ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rozwiń

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Holandia
Holandia

Holandia

Stolica: Amsterdam

Waluta: EUR

Powierzchnia: 41 526 km2

Liczba ludności: ‍17 108 799

W krainie tulipanów – wczasy w Holandii

Słynąca z tulipanów, wiatraków i rowerów Holandia to stosunkowo niewielki kraj położony w Europie Zachodniej. Jednak rola, jaką Niderlandy odegrały w historii Europy jest nijak proporcjonalna do powierzchni kraju. Pierwsze ślady obecności człowieka (kamienna narzędzia) notuje tu się na 200 tysięcy lat wstecz. Bardziej konkretne informacje o ludach zamieszkujące te obszary pochodzący z 7 tys. lat p.n.e., kiedy to obecną Holandie zamieszkiwali krewni Basków. Następnie zaś były tu plemiona celtyckie i germańskie, m.in. Belgowie i Fryzowie, którzy pojawili się ok. tysiąca lat p.n.e. W średniowieczu Niderlandy stanowiły drugi po Włoszech najbardziej rozwinięty obszar Europy. Okres największego rozkwitu przypada tu na XVI i XVII w., tzw. „Złoty Wiek” w historii Holandii. Mające później miejsce wojny z Hiszpanią, Francją i Anglią mocno osłabiły pozycję Holandii. Nie zniszczyły jednak jej tradycji i dziedzictwa kulturowego, które możecie odkryć podczas wakacji w Holandii. Przekonajcie się, iż Niderlandy to nie tylko tulipany, rowery czy wiatraki, ale również np. bardzo dobra kuchnia czy największy na świecie eksport piwa.

Śladami wiatraków – wakacje w Holandii
Wczasy w Holandii to również wycieczki objazdowe po holenderskiej prowincji, gdzie krajobraz zdominowany jest przez tulipany oraz, oczywiście, wiatraki. Są one tak ważnym elementem tożsamości kulturowej Holandii, że zdecydowano się poświęcić im specjalny skansen. Skansen Zaanse Schans skupia starodawne wiatraki, które zostały tu przeniesione z całego kraju. W ten sposób odwiedzający mogą zobaczyć na żywo jak na przestrzeni lat zmieniała się ich budowa, poznać bliżej funkcjonowanie wiatraków (każdy z nich służył bowiem do czegoś innego). Oprócz wiatraków znajdziemy tu również dawną wytwórnie sera czy małą fabrykę drewnianych chodaków. Innym miejscem wartym zobaczenia jest Kinderdijk. Dla wielu najładniejsza panorama wiatraków w całej Holandii. I nie ma w ty ani grama przesady, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, iż miasteczko to zostało wpisane na Listę UNESCO.

Wczasy w Holandii – spacer po stolicy
Obowiązkowym punktem wakacji w Holandii jest też zwiedzanie Amsterdamu. Słynący z przepięknych kolorowych kanałów, niezliczonej ilości rowerów czy urokliwych kawiarni, ma do zaoferowania o wiele więcej. Warto odwiedzić m.in. piękny ratusz oraz plac Dam. Bez wątpienia należy odwiedzić najważniejsze w kraju muzeum – Rijksmuseum, czyli muzeum narodowe. Zobaczymy w nim na żywo m.in. słynną „Nocną Straż” Rembrandta czy „Mleczarkę” Vermeera. Jeżeli lubicie historię, koniecznie zajrzyjcie również do Oude Kerk (Starego kościoła). Położony, jak na ironię, w samym sercu dzielnicy „czerwonych latarni”, jest jednym z najważniejszych kościołów Holandii i najstarszą budowlą Amsterdamu.

Najlepsze artykuły o Holandii:

Zwiedzamy Amsterdam: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć w Amsterdamie, stolicy Holandii?

Zwiedzamy Amsterdam: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca - co zobaczyć w Amsterdamie, stolicy Holandii?

