, np. reniferów czy łosi!

Laponia – wczasy, jak w bajce!

Warto przejechać się tu na nartach biegowych, psim zaprzęgu bądź skuterem śnieżnym. Co ciekawe, część Laponii jest górzysta i można jeździć tu również na nartach zjazdowych – co poleca się zwłaszcza tym bardziej aktywnym. A może lato jest porą, kiedy planujesz tu swoje wakacje? Laponia to taki region, gdzie w okresie wakacyjnym słońce świeci niemal całą dobę! Warto wówczas popływać kajakiem, łowić ryby, podziwiać krajobraz ze szlaków biegnących przez parki narodowe i liczne rezerwaty, a także obserwować… ptaki typowe dla Północy. Na koniec dnia koniecznie zrelaksuj się w saunie, spędzając w niej niesamowite chwile i odprężając się, jak nigdy wcześniej! Oczywiście, nie ma Laponii bez tutejszych smakołyków – koniecznie skosztuj więc suszone na mroźnym wietrze mięso z renifera, zupę z łososia oraz ser z mleka krowy!

Świąteczne wczasy w Laponii. Spędź je w wiosce Świętego Mikołaja.

Nie możesz przegapić wizyty w Rovaniemi, czyli stolicy fińskiej Laponii – znajduje się ona dokładnie na kole podbiegunowym. Udaj się na spotkanie z białobrodym staruszkiem, który urzęduje tu przez cały rok – niezależnie od tego, czy to ferie czy letnie wakacje. Laponia to miejsce, w którym Mikołaj pracuje niemal bez wytchnienia, aby wyrobić się przed Bożym Narodzeniem. Na terenie Rovaniemi działa mikołajowa poczta, obsługiwana przez… elfy! Zrób sobie zdjęcie z Mikołajem i cofnij się do krainy dziecięcej wyobraźni. Ta niemal baśniowa sceneria to nie fikcja – ona istnieje… naprawdę!

Opinie o Laponii

Laponii
5.0 /6

Piękno przyrody i tradycji.

Cieszę się, że mogłam poznać kulturę Samów. Wizyta u Mikołaja przebiegała w bardzo wesołej atmosferze. Zupa z renifera - zaskakująco dobra ;) Polecam wszystki!
Dodał(a):
Monika, Samborzec, 13.09.2021
6.0 /6

Miejsce warte zobaczenia

Jezeli ktos ma mozliwosc wyjazdu polecam!Wioska Rovaniemi ze swiatecznym klimatem. jeden dzien wycieczki,ale bardzo intensywny
Dodał(a):
Uczestniczka, 05.12.2019
6.0 /6

:)

Dzień pełen wrażeń, prawdziwa zima i ten świąteczny klimat. Spotkanie z Mikołajem chociaż krótkie to bardzo miłe :)
Dodał(a):
Anita, 03.12.2019
6.0 /6

Laponia

Przed sezonem nie ma takiego klimatu jak zimą ale wioska Mikołaja jest cudna i można tam spędzić nie tylko jeden dzień.
Dodał(a):
Wioletta, Warszawa, 28.09.2019
5.0 /6

Mikołaj?

Oceniam ten region nie ze względu Mikołaja, bo to czysta komercja. Oceniam na 5 ze względu na przepiękne zakwaterowanie w samym lesie obok wyciągu. Spacer po lesie, kiedy są białe noce i widok z góry na przecudowne fińskie jezioro i lasy - nie do opisania! Takich przeżyć nie da się przelać na papier. Tam trzeba być i doświadczyć tego na własnej skórze.

Dodał(a):
Marta, Katowice, 28.07.2018
5.6/6 Ocena ogólna Laponii

Pogoda w Laponii

Klimat w Laponii – najsłynniejszym regionie Finlandii, jest dość zróżnicowany. Umiarkowany chłodny na południu zmienia się w subpolarny na skrajnej północy, gdzie jest znacznie zimniej, a termometry częściej wskazują wartości ujemne.
Latem temperatura w Laponii rzadko przekracza 15°C, natomiast od października do kwietnia zwykle spada poniżej 0°C. W najchłodniejszym okresie między grudniem a lutym termometry wskazują najczęściej ok. -15°C.