wypoczynek

Wczasy w Finlandii - co musisz wiedzieć?

  • O Finlandii
  • Opinie
  • Pogoda
Flaga Finlandii

Finlandia

Stolica:
Helsinki
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
338 145 km2
Liczba ludności:
5 503 297

Nieskazitelnie czyste środowisko – wczasy w Finlandii

Malownicza, zielona Finlandia kojarzy się ze szczęściem i bezpieczeństwem. To tu powietrze jest najczystsze na świecie. To helsińska woda uznawana jest za jedną z najmniej zanieczyszczonych wśród wszystkich stolic. To Finlandia właśnie może poszczycić się największą liczbą akwenów wodnych i lasów w Europie. W końcu kraj ten nazywany jest krainą tysiąca jezior. Wakacje w Finlandii to również okazja, aby odwiedzić jedną z 3 tysięcy saun, przeżyć na żywo spotkanie ze świętym Mikołajem czy doświadczyć niesamowitej zorzy polarnej? A co jeszcze czeka na Was w Suomi? Przekonajcie się sami!

Zabytkowe miasta – wakacje w Finlandii
Jeżeli lubicie odkrywać historię, zapraszamy przede wszystkim do Turku! Znajdziecie tu m.in. średniowieczny zamek, powstały na przełomie XIII i XIV wieku oraz katedrę z 1250 roku! Obok Turku znajduje się również Wyspa Muminków. Pobyt tu może więc także okazać się beztroskim powrotem do czasów dzieciństwa. Atrakcje bowiem znajdą zarówno mali, jak i duzi fani sympatycznych stworków. Mniej znana, choć niemniej urokliwa, Rauma zachwyca swoją drewnianą zabudową. Zabytkowe centrum miasteczka skupia blisko 600 świetnie zachowanych XVII-wiecznych, drewnianych domów. Warto wspomnieć, iż to właśnie z Raumy w 1550 roku ruszyła wyprawa, której celem było założenie Helsinek. Stolica Finlandii to miasto bardzo nowoczesne, które nie zapomniało jednak swojego zabytkowego dziedzictwa. Znajdziecie je m.in. w ogromnej prawosławnej katedrze pw. Zaśnięcia Bogarodzicy. Równie imponująca jest Katedra Luterańska. Wolny czas warto poświęcić na zwiedzenie twierdzy Suomenlinna, założonej przez Szwedów w 1748 roku. Obiekt wpisany na listę UNESCO pełni obecnie funkcję muzeum.

Osobliwe zwyczaje– wczasy w Finlandii
Finlandia to nie tylko kraj saun, reniferów, lasów i jezior, ale również…kawy. Średnie spożycie kawy na osobę na rok to aż 12 kg. Za Finami plasują się Norwegowie i Islandczycy. Utożsamiani z kawą Włosi zajmują dopiero 13 pozycję. Równie zaskakująca może wydawać się fińska miłość do pizzy! Finowie nie tylko kochają włoski przysmak, ale również przyrządzają go w sposób wyśmienity, wygrywając wiele światowych konkursów. Wczasy w Finlandii to najlepsza okazja, aby spróbować wyjątkowej pizzy z mięsem z renifera. Jeśli zapragniecie spalić zjedzone kalorie, będziecie mogli zrobić to, uprawiając jedne z najdziwniejszych sportów na świecie. Rzucanie telefonami (oczywiście najlepiej używać do tego Nokii), piłka nożna w błocie, polowanie na komary to tylko jedne z propozycji. Prawdziwym fenomenem są jednak Mistrzostwa Świata w Noszeniu Żony, mające miejsce co roku w Sonkjärvi. Ta widowiskowa dyscyplina przyciąga turystów z pobliskiej Danii czy Szwecji, jak również Hong Kongu czy Australii.

Opinie o Finlandii

Finlandii
6.0 /6

Miejsce warte zobaczenia

Jezeli ktos ma mozliwosc wyjazdu polecam!Wioska Rovaniemi ze swiatecznym klimatem. jeden dzien wycieczki,ale bardzo intensywny
Dodał(a):
Uczestniczka, 05.12.2019
6.0 /6

Warto polecieć :)

To był mój pierwszy pobyt w Skandynawii :) Chciałabym jeszcze kiedyś zobaczyć Zorzę Polarną i fiordy :)
Dodał(a):
Anita, 03.12.2019
6.0 /6

Finlandia

Zachwyciłam się Reniferami i Łosiami to był numer jeden w czasie podróży. Dużo lasów i zieleni. Norwegia i Finlandia to bardzo drogie kraje, trzeba wziąć ze sobą dużo waluty :-)
Dodał(a):
Wioletta, Warszawa, 28.09.2019
5.5 /6

Finlandia

Rovaniemi piękna wioska Mikołaja, jednak ceny są dość wysokie. Warto wysłać kartki na Święta. Tam można karmić renifery, które są oswojone, piękne zwierzęta.
Dodał(a):
Wioletta, Warszawa, 30.08.2019
4.0 /6

Finlandia

Piękna, ale mało urozmaicona. Przereklamowany pobyt w Rovaniemi u świętego Mikołaja, może większe wrażenie robi zimą.
Dodał(a):
Beata, 14.08.2019
4.0 /6

Helsinki

Helsinki prezentują się skromnie na tle innych stolic europejskich. Na pewno warto zobaczyć Świątynię w skale- to unikatowa budowla. Atrakcyjnie prezentuje się również biała Katedra.
Dodał(a):
Barbara, Ksawerów, 12.08.2019
6.0 /6

Miasto tolerancji

Będąc w Helsinkach mogliśmy byli podziwiać kolorowe dekoracje po, odbywającej się tutaj Paradzie Równości, która zakończyła się akurat dzień wcześniej. Byłam pod wielkim wrażeniem, jak otwartym i tolerancyjnym krajem jest Finlandia. Nie wyobrażam sobie (niestety), by było to możliwe w naszym kraju
Dodał(a):
Justyna, Wrocław, 14.07.2019
4.0 /6

Zagadkowa Finlandia

Finlandia jest wielką krainą jezior i saun. Specyficzny kraj, który niekiedy jest bardziej skandynawski od Norwegii, Szwecji i Danii, które jej do tego grona nie zaliczają. Przyrodniczo odmienny od sąsiadującej Norwegii, społecznie również bardzo unikalny.
Dodał(a):
KAROL, LUBUSKO, 05.07.2019
6.0 /6

Renifer na prawo

Las, las, jezioro, las, las, renifer!

Nigdy nie sądziłam, że zakocham się w takiej monotonii. Wciąż jestem oczarowana. Nie wiedziałam, że potrafię siedzieć kilka godzin i gapić się w taflę jeziora! Cudo!

Dodał(a):
Marta, Katowice, 28.07.2018
5.4/6 Ocena ogólna Finlandii

Pogoda w Finlandii

Finlandia to kraj położony w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się wyraźnie zróżnicowanymi porami roku. Latem temperatura może wynosić ok. 15-18°C, choć zdarzają się dni, że termometry wskazują nawet 25°C.  Zimą pogoda pogarsza się, a średnie temperatury wynoszą od -2°C na Wyspach Alandzkich do -14°C na północy. W najbardziej mroźnym okresie, termometr może wskazywać nawet -40°C.