Sprawdź, co zobaczyć w Amsterdamie. Jakie atrakcje turystyczne i zabytki czekają na ciebie w stolicy Holandii. Gdzie wybrać się na spacer i co zwiedzać podczas wizyty

Opinie o Holandii:

5.8/6

Ocena ogólna Holandia

6.0 / 6
Holandia - kraj wiatraków, tulipanów, sery

Kojarzy się głównie z tulipanami, wiatrakami i produkcją sera, mnie również miastami XV-XVII w, miastami z ogromną ilością zabytków. Niderlandy są krajem dosłownie "wydartym" z wody, z terenami nizinnymi i depresyjnymi, które przez wieki osuszano pod zabudowę i uprawę. Tak też pojawiły się wiatraki służące do mielenia ziarna, ale przede wszystkim do obsługi śluz i innych urządzeń hydrotechnicznych. W Holandii też doskonale rozwinięte jest rolnictwo, dzięki czemu jest jednym z głównych eksporterów cebulek kwiatowych, w w Parku Keukenhof między Amsterdamem a Hagą, każdej wiosny kwitnie około 7 milionów tulipanów. Sery produkuje się tu niemal wszędzie, a najbardziej znane targi serów znajdują się w: Gouda, Edam i Alkmaar.Dodał(a):
Aldona, Wrocław, 2021.07.08
6.0 / 6
W krainie wiatraków

Wiatraki, kanały i tulipany ale nie tylko te kwiaty zdobią stolicę Holandii, która tonie w kwiatach. Szczególne wrażenie robi rejs po kanałach tego niezwykłego miastaDodał(a):
Zofia, Mława, 2021.08.11
5.0 / 6
Holandia

Urok kanałów i wiatraków. Lokalne ciekawostki jak np. produkcja sera tradycyjną metodą, którą poznajemy w czasie wizyty na farmie serowarskiej.Dodał(a):
MAGDALENA, KATOWICE, 2019.10.05
6.0 / 6
Holandia

piękny kraj, miasta ,które zwiedzaliśmy pełne atrakcji, bardzo dobre jedzenie, sympatyczni ludzie, warto tam kiedyś wrócićDodał(a):
Beata Ewa, Kraków, 2019.09.17
6.0 / 6
Amsterdam

Według większości uczestników, najciekawszy punkt wyjazdu. Fascynuje różnorodnością, architekturą, atmosferą. Świetny hotel w Wageningen.Dodał(a):
Tomasz Trautman, 2019.08.26
6.0 / 6
Amsterdam

Zachęcam do zakupów cebulek tulipanów, serów, chodaków. I tylko na diamenty kasy mi zabrakło. Szkoda. Może to znak, że trzeba tam wrócić :)Dodał(a):
Bogusia, 2019.08.20
5.0 / 6
Europejskie Stolice

Bardzo ciekawe, bogate państwo słynące w świecie z części terytorium leżącej poniżej poziomu morza.Dodał(a):
ANTONI, GARWOLIN, 2019.08.19
5.0 / 6
Kraj rolnictwa i tulipanów.

Bogaty kraj z bogatą historią. Zadowoleni i uśmiechnięci ludzie. Umieją chronić środowisko naturalne. Do każdej możliwosci wykorzystują masowo rowery. Tolerancja.Dodał(a):
Krystyna, Orzysz, 2019.08.11
6.0 / 6
Pracowici Holendrzy

Najardziej w Holandii zaskakuje  pragmatyzm i pracowitość mieszkańców tego państwa. Imponuje też bardzo liberalne podejście do wszystkich płaszczyzn życia codziennego chociażby poprzez prawne usakcjonowanie wielu niedozwolonych w innych krajach aspektów korzystania z życia. I co najbardziej zadziwia - pomimo tak wyzwolonych przepisów prawa - Holandia jest nadal bardzo prężnie się rozwijającym krajem Europy zachodniej.. Szkoda że nasi politycy nie chcą wziąć przykładu właśnie z tak sprawdzonych mechanizmów.Dodał(a):
ROMAN, Olesno, 2018.10.15
6.0 / 6
Holandia

Zdecydowanie najciekawszy punkt programu, zwłaszcza Amsterdam.Dodał(a):
Szymon, 2018.08.17
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem